Kde se vzal klasický černobílý fotbalový míč?Vox

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 61
87 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:75
Počet zobrazení:10 259

Když se řekne fotbal, většina lidí si vybaví kulatý míč složený z černobílých dílů. Kde se ale tenhle design vzal?

Přepis titulků

Kdybyste si měli představit fotbalový míč, jak by vypadal? Nemůžu si přesně vzpomenout... Začíná to trochu vypadat jako pan Brambůrek. Je to jako chtít nakreslit oblíbenýho travestitu. Teď už jen hádám. Nejznámější míč, ten složený ze sešitých černých a bílých dílů, se jmenuje Telstar a začal se používat kvůli televiznímu vysílání. Fotbalové mistrovství světa v roce 1966 bylo pro dějiny fotbalu zásadní.

Hrálo se v Anglii, domovské zemi BBC, která tehdy byla největším televizním provozovatelem mimo USA. Televizní vysílání se stalo nedílnou součástí mistrovství světa a jak uvedl deník The Times, sledovalo ho 400 milionů fanoušků na 5 kontinentech. Všimněte si ale míče. Pokud vám přijde obtížné ho sledovat, nejste sami. Míč použitý na mistrovství světa v roce 1966 byl červenohnědý a byl tak v televizi špatně rozpoznatelný.

Stejně jako předchozí míče byl i tento vyroben z obdélníkových pruhů. Vypadal vlastně více jako dnešní volejbalové míče. Do mistrovství světa v roce 1970 se však fotbalový míč změnil. V porovnání s míčem z před čtyř let míč s černobílým designem vyčníval a byl viditelnější pro diváky u televize. To platilo obzvlášť u černobílých televizí, které tehdy měla většina lidí. Radovat se však mohli i hráči. Díky 32 dílkům byl Telstar blíže ke skutečnému tvaru koule a jeho dráha tak byla předvídatelnější jak ve vzduchu, tak i na zemi.

Variace na černobílý design Telstaru byly používány přes dvacet let, než byly nahrazeny novými modely. Do té doby se však Telstar stal zažitým vzorem pro fotbalový míč a synonymem pro celý sport. Pokud budete sledovat letošní šampionát, možná známý vzor opět poznáte. Míč pro mistrovství světa v Rusku se jmenuje Telstar 18 a připomíná tím ikonický Telstar.

Je složen z pouhých šesti kusů ve tvaru vrtule, díky čemuž je ještě kulatější. Známý černobílý design je ale zpátky a po téměř padesáti letech je stále tím, co si lidé vybaví pod pojmem fotbal. Překlad: heindlik www.videacesky.cz

Komentáře (16)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

A jsou na titulkometu stejně hloupé komentáře v diskuzi jako na videacesky či vlastně jako obecně na českých stránkách?

07

Odpovědět

pokial chodis aj tam, tak je to vysoko pravdepodobne

70

Odpovědět

+v m varganechodím, tvoje komentáře mi bohatě a bohužel stačí i tady

01

Odpovědět

Odpovědět

Soccer? Pche

30

Odpovědět

Takže když jedna stránka napíše článek o tom jak Radek John pózuje nahý na balkóně, další stránka už to napsat nemůže? Já osobně nějaký titulkomat nesleduju a jsem rád, že video je přeloženo i tady. Díky za pozornost, konec hlášení.

205

Odpovědět

Ale povedz mi, načo sa má to video zbytočne prekladať znova ? Ak už preložené je ? Veď to nemá logiku.
Btw, pre prekladateľov: Je fakt taký problém sa dohodnúť s titulkometom, aby sa videa mohli zdieľať, požičiavať, aby nedochádzalo k "syzifovskej práci ?" Tie dva stránky sa majú dopĺňať a nie si vzájomne konkurovať. Pretože aj sem a aj tam je tvorba kvalitná a každý si vyberie to svoje.

412

Odpovědět

+Finta je v tom, že překladatelé překládají co chtějí a ne co musí. I z mého pohledu je "škoda" dělat další verzi kvalitně přeloženého, ale překladatelům rozumím. Je to zábava se kterou se s námi dělí.

30

Odpovědět

To je fakt taký problém si pozrieť, či už konkrétne video nie je preložené na titulkomete ?

315

Odpovědět

Pokud by se překládala jen ta videa, která ještě nejsou přeložená někde jinde v českém rybníčku překladatelských portálů, tak by měl běžný uživatel zajímavá videa roztroušená po celém česku. Ale já nechci sledovat pět webů, abych měl jistotu, že mi nic zajímavého neuteče.

51

Odpovědět

+jjkStačia dva portály. A t********t postačuje zhliadnuť raz za pár dní, je tam menší provoz ako sem... jedno video za deň.
Wow, už je z toho zakázané slovo, no to je sila

05

Odpovědět

Sry ale mate tyden zpozdeni za titulkometem :D

616

Odpovědět

A to tu maji jako kazde video rucne kontrolovat, jestli nahodou k nemu nejsou titule jinde? U kazdeho tipu, u kazdeho z tech ctyr videi tydne? Jen proto, ze par lidi uz to videlo s titulky jinde?

41

Odpovědět

Co tu teda robis? Zmaz ucet a hura sledovat videa s titulkami na inych strankach.

15