Kolik toho doopravdy víte o autismu?Life Noggin

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 3
81 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:74
Počet zobrazení:5 098

V tomto díle série Life Noggin nás Blocko provede Poruchou autistického spektra. Mnoho lidí tuto poruchu úplně nechápe, podívejte se s námi na toto video a zjistěte, kolik toho o ní doopravdy víte.

Přepis titulků

Ahoj, vítejte u Life Noggin. Hodně lidí mluví o autismu, ale ne všichni rozumí, co to doopravdy je. Porucha autistického spektra, zkráceně PAS, ovlivňuje, jak lidé dokáží s ostatními komunikovat a vytvářet vztahy. Není to to stejné, jako když jste ostýchaví nebo nevíte, co říct. Většina autistů nerozumí základním společenským zvyklostem, které jsou brány jako samozřejmost. Můžou mít potíže s navázáním očního kontaktu, vedením hovoru nebo rozeznáváním gest.

Více jak třetina lidí s PASem je neverbální, to znamená, že nemluví. Navrch problémů s komunikací se lidé s autismem rádi drží určitého vzoru nebo opakovaného chování. Mnozí jsou citliví na jasné světlo nebo hlasité zvuky a další mají tělesné problémy, jako potíže s chozením nebo zvedáním malých věcí. Někteří mají poruchy intelektu, ale asi polovina má průměrné nebo nadprůměrné IQ.

Pro autisty je také běžné mít výbornou dlouhodobou pamět na některé detaily a mnozí vynikají v matematice, vědě, hudbě nebo umění. S tolika různými symptomy nejsou žádní dva lidé s PASem stejní. Tato chování se liší natolik, že byla klasifikována jako různé poruchy. Jedna porucha byla Aspergerův syndrom, při kterém jsou lidé posedlí nějakým tématem, unikají jim neverbální společenské podněty a nerozumí vhodnému společenskému chování. V roce 2013 si vědci uvědomili, že hranice mezi Aspergerovým syndromem a dalšími poruchami je nejasná, a tak se rozhodli dát je všechny pod jeden název.

Takto se diagnostikování autismu zjednodušilo, což je důležité. Čím dříve je člověk diagnostikován, tím dříve se mu může pomoct. Mnoho dětí, které autismus mají, vykazují znaky už ve dvou letech, např. nereagují na své jméno, vyhýbají se očnímu kontaktu, třepají rukama nebo se opakovaně kolébají. I když na PAS neexistuje lék, terapie a medikace mohou lidem pomoct se přizbůsobit.

Vědci také provádějí klinické testy, aby našli jiné řešení. Zjistili, že 1 ze 68 dětí v USA má tuto poruchu, ale pořád si nejsou jistí, co ji způsobuje. Autismus je více jak čtyřikrát častější u chlapců než u dívek. Většina vědců si myslí, že za to můžou geny, protože je často více výskytů v rodině. Někteří autisté mají neobvyklé chromozomy, ale tohle nemůže být všechno.

Jsou lidé se stejnými změnami genů, kteří autismus nemají. Další možné důvody by mohly být: vyšší věk rodičů, vystavení vysokým dávkám testosteronu v děloze a komplikace během těhotenství nebo porodu. Je možné, že to má co dočinění i s břišními bakteriemi, vzhledem k tomu, že mnoho autistů má gastrointestinální problémy. Nejpravděpodobnější je, že je to kombinace více faktorů.

Jedna věc, kterou vědci ví jistě, je, že očkování autismus nezpůsobuje. Bez ohledu na to, proč se to děje, je každý rok diagnostikováno více pacientů s PASem. To neznamená, že je to čím dál běžnější, ale že si je toho více lidí vědomo a že jsou dříve diagnostikováni. A povědomí je zásadní. Čím více toho o autismu víme, tím lépe autistům rozumíme a chápeme je. Je důležité si uvědomit, že lidé s PASem si zaslouží stejnou úctu, férovost a příležitosti, které dostávají lidé bez PASu.

To lidem s PASem pomůže se přizpůsobit a růst v naší komunitě. Do popisku jsme přidali nějaké zdroje, pokud se chcete o PASu dozvědět ještě něco a zjistit, jak byste mohli pomoct. Je tu jiná porucha nebo téma, o kterém byste se chtěli dozvědět více? Dejte nám vědět v komentech. A pokud se chcete dozvědět něco o OCD, udělali jsme o něm video. Koukněte se. Pokud jsou posedlí bezpečností, můžou se přinutit, aby zkontrolovali, že jsou zamčené dveře a že je vypnutá trouba asi tucetkrát, než odejdou z domu.

Jmenuji se Blocko a tohle je Life Noggin. Nezapomeňte pořád přemýšlet. Překlad: annon www.videacesky.cz

Komentáře (7)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Píčovina, jakýpak stejný příležitosti, když nemluví, třepají ručičkama a kolébají se?

12

Odpovědět

Zajímavé video, brala bych i to o OCD :) nejspíš budou mít více takových zajimavě poučných tak jen do toho! :)

61

Odpovědět

Vcelku podařenej mi přišel film Temple Grandin, ale zase je to o dalšim nadanym autistovi. O těch, co v záchvatech mlátí hlavou do zdi, a žádný geniální matematický hádanky neluští, se tolik nemluví... :-/

121

Odpovědět

assburgers

91

Odpovědět

Jak dospělé

04

Odpovědět

community? :D

02

Odpovědět

1:55 překlep. Komentář po opravení prosím smažte :D

11