Robotické hovoryLast Week Tonight

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 235
93 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:196
Počet zobrazení:10 776

Robotické hovory, tedy telefonáty, kdy se na druhé straně ozve předem nahraná zpráva, jsou v USA čím dál častější a mnoho lidí jen obtěžují. Je možné se jim nějak bránit? A jsou vůbec legální, nebo ne?

Přepis titulků

Robotické hovory – přetahují se o první místo nejotravnějších hovorů se všemi ostatními typy hovorů. Robotické hovory dokážou naštvat. Každý z nás někdy zvedl telefon a uslyšel následující: Ahoj, tohle je Josh z oddělení služeb zákazníkům. Slyšíte mě dobře? Musíte nás kontaktovat kvůli ověření důvěryhodnosti ke snížení úrokové sazby. Jste oprávněn získat lékařský program zdarma.

Existuje zatykač bez možnosti kauce vypsaný na vaše jméno. Volám, protože finanční úřad zahajuje trestní stíhání proti... vám. Ta pauza to opravdu udělala strašně napínavé. Věděli jste, že to přijde, ale stále jste doufali, že se třeba dozvíte, že zahajují stíhání... Nicolase Cage. Domníváte se, že je to pravda, ale kdyby to potvrdil soud, bylo by to fajn.

Jde o to, že tyto hovory všechny otravují. Nenávist k nim může být to jediné, co celé USA spojuje. Pokud máte pocit, že jich je čím dál víc, máte pravdu. Počet robotických hovorů se v roce 2018 navýšil o 57 % na téměř 50 miliard hovorů. Je pochopitelné, že to lidi štve. Ta záplava robotických hovorů je čím dál horší.

Jsou nejčastějším předmětem stížností Federálnímu komunikačnímu úřadu. Těm přijde 200 000 stížností ročně. Robotické hovory tvoří asi 60 % ze všech stížností FCC. 60 % všech stížností u FCC se týká robotických hovorů. Takže si toho problému jsou vědomi. Podobně jako čajovna ve Vancouveru, která se jmenuje Neverland. Nyní vědí, že rozhodně mají problém. Otázkou je, co s tím udělají.

Robotické hovory se dostaly do bodu, kdy přerušují i novinové reportáže, které se jich týkají. Co to je? Váš telefon? Náš rozhovor nedokážeme dokončit bez nevyžádaného volání. Právě mi volá nějaký robot. A je to. Jak jsem si připravoval reportáž, volali mi. Máte možnost získat nižší...

Není časté, aby byly reportáže přerušeny tématem té reportáže. Užívá si váš náctiletý nový sexuální trend? Nazývá se to melounování a zahrnuje to... Proboha, nemohl bys to dělat někde jinde? Dnes si promluvíme o tom, proč počet robotických hovorů roste a co s tím. Začněme základní definicí. Robotické hovory jsou hovory, kdy uslyšíte nahrávku nebo robotický hlas, nebo kdy automat vytočí vaše číslo, přestože na druhé straně sedí skutečná osoba.

Malé procento robotických hovorů může být užitečných. Například připomínají uzavření školy nebo léky na předpis, ale naprostá většina je nevyžádaná nebo dokonce nelegální. Možná vás překvapí, kolik velkých společností to dělá. Seznam největších uživatelů robotických hovorů zahrnuje Capital One, Comcast a Wells Fargo.

Všichni takto vymáhají dluhy. A někdy to přehánějí, jak vám poví tato žena. Lee Bourgeois nikdy nečekala, že jedna pozdní splátka hypotéky může spustit to, co nazývá lavinou obtěžování. To, co nastalo, mě úplně odrovnalo. Její advokát tvrdí, že Wells Fargo volalo jeho klientce za poslední 4 roky 6000krát. Některé dny v lednu jí Wells Fargo mělo volat více než dvacetkrát denně.

To je šílené. Jaký má smysl někomu volat dvacetkrát denně, abyste vymohli dluh? "To je skvělé načasování. Před 45 minutami jsem vám zaplatit nemohla, ale malé letadlo plné špinavých peněz z obchodu s drogami mi havarovalo přímo do obýváku." "Děkuji za zavolání, vy mrchožraví parchanti." Ale jak jistě víte, nedělají to jen velké společnosti. Robotické hovory jsou tak levné a technologie tak dostupná, že kdokoliv muže obvolat spoustu čísel.

Vytvořil jste si tu program. Ano, zmáčknete tlačítko a hned to začne. Všechny najednou. Tohle je šílené. Všechny zvoní. Dobře, to je úctyhodné, ale když se nad tím zamyslíte, není to vůbec úctyhodné. Je to závěrečný trik nejméně zábavného narozeninového mága.

Tadá! Nic? Víte proč? Velký Laptopdini dostal zaplaceno dopředu, takže táhněte! Pokud vás napadá, co takzvaný "nevolejte mi" seznam, tak ten stále existuje a velmi výjimečně velké společnosti jako Dish Network zaplatí miliony za jeho ignorování. Ale problémem je, že zakazuje jen jeden druh hovorů. Obchodní hovory.

Seznam společnosti nezabrání vám zavolat, jen by se tam předtím měla podívat. Podvodníci ho ignorují. Zaprvé, protože jsou to podvodníci, zadruhé, protože je snadné skrýt svou identitu takzvaným spoofingem. Senátorka Susane Collin nám to předvede tím nejtrapnějším způsobem. Na displeji se mi objevilo účetní oddělení. Uvidíme.

Haló, tohle je Susane Collins. S kým mluvím? Senátorko, tady Sam Dooley z vašeho týmu. Voláte mi z finančního úřadu? Ne, senátorko, sedím tady. Hustý. Spoofing je dokonalou technologií, kterou může Susane Collinsová demonstrovat. Zamyslete se, může na chvilku předstírat, že je něčím jiným, a pak ostatní zklamat tím, že odhalí svou pravou identitu.

Ale přestože to zní jako slang kouzelníka píchajícího si heroin, spoofing je velmi efektivní. Mohou tak předstírat, že se nachází ve vaší oblasti, čímž zvyšují šanci, že to zvednete. Někteří podvodníci mohou předstírat, že jsou někdo, koho znáte. Ukáže vám to tento reportér. Bezpečnostní expert Jim Stickley nastavil svůj telefon, aby zavolal mé matce.

Jí se ukáže, že jsem to já. Ahoj, Jeffe. Mami, rychle, potřebuji tvé číslo sociálního pojištění! Prosím, rychle mi pomoz. Cože? Potřebuji to do formuláře, rychle, jaké je tvoje číslo sociálního pojištění? Díky, mami.

Miluju tě. - Máš ho. - A mám její číslo pojištění. No ty krávo. Naprosto vše v té ukázce bylo rozčilující. Fakt, že Jeff Rossen nechal obelhat svou matku. Fakt, že na to skočila. Jeho reakce, když si uvědomil, že jeho matka udělala něco hloupého. Jeho odvaha odvysílat hloupost vlastní matky v národní televizi. Fakt, že jiný muž řekl jeho matce, že ji miluje.

Nebo odhalení, že si myslí, že Jeff Rossen zní jako muž mačkající si své koule. Nebo jen fakt, že Jeff Rossen potřebuje novou košili. Ale jde o to, že se tam toho odehrálo hodně. Nic z toho nebylo dobré. Jen malá poznámka. Číslo sociálního pojištění jeho matky nebylo vypípnuto z důvodu ochrany soukromí, ale muselo být cenzurováno, protože její je to Kurva Hovno Kurva – Péro Kunda – Prdel Mrdka Hovno Kozy.

Ona si to nevybrala. Obviňujte úřad sociálního zabezpečení. Kvůli těmto novým taktikám počet podvodných telefonátů roste a bude jen hůř. Některé předpovědi říkají, že příští rok polovina mobilních volání budou podvodné telefonáty. Páni!

A to je pro uživatele skutečný problém. Telefon používat musíte. Nemůžeme se vrátit do doby, kdy každý zakřičel svou zprávu do sklenice a pak ji poslal přes celé Státy. To byl otřesný systém. Byl jen o trochu přesnější než dnešní AT&T. Líbí se ti to, taťko? Johnny už zase jede. Johnny už zase jede.

Určitě mi dorazí nějaké naštvané sklenice. Takže co s tím můžeme dělat? Na osobní úrovni můžete společnostem říct, že vám nemají volat. Ze zákona vám nesmějí volat bez vašeho souhlasu. Ale zde to začne být záludné. Ty pravidla pro uživatele, se kterými souhlasíte a která nikdy nikdo nečetl, často společnostem poskytují svolení vám spojovat robotické hovory.

Odvolání tohoto svolení může být neuvěřitelně náročné. Pokud jste zákazníkem banky CreditOne a chcete, aby vám nevolaly robotické hovory, vezměte si pravidla pro uživatele a najděte si stranu 4, oddíl 19c. Zjistíte, že jim musíte poslat fyzický dopis, kde najdou vaše jméno, poštovní adresu a poslední čtyři čísla vašeho účtu, do tohoto P.O. Boxu v Nevadě. Dává smysl, že se vám do toho nebude chtít. Radši bych přijal tisíc hovorů denně, každý den po zbytek života, než abych šel ven a koupil známku.

Jak bych to vůbec měl udělat? Mám jít na poštu, nebo stačí jít do lékárny? Pokud můžu jít do lékárny, mají to všechny, nebo jen některé? Pokud jen některé, jak zjistím které? Musím jim zavolat. Musím jim zavolat a zeptat se, zda mají známky.

A pak co? Musím tam dojít osobně? Musím tam dojít? Jako po svých? Pak čekat ve frontě na známku? A pak to vhodit do schránky? A kde kurva najdu schránku? Jediné schránky, které znám, jsou tyhle podivné zelené. Co jsou ty věci zač? Jsou děsivé, to vám povídám.

Vypadají jako pomníky schránek, které padly ve válce. Teď musím najít tu jedinou schránku v New Yorku, která neobětovala život za tuto zemi, otevřít její obří hladovou tlamu a strčit tam obálku se známkou? To se nestane! Radši bych zemřel, než udělat tohle! Někde hluboko tady to taky cítíte.

Není divu, že někteří lidé se rozhodnou dělat si z robotických hovorů legraci. Udělal to jeden z novinářů, když mu osoba na druhé straně zněla podezřele. Volám vám ohledně online žádosti na rozsah zdravotního pojištění. Dobře. Spolupracujeme se všemi velkými společnostmi... Vy jste robot? Cože? Ne, jsem skutečný člověk. Možná máme špatné spojení, za to se omlouvám.

Řeknete mi, že nejste robot? Jen řekněte: "Nejsem robot." Jsem skutečná osoba. Já vám věřím, ale můžete říct: "Nejsem robot?" Cítil bych se lépe, kdybyste to řekla. Tady je skutečný člověk. Kdybyste řekla, že nejste robot, hodně by to pro mě znamenalo. Jsem skutečný člověk. Slyšíme se dobře? Dobře, ale řekněte: "Nejsem robot."

Ten muž je mrtvý. Zabila ho, ukradla mu kůži, chodí mezi námi a bude znovu zabíjet. Ale zajímavé je, že experti vzkazují, abychom na robotické hovory nereagovali. Nezvedejte to, případně vůbec nemluvte. Jinak jim dáte vědět, že to číslo je používáno, a budou vám volat víc. Ale jde tu hlavně o to, že bychom se s tím neměli snažit vypořádat my. FCC má pravomoc proti robotickým hovorům zasáhnout.

Před pár lety zavedla určitá pravidla, která je měla omezit. Jak tehdejší předseda FCC říkal, prostě následovali jednoduchý princip. Měl by to řídit zákazník. Zákazník by měl dát svolení, že chce, aby mu volali. Pokud mají jeho souhlas, tak by ho mohl odvolat tím, že řekne: "Už mi nevolejte." Nebo by mohl zavolat do jejich společnosti a říct jim, ať mu už nevolají.

To zní zcela rozumně. Bohužel tato pravidla byla zrušena po žalobě od obchodních skupin. Poté počet robotických hovorů značně narostl. Udělali jsme pokrok s řešením problému, ale pak jsme to zase zrušili. Získali jsme odznak za rok střízlivosti, načež jsme to oslavili vypitím lahve Captain Morgana. Tím netvrdím, že neexistují věci, které by FCC nemohla udělat. Bohužel jejím předsedou je tento chlap, Ajit Pai.

Možná jste ho v tomto pořadu už viděli s jeho pitomým hrnkem. Mimochodem... Na zdraví! Na tvoje zdraví. Pai říkal několik sympatických věcí. Tvrdil, že robotické hovory jsou zhoubou civilizace, a možná až příliš mnoho vtipkoval, když ukazoval, jak je pro něj tento problém důležitý.

Vypůjčím si to od prezidenta Kennedyho. Ať každý robotický volající ví, ať už nám přeje to dobré nebo to špatné, že zaplatíme jakoukoliv cenu, poneseme jakékoliv břímě, utkáme se s každou překážkou, podpoříme jakékoliv řešení a půjdeme proti každému robotovi, což zaručí přežití a mír americkému zákazníkovi. Vypadá to, že jsem vyhrál plavbu lodí. Omlouvám se, musím to vzít.

Děkuji, pane předsedo. Dámy a pánové, ten muž je hňup. Ačkoliv má Pai tendenci zaujmout vysoký vládní úřad, podle mě mu to nevyjde. Američané budou volit parchanty, idioty, kokoty, darebáky, úchyláky, hovada, podvodníky, podrazáky a debily, ale nikdy si nezvolí hňupa.

Zatímco tvrdí opak, Pai vystupoval proti pravidlům, která jsme tu zmínili. Byl velmi šťastný, když byla zrušena. Jako předseda FCC jen neochotně nutí telekomunikační společnosti k jednání. Například by jim mohl nařídit nezpoplatněné blokování hovorů nebo by mohli zavést autentizaci volání, což by značně omezilo spoofing. Ale to neudělal.

On jen "naléhal", aby to zavedli. Některé společnosti tvrdí, že na tom "pracují", pravdou je, že kdyby "požadoval", aby to zavedli, možná by to už bylo hotovo. Telefonní společnosti vás nebudou poslouchat, dokud je k tomu nedonutíte. AT&T vás neuslyší vůbec, dokud jim nezavoláte z T-Mobilu. Jak by vás jinak mohli slyšet? Ten hovor by vypadl, že, taťko?

Mám pravdu? Vyženil sis problémové dítě. Zatancujeme si. My dva si zatancujeme. Ale experti se bojí toho, že by Pai mohl podlehnout tlaku bank a reklamních společností. Mohl by vytvořit novou a užší definici toho, co je to automatické vytáčení. Technicky by to mohlo omezit, co se počítá jako robotické hovory. Pokud by to udělal, může to mít obří následky.

Kdyby vám Wells Fargo volalo 6000krát, už by jste je nemohli žalovat s ohledem na zákony proti robotickému volání. Dá se předpokládat, že v ten moment by počet robotických hovorů ještě narostl. Kéž by se nějak k problému dala přitáhnout pozornost FCC. Jedním způsobem by bylo, kdyby někdo měl, řekněme, čísla do kanceláře všech pěti komisařů FCC. Pak by hypoteticky mohl vytvořit program, který by jim robotické hovory přepojoval každých 90 minut, se zprávou, například...

Touto: Zdravím, FCC, tohle je John ze zákaznického oddělení. Gratuluji, vyhráli jste možnost snížit počet robotických hovorů. Omlouvám se, ale jsem skutečný člověk. Robotické hovory jsou strašně otravné a osobou, která je může zastavit, jste... Vy! Uslyšíme se za 90 minut.

A tady jsou dudy. To by bylo opravdu otravné, že? Přijímat tenhle hovor každých 90 minut, to by člověka opravdu štvalo. V tento moment je asi jasné, co se bude dít dál. Ano, FCC, zase se potkáváme, přátelé. Avšak tentokrát, oproti posledně, nepotřebuji spoustu lidí, aby vás bombardovali zprávami. Díky zázračným robotickým hovorům to zvládnu sám.

Ukázalo se, že zařídit robotické hovory je tak snadné, že to našemu ajťákovi zabralo jen 15 minut. Když zmáčknu tohle tlačítko, zahájím tím robotické hovory na FCC? Ne, ne, to by bylo příliš snadné. Místo toho... Pohleďte! Místo toho... Když můj prst zmáčkne toto tlačítko, spustí tím tento mnohem větší prst, který zmáčkne ještě větší tlačítko.

A to spustí naše volání lidem z FCC. FCC, víte, co máte dělat. Pokud nám chcete sdělit, že vám nemáme spojovat robotické hovory, tak to není problém. Pošlete nám notářsky ověřený dopis na adresu, kterou jsme skryli někde v první kapitole Bílé velryby, která právě běží na obrazovce. Je to jasné, že ano?

Najděte adresu, napište nám dopis a my to hned zastavíme. Pokud si myslíte, že by měl existovat snazší způsob... No nekecejte! Dobře, už nemá smysl to zdržovat. Jdeme na to! Rozpoutejte peklo! Zvoní to! Myslím, že jsou to vaše telefony. To bylo vše.

Děkujeme za sledování. Uvidíme se za týden. Dobrou noc. Zvedněte to! Zvedněte! Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (30)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Řešení je překvapivě snadné ale jen málo kdo ho zná jak se zdá. Emaily zachránily od stejného svinstva antispamové filtry které se staly časem tak chytré že rozpoznávaly spam téměř s jistotou. Něco podobného se dá u chytrých telefonů nainstalovat i k obraně proti nevyžádaným voláním. Zatím to sice nepoužívá A.I. jako antispam googlu ale i tak je to překvapivě účinné. Aplikace která umí blokovat tahle nevyžádaná volání se jmenuje "Můžu to zvednout?" a najdete ji přímo na google play v katalogu aplikací. Můžete ji nastavit tak, že zablokuje každé volání z čísla které už dříve jiní uživatelé stejné aplikace označily negativním hodnocením - pokud jich bylo dost. Funguje to a stačí to. Aplikace také umí automaticky blokovat hovory ze skrytých čísel ... od té chvíle se vám žádný robotický zmetek prostě nedovolá a vy se jen jednou za měsíc podíváte na seznam zablokovaných čísel. Protože je citlivost filtru obvykle nastavena na téměř jistotu nestává se že by zablokoval i hovor který jste přijmout potřebovali. Opravdu těch negativních hodnocení musí být pár desítek aby k blokaci u dalších uživatelů došlo ale u těchto robotů se ta negativní hodnocení naštěstí střádají velmi rychle. ... takže kdo má rozum, místo rozčilování nahodí tuhle appku a má od toho navždy pokoj.

30

Odpovědět

v jednej spolocnosti, ktora pouziva automat na obvolavanie pracujem, dokonca som bol aj pri implementacii. Vsetky cisla ktore volame su z nasej databazy, tie cisla nam dali sami klienti, pretoze s nami maju uzatvorenu istu zmluvu, ked prestanu dodrziavat zmluvne podmienky, tak im volame, ci teda chcu zmluvu ukoncit alebo pokracovat. Tel. cisla obvolava automat, pretoze ide len o podanie informacie klientovi, ze nieco s jeho zmluvou nieje v poriadku. Neuvedomujete si to, ale aj sms je akysi automat, len textovy, teraz sme to povysili na zvuk/hlas , co je dalsia forma komunikacie firmy s klientami, chodi im posta, chodia im smsky, vola im automat... a samozrejme, ak clovek dvihne telefon a hlasku si vypocuje, uz ho viac neotravujeme, informaciu dostal, uz je len na nom co so tym spravi

03

Odpovědět

obhajujete neobhajitelné. SMS nesnese s tímto invazivním způsobem srovnání. SMS je diskrétní způsob předání informace, můžete si ji přečíst kdykoliv, nemusíte s ní ztrácet příliš mnoho času pokud během dvou tří slov usoudíte že je pro vás nepotřebná. SMS je tedy akceptovatelná, volání je otravné. Smiřte se s tím, že pokud to začnete masivně používat zde, a ted nemyslím přímo vás ale obecně firmy které to absurdně považují za jen "další formu přátelského upozornění" budete mít stejné problémy i zde a ČTU vám zatne tipec.

20

Odpovědět

Máte s tím někdo zkušenost tady v ČR?
Mě snad ještě žádný robocall neotravoval, tak mě zajímá, jestli to je problém spíš v Americe a nebo jsem jen šťastná výjimka...

72

Odpovědět

Robot mi asi ještě nevolal, ale zhruba každé druhé číslo co nemám uložené tak je někdo kdo mi nabízí nějaké služby o které nemám zájem, poslední dobou nejčastěji obchodování na burze.

40

Odpovědět

Mne sa to už párkrát stalo ked mi volali mobilní operátori od konkurencie. Ani nestihneš zdvihnúť telefon a už počuješ "Dobrý deň..." a hneď to zložím lebo potom sa ma robot opýta či nemam o niečo záujem aby som stlačil čisla 1,2,3 a ma prepoja už na zákaznícku linku.

04

Odpovědět

+William J. BlazkowicTo je to nejhorší co můžeš udělat... pokud jim to zavěsíš, tak automaticky budou za nějakou dobu volat znovu. Pokud se toho chceš zbavit, tak se s těma lidma musíš rozumě domluvit. Záleží co to je za společnost - oni ti řeknou proč volaj a když je požádáš o smazání čísla, tak ti řeknou jesti to můžou/nemůžou udělat a z jakýho důvodu. Ale když jen zavěsíš tak oni netušej komu se dovolali, ty netušíš proč ti volaj a nikdy se nic nevyřeší, jen ti budou volat znovu a znovu...

20

Odpovědět

Ano, volají. Například dotazníky u nás dělá robot a pak jen třídí odpovědi.

00

Odpovědět

Z ČR ne, ale před dvěma měsíci mi pár dnů v kuse volaly různé společnosti z Maďarska, Číny a Kanady, doteď netuším, co to bylo, kdo kam dal moje číslo, skoro nikde ho nezveřejňuji, ale po pár telefonátech na O2, do Applu a instalaci spam filtrové aplikace to zmizelo. Doteď ani nevím, která z těchto věcí pomohla, protože obě společnosti mi sdělily, že s tím nemohou nic dělat a spam filter mi nenahlásil jediný blokovaný hovor, ale skončilo to. :D

00

Odpovědět

Ví někdo co jsou ty narážky na AT&T?

40

Odpovědět

AT&T loni koupilo HBO, proto jim John říká "taťko" ;-) Ryl do nich už i v minulosti.

211

Odpovědět

+XardassAha, díky. Myslel jsem, že se jedná o nějaký soudní spor spojený s telekomunikacemi, který Oliver (podle jeho chování) vyhrál.
Nakonec je pravda zase o něco nudnější...

25

Odpovědět

+klPřesně takový pocit jsem z toho měl i já...

00

Odpovědět

Počkat počkat... ta část od 3:09 nějak nedává smysl... nezaplatila splátku, ok, to se může stát... ale tak snad to napravila hned jak jí poprví zavolali a byl klid ne? Tak proč pak říkaj, že jí volali 4 roky? NEBO?!? 4 roky někomu dluží peníze a diví se, že je chtěj k***a vrátit??? To je bohužel ta pravděpodobnější možnost.... a ještě ze sebe dělá oběť. Já chudinka, pučila jsem si peníze, nevrátila je a oni mi teď volaj, bééé, bééé.

517

Odpovědět

Jasně říkají, že se zpozdila s jednou splátkou. A dvacekrát denně jí nemají volat, i kdyby jim dlužila milion 20 let.

76

Odpovědět

+ErichAno... ale tak trochu zapomněli říct, jestli tu splátku pak uhradila, nebo ne (poměrně důležitá část) a taky tak trochu zapomněli říct, jestli ty hovory brala, nebo ne...
1. pokud to hned doplatila - ok, nemaj důvod jí volat a je to sviňárna... pokud to ale nezaplatila, tak se nemá čemu divit
2. pokud ty hovory nepřijímala, tak se taky nemůže divit, že jí za chvilku volaj znovu (co uděláš, když se někomu nedovoláš? Čekáš, že zavolá zpět a když né, tak voláš znovu... co uděláš, když ti někdo dluží peníze a ty se mu opakovaně nemůžeš dovolat a on ti nikdy nezavolá zpět? Prostě mu voláš dál dokud to nezvedne.)

můj názor je takový, že pravděpodobně tu splátku nedoplatila a telefonáty ignorovala - takže jí logicky volaj dál... a když někomu dlužíš prachy a on tě vesele ignoruje, tak mu můžeš volat klidně 100x za den a ani 50 GDPR ti nepomůže (jak psal někdo níž).

34

Odpovědět

+BullOverSamozřejmě, že zaplatila. Kdyby ne, tak to není zpožděná splátka, ale nezaplacená splátka...

51

Odpovědět

+ErichTo je tvůj předpoklad... můj předpoklad zase je, že kdyby to skutečně dorovnala tak jak měla, tak by jí nevolali. Ve videu to neni, takže se k pravdě asi nedopátráme.

01

Odpovědět

A ako sa tyka ciech ?

425

Odpovědět

Podle mě by tvoje otázka měla znít: "Jak se to týká Slovenska?"

313

Odpovědět

+StraturosKedze je to cesky web, tak cestina.
Nerozumiem naco sa tu prekladaju americke videa, ktore s cechmi nic nemaju. V zivote som nezazil ziadny "roboticky" hovor a ani nic podobne.

29

Odpovědět

+.....Je pravděpodobné, že se tento trend rozšíří i do Evropy. Takže by bylo fajn mít o tom aspoň nějaké povědomí.

91

Odpovědět

Kdyby měli GDPR, tak jsou v klidu.

1610

Odpovědět

Nejsou. Máme GDPR a stále mě někdo otravuje. Většinou ani nevím, která firma mi volá a jak se z toho odhlásit.

23

Odpovědět

+HonimírMe volaji parkrat do roka, asi bys nemel vsude psat svuj mobil :)

30

Odpovědět

+HonimírJa také čísla hneď skladám a blacklistujem. Dnes už má blacklist asi každý telefón a keď tam raz uložíš číslo tak už ti nezavolá ani nepošle sms. A asi to funguje, za posledný polrok mi nevolal nikto.

02

Odpovědět

+HonimírHmm... a zkusil si... já nevim... třeba se na to zeptat? Vážně, neni na tom nic složitýho, stačí se slušně zeptat kdo/proč ti volá, kde na tebe vzali číslo, případě je můžeš i požádat ať vymažou tvoje číslo... v určitých případech to udělat nemusej, ale ve většině ano.

11

Odpovědět

+Jméno2V praxi ale řeknou, že to číslo smažou, ale nesmažou, protože ten volající nemá ani k tomu seznamu přístup. Taková je praxe call center.

40

Odpovědět

+MikeJak kde. Oni ho samozřejmě nesmažou (kdyby ho smazali, tak smažou i tu informace že na něj nemaj volat :D), ale označí ho, aby nepadalo do daileru. Záleží co to je za společnost a z jakýho důvodu volaj - pokud ti něco nabízej, nebo je to nějakej průzkum, tak to číslo "vymazat" musej. Pokud je to společnost u který máš třeba nějaký produkt a běží ti tam smlouva, nebo vůči nim máš nějaký závazek, tak opravdu nestačí jen požádat, ale musíš dát celou situaci do pořádku.

30

Odpovědět

+Honimírno odhlásit se můžete tak že si do telefonu nainstalujete program který vám tyhle šmejdy bude sám blokovat a je to vyřešené ... nejsnažší způsob, program se jmenuje "Můžu to zvednout" a je od českých vývojářů Mister Group ( viz https://play.google.com/store/apps/details?id=org.mistergroup.shouldianswer )

00