WrestlingLast Week Tonight

Thumbnail play icon

Video není vhodné pro děti a mladistvé.

Přidat do sledovaných sérií 235
92 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:185
Počet zobrazení:12 519

Wrestling patří mezi jeden z nejoblíbenějších sportů v USA i v některých dalších zemích. Přestože všichni vědí, že se jedná spíš o divadlo, na oblíbenosti mu to neubírá. Avšak život wrestlera má i stinné stránky, na které se John Oliver dnes zaměří. A je ředitel WWE Vince McMahon skutečně takový idiot?

Přepis titulků

Profesionální wrestling – jediná omluva pro nošení jednodílného úboru. Ano, mimina, to platí i pro vás. Vezměte si džíny a košili jako normální lidi! Chci si promluvit o korporátním vládci wrestlingu, WWE. Bývalo to známo jako WWF, dokud, a to je pravda, neprohráli soud se Světovým fondem ochránců přírody. Zřejmě jim pomohl jejich tým pandích právníků. Než začneme, něco si ujasněme.

Já mám wrestling rád. Možná vás to překvapuje, ale podle mě je opravdu zábavný. WWE nám přineslo mnoho šílených a neuvěřitelných momentů, jako když Jake "The Snake" Roberts nechal "Macho Mana" Savage kousnout kobrou, nebo když Braun Strowman přehodil protivníka a tím zničil celý ring. Nebo když "Stone Cold" Steve Austin dovnitř vjel náklaďákem s pivem a postříkal všechny pivní hadicí, což si nepleťte s tím, když Kurt Angle vjel dovnitř s mlékařským vozem a postříkal "Stone Cold" Steva Austina hadicí.

A pak tohle, ať je to cokoliv. Proboha, je to tady! Proboha! Co bude dál? Proboha! Proboha! Celé je to úžasné. Ale mně se nejvíc libí, že když ten stůl zapálili, komentátor se zeptal: "Co bude dál?"

Co čekal? "Stůl hoří, proboha, přichází hibachi kuchař, udělá jeden z těch cibulových vulkánů. Teď tam opéká marshmallows, proboha!" O WWE je dobré si promluvit z několika důvodů. Je neuvěřitelně populární. Na sociálních médiích má téměř miliardu fanoušků, má dva oblíbené kabelové programy, streamovací službu, reality show, videohry a i vlastní filmové studio.

Natočili hity jako Král škorpion, Kráčející skála, Voják, Voják 2, Voják 3, Voják 4, Voják 5, Voják 6 a samozřejmě Lincoln. Lincolna měl nejprve hrát "Holič" Brutus Beefcake ale neměl čas, takže to vzal Daniel Day-Lewis. Byl celkem dobrý. Tato společnost vydělává spoustu peněz.

Loni vydělali rekordních 930 milionů dolarů. Jen WrestleMania, která bude příští neděli, je jednou z nejcennějších sportovních značek na světě. Je na tom lépe než Světová série. To dává smysl. Ve Světové sérii sledujete miliardáře s límečkem, kteří přemýšlí, zda hodit míč, ve WrestleManii uvidíte toto. Proboha!

Pro lásku boží! Shane proletěl stolem! Bavíte se? Jak by tohle mohl jiný pořad trumfnout? Dovolím si tvrdit, že všechny ostatní pořady by se měly jmenovat "Zde bohužel chlápek neproletí stolem". Tenhle pořad by se tak měl také jmenovat. Dalším důvodem, proč si promluvit o WWE, je četnost takovýchto příběhů.

Eddie Guerrero byl nalezen mrtvý v hotelovém pokoji. Hvězdě wrestlingu bylo jen 38 let. Právě potvrdili, že Randy "Macho Man" Savage zemřel. Chyna, nejznámější wrestlerka z 90. let, zemřela. Bylo jí 46 let. Wrestlingová legenda "King Kong Bundy" zemřela ve věku 61 let. Přišel sem, byli jsme ve studiu a on mě zvedl téměř až ke stropu.

Bude mi chybět. Bylo mu 61 let, wrestleři umírají mladí. To je děsivé tvrzení z úst Briana Kilmeada. Ale trochu ho ničí jeho dětinské nadšení, jak ho ten obr zvedl. Jak k tomu vůbec došlo? Bundy mu to nabídl? Kilmeade se zeptal? Nedivil bych se, kdyby jeho klasická otázka při rozhovorech bylo: "Nahoru! Na koníčka!" Kilmeade se ale neplete.

Předčasná úmrtí wrestlerů jsou zarážející trend. FiveThirtyEight zdokumentovalo úmrtí WWE wrestlerů a zjištění byla znepokojující. Zde je očekává úmrtnost u běžné populace. Zde je úmrtnost mezi bývalými NFL hráči a zde je úmrtnost mezi wrestlery. Ta je neuvěřitelně vysoká. To byste čekali u testovacích pilotů, kteří lhali v životopise, nebo u ošetřovatelů, kteří na sebe nenechají toho paviána řvát.

"Bacha na pusu, kámo! Prokaž mi trochu respektu." Takže dnes, týden před začátkem WrestleManie, se podívejme, jak WWE funguje a jak jedná se svými wrestlery. Než začneme, nelze se vyhnout jejich řediteli a předsedovi Vincovi McMahonovi. Je neuvěřitelně mocný. Vidíte ho zde na fotce, kterou udělal pro fitness časopis "Děsivý děda, který vypadá jako odulý hot dog, čtvrtletník".

Vince získal společnost po svém otci a rychle ji dostal na výsluní. Předtím byl wrestling rozdroben mezi ligy po celé zemi, které měly vlastní vysílání. Vítejte u zvláštního vysílání World Class Championship Wrestlingu. Vítejte u Mid-South Wrestlingu. Vítejte u Mid-Atlantic Championship Wrestlingu. Vítejte u dalšího vzrušujícího zápasu Universal Wrestling Federation.

Chápu, že wrestling je o podívané, ale kvádro, Jime, kvádro? Trochu se uklidni, nejsi na plese. Michaeli, jako vždy, vypadáš skvěle a drž se toho. V 80. letech a 90. letech Vince McMahon skoupil nebo zničil konkurenci a nyní jedna obří společnost drží monopol nad tímto odvětvím. Nejde přehlédnout, jak moc se Vince angažuje. Není to jen ředitel, dohlíží na příběhové linky a scénáře.

Hraje tam fiktivní verzi sebe sama jakožto padoucha. Jeho volby, jak to vyjádřit, byly pochybné. Donutil ženské wrestlerky se svlékat a zmlátil svého údajného nemanželského syna Hornswoggla. Nebo prohodil nejhorší rasovou nadávku, jako by to byl vtip. Čau, šéfe. Jak se máš? Co nového? Na tohle fakt letí.

Jen tak dál, ty můj negře. Na to se nedívá snadno. Pamatujte, že scénáře píše on. Nikdo ho k tomu nenutí. Ano, hraje tu záporáka, ale to jde udělat i jinými způsoby. Darth Vader byl skvělý záporák a slovo negr nikdy neřekl. Zato R2 ho říkal pořád, proto ho vypípávali.

Ale fakt, že se tento muž aktivně zapojuje do wrestlingu, nám poskytuje zajímavé příležitosti. Během let na něj bylo v ringu mnohokrát použito násilí. A když na něj dnes budete naštvaní za použití slova negr, tak vám mohu přehrát tuto ukázku, kde mu The Rock omlátí o hlavu víko od popelnice. Wrestling je uspokojivý. Velmi uspokojivý. Zatímco postava Vince je pitomcem, je důležité vědět, že skutečný Vince je taky pitomec.

Mnoho fanoušků ho nesnáší. WWE z něj udělalo miliardáře, podle mnoha wrestlerů se k nim choval strašně. Poslechněte si Breta "Hitman" Harta, jednoho z nejlepších wrestlerů všech dob, jak o svém bývalém šéfovi mluví. Vince McMahon se vždy k wrestlerům chval jak k cirkusovým zvířatům. Ti wrestleři, kteří pro něj roky pracovali, nakonec skončí na mizině.

Vezme vás dozadu, napálí vám kulku do hlavy a odhodí do škarpy. Tohle je život profesionálního wrestlera. Zní to až moc zaujatě, ale Hart pro to má dobrý důvod. Jeho bratr Owen zemřel při zápasení pod Vincem. Hart není sám, kdo takto obviňuje svého bývalého šéfa. Na McMahonově společnosti je až šokující, jak se obrnila proti tomu, aby měla za wrestlery odpovědnost. Šli na to jednoduše.

Můžete si myslet, že wrestleři, které zaměstnává, jsou jeho zaměstnanci, ale nejsou. Jsou to nezávislí dodavatelé. Bývalý wrestler Jessie Ventura vám poví, jak směšné to je. Jak mohou být na volné noze, když podepisují exkluzivní smlouvu? - Nesmíte pracovat pro nikoho jiného. - Je to monopol. Nařizují vám, kdy a jak pracujete, nařizují, s kým pracujete, naprosto ovládají váš život.

- A nazývají vás nezávislým dodavatelem. - Nazývají vás nezávislým dodavatelem. Jak jim to může vláda 35 nebo 40 let tolerovat? Má pravdu. Nezávislý dodavatel je někdo, koho najmete pro určitý omezený úkol. Třeba instalatér a účetní. Wrestleři nejsou ani jedno. Tedy až na wrestlera instalatéra a wrestlera účetního. U většiny ostatních je to jiné.

Jako dodavatelé jsou vyjmuti z většiny zákonů o diskriminaci a bezpečnosti práce. Také nemají placenou dovolenou, penzi a zdravotní pojištění. Když se podíváte na stránky IRS, kde popisují přesná kritéria pro nezávislé dodavatele, je naprosto směšné, že tam Vincovi wrestleři spadají. Například IRS tvrdí, že nezávislý subdodavatel smí pracovat kdykoliv a pro kohokoliv. Vincovi wrestleří podepisují exkluzivní smlouvy, takže to je blbost. Také se tu tvrdí, že někdo nejspíš nebude nezávislý dodavatel, pokud do značné míry zajišťuje úspěch a fungování firmy.

Otázkou je, zda jsou wrestleři pro World Wrestling Entertainment důležití? Je to dobrá otázka. Nejmenuje se to Zápasy v prázdném ringu, takže možná ano. A pokud mohu citovat jejich stránky: "WWE wrestleři jsou největším bohatstvím společnosti, bez nich by WWE ani neexistovalo." Možná kdyby wrestleři mohli pracovat pro několik wrestlingových organizací, dávalo by smysl je nazývat dodavateli.

Ale WWE tento průmysl ovládá, takže toto označení má asi takový smysl jako označit Jimmyho Cartera rozjetou sexuální mašinou. Očividně to není pravda. Už ne... Za zmínku stojí, že v roce 1986 se Ventura pokusil wrestlery sdružit v odborech, což by zlepšilo jejich pracovní podmínky.

Ale McMahon ho vykopl. A pokud chcete vidět, jak někdo nakope jeho, mám dobrou zprávu. Zapni hudbu! Zapni hudbu pro pana McMahona! Shaun složil ředitele WWE! Wrestling je lepší než vše, co máte rádi. Neexistence odborů wrestlerů nahrává Vincovi do karet.

Všechny velké sportovní ligy mají pauzu na odpočinek hráčů. Ale WWE funguje celý rok, několikrát v týdnu, a to jak v televizi, tak i v neodvysílaných zápasech. Velké hvězdy si mohou poručit velké peníze, ale ne každý wrestler je velkou hvězdou. Když se podíváte na jejich kontrakty, objevíte otřesné odstavce. Například pokud není wrestler kvůli zranění schopen 6 týdnů bojovat, společnost mu může zrušit kontrakt.

Jinde se společnost vzdává veškeré zodpovědnosti za zranění či smrt. A to i v případě jejich pochybení. To jsou šílené věci, které McMahon vkládá do kontraktů. Ale zde ho aspoň můžete vidět, jak využívá svou zdravotní péči. Tohle se nám opravdu líbí, a stále je to lepší než návštěva Dr. Oze. Když dáte dohromady, že wrestleři pracují jako nezávislí dodavatelé v monopolizovaném odvětví, bez dohledu úřadů a mohou být kdykoliv vyhozeni, tak to vytváří prostředí pro nebezpečné jednání.

Než Lance McNaught ve 28 letech zemřel na selhání srdce, byl závislý na tišících lécích. Prý na něj vyvíjeli tlak, aby pokračoval. "Každý ví, že když se zraníte, musíte to překonat, jinak přijdete o místo." Další wrestler CM Punk zpochybnil radu, kterou mu dal lékař WWE po zranění v ringu.

Něčím mě udeřili, já odpadl a měl jsem otřes mozku. Ale další den jsme odlétali do Evropy. Doktor se ke mně naklonil a řekl: "Máš otřes mozku nebo můžeš letět do Evropy?" A já: "Vy kreténi... Poletím do Evropy." Ale to byla má chyba. Po každém zápase se mi zvedal žaludek. Buď jsem zvracel, nebo se mi zvedal žaludek, protože jsem ho měl prázdný.

Doktor: "Jsi nemocný, tady máš antibiotika." Neustále to do mě cpali. Skončilo to tak, že jsem se v prosinci při zápase posral. Ano, opravdu se to stalo. Našli jsme tu epizodu SmackDownu, ale z čiré slušnosti vám ji neukážeme. Ale tohle je jeho obličej z onoho momentu. Punk o tom napsal na Twitter: "Právě jsem si posral kalhoty ve SmackDownu.

Prosím, retweetujte." WWE ho to donutila smazat, přestože je to nejlepší tweet všech dob. Zkuste vymyslet lepší tweet. Máte ho? Pokud se v něm nepíše o posraných kalhotech a prosbě o retweetování, není lepší! Uklidněte se. Ale je jasné, že následky mohou být horší, než když se wrestler posere v televizi.

Wrestleři neustále schytávají údery a často jsou zranění, poškození jejich těla se kumuluje a může ovlivnit jejich život. McMahon wrestlerům neposkytuje zdravotní pojištění, pokud se zranění nestane přímo v ringu. Rozsah, ve kterém odmítá být zodpovědný za jejich blaho, je ohromný. Sledujte, jak odpovídá na otázku ohledně úmrtí wrestlerů. Proč si myslíte, že ti lidé umírají v 45 letech? Proč se nezeptáte sám sebe?

Vy naznačujete, že za jejich smrt mohu já? Ptám se, zda to nějakým způsobem nepadá na vaši hlavu. Já nejsem zodpovědný za jejich předčasná úmrtí. Na obličeji máte výraz: "Jak to můžete říkat?" Žádnou? Bojovali pro vás. Byli srdcem vaší organizace. Pracovali pro vás stovky nocí ročně. Žili tenhle život...

Co to děláš, ty prapodivný člověče? Tohle celé je směšné. Nejlepší odpovědí není ten výraz nebo úder do papírů. Ale odpovědět na otázku, proč wrestleři umírají brzy, větou: "Proč se nezeptáte sám sebe?" To je směšný pokus se vyhnout odpovědi. Nevím, Vinci, možná proto, že ten novinář nezaměstnává wrestlery. Vím, že ty si myslíš, že taky ne, ale to se kurva pleteš.

Společnost bude tvrdit, že se v posledních letech změnila. Něco opravdu vylepšila. Zakázali údery židlí do hlavy a zavedli protokol při otřesu mozku. Ale podle zkušenosti CM Punka bych řekl, že ještě existuje prostor ke zlepšení. Ale některé další kroky zařazené pod program zdraví talentů nejsou zrovna nejlepší.

Nyní musí podstoupit každoroční zdravotní prohlídky. To nic neznamená. Já je taky musím podstoupit kvůli moderování tohoto pořadu. A nikdy jsem neproletěl stolem. Nyní to stojí v názvu pořadu. Program poskytuje kardiovaskulární testy a testy funkce mozku. Je to fajn, ale nezapomínejte, že zdravotní pojištění si musí platit sami. Zatímco společnost tvrdí, že platí odvykací léčbu bývalým wrestlerům, tak to neřeší hlavní problém, že to oni jim závislost způsobili.

Tragické je, že někteří se museli nedobrovolně vrátit do WWE, protože neměli žádnou jinou možnost. "Rowdy" Rody Piper bojoval i po čtyřicítce a padesátce. Vysvětlí vám proč. Nástup do světa wrestlingu je skvělý. Vejdeš tam a cítíš se skvěle.

Válíš a svět ti leží... Ale dostat se pryč je těžké. "Rowdy" Rody Piper to ví moc dobře. Před pár měsíci se vrátil do ringu. Co mám v 49 letech dělat? Moji penzi mi začnou vyplácet v 65. Já se 65 nedožiju. To je prostě fakt, lidi. Bohužel měl pravdu. Rody Piper zemřel v roce 2015 ve věku 61 let.

Vím, že nic, co řeknu, by to mohlo napravit, ale doufám, že tyto poslední záběry Vince v ringu vám dopřejí aspoň trochu zadostiučinění. Je to miliardář! Vlastní tuhle společnost! V jeho zadku je majitel WWE. Kurva, to žeru! Možná rádi uslyšíte, že můžete nafingovat kop do hlavy i úder bažantem, ale tohle prostě nenafingujete.

Otázkou tedy je, zda existuje naděje na zlepšení. Kupodivu možná ano. Jedné skupině i McMahon občas naslouchá. Fanouškům. Ve WWE mají silný a nezávislý hlas. Vyjadřovali se k různým tématům.

Třeba k obchodům se Saúdskou Arábií nebo chování k wrestlerkám, které ušly dlouhou cestu od dřívějších zápasů v podprsence a kalhotkách. Fanoušci založili hashtag DejteŽenámŠanci, aby ženské zápasy byly více v popředí. Sám Vince odpověděl: "Slyšíme vás. Sledujte nás dál." Další týden, poprvé v dějinách, bude první zápas WrestleManie mezi ženami. Fanoušci si nenechají diktovat, co mají podporovat a co nesnášet.

Vědí, co se jim líbí, a vědí, co se jim nelíbí. WWE se roky, opravdu roky snažila udělat z Romana Reignse hvězdného hrdinu ve stylu The Rocka. Fanoušci ho neměli rádi. Dávali to jemu i WWE najevo. Až to budete sledovat, mějte na paměti, že to má být kladný hrdina. Naser si, Romane! Pitomec!

Roman je levej! Vypadni! Snažili se ho vybučet 8 minut v kuse. Můžete to považovat za ošklivé, ale je to jediná vhodná reakce na někoho s neustále mokrými vlasy. Jak mohou být pořád mokré? Vypadáš jako pedofil na procházce. Fanoušci mají velké slovo a o to tu jde.

O wrestlery mají starost. Starají se i dlouho poté, co je WWE odepíše. Nikde nebyla tato oddanost lépe viditelná, než když legendární zápasník Jake "The Snake" potřeboval zaplatit léčbu. Jake nemá pojištění a nemůže si dovolit léčbu zaplatit. Přišli jsme s řešením. Založili jsme stránku na Indiegogo a zkusili vybrat peníze na zákrok.

Tohle není možný. - Ano, je. - No páni. 7 tisíc? Za jedinou noc. Ale nejúžasnější na tom je, že Jake viděl, jak se fanoušci starají. Koukám, že ty roky opravdu něco znamenaly. Ano, tyto roky pro fanoušky znamenaly mnoho.

Proto chtějí, aby bylo o něj a jiné wrestlery postaráno. Vzniklo několik crowdfundingových kampaní, které měly pokrýt náklady na léčbu i na pohřby. Fanoušci se složili, což je úžasné. Ale fanoušci by neměli být ti, kteří se starají. Je to tak zlé, že i NFL, i přes svá obří pochybení, nabízí hráčům účty na hrazení léčby a vytvořila fond, který pomáhá starším hráčům se zdravotními problémy.

A když nad vámi má morální převahu NFL, měli byste chodit kanálem! A zde se nabízí potenciální možnost. WrestleMania, největší událost WWE, se odehraje příští neděli. Kdyby fanoušci v té aréně chtěli, aby McMahon platil za lékařskou péči zápasníků, nebo aby je aspoň nazýval zaměstnanci, tak mají možnost o tom skandovat.

Událost se vysílá živě, obecenstvo je na mikrofonech, to nevystřihnou. Netvrdím, že by fanoušci měli dělat tohle, nebo dělat cedule, spoustu cedulí, jen tvrdím, že mají vyjádřit svůj názor. Tohle je miliardář, který vydělává na krvi a potu svých zaměstnanců. Měl by wrestlerům poskytnout stejnou péči, jakou poskytuje své společnosti. Vím, že nic z toho nebylo řečeno jazykem fanoušků wrestlingu. Tohle možná pomůže.

Fanoušci wrestlingu, povzbuzovali jste je na Royal Rumble, v Hell in the Cell, řvali jste při Summer Slam. Připravte se skandovat něco nového! Mluvím o vašich oblíbených wrestlerech, kteří budou mít přístup k důchodovému spoření, náhradám při zranění, dovolené a nemocenské! Umožněte těmhle úžasným světovým hvězdám něco nemyslitelného!

Dožít se věku 65 let, 70 let, 75 let a víc! A provádět něco božího! Pohodlnou chůzi, ohýbat kolena ve více než 90stupňovém úhlu a trávit čas se svými vnoučaty! A to v systému, který wrestlerům umožní pauzu k odpočinku! Lidské tělo není stavěno k tomu, aby dělalo tohle 200krát ročně! Proboha!

Mluvíme o tom, jak vrátit úmrtnost wrestlerů zpátky do mezí! Mluvil tu někdo o stolech? Bude potřebovat doktora. Nějakého, kvůli kterému se neposere při SmackDownu. Prosím, retweetujte! Jde o to, že na WrestleManii 35 přijdou tisíce řvoucích fanoušků, kteří chtějí, aby wrestleři byli zaměstnanci. Aby nemuseli platit jejich operace na GoFundMe!

Pokud se to McMahonovi nebude líbit, tak víte, co má udělat! Někteří wrestleři byli během natáčení zraněni. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (20)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Od půlky dílu jsem se těšil, že na konci Johna někdo prohodí stolem a ono nic :-(

70

Odpovědět

Jakou tam mají pestrou paletu zvuků "diváků".

03

Odpovědět

Pan Oliver zase zaválel.
Jen nějak nechápu proč to někdo dělá anebo se na to chodí dívat.
Dle mne naprostá ztráta času.

3714

Odpovědět

Amerika

1219

Odpovědět

+sdfA Anglie, a Kanada, a Německo, a Mexiko, a Japonsko a sposta dalších zemí.

160

Odpovědět

Jako někdo chodí na hokej, fotbal, tak někteří lidé jdou na wrestling, je to show jako každá jiná šaškárna jménem sport. Chléb a hry, to je to co člověk potřebuje

165

Odpovědět

+LojzaSe sportem má wrestling společné možná tak to, že se s ním můžeš dopracovat k trvalé invaliditě. :D

222

Odpovědět

Proč to někdo dělá - aby si vydělal popř. se proslavil. Proč se na to někdo chodí dívat - ze stejného důvodu, proč někdo chodí do cirkusu nebo do divadla nebo třeba sleduje Ulici. Pro jednoho zábava, pro druhého nepochopitelná ztráta času.

181

Odpovědět

Tak můj oblíbenec Tatanka zatím žije, ale jeho tradiční soupeř Bam Bam Bigelow už je pod drnem a věk na to opravdu neměl.

20

Odpovědět

Bam Bam Bigelow zemřel na předávkování drogama. Těžko z toho vinit nějakou společnost...

12

Odpovědět

+Dáin III.Ok to jsem nevěděl...

10

Odpovědět

Ve 3:30 říká "in the nineties", ale v titulcích je "z 80. let"...

20

Odpovědět

Díky, opraveno.

21

Odpovědět

6:18 - říká "my n***a" - "můj n***e", ne "jsem n**r"

21

Odpovědět

Díky, opraveno.

22

Odpovědět

V Limonádovém Joeovi také chlápek proletí stolem.

40

Odpovědět

Možná by stálo za to zjistit, jestli ještě žije.

310

Odpovědět

+jkbjhbjiDobře ty.

10

Odpovědět

Je hezké, když člověk vidí, že už kdysi se v USA nechali inspirovat českým filmem. :))

71

Odpovědět

+jAcBohužel ne dost. Nebo jeden wrestler rozbil o hlavu druhého postupně krabici vajec?

00