Jak katolíci cenzurovali zlatý věk HollywooduVox

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 61
82 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:35
Počet zobrazení:4 390
Od roku 1934 do 1954 musel každý hollywoodský film projít schvalovacím procesem pod Radou produkčního kodexu, která mohla určovat každý aspekt filmu tak, aby vyhovoval americkým křesťanským hodnotám. Jak to celé fungovalo představí video od Voxu.

Přepis titulků

Jih proti Severu, Casablanca, Čaroděj ze země Oz, Občan Kane, jedny z nejoblíbenějších filmů v historii kinematografie USA. A všechny mají něco společného. Všechny je cenzurovala katolická církev. Po celé desítky let jste vlastně v hollywoodských filmech viděli jen to, co si přála katolická církev. Hollywood na konci 20.

let byl zahlcený filmy o pirátech, milencích a netvorech. Ale ne všichni z toho měli radost, především katolíci. Byli znepokojeni tím, co považovali za upadající morálku ve filmech. Dva zbožní katolíci, vydavatel Martin Quigley a jezuitský kněz, otec Daniel Lord, to je jeho pravé jméno, se rozhodli to změnit. Roku 1929 sepsali kodex filmových produkcí, soubor morálních požadavků na filmy.

Zakazoval například nahotu, nemravný tanec a posměch náboženství a vyžadoval podporu římskokatolickým hodnotám, v nichž dobro vítězí nad zlem a nemorální chování je potrestáno. Uváděl i lidová ustanovení jako zákaz lásky mezi jinými rasami a obchod s bílým masem. Fuj. Když pět velkých studií, Warner Borthers, Paramount, MGM, Fox a RKO, dostalo směrnice, souhlasilo s nimi.

Proč by Hollywood dobrovolně přijímal takovou cenzuru? Nesmíme zapomínat, že filmy v této době nechránil žádný pvní dodatek. To znamená, že jakýkoli stát nebo obec nebo i v zastoupení federální vláda mohly cenzurovat filmy. Toto je Thomas Doherty a tady jsou jeho papuče. V Hollywoodu panoval velký strach, že Rooseveltova vláda Nového údělu, která bezstarostně rozmnožuje vládní organizace, vytvoří federální cenzurní organizaci na cenzuru amerických filmů.

Studia to dobrovolně zavedla s tím, že to třeba vládu odradí od zásahů. Ale roku 1930 přišla Velká hospodářská krize. S propadem ekonomiky padala i návštěvnost filmů a studia se ze všech sil snažila prodat víc lístků. A co vstupenky prodává?

Sex. Násilí. A obrovský poháry s chlastem. Ve čtyřletém období mezi lety 1930 a 1934 byly filmy hollywoodských studií ku**a šílený. Three on a Match (1932) Římskokatolickou církev to dost naštvalo a na konci roku 1933 a na začátku 1934 začala organizovat takzvanou Legii slušnosti.

Zní to jako chabá franšíza na filmy o superhrdinech, ale zveřejnili seznam filmů všech studií s doprovodným hodnocením. A jako morálně nezávadný, B částečně morálně závadný a C děsivě odsouzeníhodný. Legie měla vlastní přísahu a to pak 20 milionů katolíků a Kolumbovi rytíři na mších a setkáních vstali, zvedli ruku a přísahali na svou nesmrtelnou duši, že nepůjdou na filmy, které církev pokládá za nehodné a bezbožné.

Aby zabránil bojkotu, Hollywood vytvořil Radu produkčního kodexu (PCA), která pokyny prosazovala, a předsedou byl zvolen zbožný katolík Joseph Breen. Ve filmu Letec ho hrál Edward Herrmann. Mohu kategoricky říct, že jsem nikdy neviděl něco tak nepřijatelného.

Studio poslalo radě scénář a on je po řádcích důkladně pročítal, aby zaručil, že v nich není řečeno, naznačeno ani zobrazeno nic, co neschvaluje produkční kodex. Například poznámky k filmu Jimmyho Stewarta Život je krásný. Strana 21: „Ačkoli je přijatelné ukázat, že se Gower uchýlil k pití kvůli svému citovému problému, požadujeme, aby zde ani v jiných scénách nebyl nevhodně opilý.“ To je důležité, strana 37: „Scéna, kdy Harry plácne Annie po zadku, je nepřijatelná.“ Strana 38: „Narážka na impotenci je nepřijatelná.“ Greenova rada schvalovala každý aspekt filmu, každý záběr, každý dialog, každou reklamu, marketing, kostýmy, a opravdu se stal nejmocnějším mužem v dějinách Hollywoodu.

A tím pádem se i jeho rada stala nejvlivnější v Hollywoodu. V závěrečných titulcích každého filmu mezi lety 1934 a 1954 můžete vidět logo Rady. Bez něj váš film neměl šanci. Rada rozhodovala o tom, které filmy mohou studia točit, a jelikož studia vlastnila ve státech mnoho biografů, většina publika mohla pouze na filmy pod produkčním kodexem.

Tento systém lze nazvat monopolem. A někteří to dokonce řekli. Bylo jich přesně devět. V antimonopolním soudním sporu USA versus Paramount Pictures z roku 1948 Nejvyšší soud rozhodl, že jde o nezákonný monopol, a donutil studia biografy prodat. Studia nemohla dál určovat, co projde, což otevřelo cestu nezávislým a evropským filmům, které se kodexem neřídily.

Rada v tichosti existovala do roku 1967, kdy ji převzala společnost Motion Picture Association of America a filmy v USA přešly na systém ratingu. Na kodex se nedívám jako na něco, co bylo dobré nebo špatné, ale co bylo nevyhnutelné. Umožnil jim vytvořit spoustu skvělého umění. Když se podíváte na filmy pod produkčním kodexem, mluvíme o stovkách báječných…

tvůrčích uměleckých děl, které sledujeme dodnes. Překlad: Lukkul www.videacesky.cz

Komentáře (20)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Není chyba v překladu "white slavery" překládat jako "obchod s bílým masem"?
white slavery = bílí otroci
obchod s bílým masem = obchod s lidmi nehledě na rasu

22

Odpovědět

Dneska se to zas tak moc neliší. Jakmile někde vykoukne prso tak to hned dostane nemilosdrný rating nedostupnosti pro mláděž a oddaného katolíka zastoupí různé pruderní organiazace jak případ seriálu Lucifer, proti kterém vystoupila organizace One Million Moms, protože seriál sympatizue s ďáblem...

123

Odpovědět

Chyba v tvojom usudku je ,ze dnes ti je rating na dve veci a deti si pozru porno lahko na par klikov na internete.

Mne sa rozumna cenzura praveze paci a to balancovanie na hrane vytvara jedno z najlepsich umeni (vo filme, serialoch hrach alebo akomkolvek mediu)

00

Odpovědět

Veškeré zlo SvĚta je od Boha a v jeho ŽIDOVSKÉM jménu JEHOVA

27

Odpovědět

ako nígroidi a nový komouši cenzurovali zlatý vek holywoodu 2021...
ako moslimské piesočné opice scenzurovali 5 dielov south parku 2020...
-
Ale jo do katolíkov sa dobre kope... nebránia sa :) niet nad starú zdravú dobrú šikanu :)

711

Odpovědět

Můžeš mi uvést nějaké konkrétní příklady té cenzury, o které mluvíš, které by byly aspoň vzdáleně srovnatelné s tím, o čem se mluví ve videu? Obecné kecy si nech od cesty.

17

Odpovědět

+AnonyMařkapovinne kvoty na Oscaroch

102

Odpovědět

+vm wargaOpravdu budeš srovnávat desetiletí tvrdé cenzury s požadavkem "na filmu, který chce získat jednu konkrétní kategorii Oscarů, musely pracovat / musejí v něm být aspoň nějaké ženy/lidé z minorit", který beztak skoro všechny v minulosti nominované filmy splňovaly?

22

Odpovědět

S katolíky se to má tak, že reálně ovlivňovali a ovlivňují život v ČR způsobem, který se mi (nepostiženému vírou v náboženskou organizaci) nelíbí. A obavy vzbuzuje i to, jak se zvolna snaží získávat politické body (a s tím spojenou moc).
Situace v Polsku je dobrý odstrašující příklad toho, čemu bych se rád vyhnul - zvlášť protože jakmile katolíci někde zakoření, je dost těžké se jich zbavit.

173

Odpovědět

+BuffyAno, to je pravda, bylo by tu bez nich lépe, hlavně dříve, na druhou stranu si je ale třeba si uvědomit, že dnes opravdu pomáhají charitou.

27

Odpovědět

+M4545Jenže ti, co pomáhají s charitou, patrně nejsou ti samí, co v parlamentu prosazují jim nakloněné zákony (a potlačují ty, které jsou v rozporu s jejich vírou). A taky to nejsou ti, kteří z kazatelen hřímají co ostatní mají chtít a nechtít a jak se mají pustit do "zlořádu světa" (opět podle jejich vidění světa pokrouceného náboženstvím).
Kdyby uměli pomáhat s charitou, aby současně neměli potřebu šířit tu svou správnou morálku, nebyl by problém.
Jenže katolická církev jako organizace má primárně potřebu udržovat a zvětšovat svou moc (koneckonců díky tomu dnes možná křesťané vůbec existují - viz video o tom, proč je začal podporovat císař Konstantin) a jakmile tu moc má, tak ji používá podle svého. A to už problém je.

11

Odpovědět

Takže bylo nutné pečlivě zcenzurovat výsměch náboženství, bílé otroctví a hlavně nahotu. A současně nevadil product placement cigaret, který propagoval drogu, jejíž užívání poškozuje i zdraví lidí okolo a vytváří pro mnohé těžko překonatelnou závislost. Bylo třeba šířit to správné poselství - že správný hrdina nedá bez cigarety ani ránu.

69

Odpovědět

Jenže tenkrát na to chyběly výzkumy a nikdo moc hlasitě někřičel proti cigaretám. Kouřili všichni

101

Odpovědět

Dvě poznámky k překladu:
4:45 a dál - anglickým "theater" je myšleno kino, ne divadlo. Vzhledem k době by se asi dalo napsat "biograf" :)
0:13 - převrácení záporů podle mě mění význam. "Viděli jste jenom to, co chtěla katolická církev" je něco jiného, než "Neviděli jste nic, co nechtěla církev". Ale to je jenom můj dojem :)

20

Odpovědět

Díky za poznámky! Divadl/kino/biograf opraveno. U toho začátku si myslím, že jsou si ty významy natolik podobné, že nebudu do překladu Lukkul zbytečně zasahovat :-) Pro jednoduchost přikládám originál: „You didn't see anything, unless the catholic church wanted you to“.

00

Odpovědět

+XardassJeště tam ten termín "divadla" je...

00

Odpovědět

+El_DiabloUrčitě? Opravoval jsem to. Změny se ale nezobrazí hned (titulky zůstávají v mezipaměti, otestovat to jde v anonymním okně).

10

Odpovědět

+XardassJo už jsou tam biografy, když jsem se díval prvně tak ještě nebyly...

10

Odpovědět

Katolíci boli vždy pokrytecké svine.

176

Odpovědět

lebo komousi nekradli pre seba a vsetko spravodlivo prerozdelovali :D

V kazdom stade najdes kopu debilov...

Ked sa na to pozries v globale tak vacsina ludi trpi v nekatolickych krajinach a uteka prave do tych katolickych.

India este zdaleka nieje demokraticka, cina je bordel sam o sebe stredny vychod je....

10