Jak biblické proroctví ovlivňuje Trumpovu zahraniční politikuVox

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 61
80 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:53
Počet zobrazení:6 908

Už od svého zvolení se Donald Trump velice rád obklopuje evangelikálními křesťany. Kdo vůbec jsou a v co přesně věří? Nový díl Voxu nám to osvětlí.

Kniha Ester 
Ester byla židovka, manželka vládce Persie Asvera, který o původu své ženy netušil. Jeho rádce jej nabádal k vyvraždění všech židů v zemi, s čímž král nejdříve souhlasil, ale po manželčině přesvědčování nakonec židům udělil povolení ke shromáždění a obraně a zachránil jim tím život. Den záchrany od pogromu se v Izraeli dodnes slaví jako svátek Purim.

Kýros II.
Zakladatel Perské říše, který žil v 5. století př. n. l. a sjednotil obrovskou Perskou říši sahající od Bosporu až k dnešnímu Afghánistánu. Proslul mimo jiné nebývalou tolerancí k jiným etnikům a jejich náboženství. Stal se představitelem naprostého ideálu vládce pro Peršany i pro Řeky, ostatně jeho obdivovatelem byl i Alexander Veliký.
V Bibli je Kýros uveden jako osvoboditel Židů ze zajetí po dobytí Babylonu, v jedné pasáži je dokonce nazván Mesiášem (a je jedinou nežidovskou osobností, kterou Bible takto tituluje). U židů se i dnes těší mimořádné úctě.

Přepis titulků

V Betlémě je jeden kostel, postavený na místě, kde se podle křesťanů narodil Ježíš. Jmenuje se Chrám Narození Páně. Projdete-li si seznam míst Světového dědictví UNESCO nebo se zeptáte cestovatele Ricka Stevese, dozvíte se, že kostel stojí v Palestině. Ale když se otázka na umístění kostela objevila v soutěži Jeopardy!

v lednu 2020… Postaven ve 4. století našeho letopočtu, kde stojí Chrám Narození Páně? - V Palestině? - Ne. - V Izraeli? - Ano. Tato odpověď rozpoutala přímo internetovou smršť. NENÍ TAM PALESTINA. ALE IZRAEL. OFICIÁLNĚ V IZRAELI Protože rozpor mezi tím, čí je to země a kdo ji ovládá, je jádrem desítky let dlouhého konfliktu mezi Izraelci a Palestinci.

Ale poměrně nedávno tu vznikla ještě třetí skupina, která si zde a po celém Blízkém východě získává stále větší vliv, američtí evangelikální křesťané. V dnešní době jsou evangelikální křesťané jedněmi z politicky nejmocnějších voličů v USA. A Trumpova administrativa jim svěřila nebývalou moc. Začlenili podporu Izraele a nepřátelství vůči jeho protivníkům do hlavních principů konzervativní ideologie.

A velká část těchto koncepcí spočívá v tom, jak interpretují Bibli. V roce 2016 se více než čtvrtina všech voličů v USA identifikovala jako bílí evangelikální křesťané. Jeden z hlavních rozdílů mezi evangelikály a ostatními křesťany je jejich vztah k Bibli. Konzervativní evangelikálové věří, že Bible je pravdivá doslova. Sarah Posnerová píše o náboženství pro několik různých novin. Mnoho z nich věří, že Bible je taková prorocká mapa moderního života a že události a proroctví v Bibli se naplní.

Bible je historicky nejpřesnější kniha všech dob. Bible je jediná kniha, která si troufá předpovídat budoucnost se stoprocentní přesností. Pro evangelikály je nejdůležitějším poselstvím druhý příchod, kdy se Ježíš vrátí na zem. Bible sice neříká, kdy k tomu dojde, ale říká, kde to bude.

Toto je Jeruzalém. Světová historie, jak ji známe, skončí právě tady. Greg Laurie je evangelikální kazatel, jeden z několika, kteří pravidelně radí prezidentu Trumpovi. Jsou hlavami obrovských církví s desítkami tisíc členů a mnozí z nich, včetně Grega Laurieho, hlásají víru zvanou křesťanský sionismus, tedy názor, že návrat židů do Izraele je jednou z několika událostí, které vyvolají druhý příchod Ježíše.

Ježíš nám říká, že znovuzrození Izraele je znamením konce. A nejen znamením, ale superznamením. Podle této ideologie Bůh odmění ty, kdo pomohou Izraeli, a potrestá ty, jež tak neučiní. Ježíš bude vládnout a rozdělí národy. A jak?

Podle toho, jaký měli vztah k Sionu. Ale ještě zpátky, Spojené národy po holokaustu rozdělily do té doby britské území Palestiny, domov více než milionu Arabů, do dvou států. A dali tak židům, pronásledovaným v Evropě, vlastní zemi. Další desítky let Izrael vedl několik válek se svými arabskými sousedy a zabral většinu půdy, která byla původně přidělena Palestincům. Evangelikální křesťané toto chápou jako naplnění biblického proroctví. Stalo se to přesně tak, jak bylo předpovězeno, byl to boží zázrak.

Patří jim ta zem, patří jim i to město. Proti Izraelcům odedávna bojují skupiny jako Hamás ve snaze získat zpět své území. A íránská vláda je jedním z jejich největších stoupenců. Sionistické státní zřízení je uschlý a shnilý strom, který může smést jedna jediná bouře. Částečně proto hraje Írán tak důležitou roli v evangelikální víře o současném stavu světa a o budoucnosti.

Podle křesťanského sionismu, pokud chce Amerika stát na správně straně biblického proroctví, musí dělat všechno pro to, aby chránila Izrael a trestala Írán. Také to pomáhá vysvětlit, proč je pro ně velmi důležitá jiná pasáž z Bible, příběh starozákonní Knihy Ester o plánovaném vraždění židů v Persii, v dnešním Íránu. Kniha Ester je pro křesťanské sionisty tak významná, že o ní natočili i několik filmů.

Přesvědčil tvého muže, aby zabil všechny židy, i tebe. Ester Židy zachrání tím, že krále přemluví. Evangelikálové tuto ideologii velice zdůrazňují, protože Persie je dnešní Írán, oni tak tento biblický příběh dávají do kontextu se zahraniční politikou. Je možné, že byl prezident Trump vybrán právě v tuto chvíli, stejně jako královna Ester, aby pomohl zachránit Židy před hrozbou Íránu? Já jako křesťan jsem zcela přesvědčen o tom, že je to možné, že tu Bůh působí.

Ministr zahraničí Mike Pompeo i viceprezident Mike Pence jsou evangelikálními křesťany a oba mají nesmírný vliv na americkou zahraniční politiku. Výzkum ProPublica zjistil, že Pence přesměroval miliony dolarů ze zahraniční pomoci, určené humanitárním projektům v Iráku, a přivedl je místním křesťanským sdružením. Když Trump v lednu 2020 schvaloval útok na velitele íránských vojenských sil, podle Washington Postu tak učinil na Pompeovo a Penceovo naléhání.

Když Trump přesunul americkou ambasádu v Izraeli z Tel Avivu do Jeruzaléma, podporovali jej více američtí evangelikálové než američtí židé. Přesun ambasády do Jeruzaléma rozvířil další otázku, co to může značit jako biblické proroctví? Donald Trump uznává historii, stejně jako král Kýros před ním naplňuje biblické proroctví. Tato evangelikální podpora však není náhoda, Trumpova administrativa ji vyhledává. Poté, co vydali mírový plán, který by Izraeli dal bezprecedentní moc nad palestinským územím, křesťanská televize zpovídala Trumpova velvyslance v Izraeli.

Mluvíme tu o otevření Bible a její oživení takovými způsoby, které si podle mě vaši diváci ani nedokážou představit. Je zde příležitost pro biblický turismus, který podle mě bude opravdu vzrůstat a kvést. A zpravodajství stanice se jím řídilo. Výhodou tohoto mírového plánu je, že Izrael získá vládu nad mnoha historickými biblickými místy.

Pro evangelikály v Americe není Bible pouze zásadní text, ale prorocká mapa, jež ukazuje budoucnost a utváří jejich vnímání současnosti. A právě proto vlivná skupina evangelikálů podporuje zahraniční politiku USA, kterou vidí jako potvrzení těch proroctví, a prezidenta, který spoléhá na jejich hlasy. Překlad: Lukkul www.videacesky.cz

Komentáře (19)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Vypadá to, že jsou to všechno pacienti, včetně Voxu.

20

Odpovědět

Přijde mi to jako antisemitská agitka, říkají že Izrael zabral Palestinská území ve válkách, jenže ty vyvolaly okolní arabské státy!

111

Odpovědět

A zabral je teda ve válkách, nebo ne?

01

Odpovědět

Věděli jste, že v USA je zhruba 80 % všech lidí věřící??
Tipoval bych tak max. 20 - 30 %. Kompletně se mi právě zbořily moje představy o světě...

"In 2016, approximately 18.2% of the Americans declared to be not religiously affiliated."
"The Czech Republic is one of the least religious countries in the world."
https://en.wikipedia.org/wiki/Religion_in_the_United_States
https://en.wikipedia.org/wiki/Religion_in_the_Czech_Republic

22

Odpovědět

neviem si pomôcť, ale neskutočne ma irituje americké kázanie v kosotloch a pod.

51

Odpovědět

'Říct ne prezidentu Trumpovi by bylo jako říct ne Bohu' - Paula White-Cain, prezidentova 'poradkyně ve víře' (spiritual adviser)

Nechápu jak tohle někomu může připadat v pořádku. Když se podíváte blíž co jsou tihle lidé 'víry' kolem Trumpa zač, zjistíte, že mají rétoritku jak diktátoři. Nechápu, že se proti tomu jíní věřící více neohradí. Čekala bych větší kritiku od jiných křesťasnkých církví, vůči těmto praktikám, kdy jsou věřící přesvědčováni, že existuje duchovní válka a že jejich místo v nebi je podníceno množstvím peněz, které zasílají svým kazatelům na nový tryskáč (případně na druhý tryskáč), aby mohl více šířit slovo boží.

101

Odpovědět

Tyhle agitky z voxu jsou odpornější a odpornější. Začíná to mapkou, kde nám Judeu a Samaří popisujou jako okupovaná území, pak tvrdí že palestinci jsou národ a tak je to s celým videem. Hnus. Ač Dawkinsonský ateista, za Izrael se vždy proti této svoloči z voxu budu ,,prát,, . O co tam jde si dlouhodobě můžete číst i v češtině:
https://neviditelnypes.lidovky.cz/novinari/lubomir-stejskal.N1283

1412

Odpovědět

Jděte si tu agitku šířit někam jinam milej pane, tady na to opravdu nikdo není zvědavej.

59

Odpovědět

Chvíli se mi chtělo brečet... pak jsem si vzpomněl na jediného pravého mesiáše, našeho pána a spasitele, Briana!

Always Look On The Bright Side Of Life
De-dum-de-diddly-dum-de-dum...

150

Odpovědět

Človek sa nad tým zamyslí a je to smiešne až si klepe na čelo, to by mohli kľudne naplňovať i proroctvo o červenej karkulke :D

133

Odpovědět

O to víc je děsivější, že je to realita.

61

Odpovědět

Jestli jsem na něco v Česku hrdý, tak je to naše postavení mezi zeměmi s nejmenším zastoupením věřících, jediná věc, co tu udělal komunismus k dobru .. opravdu nechápu, jak po tom všem může mít i 21. století náboženství takový vliv.

227

Odpovědět

Pšonci taky měli 40 let bolševika jako my, ale dodnes tam panbíčkáří šukají ministranty ve zpovědnici. Takže komunistama to nebude. Spíše bych to viděl na husity. Nuž, otevřme diskuzi.

154

Odpovědět

Protože nám upálili Husa, Komenského, Johanku, spoustu pěkných ženských, z***i. A když jsme jim vrátili majetek tak nám na oplátku vojížděj děti. Ta sekta tady nemá co dělat. F**k off.

77

Odpovědět

stačilo mi vidieť post na stráne Extreme Weather, horí austrália, god help us, prší, thank you god, záplavy ako následok prudkých dáždov a extrémneho sucha, god help us. Neskutočné bolo ale koľko komentárov bolo v tomto duchu, povedal by som že aj 95%. A ak je na tom USA podobne ako Austrália, tak poteš pán bu... teda, poteš koště.

33

Odpovědět

Nechápu proč se pořád ateisti povyšují nad věřící lidi, jako by byli něco lepšího nebo jako kdyby inteligence vylučovala náboženství. Vždyť i Einstein byl hluboce věřící člověk. I on je další hňup, který dával přednost náboženství před vědeckým vysvětlením? Já osobně se střetávám na vysoké škole častěji s věřícíma než na základce.
A jasně, vždycky se najde nějaká svině, která využije systém a lidi a pak jsou na vysokých postech církve lidi, co by tam neměli co dělat, ale takoví se najdou všude.

918

Odpovědět

+Tyler DurdenProblém neni v tej víře... to ať si každej věří čemu chce... problém je, když se někdo kvůli své víře snaží ovlivnit život i těch, kteří danou víru nesdílí (a zatahuje jí např. do politiky).

Víra samotná je dané převážně výchovou/kulturou a jednotlivý náboženství jsou jen pohádky, který se předávaj z generace na generaci. Tvrdit, že existuje Bůh (nebo nějakej jinej konkrétní bůh) je úplně stejný, jak tvrdit, že existuje Velkej Bobo z Jezera. Pokud se někdo narodí do prostředí, kde tomu většina lidí věří a neustále slyší, že to tak prostě je, tak tomu celkem logicky sám uvěří. Na tom neni nic špatnýho. Pokud pak tvůj velkej Bobo zakazuje ve středu mezi 8:00 a 12:00 pískání, tak si klidně nepískej... ale nezakazuj to ostatním. Já pískat budu.

241

Odpovědět

+Tyler DurdenNo nevím, co je pro Tebe "hluboce věřící člověk", ale Einstein sám sebe považoval za agnostika... tedy za "religious nonbeliever", jak praví wikipedie ;o) Sice nebyl ateista, ale k pravidelnému chození do chrámu či kostela a vzývání Pána (ať už v jakékoliv podobě) měl hooodně daleko =oD

200

Odpovědět

+Tyler DurdenByť veriaci a byť fanatikom nieje to isté

22