Co kdyby byla Země dvakrát tak velká?Life Noggin

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 3
68 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:118
Počet zobrazení:6 074

Co by se stalo se Zemí a lidským tělem, kdyby se Země náhle dvakrát zvětšila? Na tuto otázku vám odpoví Blocko v novém díle Life Noggin.

Přepis titulků

Ahoj, vítejte u Life Noggin. Žijeme v části Sluneční soustavy, která se jmenuje Obyvatelná zóna. Není tu moc vedro, takže se všechna voda hned nevypaří, a není tu ani moc zima, takže nezmrzne. A pokud nejste astronaut, tak tenhle velký, kulatý kámen bude vaším domovem až do smrti. Ale co kdyby se tenhle domov náhle změnil? Co kdyby se během vteřiny Země dvakrát zvětšila?

Předpokládejme, že hustota zůstane stejná, takže hmotnost Země se také zvětší. Jak by se všechno změnilo? Zaprvé, gravitace by byla úplně jiná. Země by byla osmkrát těžší a gravitace by byla dvakrát silnější. Takže kdybyste se postavili na váhu, vážili byste dvakrát víc než předtím. Bylo by těžší chodit a rychleji byste se unavili. Cítili byste se, jakože nosíte druhou verzi sama sebe na zádech celý den, každý den. To by vypadalo vážně zábavně.

Lidské kosti, hlavně v nohách, by musely zesílit, aby unesly zvýšenou hmotnost. Začaly by padat stromy a ty, které by vyrostly místo nich, by nemusely vyrůst do takové výšky. Je omezené, jak vysoko může strom vyrůst. Většinou je to kolem 120 metrů Tento limit je určen gravitací. Čím vyšší je strom, tím více energie je potřeba na přenesení vody z kořenů nahoru. Pokud je množství energie, kterou strom dostává fotosyntézou, větší než energie, kterou potřebuje na přenos vody, tak bude pořád růst.

Jinak přestane. Pokud by byla Země najednou dvakrát tak velká, stromy jako sekvoje už nebudou tak působivé. I když bude gravitace Země silnější, pořád to nebude dost, aby roztrhla Měsíc. Aby se to stalo, musel by Měsíc být uvnitř Rocheovy meze. To je minimální vzdálenost přiblížení Měsíce k Zemi, aniž by byl roztrhán slapovými silami.

To se stává, protože bližší strana Měsíce je přitahována víc než ta vzdálená. Když se Měsíc dost přiblíží k Zemi, tak je gravitace, která ho drží vcelku, přemožena tímto kosmickým tahem. Uvnitř této meze zemská gravitace roztrhá Měsíc, což by nám dalo prstenec, jako jsou ty kolem Saturnu. Čím víc Země je, tím více se zahřeje. Pokud je v kůře a vnitřku více nestálých prvků, více tepla se dostane na povrch a možná by bylo o hodně víc sopečné aktivity.

Nevím jak vy, ale já bych nechtěl žít ve světě, kde je neustálá hrozba výbuchu sopky. Už v něm žijeme? Dívám se na tebe, Yellowstone. Pokud byste mohli žít kdekoliv ve vesmíru bez omezení, kde by to bylo a proč? Kdybych mohl, tak bych žil ve Velké rudé skvrně Jupiteru. Bylo by to celkem nebezpečné, ale já jsem animace. To bych rozhodně zvládl. Přijďte každé pondělí pro nové video.

Jako vždy, jmenuji se Blocko a tohle je Life Noggin. Nezapomeňte pořád přemýšlet. Překlad: annon www.videacesky.cz

Komentáře (7)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Kratke video a malo info

132

Odpovědět

Skvělý video. Přehledný, dobrej design.

61

Odpovědět

dle jedné prý ověřené teorie (či měřeními) se od nás měsíc postupně vzdaluje tak, že jednoho dne si řekně:"prcat na to, už nebudu tuhle planetu obíhat" Kdyby byla země teda dvakrát větší a měla by vyšší hmotnost, bylo by to tak pořád, či ne? obíhal by stabilně, či by do planety jednou vrazil? na matiku jsem byl vždycky krapet blbej, tak se raděi optám...

40

Odpovědět

to záleží jak silné gravitační pole je potřeba aby jeho působení na měsíc změnilo jeho pohyb "od nás" na "k nám". a jestliže 2x tak silné nezmění tak... se nezmění no...

04

Odpovědět

Kdyby se gravitační zrychlení Země zvýšilo, Měsíc by se s námi srazil. Výpovědní hodnota videa = 0, naprosté kecy bez smyslu.

15

Odpovědět

Měsíc se od Země vzdaluje o cca 4 cm ročně, za což může hádám Slunce. Se zdvojnásobením velikosti Země by se vzdaloval třeba jen poloviční rychlostí. Jen taková střela od boku.

10

Odpovědět

Ve videu to neni videt ale Mesic od Zeme je opravdu daleko a velikost Zeme je tedy zanedbatelna. Mesic by se o neco priblizil, zrychlil by a tedy vyrovnal odstredivou silou tu dostredivou a zas by si vesele letal dal. 🙂Stabilne.

42