Proč Gazprom sponzoruje fotbalové klubyVox

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 61
95 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:67
Počet zobrazení:6 842

Fotbalové kluby ještě před několika lety sponzorovaly především soukromé společnosti, které se fanouškům snažily prodat spotřební zboží. Dnes je jedním z největších sponzorů ruská státní společnost Gazprom. Jaký k tomu má Rusko důvod, se dozvíme ve videu od Voxu.

O možnosti zastavení prací na zatím nedokončeném plynovodu Nord Stream 2 se nyní začíná mluvit v souvislosti s otravou Alexeje Navalného a v rámci odvetných opatření EU.

Přepis titulků

Všichni tito hráči mají něco společného, toto logo. I když tento hráč hraje za tým z Německa a tito za tým z Ruska. Má je i tento tým ze Srbska a objevuje se na zápasech v Anglii i Itálii. To logo patří Gazpromu, ruskému dodavateli zemního plynu.

Sponzorská loga jsou ve fotbale běžná, kluby vydělávají reklamními místy na dresech pro sponzory, kteří prodávají kreditky, auta nebo telefony. Ale Gazprom není jako většina sponzorů, soukromých společností, které nabízejí produkty pro fanoušky, naopak je to společnost vlastněná ruskou vládou a vydělává prodejem zemního plynu do zahraničí. A v evropském fotbale je všude.

Ale když si fanoušci nemohou koupit jejich produkt, proč Gazprom utrácí miliony na sponzorování fotbalových týmů? Odpověď je součástí většího příběhu, který mění fotbal jako takový. Státy pomocí svých společností zlepšují vlastní renomé v zahraničí. Abyste pochopili, proč to dělá Rusko, musíte se podívat na mapu. Rusko má největší zásoby zemního plynu a většina se nachází v plynových polích v Arktidě pod správou Gazpromu. Společnost vede Alexej Miller, blízký spojenec Vladimira Putina.

Od roku 2005 ruská vláda vlastní většinový podíl akcií Gazpromu, zisky společnosti tedy ovládá Putin. A prodeje zemního plynu i ropy tvoří asi 40 % ruského ročního rozpočtu. Tato mapa značí, nakolik jsou státy v Evropě závislé na ruském plynu. A vidíte, že východoevropské země jsou závislejší než státy na západě.

Na konci 20. století Německo představovalo pro Gazprom největší příležitost. Kancléř Gerhard Schröder oznámil plány na vyřazení uhelné a jaderné energie, takže by Německo potřebovalo více plynu na udržení dodávek energie. Gazprom mu ho chtěl dodávat, ale byl tu problém, aby se plyn dostal do Německa, musel projít plynovody v několika státech, které Gazpromu účtují poplatky za přepravu. A většina jich vede přes Ukrajinu, která má s Ruskem komplikovaný vztah.

DONĚCK UKRAJINSKO-RUSKÝ KONFLIKT, 2014 Dnes Ukrajina účtuje Rusku každoročně 2–3 miliardy dolarů za přepravu plynu do Evropy. Takže tehdy v roce 2005 Rusko začalo vyvíjet strategii, jak se Ukrajině vyhnout a dodávat plyn přímo do západní Evropy. Toto je plynovod Nord Stream, vedoucí Baltským mořem do severního Německa.

V roce 2005 byl Gazprom v závěrečných fázích financování projektu a německý kancléř se připravoval na volby. Během své vlády se Schröder spřátelil s Putinem a kritici v Německu se stále víc obávali vzrůstajícího vlivu Ruska. Jen pár týdnů před volbami Schröder podepsal s Putinem dohodu, která plynovod oficiálně schválila. Je to opravdu ústřední projekt, a proto jsem pyšný na to, že jsem se na něm mohl podílet.

Za dva měsíce Schröder prohrál volby, ale už v březnu si našel novou práci, dohled nad plynovodem Gazpromu do Německa. Pan Schröder byl jmenován předsedou výboru akcionářů. Také vyšlo najevo, že před koncem v úřadu Schröder schválil tajnou půjčku a poskytl Gazpromu přes miliardu eur na financování projektu.

Netěší mě kritika, ale jsem rád za tento nový úkol. Z velkého projektu Gazpromu v Německu se brzy stalo synonymum pro skandál, korupci a vzrůstající vliv Ruska. Ale pak došlo ke změně. Roku 2006 Gazprom podepsal dohodu o sponzorování německého klubu FC Schalke 04.

Představitele klubu tehdy trápila finanční situace a Gazprom poskytl peníze, které klub zoufale potřeboval. Na tiskové konferenci o dohodě předseda Gazpromu uvedl, že napojení klubu na energetický sektor bylo hlavním důvodem jejich sponzoringu. Schalke hraje v Gelsenkirchenu, ve městě v Porúří, kde sídlí většina energetického průmyslu země. Navíc je blízko Rehdenu, uzlu plynovodů do západní Evropy a sídla největších skladovacích zařízení zemního plynu v západní Evropě.

Schalke ale nebyl prvním klubem Gazpromu, o rok dříve koupili většinový podíl klubu na druhém konci Nord Streamu, ruského Zenitu Petrohrad. S investicemi Gazpromu se Zenit stal nejsilnějším klubem v zemi. Za dva roky vyhrál Zenit první ligový titul v historii. Mohli si dovolit drahé zahraniční hvězdy, belgického záložníka Axela Witsela nebo brazilského útočníka Hulka.

A Gazprom používá Zenit k marketingovým účelům, třeba fotbalisté hrající na hřišti připevněném na plynové plošině. V roce 2006, když se loga Gazpromu objevila na stadionu Schalke, německé titulky oslavovaly Gazprom za poskytnutí milionů klubu z Německa. Na oslavu dohody byl odhalen nový dres Schalke během ceremonie před přátelským utkáním se Zenitem v Rusku. A za dalších pár let se logo Gazpromu stalo symbolem klubu, je vidět během zápasů, ale i na reklamním zboží.

DODÁVÁME PLYN SCHALKE! Schalke také vyhrálo titul mistra ligy v roce 2011, kdy byl dokončen Nord Stream a kdy Gerhard Schröder, Angela Merkelová s dalšími evropskými představiteli oslavili začátek dodávek plynu do Německa. Také se objevil další klub v problémech, jehož dresy začalo zdobit logo Gazpromu, srbský klub Crvena zvezda Bělehrad.

Zvezda měla dluh asi 25 milionů dolarů, když se Gazprom objevil jako sponzor na dresech. A znovu byl ve hře další plynovod, South Stream, který obchází Ukrajinu a vede přímo do Srbska a jižní Evropy. Tento projekt byl v roce 2014 ukončen, ale Gazprom stále zvyšuje přístup do Evropy stavbou plynovodu Nord Stream 2, druhého potrubí, které znásobí množství ruského plynu v Německu.

Gazprom také rozšířil své fotbalové impérium partnerstvím v oblasti energetiky s klubem Chelsea, Ligou mistrů a s nejslavnějším turnajem na světě, Mistrovstvím světa ve fotbale. Díky těmto sponzorstvím je logo Gazpromu známé nejen v Evropě, ale po celém světě.

Dáváme fotbalu lesk, Gazprom, oficiální partner. Objevuje se v reklamách před zápasem, na dresech i okolo hřiště. Fanoušci Schalke také na domácích utkáních vídají reklamy na Nord Stream 2. A zatímco klimatičtí aktivisté, třeba Greenpeace, upozorňují na hřištích na ohrožení arktických zdrojů, Gazprom dále prodlužuje svá sponzorství. Rusko nyní pokrývá skoro polovinu spotřeby plynu v Evropě a další země si z něj berou příklad.

Etihad, Emirates a Qatar Airways jsou státní společnosti zemí Středního východu a jejich zájmy jsou větší než prodej letenek. Na příkladu Gazpromu vidí, že díky významnému sponzorování fotbalu se dá vyhnout špatné pověsti tím, že získají respekt na hřišti. Pokud jste fanoušek, může to být velká příležitost, peníze pomohou klubům vyhrát důležité turnaje.

Ale začíná to měnit sport jako takový. Dnes už je běžné sledovat srbský tým sponzorovaný ruskou společností proti týmu z Francie sponzorovanému dubajskými státními aerolinkami. Začíná to vypadat, že na hřišti se zároveň odehrávají dvě soutěže. Zápas mezi dvěma týmy a ještě větší utkání o vliv v zahraničí, které nekončí závěrečným hvizdem. Překlad: Lukkul www.videacesky.cz

Komentáře (4)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

čo je gazprom a prečo by ma mal zaujímať? Tá spoločnosť nieje v top ten ničoho.
Zaujímalo by ma, pre Saudi Aramco, najbohatšia firma na svete, ktorú vlastnia najväčší bigoti a homofóbovia na svete, skupuje futbalové kluby a financuje rôzne športové udalosti?

213

Odpovědět

Počul si už o tom ako sa dobre perú peniaze cez športové kluby? alebo o tom ako sa robí politika. Čo iné môžu robiť bigoti a homofóbovia pre lepšie vzťahy so západom. Pumpovať peniaze do západnej kultúry je tá najjednoduchšia cesta. Vie to FIFA ,čo je organizácia väčšia ako katolícka cirkev. Vie to aj olympijsky výbor. Nehovoriac o krajinách kde petroprachy smerujú.

14

Odpovědět

Gazprom je největší plynárenskou společností na světě, má cca 500 tis zaměstnanců. Gazprom zneužívá své dominantní postavení v státech kde působí, do toho zasáhl i antimonopolní úřad EU a firma, aby se vyhnula sankcím se rozdělila na mnoho menších firem a začala “sama sobě konkurovat”. Což zatím EU postačilo aby Gazprom dále toleroval jako dodavatele plynu. Vlk se nažral .... Pokud vycházíte s Ruskem dobře, tak podle toho máte i dobré ceny plynu. Pokud jste chtěli mít na území třeba od USA radar tak ceny pro Polsko neúměrně vzrostly. Rusko díky Gazpromu si udržuje vliv a nemožnost ho nahradit (neuděláte ústupky vypneme plyn) .
Ukrajina se jim vymkla z kontroly tak nyní z provozu ropovodu nemají nic a to Ukrajina měla plyn mnoho let pro svůj stát zcela zdarma.
Proto by tě měl Gazprom zajímat.
Saudi jak píšeš vlastní bigoti a homofobové , což se asi mnoha lidem asi nelíbí a společnost by je mohla začít bojkotovat a proto lezou do podvědomí přes sponzoring fotbalu a různých akcí aby se to nestalo.
VW taky musí zlepšovat po diselgate skandálu a teď když si nechává vyrábět díly v Číně v továrnách , kde jsou nasazeni diskriminované menšiny.
Taková je nadnárodní firemní politika. Kde jsou peníze a politika nic dobrého nečekejte ...

120

Odpovědět

+UpsTak zase, ked clovek zacne pozerat tieto korporacie ako take, tak moze rovno ist do roznych oblasti a len by krutil hlavou nad tymi prepojeniami a historiou - ich minulostou, kto s kym, atd.. :) :/
Napr.: Monsanto, Bayer AG, IG Farben, DuPont atd.

11