Kolik spánku doopravdy potřebujete?Life Noggin

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 3
59 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:91
Počet zobrazení:6 385

V dnešním dílu Life Noggin bude Blocko rozebírat, jak dlouho je pro nás nejlepší spát. Také se dozvíte, co se může stát, když budete spát moc dlouho, nebo naopak krátce.

Přepis titulků

Ahoj, vítejte u Life Noggin. Co kdybyste spali pouze pár hodin každou noc? Je spánek opravdu tak důležitý pro vaše zdraví a pohodu? Pojďme to společně zjistit a potom si možná dáme zaslouženého šlofíka. Vypadá to, že některým lidem doopravdy stačí jen pár hodin spánku. Říkáme jim málo-spáči nebo nespavá elita. Tito jedinci tvoří asi 1 % naší společnosti a jsou sovami a ranními ptáčaty světa. Potřebují pouze pár hodin spánku se Sandmanem, možná pouze jednu.

Někteří vědci se neshodnou na tom, jestli jsou ti, kteří spí pouze několik hodin, tak zdraví, jak by mohli být. A i kdyby byli, pamatujte, že jsou pouze malým procentem z celé populace. Většina z nás potřebuje o hodně víc hodin spánku než oni. Ale kolik přesně? National Sleep Foundation doporučuje, aby dospělí spali 7–9 hodin a teenageři asi 8–10 hodin. Toto množství je tím větší, čím mladší člověk je.

Novorozenci potřebují 14–17 hodin spánku, aby byli zdraví. Moji pubertální přátelé, kteří máte problém zůstat ve škole vzhůru, odborníci na spánek z National Sleep Foundation vám kryjí záda. Říkají, že vaše vnitřní biologické hodiny vám pomáhají zůstat déle vzhůru a způsobují, že chcete ráno ve škole spát. Já myslel, že jsem v tom sám. Pro většinu lidí je důležité spát tak akorát dlouho, aby zůstali zdraví. Studie zaměřená na starší lidi zjistila, že spát méně jak šest nebo více jak deset hodin je spjato s větší pravděpodobností využití zdravotní péče.

Kratší doba spaní se spojuje s častějším výskytem návštěv pohotovosti a delší doba spaní je spojena s větším rizikem hospitalizace. Možná by se mělo říkat, že správné množství spánku udrží doktora pryč. Jo, říkejme to takhle, protože nemám moc rád jablka. Vypadá to, že i vyrušení ze spaní má na vaše zdraví negativní účinky. Podle nejnovějších studií zvyšuje vyrušení ze spaní riziko nahodilé demence.

Jedna taková studie vyšetřovala 737 starších lidí a zjistila, že větší spánková roztříštěnost je spojena s narůstáním kognitivního úpadku. Méně spánku má také nejspíš souvislost s Alzheimerovou chorobou, což je nejčastější forma demence. V článku od Oxford University Press z roku 2017 byla vyslovena hypotéza, že přirozený lidský výběr kratších spánkových cyklů zhoršil účinnost fyziologických mechanismů, které nás ve spaní chránily proti Alzheimerově chorobě.

Myslí si, že je to proto, že lidé spí méně než jiní primáti, ale je u nich více rozšířena Alzheimerova choroba. Tento článek byl vydán nedávno, ale další výzkum, který by na toto téma vrhl světlo, by mohl pomoct ochránit lidi před Alzheimerem. Když to zkrátím, měli byste se vyspat, protože vaše tělo je na tom závislé. Jaké je pro vás to nejlepší množství spánku? Nějaký tip, jak se líp vyspat? Dejte nám vědět v komentářích. Překlad: annon www.videacesky.cz

Komentáře (11)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Jídlo, spánek, pohyb a brain food!

10

Odpovědět

pres tejden max 6h, o vikend co hrdlo raci.

70

Odpovědět

Přes tejden cca 6 hodin, o výkendech tak 10-12... nejdelší doba vzhůru něco pod 2 dny (+-46), nejdelší doba spánku něco přes jeden den (+-26).

56

Odpovědět

Doba spánku přes jeden den? To jsis šňupl rohipnol, hned na to tě někdo švihl po hlavě lopatou a to během nepřetržité skoro dvou denní (+-46) kalby?? Tak to se svým vyspáváním na tom nejsem ještě nejhůř...

20

Odpovědět

+pav1Ne, taky jsem to nechápal... ještě jsem chodil na střední, ten tejden jsme ani neměli žádnou noční lanku, pokud si dobře vzpomínám... prostě jsem v pátek odpoledne přijel z intru, šel jsem si lehnout a probudil jsem se v sobotu večer.

20

Odpovědět

Tu ani neide tak o dĺžku ako o pravidelnosť spánku. Video slabé.

61

Odpovědět

Spím pracovní dny 3-4 hodiny a o víkendu 8 hodin a stačí mi to.

33

Odpovědět

Jsem nevyspaný, ať spím jakoukoliv dobu. :/

130

Odpovědět

Skúšal si ísť spať už skôr, max o 22:30 ? A mať tých 8 hodín spánku ?

83

Odpovědět

7 - 6 hodin, nemate zaco

61

Odpovědět

NOTHING NEW :/

91