Co by se stalo, kdybyste nikdy nepřestali jíst?Life Noggin

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 3
53 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:87
Počet zobrazení:5 274

V dnešním díle Life Noggin Blocko vysvětlí, kolik bychom měli správně jíst různých minerálů a živin. Také zjistíme, že smrt přejezením na návštěvě u babičky je nepravděpodobná (i když to tak mnohokrát nevypadá).

Pozn.: USDA je U. S. Department of Agriculture (Americké ministerstvo zemědělství). LDL cholesterol se také nazývá zlý cholesterol.

 

Přepis titulků

Ahoj, vítejte u Life Noggin. Jídlo je docela úžasné. Od minipizzy až po lžičky burákového másla, které jím sám v pokoji. Jen já? Nehledě na to jsem strašně rád, že mi můj animátor dal chuťové buňky. Ale co se postupem času stane, když jíme až moc? A je vůbec možné umřít, protože jsme toho snědli moc naráz? No, tak to zjistíme.

Možná pak odložíme YouTube výzvu sníst hamburger, který má 10 000 kalorií. Protože je každý jiný, je těžké udělat obecné prohlášení o tom, kolik jídla je až moc jídla. Je důležité vědět, že když je někdo větší než průměr, tak to neznamená, že je nezdravý. Ale začneme tím, že si vysvětlíme, co se stane, když do sebe dostaneme až moc určitých živin a minerálů. První na řadě je cukr.

Způsobuje, že věci chutnají tak sladce. Ale bohužel to vypadá, že má negativní dopad na vaše zdraví, pokud ho jíte ve zvýšeném množství. Jedna nedávná studie objevila důležitý vztah mezi větším příjmem cukru a zvýšeným rizikem smrti kvůli kardiovaskulárním onemocněním, když pozorovala účastníky více jak čtrnáct let. Co dělá tuto studii tak významnou, je, že výzkumníci počítali i s tím, jak zdravá je výživa účastníků mimo příjem cukru.

Hodnotili je za pomoci takzvaného Indexu zdravého stravování, který používá i USDA. Nezávisle na tom, jak byli účastníci hodnoceni, více cukru bylo stále spojováno s větší kardiovaskulární úmrtnostní. Další studie spojili určitý příjem cukru také s obezitou, cukrovkou druhého typu a vysokým tlakem. Další na řadě je sůl. Výzkum říká, že až moc soli může přispět k věcem, jako je vysoký tlak, mrtvice, žaludeční rakovina a dokonce i osteoporóza.

Americká kardiologická asociace doporučuje ne více než 2 300 mg sodíku denně a ideálně pouze okolo 1 500 mg. Další na řadě je tuk. V nutričním světě existuje debata o tom, jestli jsou některé tuky zdravé nebo ne, u jednoho typu tuku se obvykle většina shodne, že je nezdravý: trans tuky. Všeobecně se souhlasí s tím, že trans tuk zvyšuje hladinu LDL cholesterolu v krvi, což zvyšuje vaše riziko věcí jako je koronární srdeční choroba.

Jedna nedávná studie zjistila, že vyšší příjem trans tuků je spojen i se zvýšeným rizikem smrti ze všech příčin. Hodily by se další výzkumy na toto téma, protože teď to vypadá, že jakýkoli příjem trans tuků je moc velký příjem. Dejme dlouhodobé efekty přejídání stranou a pojďme se podívat na naši druhou otázku. Je vůbec možné umřít, protože jsme toho snědli moc naráz? I když na toto téma není moc studií, díkybohu za to, existují případy, kdy se předpokládá, že přejídání bylo příčinou smrti.

U těchto případů je pravděpodobné, že něčí přejídání vedlo k prasknutí jejich žaludku, nebo způsobilo, že se jídlem udusili, což bylo příčinou jejich smrti. Tyto případy jsou ovšem velmi ojedinělé. Takže bych se o to nebál, až příště zajdete do bufetu, nebo navštívíte prarodiče. Mají vždycky tolik jídla. Babi, prosím, řekl jsem, že už nemůžu. Bez jakého jídla byste nepřežili?

A pravděpodobně ho jíte až moc? Dejte mi vědět v komentářích. Pokud se vám líbilo tohle video, určitě se budete chtít podívat na naše video: Co by se stalo, kdybyste se nesprchovali? Pro začátek, špinavá kůže znamená svědivá kůže. Nahromadí se lupy, vaše kůže je pokrytá olejem a špínou, která se na něj nalepí, a začnete se škrábat. Jmenuji se Blocko a tohle je Life Noggin.

Nezapomeňte pořád přemýšlet. Překlad: annon www.videacesky.cz

Komentáře (8)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

líbí se mi, jak mluví o tuku a jako představitel je užitej hambáč a pizza, kde tuk není hlavním předmětem kalorické zátěže xD prostě vodpad..

20

Odpovědět

Tak nevím, já začal jíst v roce 1949 a do dnes jsem ještě nepřestal.
Počítá se to také do soutěže?

61

Odpovědět

Mě by zajímalo (a ne, nechci to zkoušet), když například během jednoho dne sním kilo cukru (nebo kilo soli, litr oleje, ...), tak jestli se na takové věci dá umřít a nebo má tělo záchranný mechanizmus ve smyslu, že se strašně pobliju, ale druhý den zas budu v pohodě.

11

Odpovědět

Myslím, že už 250g soli tě zabije. Naopak ale kilo cukru nebo oleje bys asi zvládnul. Ale poblil by ses každopádně. Napiš, až to otestuješ. Doporučuji zvolit tu sůl.

20

Odpovědět

+222Samozřejmě, že to hned jdu otestovat. Díky za tip.

20

Odpovědět

Nic nove pod slnkom...

60

Odpovědět

V Bořičích mýtů zkoušely prasknout žaludek a nepovedlo se jim to.

00

Odpovědět

to nebolo jedlom ako vo videu, ale cola + cukríky

30