Katalánské hnutí za nezávislostVox

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 61
85 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:71
Počet zobrazení:9 207

Kanál Vox přináší přehled současné situace ve Španělsku. Rozebírá, proč někteří Katalánci požadují nezávislost i jaké následky by případné odtržení mohlo mít.

Přepis titulků

Jsme území se silnou národní osobností, potřebujeme nezávislost. Je mnohem více lidí, kteří se cítí být Španěly a chtějí patřit do Španělska. Španělsko je uprostřed politické bitvy, která ho může rozdělit. V Katalánsku se konalo referendum o nezávislosti a odtržení od Španělska. Španělský ústavní soud označil referendum za nelegální a ústřední vláda se ho pokusila zrušit. Zajali vládní úředníky, kteří hlasování plánovali, zabavili volební lístky a zavřeli volební místnosti.

Katalánská vláda se nenechala odradit, voliči si mohli lístky vytisknout doma a hlasovat v jakékoli otevřené volební místnosti. Netrvalo dlouho a situace se vyostřila. Bylo zraněno téměř 1000 lidí, pět z nich vážně. Podle výsledků hlasovalo 90 % zúčastněných pro oddělení. To zní jako téměř jednohlasné schválení, ale hlasovala méně než polovina voličů. Na základě výsledku vyhrožuje katalánská vláda, že jednostranně vyhlásí nezávislost na Španělsku.

V reakci na to připravuje španělská vláda bezprecedentní převzetí moci v oblasti. Odvolala by katalánské vůdce. Co k tomu všemu vlastně vedlo? Španělsko tvoří 17 semi-autonomních oblastí. Každá z nich má vlastní identitu. Některé, třeba Katalánsko, mají dokonce vlastní jazyk, kulturu, kuchyni, literaturu. Španělsko je decentralizovaný, sjednocený stát.

To znamená, že samostatné oblasti jako Katalánsko, jsou řízeny podle ústavy a zároveň podle zákonů, které ustanovuje vláda každé oblasti. Ale tak tomu nebylo vždy. Od roku 1939 do 1975 žilo Španělsko ve fašistické diktatuře. Francisco Franco odstranil demokratické svobody, svobodu tisku i politickou opozici. Také zlikvidoval regionální různorodost v celé zemi a vyhlásil jednotnou národní identitu.

Pro Katalánsko to znamenalo potlačovat katalánštinu i místní tradice. Pro katalánskou kulturu to byla velká rána. Když Franco v roce 1975 zemřel, Španělsko se změnilo v demokracii a nová ústava rozšířila samostatnost v jednotlivých oblastech. Ústava dovoluje několik věcí. Uznává třeba vlastní vládu Katalánska a katalánštinu jako oficiální jazyk. Sice uznává samosprávu jednotlivých oblastí, ale též označuje Španělsko za nedělitelné. Jak sílila španělská demokracie, rostla i hrdost Katalánců.

Jsme Katalánci, cítíme se tak, mluvíme katalánsky a je to jiná kultura. Potom se Katalánsko pokusilo rozšířit míru samosprávy, poprvé od vytvoření ústavy. Referendum z roku 2006 požadovalo mnoho. Nový ekonomický model, definování Katalánska jako národa a upřednostnění katalánštiny před španělštinou. Po čtyřech letech právních bitev ústavní soud některé tyto novely zamítl. Když bylo rozhodnutí oznámeno, milion Katalánců vyrazil do ulic Barcelony a nesli nápisy: "Jsme národ, my rozhodujeme."

Pro nezávislost existují i ekonomické důvody. Katalánsko je jedna z nejbohatších oblastí Španělska. Zabírá jenom 6 % rozlohy, ale zodpovídá za pětinu příjmu Španělska. V roce 2016 přicházelo z Katalánska téměř 21 % daňových příjmů Španělska. Platíme hodně daní, oni si je vezmou a nevrátí je v lepší infrastruktuře ani lepších životních podmínkách. Ti, kteří nezávislost podporují, věří, že Katalánsko platí příliš mnoho v porovnání s tím, co za to dostává.

Katalánsko, jako Madrid a další bohaté oblasti, podporuje chudší části Španělska. My soucítíme, ale potřebujeme mít dostatek i pro sebe. Tyto pocity v průběhu evropské ekonomické krize sílily, kdy Španělsko zasáhla vlna nezaměstnanosti. Ale i přes rostoucí podporu většina Katalánců nezávislost nechce. Nemyslím si, že odtržení od Španělska je dobrý nápad.

Nejsme na Španělsku závislí, ale jsme závislí na Evropě. Rodiny s nižším příjmem podporují nezávislost méně než ty, kterým se daří lépe. Stejně tak má samostatnost menší podporu od lidí z měst. To nás přivádí zpět k dnešnímu stavu. Banky a mezinárodní společnosti přesouvají vedení pryč z Barcelony. Katalánští separatisté se kvůli pomoci obrátili na Evropu. Ale většina vůdců EU je na straně ústřední vlády.

Jasně řekli, že nezávislé Katalánsko bude muset zažádat o členství v EU. Ten proces by trval roky. A ačkoliv se boj za katalánskou nezávislost nakonec vyřeší, potrvá asi dlouho, než se Katalánsko a Španělsko vrátí k mírovému soužití. Překlad: jesterka www.videacesky.cz

Komentáře (55)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Decentralizace je ta správná cesta. Menší územní celky se prostě řídí lépe než-li ty velké, lidé mají lepší možnost vládu kontrolovat a ovlivňovat jejich rozhodnutí a vláda se pak také více snaží a tolik si nedovolí. Představte si, že by se Váš starosta choval jako diktátor? Prostě ho půjdete jako komunita sesadit a policisté - Vaší sousedé žijící ve stejném městě Vám ještě pomůžou pokud to bude legitimní. Proto se malým státům většinou daří velmi dobře (Singapur, Monako, Lucembursko...) a ty moc velké se většinou rozpadnou (Rakousko-Uhersko, Osmanská nebo Římská říše...). Dobrý příklad je Itálie. Jak byla rozdělená na městské státy (Florencie, Toskánsko, Benátky) zažívala zlatý věk. V momentě kdy se sjednotila šlo to do háje. Chudoba, diktatura, recese.... A to čeká i EU. Velké státy = velké problémy. Malé státy si naopak konkurují a při tom společně obchodují. A neznamená to, že by musely mezi sebou nutně válčit jako tenkrát. Za mír v Evropě se rozhodně nezasloužila EU ani Sovětský svaz jak se ještě nedávno tvrdlo, ale globalizace konkrétně přístup k informacím, komunikace, sdílení vědomostí atd...Naopak velmoci a jejich expanzivní ambice způsobují konflikty a snahy o udržení jejich celistvosti potom vytvářejí totalitní systémy a diktátory.

00

Odpovědět

Je to vlastně stejný přístup jako když se rozhodovali Britové k odchodu z EU. Došlo k velmi těsnému rozhodnutí a přesto do toho šli, protože ti co vládli šli od válu, místo toho aby bojovali dál. Stejně tak je přístup Katalánců k samostatnosti. Teď jsou bohatý region, který dotuje určité části Španělska, ale v momentě kdyby opravdu odešli, tak se jejich bohatství rozplyne. Místo toho aby poslouchali zdraví rozum tak trvají na nesmyslu. Pokud by byl v zemi totalitní režim, chápal bych to, ale Španělsko si prožilo 3 roky občanské války a pak 37 let totalitního režimu, proto jsou Španělé háklivý na podobné přístupy a já jim rozumím. Jak by jste se cítili kdyby si Moraváci řekli, že jsou rázovitý národ a že chtějí samostatnost. Také by jste s nimi tak cítili?

22

Odpovědět

A co takhle si vzít příklad z první světové války a následného slezského plebiscitu?

A proti němu stavět připojení Kladska po druhé světově válce k Polsku přesto, že po odsunu Němců tam žili i Češí, ale "Poláci museli mít kompenzace" kvůli "ztrátě" území ZA Curzonovou linií (ve skutečnosti tato linie platila už po PRVNÍ světové válce a Poláci dokonce také ze začátku SPOLUPRACOVALI s Hitlerem a obsadili NÁM Těšínsko.)

00

Odpovědět

Bohužel, tady na Moravě jsou tlaky na oddělení, nebo alespoň na změnu na zemské zřízení a uznání samostatnosti Moravy. Většina těch, co to podporují, si ani neuvědomují, jaký brutální dopad by to na Moravu mělo. Naštěstí je jich málo a povětšinou si jen stěžují a nic podstatného nedělají. Já sice jsem Moravák, ale mám českou občanku a jsem občanem České Republiky a chci, aby to tak také zůstalo.

32

Odpovědět

By me zajimalo jaká by byla volební účast kdyby je nemlatili na ulici... jako nemuseli uznat výsledek, ale měli je nechat vyjádřit svůj názor.

21

Odpovědět

Ono je lepší je rozehnat a tvrdit, že většina nevoličů je proti, než riskovat s větší účastí opačný výsledek.

00

Odpovědět

Video jsem viděl, ale pořád nějak nevidím žádný dostatečně dobrý důvod pro odloučení.
Co jim tam tak vadí? Vážně jim tak fanaticky záleží na katalánské tradici a jazyku atd atd.? Nechápu to.

77

Odpovědět

Viktor Dyk ve svém díle říká ,,opustíš-li mne, nezahynu. Opustíš-li mne zahyneš" a asi měl pravdu.

03

Odpovědět

Španělsko je na tom poměrně špatně. Jsou tam území, která se pomalu mění ve vesnice duchů. Jsou v krizi a daně z bohatších krajů, jako je Katalánsko, pumpuje Španělsko do těchto chudých krajů aby vůbec přežili, což sice je na jednu stranu rozumné, na druhou stranu dost krátí finanční podpory na infrastrukturu právě oněch bohatých území, která platí ale nedostávají od státu skoro nic zpátky. Katalánsko bylo vždy velice hrdé území. Takový Gaudí mluvil skoro jenom Katalánsky. Tohle všechno nakonec zapříčinilo ono referendum. A to, že Španělsko tam poslalo policii aby je zmlátili, místo aby zkusili situaci řešit rozumně inteligentně, je jasné že to bude mít ještě další vyostření

52

Odpovědět

v katalansku vymyvaju mozgy detom už v škole od smrti franca že ake je španielsko zlé, že nas utlačovalo, že katalansko je prvoradé .... typický hrdý katalanec s tebou nebude hovoriť po španielsky ale ked ho chceš o*ebať o peniaze tak už bude hovoriť aj španielsky proste mentalita ale zasa na druhu stranu su velmi milí a priatelsky už ked sa skamaratite :)

32

Odpovědět

+kypTak jasně podívejme se třeba na královskou rodinu.

Manžel Infantky Cristiny Urdangarín byl vyšetřován ze zpronevěry 6 milionů eur a odsouzen na 6 let a tři měsíce. Stejně tak byla vyšetřována Infantka Cristina a král ji musel odebrat titul vévodkyně z Palmy de Mallorca; ta odsouzena nebyla.

Jakou má mít tedy španělská královská rodina reputaci, když páchá těžké finanční zločiny (a "načapali je" právě v Barceloně).

00

Odpovědět

+kypTak to jsme teda měli udělat Slovákům taky. S**t na jejich názor zmlátit je a dál je držet ve vězení jménem Československo. Snad pokud je Španělsko "demokracie" jak o sobě tvrdí mají nechat lidi rozhodnout o svém osudu v referendu. Jinak se totiž od Frankistického Španělska moc neliší. To je jako zakázat manželům rozvod když jeden chce a druhý ne. Nakonec budou jen nešťastní oba.

00

Odpovědět

mě fascinuje, že fašisti z EU podporují vládu, která svým policejním složkám řekla, aby zmlátili všechny, kteří by chtěli jít volit...
Prakticky EU říká, že tohle je 100% spúrávný a dobrý přístup k lidem
https://www.theguardian.com/world/video/2017/oct/01/catalan-referendum-hundreds-injured-as-police-attack-protesters-video

516

Odpovědět

Ano, je to správný a dobrý přístup k lidem, kteří odmítají reagovat na výzvy policie k opuštění prostoru, který je po právu policií uzavřen...

Lidi takového ražení, jako je např. paní na následujícím videu, si opravdu takové jednání sami zaslouží...
Konec ideí vážení občane - brutální zásah proti Věře Řezníčkové

Pokud se demonstranti z tvého videa chovali obdobně, pak reakce policie je naprosto v pořádku...

94

Odpovědět

+pes Rakeťákviděla sem jak tam jednali... policie skočila ze schudů a kopla do již zpacifikovaného a zraněného člověka. žena, která NIC neudělala, jen šla pomalu ze schodů a policajt ji popadl a mrskl s ní dolů...

Podle tebe tedy zmlácení cestujícího v letadle do bezvědomí a jeho následné odtažení po zemi bylo taky správné?

Viděla sem videa, kde ležela stará paní na zemi, drželi si zkrvavenou ránu, a policie do ní stále mlátila, její vnučka ji bránila, a tak jí policajt dal přímo pěstí do obličeje, popadl ji a praštil ji pak čelem o zeď!
Hádám že i tohle je jednání nad kterým si maspíš péro jak úžasný a správný zákrok to byl co?

25

Odpovědět

+lenaciaSorry jako, účelově vytržené záběry z kontextu.

Po internetu putují videa, jak policie na Hradčanském náměstí zpacifikuje nebohou ženu středního věku, která nic neprovedla. Takto vytržená videa z kontextu, bez předchozích událostí, dělají z policie tyrany. A ve skutečnosti opak je pravdou. Policejní zákrok na ní byl naprosto v pořádku. Byl přiměřenou reakcí na situaci, kterou způsobila ona svým arogantním jednáním.

Ty jsi být docela zvrhlá, když tě napadlo, že by u toho někdo masturboval. To už je pomalu na psychologa...Jsi koukám emocionálně docela labilní jedinec, když tě napadlo zrovna tohle...

31

Odpovědět

+pes Rakeťákto je úplně jedno!!! POKUD UŽ ŽENA SEDÍ NA ZEMI, NIC NEDĚLÁ A NAVC KRVÁCÍ, NEMUSÍ JÍ DÁLE MLÁTIT! Stejně jako její dcera, která ji chránila vlastním tělem. V jednu chvíli jen chytla obušek a hned na to jí praštili pěstí do obličeje a pak s ní praštil do zdi. Prostě základ, kterému já rozumím už od školky, pokud člověk už nebojuje NMAJÍ HO MLÁTIT A ti kteří říkaj že ano mají asi zálibu v pozorování násilí

33

Odpovědět

+lenaciaPokud pokud pokud ....
Ty lidi po chvíli odpočinku vyskočí na nohy a zaútočí na zasahující policisty zezadu. A ještě k tomu se zbraní v ruce. V takovém případě musejí být důkladně zpacifikovány, aby si policie udržela perimetr, když stojí proti tak velké agrasivní přesile. Pokud NEBOJUJE, MÁ NA VÝZVU policie OPUSTIT prostor. Né dělat si, co se jí zlíbí a pak za svou blbost vinit ostatní.

"už nebojuje" - to je dobrý vtip. Přijde k tobě parta cizích lidí a dají ti facku. Pak si sednou a řeknou "už nebojujem". A ty na ně: "Už nebojujete? Tak to je v pořádku, necháme to být. Přijďte zas..."

Obávám se, že zálibu v násilí tu máš ty: ty nám tu vykresluješ policii, EU a Španělskou vládu jako bandu násilníků. Automaticky si na ně projektuješ nějaké své trauma. Vážně zvaž toho psychologa...

32

Odpovědět

+pes RakeťákPsychologa zvaž raději ty, když podporuješ bezdůvodné násilí na neozbrojených lidech.
Promiň, ale policie přišla a násilně zmlátila lidi jen pro to, že chtěli hodit papír do krabice... jooo opravdu veeeeeeelikej důvod k tomu někoho brutálně zmlátit. A jestliže jsem součástí země, která na mě pošle policii, aby mě brutálně zmlátila ačkoliv jsem nic špatného neudělala, potom bych se taky chtěla oddělit, když mě policie bude brutálně bezdůvodně mlátit!
Celý tenhle zásah byl odporný, hnusný a nebyl vůbec třeba. Pokud to je nelegální tak proč posílali policii? prostě mohli udělat přesně to co udělali potom, prohlásit, že to neuznávají a konec. Ne tam poslat policii aby je brutálně zmlátila. Když ve výsledku to naopak většinu lidí naopak ještě více naštvalo. Mě by to taky naštvalo, kdyby mi policie brtuálně zmlátila babičku a jenom pro to, že sem ji pak bránila by zmlátila i mě.

Ten tvůj popis "přijde parta" je dost nonsence. Tvůj popis jak přišla ta Parta, která by mi zničehonic dala facku odpovídá ze 100% jednání Španělské policie až na to, že oni si potom nesedli ale dál je bezdůvodně mlátili. Promiň, ale 80 letá babička, která krvácí na hlavě, bezvládně sedí na zemi a vůbec se nehýbá není žádná hrozba! PROSTĚ NENÍ!!!! A oni ji dál mlátili, mlátili a mlátili. Pardon, tobě přijde normální aby parta cizích násilníků mlátila 80letou paní? Mě ne! Stejně jako mi nepřišlo normální, když ženu v cca 8 měsíci těhotenství popadli a mrskli s ní tak že spadla břichem na chodník!!!!!
Hádám, že asi schvaluješ i útok policistů v civilu v Plzni, co zastavili u semaforů vytáhli chlapa z auta, nijak se nepředstavili jako policie a zmlátili ho...

Další, tady de jasně vidět, že lidi NIJAK neútočí a oni s niími brutálně smýkaj a HÁZÍ S NIMI NA BETON! Strkají silou do muže jen pro to, že chce dát dámě šátek, který jim ještě ukazuje v ruce Catalogna violenza inaudita. La Polizia carica donne e anziani

Pokud ti není 8, ale aspoň 18, tak tady další video hlavně od 50 minuty. Lidi neútočí, naopak utíkají pryč a policie do ních mlátí hlava nehlava obušky joooooo hoooodně nebezpeční lidé co utíkají pryč a oni je mlátěj cooo? hmmm uhm uhm moooc. 4:25 dvqa muži pomáhají zraněnému projít, projdou kolem policajta a ten jednoho z nich, aniž by cokoliv udělal popadne a mrští s ním o zem, hned následující záběr kde se s rozběhem policista vrhl pěstí proti stojícímu člověku.... joooo taky moooooc odvážný no, určitš by ho jinak "ustál k smrti" coooo? A pak zase další, lidi stojí prázdné ruce mají nad hlavou, a pak je začnou mlátit do hlav obušky... 6:15 škrcení člověka taky libovka Spanish Police Brutality 1st October 2017 Catalonia Full Compilation

prostě ti lidi neměli nic, neměli žádný zápalný lahve, neměli žádné dlažební kostky, neměliv žádné zbraně NEMĚLI NIC! Jen sen o svobodě, kterou jim Španělsko brutálně vymlátilo z hlavy. Nebyly to žádné protesty jako kdysi v Praze! NEBYLY!!!! NEBYLY!!! NEBYLY!!! A ať už budeš lhát jakkoliv, tak ani být nezačnou.

24

Odpovědět

+lenaciaStačil mi tvůj první odstavec, zbytek jsem fakt nečetl:
"nic špatného neudělala": naštěstí za takové nic bys byla zpacifikována i tady v Čechách. Pokud účast na nelegální činnosti a neuposlechnutí výzev policie je pro tebe nic, tak se připrav, že budeš při nějaké příležitosti sama zpacifikována. Jako třeba ta paní z Hradčanského náměstí...

33

Odpovědět

+pes RakeťákPokud seš linej a neschopnej něco celé přečíst tak vůbec nereaguj protože tvá reakce ke k ničemu

22

Odpovědět

+lenaciavazne by si mala zvazit tu ponuku, navstevu psychiatra

11

Odpovědět

+lenaciaSorry jako, při představě, že by si sama neuposlechla výzev policie a byla by jsi policií zpacifikována, jsem musel jít okamžitě masturbovat. Ta potřeba byla silnější, než já...

02

Odpovědět

+pes Rakeťáktomu věřím, ale nic to neměí na faktu, že pokud něco celé nepřečteš nemůžeš na to reagovat rozumně.

00

Odpovědět

+lenaciaTy jsi fakt nechutný psychopat!!! Koment s masturbací byl sarkasmus!!!

Není nic rozumného na tom, se zamotávat do tvých praštěných teorií. Na začátku jsem zjistil, že vycházíš z mylných předpokladů. Pročítat tedy tvé teorie, které stojí na labilních základech, by bylo dosti nerozumné. Ohromná ztráta času. Rozumné je na tvé chybné předpoklady upozornit a pokračovat v komunikaci až po té, co jejich opravu vezmeš na zřetel. Pokračovat však v tématu, který se opírá o blbosti, by bylo značně nerozumné.

02

Odpovědět

+pes RakeťákDost lacinej sarkasmus.

Nemůžu za to, že se do něčeho zamotáváš. Teorie? Zatímco ty nemáš nic, já mám důkazy... ae chápu že ptořevuješ pro své povyšování smyšlené teorie kterými zavýváš má fakta teoriemi.

00

Odpovědět

+lenaciaMáš spoustu "důkazů", kvůli který jsi frustrovaná, naštvaná a podrážděná. Fakt super výhra :) Užij si to :)
Já jsem osobně jsem se situací spokojen :)

02

Odpovědět

+pes Rakeťákjistě, to jsi řekl v předpředcozím příspěvku proč si s tím spokojen ;)

00

Odpovědět

+pes Rakeťák"po právu" - a není problém už v tom, že má stát právo na násilné blokování referenda?

11

Odpovědět

+TaanA kde je hranice, kterou nelegální činnost by ještě měla policie potlačit a kterou už ne? Když ti mírumilovní squateři obsadí tvůj dům/byt? Když město Přední Zadní vypíše referendum o zakázání určitého náboženství? A jak jinak chceš vynutit, aby přestali nelegální činnost páchat, když na výzvy nereagují?

Něco jiného by však byla diskuse, jestli je správné, aby španělskou ústavou bylo referendum zakázané.

02

Odpovědět

+pes Rakeťákno, já vidím znatelný rozdíl mezi hozením papíru do krabice a tím, když někdo nelegálně obývá cizí dům. (a ačkoliv nesouhlasím s arogantním jednáním kliniky a tvrdím, že by měli okamžitě odejít, je zvláštní, že ze všech prázdných baráků si opravdu museli železničáři vybrat ten jeden jedinej, kterej už obývala klinika- to jen tak k zamyšlení).

Když někdo jde a hodí papír do krabice, co se stane? Přijde... a hodí papír do krabice. Přičemž Španělsko celou dobu říká, "Hej, my to neuznáváme, nevíme proč to děláte, je to zbytečný"... opravdu tam nemuseli přitáhnout policajty a říct "Tady ti lidi vás brutálně zmlátí, když budete chtít volit."
Protože, co se přesně stalo? Jenom tím naštvali 90% katalánců, zranili desítky lidí, některé vážně, lidi to brali jako akt nepřátelství a o to víc se chtějí oddělit. Katalánská vláda i tak vyhlásila nezávislost, a Španělsko, jak se dalo čekat, to odmítlo uznat, všechny státy EU to odmítly uznat, USA to odmítla uznat... nikdo jejich nezávislost nepodpořil. A tak brutální ataky policie byly absolutně zbytečný, k ničemu, přehnaně brutální. (jakože, mohli nechat lidi odvolit a pak tu krabici sebrat až by večer zavřeli...) Protože člověk, kterej de hodit papír do krabice by po nich tak maximálně flusal kuličky papírů a možná jim namaloval propiskou čuráka na tvář. Nebyli to žádní chuligáni, co si připrav ili popelnice plný dlažebních kostek! Byli to obyčejní lidé! A oni na ně poslali prakticky armádu.

A teď si to snaží Španělsko vyžehlit tím, že teda příště referenda povolí. Tak kde to sme?

11

Odpovědět

+pes RakeťákTou poslední větou jsi snad jen parafrázoval můj příspěvek, ne? A přesně o to mi jde, stát má právo na věci, které jdou proti občanům, jenomže je to všechno kryté ústavou a demokracií, proti čemuž nemůžeš říct nic, protože jinak jseš komouš nebo fašista. A k původní otázce, když mi někdo leze na soukromý pozemek - ano, když referendum o vyznání (závazné) - ano, jelikož to jde proti základním lidským právům, jak vynutit - (v případě referenda o nezávislosti) nijak, změnit ústavu, (v případě squatterů) - policejní brutalitou.

10

Odpovědět

+TaanJsou dva různé přístupy:
1) změnit zákony/ústavu, pokud celkově neodpovídají zájmům obyvatelstva
2) vytvořit nové zákony/pravidla, které by určovaly, za jakých okolností bude policie potlačovat nelegální činnost a za jakých okolností už nikoliv (jak tu třeba prosazují někteří diskutující)

Já zastávám první přístup. Druhý je blbost. Podle tvého prvního komentáře mi přišlo, že zastáváš druhý způsob. To jsem ho tedy špatně pochopil. Myslel jsem, že kritizuješ právo na potlačení nelegální činnosti jako takové.

02

Odpovědět

+pes RakeťákTady nejde o to za jakých okolností, ale jakým způsobem. Nasadit těžkooděnce s obuškama proti lidem, co přišli hodit papír do krabice, mi třeba jako adekvátní reakce nepřipadá. Je to podobné, jako policejní honění - je ok honit v plném provozu někoho, kdo překročil rychlost (popř. spáchal jinou banalitu) a riskovat životy a majetek všech okolo?

10

Odpovědět

+TaanNebyla by to adekvátní reakce, pokud by lidi adekvátně na výzvy policie reagovali. Pokud spácháš banalitu jako například hodíš lístek do urny, překročíš rychlost, zapomeneš zaplatit na benzínce, tak souhlasím. Použití síly v tomto případě je nesmyslné. Pokud ale odmítáš reagovat na výzvy a pokračuješ v trestné činnosti tak sorry, ale tady není tolerance...

02

Odpovědět

+pes RakeťákAha, takže dle této logiky byly události 17. Listopadu 1989 zcela v pořádku a Veřejná bezpečnost měla plné právo studenty brutálně napadat a mlátit?

10

Odpovědět

1. Odchod ČSR z Rakouska-Uherska byl protiústavní. Změna systému 89 byla protiústavní. Odtržení Kosova od Srbska bylo protiústavní. Takto prostě státy vznikají a zanikají, takže kecy o tom, že odtržení je protiústavní je zbytečný údaj i přesto, že je to fakt.

2. Jak může někdo vyblít větu, že většina Katalánců nechce nezávislost? Ze 40% hlasů jich 90% chce odtržení. Ale to není panebože počet hlasujících. Hlasovalo daleko více lidí, můžeme se hádat jestli to bylo 60% nebo 90% ale určitě to bylo více než polovina co měla právo. Jen Madrid plno uren zabavil a plno lidí mělo zabráněno hlasovat. A chce snad někdo říct, že Madrid zabavil jen hlasy proti odtržení a že jen promadristský lidé nemohli hlasovat? :D :D :D

3. I když to Kataláncům přeji, tak realita je taková, že jejich životní situace by se zhoršila. Všechny firmy bezdůvodně přejdou do Madridu (plno už to udělalo) a jim zbude hovno. Na ty jejich siestičky mají dobré platy a Barca bude pořád válcovat La Ligu

114

Odpovědět

Opravdu byla změna 89 neústavní, nebo bolševičtí pohlaváři odhlasovali, že prezidentem nebude Gustav, ale Vašek. Tedy změna systému 89 rozhodně ústavní byla.

A jaká změna přišla vznikem odchodu ČSR z R-U? Opravdu se v Ústavě R-U píše, že "Celek království a zemí v říšské radě zastoupených" musí zasedat ve Vídni a nikoli v Praze. Takže to lze brát, že se "odštěpilo" právě Rakousko, "Silesia" od ČSR, a proto přišly několikadenní války. (A mimochodem to byl právě "císař"-no ve skutečnosti vlastně jen pučista, který dříve vypudil z trůnu svého strýce dobrotivého a dokonce i svého otce- a to on sliboval, že se přece jen dá korunovat českým králem, což nesplnil).

Takže to byl starej Procházka, který neuměl dodržovat dohody, nikoli český národ, který měl s pučistou svatou trpělivost. A všeobecné hlasovací právo přichází už v roce 1907, nikoli až se vznikem republky.

01

Odpovědět

ad 3. Proč by se ekonomická situace Katalánců musela zhoršit. Neplatí své nákupy pesetou, ale eurem. Měnu, která jim zůstane v peněženkách, i když by vzniklo Katalánsko jako samostatná REPUBLIKA (v současnosti tam mají loutku jménem král a královská rodina, která plní stránky vězeňských kronik).

A proč musí Barcelona hrát La Ligu, když může mít Katalánskou národní ligu-stejně jako ji mají Skotové a Wales (Villareal, Valencia, Girona)? A odstěhovat SEAT do oblasti, která NENÍ dostupná z moře, protože Madrid je tak trochu mimo námořní trasy, zatímco Barcelona je evropský přístav číslo 14 a jako na potvoru jiný "španělský" přístav je ve Valencii (pátý evropský přístav), kde mluví jaké katalánsky (není součástí Katalánského společenství, ale Valencijského společenství).

Takže Katalánsko, stejně jako Vlámsko (Flandry) tahá za ten delší kus provazu a Madrid potřebuje vyvážet a dovážet potraviny přes katalánské přístavy, ale Katalánské nepotřebuje ani Galicii, ani Kastilii.

00

Odpovědět

Dokázal by někdo poučený říct, do jaké míry jsou vlastně Katalánci svým jazykem, kulturou apod. vzdáleni (ostatním) Španělům? Představuji si to v tomhle směru asi jako Čechy a Slováky.

20

Odpovědět

spíš jako Britové a Skoti?

42

Odpovědět

Rozdíl mezi katalánštinou a kastilštinou (španělštinou) je trochu větší než mezi češtinou a polštinou. V Katalánsku se kastilština učí jako cizí jazyk.

43

Odpovědět

+tomfcbDle jednoho zdroje je Katalánština a Španělština skoro stejný jazyk. Dle druhého mají ze 75% společnou slovní zásobu. Ani jeden zdroj neříká, že by byl rozdíl jako Polštna a Čeština, protože tyto 2 národy se skoro nedomluví.

11

Odpovědět

+nevimjmeno2Španělsky mluvím, a do Katalánska jezdím každý rok, tudíž zde můžu zanechat svůj názor. Španělština se podobá Katalánštině tak v 75%. Španěl s Kataláncem se domluví bez větších obtiží. Katalánština má blíže k francouštině, spíše pak k provencálštině. Kdybych chtěl být nekoretní, tak řeknu, že je to španělština s francouským přízvukem/prvky.

30

Odpovědět

Katalánština má blíže k italštině a portugalštině se kterýma sdílí 85% slovní zásoby. Zato se španělštinou jen 75%.

00

Odpovědět

Ikdyž to referendum nebylo úplně košér ohledně platnosti, hlavní chybou v tomhle problému udělala španělská vláda, která dala svým nepochopitelným bráněním neplatnýho referenda další důvod separatistům v obhajobě nezávislosti. Ty vládní kroky mi přišly strašně nešikovný a zbytečný

191

Odpovědět

Dík za preklad. Uvítal by som oveľa viac videí podobného politického rázu. A určite nie som jediný.

110

Odpovědět

Já bych byl spíš pro oddělení Prahy od ČR. Nikdo tam nepracuje a žijou tam jen liberálové.

99

Odpovědět

Todle může napsat jen vidlák co jde do 6:00 makat na pás a ve 14:00 jde domů a myslí si, že je největší pracant. V Praze se z domova do práce odchází mezi 5:45 - 7:30. Domů se odchází kolem 17:00 - 18:00. Nájmy a ceny bytů na úrovni Paříže nebo Londýna vyhnalo plno pražanů do středočeského kraje. Zároveň se do středočeského kraje přisralo a pořád přisírá plno moravanů. Jelikož se infrastruktura od dob Marie Terezie moc nezměnila tak tu lidé stojí v kolonách ať už v autech nebo v MHD. Metro často stojí díky skokanům. Platy jsou tu stejné nebo spíše menší než v republice. Rozdíl mezi 35 000 (Praha) a 29 000 (zbytek) dělá hlavně velký počet manažerů různých společností, úředníků atd. Všechny je tu i dražší. Jediný důvod proč tu lidé bydlí je, že když přijdeš o práci tak hned novou dostaneš i když dostaneš třeba o 3000Kš méně než bys dostal v Plzni. Doporučuji si zkusit tady žít.

35

Odpovědět

+nevimjmeno2smutne, ked neroznas trolla

10

Odpovědět

+nevimjmeno2Jasně, chudáci Pražáci, makaj za almužnu od nevidim do nevidim, jen protože můžou makat za ještě větší hovno, až je za půl roku ze současný práce vylejou. :D

10

Odpovědět

no jo, preto 80 percent firem sa odhlasilo do madridu ty levicacka k***a, hned po oznameni nezavislosti, som zvedavy co na to merkelova a spol, jedna unia

116