Uvnitř klecových bytů v HongkonguVox

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 61
95 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:142
Počet zobrazení:11 706

Obyvatelé Hongkongu se musí potýkat s nejdražšími cenami bydlení na světě. Mnohým nezbylo nic jiného, než se přestěhovat do bytů o velikosti parkovacího místa. V této epizodě Hranic Johnny Harris zjišťuje, jak to v takových bytech vypadá a jaké jsou příčiny neustálého růstu cen nemovitostí v Hongkongu.

Přepis titulků

Žít v Hongkongu je dražší než kdekoliv jinde. Hongkong byl osm let za sebou označen za nejdražší trh s bydlením. A to s velkým náskokem před ostatními trhy. Ceny nemovitostí jsou teď téměř 20krát vyšší než roční příjem, takže domácnost s příjmem 50 000 dolarů by průměrně za bydlení zaplatila 980 000 dolarů. A stále se to zhoršuje. Statisíce obyvatel se mačkají v neuvěřitelně malých bytech, většina z nich není větší než parkovací místo.

Toto jsou klecové byty, do kterých se vejde jedna osoba a její majetek. A tyhle klece se naskládají v místnosti, aby se do ní vešlo co nejvíce lidí. Přesto cena za m² stále prudce roste. Navštívil jsem ty domy, pokusil se najít vysvětlení tohoto trendu a setkal se s lidmi zmáčknutými nejdražším trhem s nemovitostmi. V tomto městě žijí desetitisíce lidí v prostorech mezi 7 a 13 m². Pro srovnání, běžné parkovací místo v USA má kolem 11 m².

Je to vážně těžké. Je tu velká tma. Když jste uvnitř, nevidíte sluneční světlo. Jedna z nejběžnějších strategií bydlení v malém prostoru je model rozděleného domu. Tento byt byl rozdělen na maličké prostory k bydlení. Ti lidé mají místo na postel a stůl a pár osobních věcí. Některé jsou uklizené, některé ne.

Tady mám stůl s věcmi na karaoke, vodu, léky. Žádný luxus. Tento model funguje, protože mají větší společný prostor, kde jsou kuchyně, pračka a koupelna otevřená pro všechny, takže šetří místo a peníze. Toto je kuchyně tohoto bytu, ve kterém bydlí čtyři rodiny. Každý má jiné návyky. Často se hádáme kvůli maličkostem. Není to dobré.

Hodně se hádáme. Je lákavé vinit z vysokých cen nedostatek pozemků. 7,5 milionů lidí je namačkaných na ostrůvcích, to vyžene ceny nahoru. Stejné je to na mnoha místech, která jsou žádaná a mají málo prostoru. San Francisco, New York City. Možná je to pravda v těchto městech, ale dochází Hongkongu pozemky? Podíváme se, co nám prozradí dron. Když přeletíte nad Hongkongem, všimnete si, že sice má hustou městskou zástavbu, ale také hodně zeleně.

Podle vládních údajů o použití pozemků je 75 % pozemků nezastavěných. Některé z nich jsou hornaté a skalnaté, takže se tam špatně staví, ale rozhodně ne všechny. Tak jsem tu otázku o hustotě položil dvěma odborníkům. Jeden je občan Hongkongu, ten druhý tam žije přes 30 let. Oba jsou zastánci lepšího městského designu. Jsou vysoké ceny především výsledek nedostatku pozemků?

Ne. Ne. Je problém s využíváním pozemků, využívají a udržují se neefektivně. Problém není nedostatek místa, problém je špatné spravování pozemků. Použití a správa pozemků. Tito odborníci tím myslí, že jen 3,7 % pozemků je využíváno pro městské byty. To není kvůli horám, je to kvůli politice. A to je jádro toho, proč stále více lidí žije v bytech o velikosti parkovacího místa.

Pokud chcete znát skutečný důvod, musíte hlavně vědět, že vláda vlastní všechny pozemky v Hongkongu. Teda kromě tohoto kostela, který postavili Britové v době své vlády v 19. století a ten celé té věci s vládním majetkem nějak unikl. Takže vláda vlastní pozemky a pronajímá je developerům, většinou na 50 let. To probíhá formou aukce, kde smlouvu dostane ten, kdo nabídne nejvíc.

Protože pozemků pro bydlení je málo, realitní společnosti, které jsou stále častěji z pevninské Číny a mají spoustu peněz, se o ně na těch aukcích perou. To vyžene cenu do astronomických výšek. Třeba tato parcela, kterou pronajali za 2,2 miliardy dolarů. To je nový rekord za nejdražší pozemek pronajatý hongkongskou vládou. První problém je tedy způsob, jak vláda rozděluje a pronajímá pozemky. Druhá část vysvětlení souvisí hodně s daněmi. Pokud jste ten člověk, který vypne video, když padnou slova daňová politika, počkejte, vysvětlím to.

Tady milují nízké daně. Je to skvělé místo pro obchod, daně pro podniky jsou nízké, žádná DPH, žádná daň z prodeje. Ekonomika volného trhu a nízké daně jsou tu naprosto neodmyslitelné. Koukněte, jak ty nízké daně pracují, staví ty mrakodrapy a přitahují do města banky. Protože vláda nemá zisk z daní, potřebuje ho z jiných zdrojů. A v případě Hongkongu je ten zdroj prodej pozemků.

Hodně zisku vlády je tady zisk z pozemků, je to asi 30 % příjmů do veřejných financí. Vláda Hongkongu pronajímá pozemky developerům za astronomické částky, má z toho obrovský výnos a nemusí zvyšovat daně lidem a společnostem, které tu sídlí. A jsou hrdí, že si udržují svou pozici nejsvobodnější ekonomiky na světě. Znamená to, že vláda Hongkongu nemá velkou motivaci uvolnit více pozemků a snížit ceny.

Sice je současný systém aukcí skvělý pro příjmy vlády a obecně pro trh, ale není zrovna skvělý pro obyvatele Hongkongu. Mému synovi diagnostikovali ADHD, není tu pro něj dost prostoru. Je tu velmi špatné větrání, což zhoršuje mé zdraví. Ze všech malých prostorů je tenhle asi nejpřecpanější. Vypadá to jako rakve. Můžu se jen rychle zeptat na vaše bydlení? Vejde se sem jen jedna osoba.

Pro nikoho dalšího tu není místo. Nájem je 267 dolarů na měsíc. Už skoro dva roky musím žít tady. Bydlení je v Hongkongu prostě moc drahé. Vláda na tomto problému pomalu pracuje, každý rok přichází nové zákony, které to mají vyřešit, ale ta změna je pomalá. Hlavně proto, že mají důvod zachovat ten současný stav. V tomto průmyslovém komplexu v Hongkongu jsem se setkal s mužem jménem Eric Wong. Je to místní vynálezce a obchodník, který v té krizi prostoru našel obchodní příležitost.

Eric vyrostl v Hongkongu a o bydlení v malém prostoru dlouho přemýšlel. První kabinu jsem postavil jako hodně mladý. Má rodina koupila novou lednici a já vyřezal okna do krabice, ve které přišla. Tady je wifi. Tyto kabiny jsou buď pro jednu, nebo pro dvě osoby a mají být efektivnější a hygieničtější variantou těch klecí a rakví.

To vše za celkem nízkou cenu. Tahle kabina se prodává v Číně za méně než 382 dolarů. I postel v IKEA stojí víc. Tady je malá skříňka na cennosti, tady jsou světla k zrcadlu a světlo na čtení. Ale ačkoliv jsou ty kabiny inovativní, jsou jenom náplastí na problém s byty. Neslouží jako skutečné řešení. Skutečné řešení bude méně výdělečné a mnohem nudnější: reforma zákonů a rozdělování pozemků, která uvolní více pozemků a postaví zájmy lidí nad zájmy trhu.

Ale než to vláda uskuteční, lidé Hongkongu se budou nadále mačkat ve stále menších prostorech. Překlad: jesterka www.videacesky.cz

Komentáře (23)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Je čas kopat nějaký ten první Sion...

12

Odpovědět

Čunek dříve zařídil obytné kontejnery a lidi to hanili! co by za to dali lidi z Hongkongu !!

77

Odpovědět

vidím, že ľudia sú všade vo svete rovnakí - sprostí

21

Odpovědět

Black mirror S01E02, myslim, ze nic vic rict netreba..

162

Odpovědět

Hlavne nič nemeniť. Pokiaľ šlape trh, je všetko v poriadku. Občania toho mesta netvoria len obyvatelia tých minibytov, ako sa nám lavicový FOX snažil naznačiť :) Zo zdravého trhu profitujú všetci.

718

Odpovědět

Fox je pravicovej a ultrakonzervativní

37

Odpovědět

+nwmach bože, neviem či mam plakať, alebo sa smiať ...

56

Odpovědět

Je to hnusný město, to už jsem pod jedním videm psal... ale co mě u tohodle zaráží - dá tam rozhovor se dvouma odborníkama, ale předem ví, že maj úplně stejnej názor... tak proč jsou dva? Většinou bývá jen jeden nezaujatej, nebo víc s odlišnym názorem, ale proč by tam dával dva s úplně stejnym názorem?

A druhá věc... PROČ SE K***A NA CHVÍLI NEZASTAVÍ?!?!? To jeho pochodování je strašný.

821

Odpovědět

Tak tohle je pro mě hotové peklo na zemi :D Ani si nechci představovat, jaký vliv tohle lidské mraveniště musí mít na psychiku (hlavně u dětí).
Nějak takhle si představuju budoucí generace, jestli se nezačne řešit naše přemnožení. Lidé, žijící v krabicích, kteří se ukrývají v komplexní virtuální realitě. Postupná deformace lidských těl (což můžeme vidět na ohnutých krcích lidí, kteří v nadměrné míře používají telefony) a úpadek lidské individuality.
No ale to je jen taková dystopická představa :D O přemnožení se dříve nebo později postará zubožené životní prostředí, viz. Indie ;-)

221

Odpovědět

Ty jsi tele. Zkoušel jsi někdy číst knížku? Ten krk budeš mít ohnutý úplně stejným způsobem. A lidská individualita je naopak na příšerném vzestupu, protože možností, kam se profilovat, je čím dál tím víc.
A o přemnožení nezačínej už vůbec, i v tomhle videu bylo explicitně řečeno, že za to nemůže nedostatek místa, ale debilní správa pozemků.

98

Odpovědět

+trojtečkaTvé nařčení je nelogické, Jsem vulkánec a ne tele -_- Čtu v leže a takhle deformované krky jsem neviděl ani ve škole. Asi jde o to, že člověk do knížky nečumí 24 hodin denně a hlavně do ní nemůže čumet za chůze ;-)
Netvrdím, že problémy v Hong Kongu jsou způsobené přemnožením, ale že si takhle nějak představuju přemnožení lidstva.
A ano individualita je na vzestupu. Snad tomu tak bude i nadále, ale pochybuju, že je na vzestupu i v takovém mraveništi.

22

Odpovědět

+trojtečka"lidská individualita je naopak na příšerném vzestupu"
NO TO SI SNAD DĚLÁŠ PRDEL!!!
A kde teda ta lidská individualita je?

13

Odpovědět

Meleš kraviny.

Problém s přemnoženim neni, je to starej mýtus, kterej nějakym způsobem přežívá, ale je to blbost. Teda na globální úrovni - v extrémních případech je moc lidí na malém místě lokální problém, ale jeho příčina je jinde, než "přemnožení".

A co teprv ohnutá záda lidí, co byli od rána do večera na poli? Ano, neustálé čumění do pc/mobilů rozhodně neni zdravý, ale pokud se u toho člověk občas protáhne a ve volných chvílích si zasportuje, tak to neni nic strašnýho. Každá doba má svoje pro a proti...

811

Odpovědět

Docela by mě zajímalo jestli ty lidé mají možnost odejít jinam, prostě se sebrat a odejít do jiného města kde si najdou jinou práci a lepší bydlení, nebo je trh práce tak špatný že prostě němají jinou možnost.

311

Odpovědět

V předchozích videích o Hong Kongu byla vysvětlena zdejší politická situace. Jde o to, že v Hong Kongu panuje kapitalismus, zatímco všude okolo je komunismus, aneb "jedna země (Čína), dva systémy". Podle mě ti lidi se tam radši budou mačkat než žít v místech, kde vládne komunismus.

BTW: Zrovna jsem si uvědomil, že i já osobně žiji (v centru Ostravy) na místě menším než je jedno parkovací místo a stačí mi to :D

183

Odpovědět

+Pavel.Tak to raději tu Čínu, než Ostravu :D

175