Pravděpodobně nemáš OCD a tady zjistíš pročLife Noggin

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 3
87 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:77
Počet zobrazení:6 565

Tentokrát nám v novém dílu Life Noggin Blocko vysvětlí, proč většina z nás netrpí obsedantně kompulzivní poruchou

Přepis titulků

Ahoj, vítejte u Life Noggin. Už jste někdy slyšeli někoho říct: "Jsem tak čistotný, určitě mám OCD"? Můžete si myslet, že mít OCD znamená být šíleně pořádkumilovný, ale obsedantně kompulzivní porucha je vážná nemoc, kterou trpí zhruba dvě procenta populace. Lidé s OCD trápí nechtěné myšlenky, chování nebo mentální obrazy, které se neustále opakují. Můžou si myslet, že věci v místnosti musí být bezvadně zarovnané, nebo se můžou neustále strachovat toho, že někoho zraní, i když by doopravdy nic neudělali.

Někteří lidé s OCD sice jsou posedlí bakteriemi a čistotou, ale je to jiné, než když chcete mít čistý dům. Pro lidi s touto poruchou je tato posedlost nekontrolovatelná. Může to být vysilující a uklizení jim vůbec nepomůže. Tyto posedlosti jsou většinou propletené s nutkáními, opakovanými činy, které člověk musí udělat, aby mohl normálně fungovat.

Pokud je někdo posedlý bakteriemi, bude si nejspíš pořád dokola umývat ruce, i když logicky ví, že už jsou čisté. Nebo pokud jsou posedlí bezpečností, budou se nutit do toho, aby tucetkrát zkontrolovali, že je zamčeno a že je sporák vypnutý, než mohou odejít z domu. Můžou cítit potřebu opakovat některá slova, nebo počítat své kroky. I když se OCD může vyskytovat v mnoha podobách, je tu pár věcí, které mají všichni s touto poruchou společné.

Aby byli diagnostikováni, musí být tyto posedlosti nebo nutkání časově náročné a zabrat alespoň hodinu denně. Téměř všichni s OCD ví, že jejich myšlenky nejsou logické, ale nemůžou se zastavit. Obvykle si svoje nutkání neužívají, ale je to jediná cesta, jak zmenšit svou úzkost a stres. Takže lidi s poruchou může zraňovat, když ostatní používají termín OCD, aniž by přesně chápali, co to znamená. Můžete říct, že trpíte OCD, protože máte rádi, když jsou věci seřazené, ale je to letmá myšlenka, kterou můžete ignorovat.

Když máte OCD doopravdy, tak nejste schopní ty myšlenky jen tak ignorovat. Hodně studií ukázalo, že lidé s OCD, mají trošku jiné mozkové funkce, než ti bez ní. I když vědci stále zjišťují, jak tato porucha funguje, mnozí si myslí, že je způsobena změnou v mozkovém oběhu, který se jmenuje kortiko-striatální dráha, která řídí zvyky a opakované činy. Nedávné studie se zaměřili na hledání léku, který by se vázal na receptory na této dráze.

Pokud by tyto studie byly úspěšné, budou vědci schopni vyvinout lék, který se zaměřuje konkrétně na symptomy OCD. To by byl velký skok vpřed. Nyní doktoři pro OCD většinou předepisují normální antidepresiva a také doporučují behaviorální terapii. Ta obsahuje expoziční terapii, při které jsou pacienti opatrně vystaveni hrozivým situacím a nemůžou se zachovat podle svých nutkání. Pro to malé procento lidí, kteří nereagují na léky a terapii, existují více invazivní postupy.

Asi tři sta lidí podstoupilo tzv. DBS - hlubokou mozkovou stimulaci. Při ní jsou do mozku implantovány elektrody, aby kontrolovaly impulzy v některých kortiko-striatálních oblastech. Když se elektrody spustí, přinutí mozek člověka s OCD, aby měl stejnou neurální aktivitu jakou má člověk bez OCD. Tato léčba je velkým úspěchem. Téměř všichni pacienti DBS říkají, že jim toto léčení zlepšilo náladu a sebevědomí, a většina znovu získala normální kvalitu života.

I když může být OCD vysilující, tak tyto typy léčení nabízejí naději, že zanedlouho se všem s touto poruchou uleví a vezmou si zpět kontrolu nad svým životem. Doufám, že jste lépe pochopili OCD a napište mi v komentářích, jaké vědecké téma chcete, abychom příště rozebrali. Jestli se vám toto video líbilo, tak určitě zkuste naše další video, kde probíráme otázku: Můžete mít více než jednu osobnost?

Překlad: annon www.videacesky.cz

Komentáře (13)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Oukej, možná netrpím OCD poruchou... ale, eh, to nikomu nepřijde divný, že jeden z pacientů je KENTAUR??! o_O

30

Odpovědět

Ale já OCD bohužel mám diagnostikované ...
Naštěstí se to ještě dá zvládat bez prášků.

44

Odpovědět

Neustále kontrolování dveří, oken a trouby mě sere, ale zase díky pořádku hned vím, že mi někdo v práci šahal na moje věci.

11

Odpovědět

OCD jako takovým trpí skutečně "jen" nízké procento populace. Samotné obsedantně kompulzivní chování má, v určitých životních fázích, naopak většina populace. Otázka je, jestli by se spíše nemělo brát ono pubertální plácnutí "mám OCD" jako varování příznaku, který se může nehezky zvrtnout, namísto bagatelizování ve snaze v dobré víře vysvětlovat již rozvinutou poruchu.

42

Odpovědět

Pane Danieli, s vaší první větou souhlasím, ale co jste, probůh, chtěl říci tím zbytkem?
Nějak nerozumím řeči vašeho kmene.

41

Odpovědět

+mykanecTo buďte rád, že jsem upustil od toho zbytku, co jsem, po prvotním zamyšlení, původně zamýšlel napsat. Dedukce z dedukcí z indukce dedukcí... to jsem již sám našel sebereflexi neobtěžovat s tím.
Přesto.. jsem si, z nějakého důvodu, vytvořil občasnou potřebu se, na tomto serveru, vyjádřit. Tak to můžete nechat být tak, jak to je. Alespoň mi tím pomůžete komentáře trochu redukovat, neboť jak je známo, komentáře bez zpětné vazby omrzí o to rychleji a téměř každého. Snad ten čas pak využiji lépe.
Navíc nevím, čemu nerozumíte, tedy nevím, co případně vysvětlit.. ale tuším, že to pro život, přinejmenším jednoho z nás, má pramalý smysl.

22

Odpovědět

Bagatelizovat ? Asi píšete o jiném videu. V tomto videu je pouze jednoduchou formou řečeno "Lidi rozlišujte mezi OCD a 'bla bla'. Tohle je OCD a tohle je 'bla bla'. OCD se projevuje 'takhle', ale 'jiné tohle' je už nejspíš něco jiného,(třeba návyk...)". "Mám OCD" jako varování, dobře, ale jako varování příznaku to brát nelze. Vyřčení slov "Mám OCD" není přece žádný příznak. Takže si myslím, že jako varování příznaku by se to brát nemělo, ale jako varování ano. Pak už by mělo být předmětem dalšího zkoumání, jestli je to varování před špatnou informovaností ( což nám toto video uvádí, připomíná jako jednu z možností, dokonce i říká podobnosti a rozdíly), nebo před nemocí.

Myslím, že právě toto překroucení poselství videa vedlo k nedorozumění s mykanec.

Tím samozřejmě neříkám ,že nedochází, nebo nemůže docházet k bagatelizování, jen říkám, že ne u tohoto videa :)

00

Odpovědět

+NěkdoSouhlasím. Bylo to myšleno jako "potencionální" příznak.. tedy jak sám lépe píšete, brát to jako varování.. má chyba. A přiznávám i, že jsem nechtěl dát důraz na ono "bagatelizování", jako spíš na fakt, že mnoho lidí mívá obsedantně kompulzivní chování. A možná by stálo za to využít situace, kdy se daný člověk jen tak mimoděk projeví s něčím, co ho možná pravidelně ovlivňuje, než to nechat zajít do stádia hlubšího problému.

00

Odpovědět

Na ľudí čo si sami diagnostikujú choroby je v pekle špeciálne miesto. Budú sa škvariť v kotloch medzi tými čo postujú inšpiratívne obrázky o cestovaní a ľuďmi čo používajú segway/hoverboardy ako spôsob dopravy.

2311

Odpovědět

Jistě to bude útulné místečko oproti tomu, kde skončí na věčnost ti, co se považují a veřejně inzerují jako Ježiš Kristus

233

Odpovědět

+mykanecToho prvního nevyjímaje xD

81

Odpovědět

+troll.Jistě, to beru jako samozřejmost.

31

Odpovědět

+troll.Nechápu, co máš za problém s tím, že se Ježíš Kristus "inzeroval" jako Ježíš Kristus. To už je na léčbu. ;)

01