Kolik váží Internet?Vsauce

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 108
95 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:800
Počet zobrazení:9 066

Dnes jsem pro vás připravil krátké video, kde nám Michael vysvětlí, jak velký je Internet a kolik váží.

 

Přepis titulků

Čau, tady Michael Vsauce. Tahle jahoda váží asi 50 gramů, což je podle Russela Seitze váha celého Internetu. Co to znamená? Internet je obrovské místo. A jak zvážíte informace? Začněme zlehka s Kindlem. Právě teď čtu Gadsbyho, což je smysluplný román, ale je napsán bez použití písmene E. Když jsem si na Kindle nahrál Gadsbyho, přibral na váze?

Teoreticky přibral. Informace jsou uchovávány v binárním kódu. Tahle binární data fyzicky existují jako elektrony v poli tranzistorů. A elektrony jsou hmotné. Profesor z Berkeley odhadnul, že plný Kindle váží o 10^-18 gramů víc. Tohle je hodně malé číslo. Podle něj přibere při nabití baterie 100 000 000x víc hmotnosti než při naplnění knihami.

Ale i tak jsou tyto hodnoty neměřitelné. I ty nejpřesnější váhy, které jsme kdy vyrobili, váží v řádu 10^-9 gramů. Pojďme na něco většího. Russel Seitz přišel na svůj výpočet, protože Internet se skládá ze sítě serverů a na jeho fungování se jich podílí asi 75 až 100 milionů. Dohromady zahrnují tyto servery asi 40 miliard wattů eletřiny. Víme, že ampér vyjadřuje 10^18 elektronů za sekundu. A protože známe váhu elektronu, můžeme vypočítat, že celý Internet je jen 50 gramů pohybujících se elektronů.

To zahrnuje jen servery. Podle Seitze je to číslo po přičtení PC a čipů přibližně trojnásobné. Něco mě ale zaujalo ještě víc. Propočet energie obsažené v informacích samotných. Ve videích, obrázcích, e-mailech. Kolik váží všechny dohromady? Na uchování jednoho e-mailu je potřeba 8 miliard elektronů.

To zní jako hodně, ale elektrony jsou malé, takže jeden e-mail váží dvě desetitisíciny biliardtiny unce. Na Internetu je ale spousta e-mailů, obrázků, videí a klepů. Kolik to váží dohromady? Nejdřív se musíme ptát, jak je Internet velký. Tenhle výpočet je těžký. Eric Schmidt, bývalý generální ředitel Googlu, odhadnul, že celý Internet obsahuje 5 milionů terabytů informací.

Google podle něj má zaindexováno jen 0,004 % těchto informací. Mimo energii, kterou potřebujeme na distribuci Internetu, informace samotné zabírají přibližně 5 milionů terabytů. Víme, kolik potřebujeme eletronů na jeden byte. Známe i hmotnost jednoho eletronu. Můžeme tak spočítat, že celý Internet váží dohromady pouze 0,2 miliontiny unce. Každé video i obrázek na Internetu každá stránka, každý odeslaný e-mail, každá fotka vašich vnoučat je obsažena ve hmotě odpovídající nejmenšímu zrnku písku.

Na našem Twitteru se můžete dozvědět další informace o elektřině obecně. Přidejte si nás na Facebooku, ať je vidět, že jste na úrovni. Díky za pozornost. Překlad: Skarab www.Videacesky.cz

Komentáře (41)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Je to frajer,líbí se mi,že dokáže složité věci vysvětlit tak,aby to pochopil snad každý,takoví by měli učit ve školách,zábavné,zajímavé a poučné

311

Odpovědět

Všichni víme, že internet nic neváží ...
http://youtu.be/sDA1HUmuuJo

198

Odpovědět

Nechápu proč Vsauce nedostává 10/10 od všech :(

237

Odpovědět

Nepochybně dostává nuly od náboženských... fanatických... nul.

239

Odpovědět

Zatím nejméně zajímavé video od něj ...

2031

Odpovědět

Nechápu proč máš palce dolů, vždyť máš pravdu ;)
Je to zatím nejméně zajímavé video od něj z těch co tady jsou. Kdo říká že ne tak ať si sundá tu pásku přes oči.

1825

Odpovědět

Proc se za negativni prispevky davaj automaticky palce dolu? To jste jen stado opic ktere kdyz vidi vic minusu jak plusu tak rovnou klika na palce dolu a naopak?

2322

Odpovědět

Videa od něj mám rád ale tohle mi přijde jako blbost je to něco podobného jako kdyby jste při vážení hmotnosti knihy vážily jen inkoust kterým je to napsany .... čistě můj názor ....

1826

Odpovědět

Takže podle tebe by se váha internetu měla vážit i s diskama a všema těma paměťovejma kartama? Tak si to myslel?
Velice, velice zvláštní názor

211

Odpovědět

No..mám pocit, že ten výpočet hmotnosti internetu je naprosto mimo, protože se předpokládá, že data jsou uložený na flash pamětích, ale tak 99% jich bude na klasických plotnových discích, kde žádnej elektron nepřidáváme.

1817

Odpovědět

A tam to tedy podle tebe funguje jak? ¨(...Přidává se to uhlím?...) Je to sice jiný systém, ale elektrony (a možná je to pro tebe zarážející) hrají stejnou roli! :-)

205

Odpovědět

akumulátor je nabitý těžší než když je vybitý. To je prostě fyzikální fakt. Energie něco váží.

191

Odpovědět

to musi byt pravda,baterie z auta se taky hur vyndava...

193

Odpovědět

Energie je hmota. Kdo se vyzna v kvantove fyzice tak to vi, kdo ji nezna tak to ted zjistil. Hmota je enerigie a energie je hmota. Tezko bych to tu vysvetloval, ale kdyz se nad tim zamyslite, tak vam to dojde samo, ze to tak vlastne musi byt. Takze urcite se vzrustajici energii, musi vzrustat hmota, tedi i hmotnost.

190

Odpovědět

To mi připomíná legendární dotaz na CZC.cz, "zda udavana hmotnost tohoto notebooku (2,65kg) je uvadena s prazdnym HDD nebo s plnym? Nebo se meri pri prumernem zaplneni?"
http://www.czc.cz/hewlett-packard-dv6319-gf705ea/44827/produkt/2itvp16bgejre81k7kvic7bgda/diskuse
A ta diskuze pod tím... :D

221

Odpovědět

Podle mě váží internet tak kolem jednoho kilogramu - http://www.tomvogel.com/Funnies/IT-Crowd_The-Internet.jpg

182

Odpovědět

mi připomnělo
"Víte,že když do googlu zadáte slovo google,můžete zničit celý internet?" :D

184

Odpovědět

To by mě zajímalo, jestli existuje nějaký překlad toho románu bez "e". Jinak zajímavé video (takovou pěknou jahodu odhodí! :D)

184

Odpovědět

má bejt film

186

Odpovědět

+errormakersorry tak ne je to gadsby a ne gatsby

188

Odpovědět

+errormakererrormaker made an error, wow, unexpected :D

181

Odpovědět

Slabší a né moc zajímavý díl. Na to,že tady je Vsauce tak jednou za měsíc, byste měli vybírat lepší a obsáhlejší videa.

1865

Odpovědět

Se začátkem semestru už budu mít víc času, takže se frekvence trochu zvýší =).

194

Odpovědět

Co to ma jako byt? ohromovani vysokymi cisly ktere si neumime ani predstavit? tri nuly sem tri nuly tam... milion, biliarda, kvadrilion... WTF? minula videa byla aspon zajimava... tohle bylo nudne...

18119

Odpovědět

Nebo si to prostě nepochopil, no :D

2111

Odpovědět

To mě připomnělo otázku: Z čeho je tvořena myšlenka? To bude něco podobného ne? Neurony a tak? :) Vždycky když vidím tyhle videa, jsem zvědavější a zvědavější. :D

205

Odpovědět

Myšlenka by vlastně měla být taky pouhým signálem, který si neurony předávají pomocí synapsí, tudíž by to mělo být spočitatelné stejně - zahrnul by si váhu elektronů a podle toho by jsi postupoval. Pokud by jsi ovšem chtěl spočíst i všechny ty ionty, které se účastní vzniku potenciálu (K+ a Na+), dostal by jsi číslo daleko větší. Snad jsem to napsal dobře. Hezký den.

195

Odpovědět

+medicdroidJo, ale když to začneš brát fakt do detailu. Tak je to vlastně taky věc která se skládá z elektronů, propojených neuronů, atomů atd. Takže člověka může napadat jestli by šla vytvořit umělá myšlenka či něco takového. A to je vlastně kvantová fyzika, která je fakt neuvěřitelná. :)

202

Odpovědět

O kvantové fyzice mi ani nemluv, po pár dnech nad vlnovou funkcí a jejím kolapsem si připadám, jak kdybych měl v hlavě našleháno. Nepočítaje entanglement, to už je naprosto mimo možnosti chápání.

191
Další