Kinematograf

Thumbnail play icon
81 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:81
Počet zobrazení:5 995

Krátkometrážní animovaný film z dílny polského režiséra Tomasze Bagińského, režiséra Polských legend a také připravovaného seriálu Zaklínač vyráběného ve spolupráci s Netflixem.

Přepis titulků

- A dneska je úterý, další den... - Přečtěte si o tom! Prosím, nech toho. Vždyť víš, že to nemám ráda. Připadám si hloupě. No tak, vypni to. - A? - A nic. Nic mě nenapadá. Nemůžu na to přijít. Přijdeš na to. Když ne dnes, tak zítra. Vím to. Ty a tvůj sladký optimismus...

Ale už dva měsíce jsem vůbec nepokročil. - Možná to nikdy nedokončím. - Tak proč jednou neposlechneš mou radu? Běž s tím do novin. Barvu můžeš vždycky přidat později. - Neukážu nedokončený vynález. - Ale ono to je dokončené. Máš pohybující se obraz a zvuk, to stačí. Miláčku, konečně bychom mohli jít dál. Počkej, pracuju na největším vynálezu století, ne nějakém nedopečeném nápadu. Jdu do obchodu. A oběd? To samé jako vždy.

Nechci být zvědavý, ale doufám, že jednoho dne mi milý pán řekne, na co to všechno potřebuje. Nebojte se, budete mezi prvními, kdo se to dozví. Možná dříve, než byste čekal. Jsem zpátky. Omlouvám se. Neměl jsem na tebe tak vyjet. Měla jsi pravdu. Zítra půjdu na patentní úřad. To nic, dej si polévku.

Víš, přemýšlela jsem o těch barvách. Zatím jsi dokázal natisknout jednobarevné obrázky na jednovrstvý film, ale co kdybys vyrobil vícevrstvý film, dal třeba ty modré na ty červené. Možná potom... Jsi génius! Jak dlouho ještě, drahá? Všechno je připraveno. - Pět minut. - Počkám nahoře. Na co je ten druhý gramofon? Ten zvuk by mohl být prostorovější, když ho nahraji dvěma gramofony najednou.

Nevšímej si mě, posaď se, drahá. - Začněme. Pověz mi něco. - Teď? A o čem? Nevím. O čemkoli. Třeba jak upéct lahodný jablečný koláč. - Jablečný koláč? Proč ten? - Napadl mě jako první. Navíc umíš skvělý jablečný koláč. - A víš, jaká jablka použít? - Jo! - Kyselá jablka? - Správně. A teď těsto. Na těsto potřebujeme tři hrnky mouky, čtyři lžíce cukru, tři vajíčka, smetanu...

Funguje to! ...a ještě cukr moučku... Tak jdeš? To musíš vidět! Miláčku, co se stalo? Řekni něco. Dobrý bože. Moc se omlouvám, nemůžeme udělat nic víc. - Doktore. - Omluvte mě. Na těsto potřebujeme tři hrnky mouky, čtyři lžíce cukru, tři vajíčka, smetanu, vanilkový cukr, půlku másla a ještě cukr moučku.

Všechno musí být dobře prohněteno rukou, aby byly přísady důkladně promíchané. Potom dáte hotové těsto do formy společně s jablky a celé to šoupnete do trouby. Pamatuješ, jak jsi chtěl sám péct koláč? Tehdy jsi vzal tu nejmenší formu. Polovina těsta ti vytekla na podlahu. Říkala jsem ti, abys vzal jinou... Přečtěte si to! Úžasný vynález bratří Lumièrových. Pohyblivé obrazy.

Událost roku. Během odhalení vypukla panika! Překlad: jesterka www.videacesky.cz

Komentáře (9)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Nádherný kraťas. A kdo se ve filmu nebo optice nevyzná, tak ho to nezarazí. Ale to tvoření barevného filmu z tří monochromatických na jedné kameře, to mne trochu zaskočilo.

10

Odpovědět

Byť chápu, jak je to ve filmu myšleno, tak poznamenám, že film bratří Lumierových byl samozřejmě černobílý a němý. Proto by i tak měl jeho vynález smysl.

100

Odpovědět

Naopak tohle bylo pointou filmu. Že čekal se zdokonalováním, přičemž přišel o samotné prvenství toho, co už měl. Samozřejmě se hrálo na to, že patent byl o němém filmu.

10

Odpovědět

+MikeJezus a Mike, nad tím jsem celou dobu přemýšlel! Děkuji za objasnění, nemusím to hledat na netu :)

00

Odpovědět

Prekrásna animácia, ale strašne smutný príbeh.

31

Odpovědět

Nějak jsem si to nespojil... Tak proto už nejsou žádné nové díly Legend. :)

16

Odpovědět

Nové díly Legend nejsou také proto, že z Legend bude celovečerák :-) Tomek Bagiński pracuje na filmu s pracovním názvem Twardowski 3.14, který by měl jít v Polsku do kin v roce 2019 a měl by navazovat na děj Polských legend, které u nás na webu vycházely.

181

Odpovědět

+XardassSnad tam bude i Lucinka :-B

21

Odpovědět

+XardassTak to je pecka zpráva. :)

00