Proč je americké zdravotnictví tak drahéVox

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 61
84 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:141
Počet zobrazení:13 606

Systém zdravotnictví ve Spojených státech není dobrý, to je celkem známá věc. Vox v tomto videu vysvětluje, proč to tak je a také proč je tak těžké ten systém zlepšit.

Přepis titulků

Ani nevíte, jak posedlý jsem tímhle grafem. Ukazuje úplně přesně, co je špatně na diskuzi o americkém zdravotnictví. Svým způsobem jste ten graf už viděli. Je to podíl výdajů za zdravotnictví na celkovém hospodářství. Je tu Německo, Francie, Japonsko, Kanada a ano, jsou tu Spojené státy. Chci ale přidat něco, co asi neznáte. Tohle ukazuje, jaká část těch výdajů je soukromá. Tohle je fascinující: výdaje vlády na veřejné programy jako Medicaid, Medicare a péči o veterány je zhruba stejná jako v ostatních zemích.

V těch zemích, kde vláda řídí celé zdravotnictví. A potom tu máme soukromé výdaje. To kvůli soukromým pojištěním je americké zdravotnictví tak drahé. Běžný názor je, že vláda je dražší než soukromý sektor. Nemůže odmítnout, je zkorumpovaná, neefektivní, pomalá. Když chcete něco udělat pořádně, dáte to soukromému sektoru, to v Americe slyšíme pořád.

Ale tady největší soukromý sektor utrácí nejvíce. Proč řídí volný trh cenu zdravotnictví v USA tak špatně? Při pohledu na data o kontrolách u lékaře můžete vyloučit jednu teorii: Američané nevyužívají zdravotnictví více než ostatní. Nechodíme k lékaři častěji než Němci nebo Japonci, vlastně tam chodíme méně. Rozdíl mezi nimi a námi je, že my platíme za všechno více, od angioplastiky po vyměnění kyčle, císařský řez nebo prášky proti bolesti.

V Americe se cena za stejný zákrok ve stejné nemocnici obrovsky liší, podle toho, kdo ten účet platí. Cena pro člověka s pojištěním od státu je často ta nejnižší. Tato pojištění pokrývají tolik lidí, že vláda může od lékařů a nemocnic požadovat nižší ceny. A také ty nižší ceny prosadí. Pokud lékaři a nemocnice odmítnou, ztratí spoustu zákazníků, všechny ty lidi s Medicare a Medicaid. Ale soukromých pojišťoven jsou stovky a každá z nich pokrývá mnohem méně lidí.

Každá musí sama vyjednat ceny s nemocnicemi a lékaři. A pokud nejste pojištění, máte ještě menší vliv, nikdo za vás nevyjednává, takže nakonec zaplatíte nejvíce. Podle jedné studie účtují nemocnice nepojištěným pacientům čtyřikrát více než těm se státním pojištěním. Jiné státy tento problém nemají. Místo aby každá pojišťovna vyjednávala za sebe, existuje seznam.

Vláda prostě řekne: "Pokud nám chcete něco prodat, všem našim lidem, můžete si za tento zákrok účtovat tolik." Ať tedy účet přijde silně regulovaným soukromým pojišťovnám v Německu, nebo přímo vládě jako v Británii, vláda určuje, jak vysoký účet to bude. A protože vláda řídí přístup ke všem zákazníkům, lékaři, nemocnice a farmaceutické firmy tu nabídku většinou nemůžou odmítnout. Nabídnu mu něco, co nebude moci odmítnout. V USA máme tu představu, že jste zákazníci stejně jako při nákupu televize, ale tak zdravotnictví nefunguje.

Nefunguje to proto, že lékaře potřebujete, když jste v bezvědomí v sanitce, vyděšení, nebo když jde o vaše blízké. Jsou to chvíle, kdy máte nejhorší vyjednávací pozici. Většinou nejste schopní odmítnout. Nejste na to dost informovaní, není vám to příjemné, nebo na to nejste dost při smyslech. Proto funguje v jiných zemích vláda jako osoba, která za vás odmítne. Řekne, že to je moc drahé, že musí tu cenu snížit, protože oni tu moc mají.

Nové protesty za jednotné státní zdravotní pojištění v USA. - "Co chceme?" - "Státní pojištění." - "Kdy to chceme?" - "Teď." Nejen Kalifornie navrhuje převzít evropský model. Kdybychom se rozhodli zavést státní pojištění a dlouhý cenový seznam v USA, nic by nezastavilo lobování. Tím by byly ceny ovlivněny.

Mohli bychom nakonec mít státní pojištění, které je drahé. Možná stejně jako nynější systém, všechno záleží na vyjednání cen. V Americe mají teď lékaři, nemocnice atd. kvůli svému bohatství tolik moci, že je opravdu těžké ceny snížit. V tom je ta ironie našeho zdravotnictví. Je tak drahé, že je těžké ho zlevnit. Všechny ty vydělané peníze se mění na politickou moc. Kvůli rokům přeplácení vznikl obrovský průmysl, který má v Kongresu velký vliv.

Pokud bychom u státního pojištění snížili ceny, lékaři a nemocnice by dostávali méně. Kvůli tomu by někde museli zavřít, nebo se přestěhovat, zbankrotovali by. Bylo by to bolestivé. Co je pro někoho plýtvání, je pro jiné nezbytnost. Ale státní pojištění neznamená všechno, nebo nic. V zákoně Bernieho Sanderse "Medicare pro všechy" je velice zajímavý článek, kde navrhuje přechodový plán.

Podle něj by rozšířil Medicare na oční a zubní péči a otevřel by ji skoro všem, nejen lidem nad 65 let. Děti by měly Medicare automaticky, mnoho dospělých by si ji mohlo koupit. Ten plán by nezlevnil naše zdravotnictví přes noc, ale aspoň by uznal to, co už víme a čím se většina zemí dávno řídí. Zdravotnictví je jedna z věcí, které umí vláda levněji a lépe než soukromý sektor.

Překlad: jesterka www.videacesky.cz

Komentáře (23)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

je zajímavý že do zbrojení v USA jsou miliardy ale se zdravotnictvím si poradit neumí o čem to asi svědčí?

33

Odpovědět

o tom, že štát nieje tvoja matka... Štát má zabezpečiť tvoju bezpečnosť, práva a budovať infraštruktúru... Štát tu nieje od toho, aby ťa posielal do školy, aby ťa liečil, alebo aby ti fúkal boľačku na kolene...Rozvinutý štát je však natoľko štedrí, že poskytuje základné socialne služby...To ale nieje úloha štátu...

611

Odpovědět

+ehm"Ehm" rozšiř si znalosti třeba tady https://cs.wikipedia.org/wiki/St%C3%A1t

20

Odpovědět

Otázka je jestli je náš levnější model doopravdy lepší. Máme nedostatek lékařů, kteří pracují zá výrazně nižší plat a více přesčasů než ti američtí. Je naivní si myslet, že platové ohodnocení personálu a jeho vyčerpání nemá vliv na kvalitu péče. Navíc většina vývoje ve zdravotnictví je rovněž prováděna v USA a svým způsobem z toho těží i Evropa která nese výrazně nižší náklady na tento vývoj.

13

Odpovědět

To s tím zdravotnickým výzkumem máte odkud? :D

40

Odpovědět

Na tohle jsem zrovna narazil na anglicky wikipedii u jednoho antibiotika. " In the United States it is about 60 USD for 10 days of treatment." A u nás se prodává 30 tbl za +-175 korun. (dávkování 3tbl/den)
To jen tak pro představu kolik si dokáže nemocnice přihodit na ceně :D

40

Odpovědět

Jako souhlas. Na druhou stranu mají i v 10 000 městě nemocnici. Tady kvůli všemu musíte do krajské protože ostatní nemocnice umí leda tak odebírat krev.

26

Odpovědět

To, co tady říká, není pravda.
Uvedu to na magnetické rezonanci. Pojišťovna mě poslala do soukromého centra, které pojišťovně vyúčtovala 8k za rezonanc hlavy. Pokud bych tam šel sám, tak podle ceníku zaplatím stejnou částku. Tedy cena za magnetickou rezonanci se v ničem neliší pokud jsem zákazník pojišťovny, ani soukromý zákazník.
Pochopitelně to neplatí všude a je pravda, že větší skupina lidí si vyjedná nižší ceny. Ale v USA jsou pojišťovny, které mají stovky tisíc pojištěnců a argument, že tak stát je efektivnější, jsou liché.

431

Odpovědět

To zkreslení jeho hlavy v brýlích bylo fascinující.

51

Odpovědět

vox je s**t.

522

Odpovědět

VOX... typické.. Vláda nedokáže nikdy poskytnúť lepšie služby ako súkromný sektor... Existuje tona empirických dôkazov a stále si budú raziť svoje... neuveritelné...Ľudská blbosť je skutočne nekonečná...

1249

Odpovědět

Obecně máš pravdu... ALE existuje spousta výjimek, kde to neplatí. Musíš si uvědomit jednu věc - lidi jsou naprosto neschopní domluvit se na čemkoli. Většinou to nevadí - poptávka a nabídka se někde střetne a nazdar, ale to u věcí jako je zdravotnictví, základní školství, nebo třeba celostátní infrastruktura to neplatí. U těhle věcí je skutečně nejefektivnější, když se to "prostě nějak udělá" (tzn. "stát" (naši volení zástupci) to rozhodne a zaplatí z našich (všech daňových poplatníků) peněz), než aby byl každej jen sám za sebe.

253