Sportovní stadionyLast Week Tonight

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 235
96 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:934
Počet zobrazení:14 706

Každý velký tým, ať už hraje jakýkoliv sport, potřebuje kvalitní zázemí. Ovšem problém nastane, když jsou nové stadiony stavěny z veřejných peněz, ale veškeré zisky plynou vedení týmu. A pokud se někdo rozhodne vzdorovat, nastane čas na výhrůžky. Situaci může zachránit už jen poutavé inspirativní video. Kompletní epizody pořadu Last Week Tonight with John Oliver můžete sledovat každou neděli v noci na televizní stanici HBO Comedy.

Přepis titulků

Sport. Věc, ve které nejste dostatečně dobří, abyste si zasloužili lásku svého otce. Já sport skutečně miluji. Jako dospělý jsem brečel pouze tehdy, když herci převlečení za sportovce měli inspirativní projevy s dojemnou hudbou na pozadí. Ještě není konec zápasu. Ještě není konec bitvy.

Poslouchejte, nadešel náš čas! Druhá půlka patří nám! Víme, že těch pár palců od sebe oddělí vítěze a poražené! Mějte otevřené oči a oddané srdce! - Nemůžeme prohrát! - Jdeme hrát fotbal! Ano! Ano! Udělám vše, co ten muž řekne.

Shodli jsme se, že Kyle Chandler není scientolog, protože jinak bych byl zklamaný a hned si vzal Mimi Rogers. To je naprosto pravdivý fakt! Ale dnes nebudeme mluvit o hráčích na hřišti. Budeme mluvit o hřištích na stadionech. V USA je stadionů mnoho a jsou čím dál úžasnější. Zde na stadionu Dallas Cowboys najdete toto. Umělecké malby světoznámých umělců.

Zde můžete stylově sledovat koncert nebo hru. Nosí vám pití a dostanete se sem už před zápasem. Máte tu hadí kůži. Navíc je tu zlaté H, takže každý ví, kde sedíte. Je tu 14 párty stanů a dva bazény hlídané plavčíky, ze kterých můžete shlížet na hru. Podívejte se do koncové zóny. Ano, tyto bazény jsou uvnitř stadionu.

Přesně tak. Nyní můžete sledovat hru z bazénu nad hřištěm. Ovšem fanoušky by spíš mělo zajímat, zda lidský papiloma virus umí plavat. Vsázím na HPV, je to vstupní brána k pohlavně přenosným nemocím. Většina dnešních stadionů vypadá, jako by je projektoval Willy Wonka na kokainu. Pokud mi nevěříte, podívejte, co mají na stadionu Miami Marlins. To je akvárko kolem domácí mety.

Boží! Ano. Marlins mají akvárium za domácí metou. Je to boží, protože můžete sledovat baseball a zároveň rozvinování panické poruchy u ryb. Všechny tyto věci jsou bezpochyby úžasné. Problémem je, že jsou drahé. Většina stadionů je stavěna za veřejné peníze. Podle jedné analýzy jsme mezi lety 2000 a 2010 utratili 12 miliard dolarů za stavbu zázemí pro profesionální týmy.

Nabízí se prostá otázka: Proč? Sportovní týmy jsou fungujícím odvětvím s bohatými vlastníky. Přesto jim pořád pomáháme. Před dvěma lety Detroit schválil dotaci na stavbu stadionu pro Red Wings v hodnotě 283 milionů dolarů. 6 dní poté, co město zbankrotovalo. I přes to, že majitelem Red Wings je Mike Illitch, zakladatel řetězce pizzérií Little Ceasars, jehož majetek se odhaduje na 5,1 miliardy dolarů.

Tahle informace se nedá příliš dobře strávit. Hůř se tráví jen Crazy Bread od Little Ceasars s množstvím ochucených omáček. Přesto se to tráví těžce. Nejenže pomáháme týmům stadiony stavět, ale také jim necháme téměř všechen zisk.

Poslechněte si prezidenta Miami Marlins, jak popisuje svou celkem běžnou smlouvu. - Plyne vám zisk z názvu? - Ano. - Plyne vám zisk z koncesí? - Ano. - Plyne vám zisk z VIP zóny? - Ano. Plyne vám zisk z jiných událostí, než je baseball? Pořádáme je, aby nám plynul větší zisk. Páni, to je hodně upřímné.

Myslíte si, že to pořádám z lásky ke sportu? Jste snad děti? Kdo nechal děti moderovat televizní pořad? Je to o penězích, synu! Zmínil zisk z názvu. Pokud jste tým a prodáte název své budovy, smíte si nechat peníze, i když je ten název pitomý. New Orleans Pelicans budou hrát své zápasy ve Smoothie King Centru.

Jo, ve Smoothie King Centru. Musíte s hráči Pelicans trochu soucítit. Nemůže být snadné reprezentovat stadion, který se jmenuje po směsi jogurtu a kapusty, kterou vyzvracel mixér. Vlastníci nechají vydělávat každou část stadionu. Je to tak zakořeněné, že se to objevuje i ve hře NFL Madden. Nyní můžete vést svůj tým z pohledu vlastníka týmu. Vlastník pouze nemluví, ale i koná.

Nastavte ceny občerstvení, suvenýrů i lístků. Vylepšete svůj stadion. Vylepšete vše od parkoviště až po šatny. Úžasné, hraní za vlastníka je očividně tak realistické, že když odemknete tajnou úroveň, můžete vydělávat na poprasku kolem rasistických komentářů. Kladou zde důraz na detail. Týmy natolik tlačí na vylepšování stadionů, že jsme od 90.

let nahradily přes 90 % stadionů. Stadiony nahrazujeme rychleji než Spider-Many. No tak, Tobey Maguire a Andrew Garfield se na Spider-Mana skvěle hodili. Téměř všechny týmy získávají veřejné peníze. Některé týmy, třeba Yankees, si staví stadiony samy, ale pozemek dostaly zadarmo a bez nájmu, takže New York přichází o stovky milionů.

Většina ostatních financuje stadiony z obecních dluhopisů. Ano, zní to jako poslední slova účetního na rande naslepo, než jeho partnerka usne. Jsou však velice důležitá. Pokusím se vám to rychle vysvětlit. Přes obecní dluhopisy si město bere půjčky. Později je splatí s nějakými úroky. Většinou skrz nové nebo zavedené daně. Měly by se tím financovat silnice a školy.

Veřejně prospěšné stavby, které se samy nezaplatí. Ale už desítky let jsou zneužívány ke stavbě stadionů. Města to často dělají proto, protože týmy tvrdí, že na stadiony nemají peníze. Marlins dostali na svou rybí noční můru asi 500 milionů dolarů. Tvrdili, že na to nemají. Když se to okres Miami-Dade snažil ověřit, stalo se něco zvláštního. Mnoho lidí se ptalo, zda můžeme vidět vaše účetnictví.

- Řekli jste, že ne. - Správně. Proč ho neukážete? Bylo by to snazší. Protože v baseballu se účetnictví nezveřejňuje. Tak to prostě je. Jistě, ale pokud má argument "tak to v baseballu vždycky bylo" největší váhu, tak bychom tu měli mít ligu jen pro bílé, s hráči, kteří na sebe vsázejí, kouří cigarety na hřišti a umírají na syfilis.

Ale uniklé dokumenty později odhalily, že i přes popírání zisku Marlins vydělali 50 milionů dolarů za předchozí 2 roky. Poslyšte, předstírání, že jste chudí, je špatné. Nebylo to v pořádku, když se Mary Kate Olson tvářila jako bezdomovec, a není to v pořádku ani dnes. A to ani nezmiňujeme poslední výhružku, kterou týmy používají. Výhružku odchodem. Oakland Raiders, St.

Louis Rams a San Diago Charges v současnosti vyhrožují odchodem do Los Angeles, pokud nedostanou nové stadiony. Během posledních 20 let polovina NFL vyhrožovala, že odejde do Los Angeles. Je to takové klišé, že když ve hře Madden chcete nový stadion, můžete přemístit svůj tým. A hra vám poradí nejlevnější variantu. Hádejte, kde to je. V Los Angeles. Pokud jste fanouškem Charges, musí vás to naštvat.

Dokonce i kabaretní kouzelníci se snaží přemístit můj podělaný tým do LA. Fanoušci Charges se odchodu týmu bojí natolik, že vedou kampaň na stavbu nového stadionu z veřejných peněz za pomoci té nejhorší rapové skladby. Zarytí fanoušci zuří, nesnáší lži, snad chápete proč. Jsme nejlepší fanoušci a tým milujeme, zaslouží si nový stadion.

San Diego je nejlepší město, San Diego je druhé největší město. Zachraňte naše blesky, zachraňte náš výběr, dejte jim peníze a vraťte je k nám. No tak momentíček! Opravdu řekl druhé největší město? To je zvláštní argument pro rapové chvástání.

Mám druhé nejtvrdší péro a druhý nejvyšší plat. Chodím si do baru za*ukat až jako druhý. Jako druhý. Jako druhý! Jsem v tom druhý, kámo. Jsem druhý! Týmy s městy beze studu manipulují dlouhá léta. Roku 1997 Minnesota Twins vysílaly reklamu, ve které hráči navštěvovali děti s rakovinou v nemocnici.

Titulek hlásal: "Pokud Twins odejdou z Minnesoty, 8letý chlapec z Willmaru, který podstupuje chemoterapii, se nedočká návštěvy Martyho Cordovy." Tohle se příliš nepodobá nadaci Něco si přej, ale spíš nadaci Vyhrožuj. Nejen že týmy vyhrožují. S novými stadiony slibují ekonomické zázraky. Milwaukee Bucks, kteří také vyhrožují odchodem, pokud nedostanou nový stadion, vysílají tuto reklamu.

Dominový efekt začíná zde. Toto je náš domov ve Wisconsinu. Od zápasů až po koncerty. Díky němu se může komunita rozvíjet. Práce, možnosti a příležitosti. Nová éra začíná dnešním dnem. Šíří se přes nábřeží, přes Bronzeville a přes celý stát Wisconsin.

Klídek, Milwaukee Bucks. Zaprvé, nemyslím se, že Winsconsin změní jedna nová aréna. Pokud chcete udělat skutečnou změnu, vymyslete si lepší slogan než: "Bojte se jelena." Jeleni nejsou děsiví. Jsou to krotcí lesní poníci s klacky na hlavě. Nebojím se jich.

Pravdou je, že stadiony jen vzácně revitalizují okolí nebo vytvářejí nová stálá pracovní místa. Poslechněte si vlastníka baru nedaleko stadionu Marlins. Tvrdí, že po otevření stadionu v roce 2015 jeho zisky nenarostly, ale během zápasů se lidé baru vyhýbají kvůli dopravě. My, jako podnikatelé, jsme si žádné změny nevšimli. Spíš nám to ubližuje. Jistě že ano, protože nikdo nikdy neřekl: "Hej, pojďme si projít okolí stadionu."

Řeknu vám proč. Mám nové tričko a chci, aby mi ho někdo pozvracel pivem a tacos. Shrnutí studií za posledních 20 let ukázalo, že ekonomové nedokázali najít žádný důkaz o tom, že by stadiony zvýšily počet míst, příjmy nebo odvod na daních. Nebo jinými slovy... Jeden ekonom řekl, a tuhle větu miluju: "Místo stavby stadionu za miliony dolarů raději nasedněte do letadla, přeleťte nad městem, vyházejte tyto miliony dolarů a nechte lidi si ty peníze vzít a utratit."

Buďme fér, z ekonomického hlediska to není dobrý nápad. Ale je to skvělý nápad na novou reality show. V neděli se těšte na Shazování milionů dolarů s Ryanem Seacrestem. Pouze na NBC.

A bude to ještě horší. Pokud za veřejné peníze postavíte drahé stadiony, mohou vám pak scházet, když něco skutečně potřebujete. V Hammilton County loni utratili přes 50 milionů dolarů za stadiony Bengals a Reds. Od jejich postavení museli prodat veřejnou nemocnici, čímž přišlo o práci 1 700 lidí a zpožďovali platby školám. To kvůli dluhům.

A tím to nemusí končit. V kontraktu stojí, že pokud jiných 14 NFL stadionů něco má, daňoví poplatníci musí Bangals tuto věc koupit. A tato klauzule je velmi obsáhlá. Poplatníci budou muset kupovat různé vymoženosti budoucnosti. Některé ještě nebyly vynalezeny. Daňoví poplatníci se zavázali koupit například holografické přehrávací zařízení. Někdy v budoucnu...

To je pravda. Bengals mají ve smlouvě, že pokud někdo vynalezne holografické přehrávací zařízení, musí jim ho koupit. Tohle je taková ta věc, která se tam umístí, aby při vyjednávání mohla být odstraněna. Nabízí se otázka, co horšího tam je? Chceme heliport, podmořského psa a opičku jmenující se profesor Banán, která nás bude bavit o poločase, jinak se stěhujeme do LA!

Týmy mají takovéto smlouvy, protože vědí, že to politici vzdají a dají jim všechno. V Milwaukee se přesně toto pondělí starosta přimlouval za smlouvu s týmem, která prý není dokonalá, s tímto odkazem na hrdost. Před 10 lety jsem byl v Číně. Viděl jsem Velkou čínskou zeď a na sobě jsem tehdy měl tričko Milwaukee.

A na té zdi ke mně přišel jeden Číňan a řekl: "Milwaukee Bucks." Pro mě i nás ostatní je to velmi důležité. No tak dobře. Tento příběh může být pravdivý jen tehdy, pokud ten Číňan byl bývalým hráčem Bucks a jmenoval se Yi Jianlian. "Pamatujete si mě? Milwaukee Bucks." "Dvě sezóny. Měl jsem průměr 8,6 bodů na hru." "Milwaukee Bucks."

Ale můžete s nimi trochu soucítit, protože když politici týmům vzdorují, mohou na to doplatit. Minulý měsíc se radní v Glendale v Arizoně snažil zamezit nevýhodné dohodě s Coyotes. Jejich hokejová aréna by je stála 8 milionů dolarů ročně. Starosta uspořádal veřejné slyšení a nedopadlo to nejlépe. Já podporuji náš tým! Vy nepodporujete žádný sport v tomto městě.

Nepodporujete fotbal ani hokej! To, co děláte, je dětinské, ubohé a neuctivé! Úplně z ní cítím tu vášeň, ale nemůžete někoho nazývat dětinským, když chcete utratit miliony dolarů, které nemáte, abyste udrželi kus ledu v Arizoně. Za pár dní fanoušci Kojotů získali dost peněz na to, aby mohla zasáhnout starostu taserem pro charitu. Taser, taser, taser.

Dostaňte mě pryč. Dobře... Zaprvé, musíte třikrát říct taser, než ho použijete? Starosta není Beetlejuice. Zadruhé, snad nikdo nechce stadion tak zoufale, že by kvůli němu mučil staříka elektřinou. Vím, že kvůli sportu se lidé někdy chovají iracionálně. Někde existuje muž s tetováním Tima Tebowa jako kentaura.

To nedává smysl. Ale musíme přijít k rozumu. Nesmíme podepisovat tyto dohody. Pokud si myslíte, že to nejde, že je to moc těžké, přesvědčím vás jediným způsobem, který vždy zabere. Poločasovým motivačním proslovem za hudebního doprovodu. Jdeme na to. Fanoušci sportu, následujte mě do šaten.

Ukázalo se, že si musíme promluvit. Emocionálně a inspirativně si promluvit. Pojďte sem a vy doma si klekněte. Vím, že to vypadá špatně. Vlastníci nás desítky let ponižují. Jistě, můžeme to vzdát. Můžeme se k tomu otočit zády a nechat je to dělat dalších 20 let. To můžeme.

My všichni jim to ale dnes můžeme pěkně vrátit! Netvrdím, že bychom neměli mít obří akvárium plné vyděšených ryb. Měli bychom ho mít. Tohle je Amerika. Pokud ho nemáme my, tak nikdo. Ale neměli bychom ho platit z veřejných peněz. Jo, týmy mohou vyhrožovat odchodem. To se může stát. Ale já věřím, že vaše města jsou víc než týmy, které u vás hrají.

St. Louis, postav se. Postav se a podívej se na mě. St. Louis nejsou jen Rams. Nejste pouze Rams! Jste hrdou středozápadní metropolí. Jste domovem St. Louis Arch. San Diego! Jste druhé největší město v Kalifornii!

To něco znamená. To něco znamená! To je slušná pozice. Cincinnati. Jste domovem síně slávy rock'n'rollu. To je Cleveland. Narodil se u vás astronaut Jim Lovell a držitelka Emmy Carol Kane. To je taky Cleveland.

Sakra, pardon, tak to se radši svých Bengals držte. Ale vy ostatní se podívejte do svých srdcí a najděte tam něco, o co vás požádám. Bude se to zdát maličké. Ale je to ta nejmocnější věc na světě. Je to slovo ne. Ne. Pokud po vás bude miliardář chtít, abyste mu koupili holografický přístroj, který ještě neexistuje, co mu řeknete?

- Ne! - Správně! Pokud vás požádají o veřejné finance, aniž by ukázali účetnictví, co řeknete? - Ne! - Správně! Pokud po vás budou chtít, aby si mohli nechat všechny peníze a nazvat arénu Smoothie King Center, co jim řeknete?

Ne! Kur*a, že ne! Je to otřesné jméno i pro obchod se smoothie. Poslyšte... Chci, abyste všichni vyšli ven a až vás nějaký tým požádá o nový stadion, donutíte ho, aby za něj zaplatil. - Co uděláte?

- Donutíme je platit. - Co uděláte? - Donutíme je platit! - Co uděláte?! - Donutíme je platit! - Mějte otevřené oči a oddané srdce! - Nemůžeme prohrát. Jdeme na to! Zaplatí za to! Zvládneme to! To je vše! Díky za pozornost! Uvidíme se za týden!

Zaplatí za to! Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (50)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Týmy San Diego Charges i St. Louis Rams se do LA nakonec přestěhovali.

10

Odpovědět

Tak to byl epickej konec :D

00

Odpovědět

NE z nás dělá to, čím jsme! :D

240

Odpovědět

už by konečne mohla skončiť táto demagogia typu "MY sme postavili, financovali atď,..". Tie štadiony postavila vláda za štátne peniaze (tie peniaze možno kedysi patrili americkým občanom, ale po zdanení už nie - ak s niečim nemožeš slobodne disponovať, tak to nesplna definiciu vlastnictva).... takže cele to bolo umožnene len vďaka daniam (vyberanie penazi pod hrozbou uvaznania), ktore v iných videach Oliver tak vehementne presadzuje

112

Odpovědět

Ovšem nejdřív by musela skončit demagogie, že stát je něco jiného než my. My volíme ty lidi, kterým je ta vláda (potažmo obce, regiony) odpovědná. My určujeme demokratický proces, my můžeme udělat revoluci, pokud usoudíme, že je jí potřeba. Takže ano, my jsme se složili, aby bylo možné dělat věci, které jednotlivec dělat nemůže a firmy k tomu nemají důvod, ale přesto jsou ne li nutné, tak alespoň prospěšné, nebo příjemné. A co se týče uvěznění: Pokud by každý splnil svou povinnost občana, nebyl by nikdo uvězněn. Pokud někdo povinnosti občana neplní, tak si nic jiného nezasluhuje.

132

Odpovědět

+komunard"ak niekto odmieta financovat štátne vydaje a chce radšej svoje vlastnoručne zarobene peniaze minut tak ako sam uzna za vhodne, nezasluži si nič iné ako zatvoriť ho do klietky"

a štát nie je žiadne my, štát je tak akurát vláda a štátne služby, urady a danový systém, ktorý ho financuje, ja ako zamestnanec sukromnej firmy som akurat tak danová obet

212

Odpovědět

+komunardcize ak niekto odmieta napriklad financovat stadiony, zatvoris ho do klietky - gratulujem tvojim morálnym princípom

a nevytahuj tu prosím demokratický proces, radsej si nastuduj " Teoriu verejnej volby", respektive "racionalnu ignoranciu" od Buchanana, nositela nobelovej ceny za ekonomiu

24

Odpovědět

+komunard1) Peníze které někdo vydělal sám a vlastnoručně (tj. bez toho, aby využíval toho, že vstupuje s jinými osobami do právních vztahů (garantovány státem), toho, že buď přímo on, nebo jeho zákazníci, dodavatelé, zaměstnanci využívají výsad snadné a levné dopravy (státní infrastruktura), bezpečnosti (státní policie) a podobně) by se asi danit neměly. Ale protože takové nejsou, nebo jich alespoň není mnoho, můžeme to pominout jako akademický problém.

Máte volební právo? Máte. Máte právo vyjadřovat své postoje, včetně shromažďování a sdružování se za tímto účelem? Máte. Tak laskavě nepište nesmysly.

O zavírání do klece tu nikdo nemluvil. V civilizovaných zemích jsou i nápravná zařízení civilizovaná. Financováním stadionů můžete zabránit, pokud s vámi souhlasí dost občanů. Pokud nesouhlasí, řekněte si, že vaše peníze platí ty věci, bez kterých byste je nevydělal. Když se zamyslíte, zjistíte, že jich je dost.

O tom, že stát se často rozhoduje špatně, protože se občané nejsou schopní rozumně domluvit na optimálním řešení, jen dokládá, že stát jsou oni-i se svou blbostí.

42

Odpovědět

+komunardkeď má na tieto služby štát monopol, ktorý násilím zabranuje vstupu konkurencie na trh (dobrý príklad je napríklad Uber, alebo vlaková/autobusová doprava u nás), tak sa logicky nemá na výber... to že za to musí zaplatit pod hrozbou uvaznenia (nazvi si to ako chceš, ale ak nemám slobodu pohybu, je podla mna uplne legitimne to nazvat "klietkou") je rovnaké, ako ked ku mne pride vypalnik pýtat si podiel za jeho služby

Volebne pravo je jednak nemoralne, jednak neskutočne precenovane, odporucam si pozriet Teoriu verejnej volby - vas hlas má v demokratickom systeme s milionmi hlasujucich takmer nulovu hodnotu

stat rozhoduje zle kvoli tomu, že miliony ludi ma uplne rozdielene ciele, potreby a nazory... preto ich vie efektivne zabezpečiť len trh - to jest ludia dobrovolne kooperuju a minaju peniaze na to co sami uznaju za vhodne

stat rozdeluje zdroje neefektivne, pretože par uradničkov nevidi do hlavy milionom ludi a nevie optimalne zabezpečiť potreby ludi, to dokaze len cenovy mechanizmus

13

Odpovědět

+komunardKdyž vám váš zákazník odmítne zaplatit, tak taky zavoláte policii, aby byl potrestán, a ideálně aby doplatil, co dluží. Pokud toužíte po odchodu ke konkurenci, máte na výběr z dvou stovek dalších poskytovatelů. Že se kvůli tomu musíte odstěhovat? To souvisí s povahou některých služeb. Že vám nic na "trhu" nevyhovuje? To se stává.

Samozřejmě. Ale hodnota hlasů nás, milionů, má už významnou úlohu. Že se součástí milionů necítíte? Vaše volba.

Na trhu se nekooperuje, tam je vláda konkurence. Přesvědčovat lidi, že potřebují zbytečnosti, zatímco důležitých věcí je málo. Vyhazovat věci na smetiště, zatímco jiným chybí. Ve velkém plýtvat zdroji, protože šetřit se je zatím nevyplatí, a budoucnost nikoho nezajímá. Kumulovat kapitál v rukou malého zlomku populace, což snižuje jednak spotřebu, jednak stabilitu společnosti. Takovéto zajištění potřeb mi nepřijde ani efektivní, ani optimální.

62

Odpovědět

+komunardPrirovnavat vyberanie dani k vymahaniu pohladavky zalozenej na zmluvnom vztahu je zvrhlé - dane su vynucované na zaklade fiktivnej spoločenskej zmluvy (zaujimave, ja som nič nepodpísal, vy hej ?)

V skutocnosti ale nic take ako spolocenska zmluva neexistuje. Pokial nebolo ludom dané pravo zastupovat ostatnych, nemozu za nich opravnene podpisat zmluvu. Ak ma jedne clovek moc jednostranne uvalit svoju volu na ineho a nazvat to zmluva, potom logicky moze niekto znasilniť zenu a nazvat to milovanie.

Hodnota milionov ma hodnotu, ale tvoj hlas na nich nemá ziaden vplyv. To ako a ci vobec budeš voliť nemá žiaden dopad na tych milionov inych ludi, ktori sa rozhoduju nezavisle na tvojom hlase. Cize pokial tvoj hlas nerozhodne volby, je uplne jedno, ci sa ich zucastnis alebo nie. Jedine, preco sa ludia zucastnuju volieb je to, ze hodnotu svojho hlasu iracionalne precenuju. Za to mozu hlavne emocie s tym spojene, napriklad dobrý pocit, ze nieco spravil (ironiou je, ze jedine co spravil je, ze hdil bezcenny papier do krabice).

Ak s tym nesuhlasite, tak poprosim vysvetlenie preco. Toto je teoria za ktoru bola udelena nobelova cena za ekonomiu.

Vdaka konkurencii su ceny drzane na ich trhových minimach. Spomen si na to, ked pojdes dnes nakupovat (samozrejme su navysene o rozne dane, ktore tak obhajujes).

Trh nevyrieši všetko, ale určite zabzepeči rozdelenie zdrojov efektivnejšie ako štat. Cudujem sa, že to vobec treba niekomu vysvetlovat. Dennodenne sa to empiricky ukazuje. A to ani nespominam take centralne planovane ekonomicke faily ako ZSSR, ci Severna Korea.

12

Odpovědět

+komunardSlyšel jste někdy frázi: Využíváním našich služeb souhlasíte s našimi smluvními podmínkami?

Vaše absurdní analogie nejsou logické.

Opět, nejde tu o mne, jde tu o NÁS. Já nemůžu skoro nic, a to ani na trhu. Pokud bych byl jediným spotřebitelem nějakého zboží, musel bych jeho výrobu zaplatit úplně celou, čímž by jeho cena dosáhla velmi vysokých hodnot. Protože cena je jedním z parametrů zboží, dá se říct, že zboží tohoto typu (vhodné a za přijatelnou cenu) neexistuje. Cílem tohoto odstavce není kritizovat trh, ale ukázat, že vaše výtka nemá nic společného se státem, ale čistě k příslušenství ke kolektivu. Pokud je pro vás vskutku takový problém, je jedinou alternativou cesta na pustý ostrov.

Nobelova cena za ekonomii je pěkná věc, a obdrželo ji spoustu ekonomů z neoliberální školy, kterými můžete mávat. A spousta jejich kritiků, kterými bych mohl mávat já, kdybych v tom spatřoval argumentační hodnotu.

Dobrá, při každém nákupu poděkuji Antimonopolnímu úřadu, že nám tu konkurenci tak pěkně udržuje.

Vy to přece nevysvětlujete, vy to konstatujete jako fakt, ačkoli není jasné, proč by to fakt měl být. To, že tvrdíte, že se to ukazuje denodeně, není argument, obzvláště když z toho všeho ukazování nejmenujete jediný případ.

22

Odpovědět

+komunard"Slyšel jste někdy frázi: Využíváním našich služeb souhlasíte s našimi smluvními podmínkami?"

-podľa tvojej logiky ak otrok príjme od svojho pána jedlo, tak schvaľuje svoje otroctvo... nemám inú možnosť ako využívať štátne služby, keďže na nich má monopol - neexistuje konkurencia, keďže štát jej zabraňuje násilím

co na nich nie je logicke ? mne príde nelogicke nazývať jednostranné uvalenie niekoho vole ako zmluva - fakt mi vysvetlite, preco sa to volá zmluva, ak som nic nepodpísal, s nicim nesuhlasim

este raz, to ci sa zucastnis volieb alebo nie, nemá na vysledok volieb ziaden dopad - je mi luto, že si si volebný proces takto zidealizoval, ale prijmi realitu - tvoj hlas ma hodnotu bliziacu sa nule...

"Pokud bych byl jediným spotřebitelem nějakého zboží, musel bych jeho výrobu zaplatit úplně celou, čímž by jeho cena dosáhla velmi vysokých hodnot. "

lol, pocul si niekedy o vyrobe na objednávku ? aspon vdino, ze absolutne nerozumies tomu ako funguje cena a ze sa tvori iba na zaklade dopytu a ponuky

ja to nepouzivam ako argument, ale ze to je nieco, nad cím sa stojí aspon chvilku zamysliet - ostatne keby si to spravil, tak by si nezabijal cas volenim

antimonopolny urad je uplne zbytocny... ak su podmienky pre vstup novych podnikatelov do odvetvia priaznive (to znamena minimalne bariery vstupu, za ktore moze hlavne lobing), ziadne monopoly by sa neutvarali - podobne urady su len priklad ako stat nieco zreguluje, prinesie to celkove zhorsenie, naco zas zareaguje dalsou regulaciou a takto dokola, namiesto toho aby tu prvotnu regulaciu zrusil

vy v CR nemáte ziadne predrazene zakazky ? a zbytocne dotacie, eurofondy minute na sprostosti ? PLS

11

Odpovědět

+komunardAle on ji vlastně schvaluje, nebouří se, drží krok. A je na tom mnohem hůř než vy, který se můžete snadno zříci občanství a odstěhovat se. Někdy se tomu říká hlasování nohami. V tom vám nikdo nebrání.

Neexistuje konkurence? Tady máte katalog:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Seznam_st%C3%A1t%C5%AF_sv%C4%9Bta

Ale to, jestli se jich zúčastní milion lidí, to už vliv má. Nevím, co je na tom idealizující.

O zakázkové výrobě jsem slyšel, a také vím, že je dražší než masová-naprosto logicky. Při masové výrobě se režijní náklady rozdělí mezi mnoho zákazníků, a jsou potom oproti nákladům na kus často zanedbatelné. Ale při výrobě jednoho kusu se projeví velmi silně. A výrobní náklady, to je něco, co má na cenu výrobku docela slušný vliv, nemyslíte?

Nezabíjím čas, účastním se něčeho, co má smysl pouze z kolektivního hlediska. To, jako krajní individualista neuznáváte, ale to neznamená že neexistuje. Já nad idividualistickými alternativami uvažoval, víte.

O přirozených monopolech jste někdy slyšel? O kartelových dohodách? Nepochybně ano, ale z nějakého důvodu je neuvažujete. Proč? Protože byste nedošel k těm "správným" závěrům?

Na Slovensku nedochází k defraudaci a tunelování soukromých firem?

10

Odpovědět

na základe lajkov vidím, že štátna indoktrinácia funguje dokonale

13

Odpovědět

Ten prezident Miami Marlins byl v 28. rade Survivora. Vypadnul jako prvni... :D

81

Odpovědět

Toho chlapa jednou najdou někde mrtvého :/

653

Odpovědět

Tady musím souhlasit, je nechutnost aby města stavěla miliardářům supersportovní komplexy. Musím říct, že Praha je jediné město v ČR, kde si týmy staví stadiony samy. Všude kolem je to stejné jak v USA.

1712

Odpovědět

No, o tom bych dost pochyboval - viz např. http://granty.praha.eu/GrantyPublicInfo/FindByZadatel.aspx
Zkuste
zadat jméno nějakého klubu a jen sledujte souhrn přidělených částek.
Zkusil jsem zadat Sparta (asi jediný klub, který jako v Praze znám, o sport se nějak nezajímám) - a vyjelo dost grantů, což jsou pro mne veřejné peníze. Ostatní kluby na tom IMHO budou podobně.

150

Odpovědět

A mohl bys mi ty, nebo někdo z těch 11 lidí, co ti to lajkli vysvětlit, co si jako kluby v Praze postavily sami? A víš, kolik peněz teče do těch klubů z městského rozpočtu?
A víš kolik miliard třeba stála O2 aréna? To si představuješ tak, že Slavia vyplázla 20 miliard na stavbu, jo?
Třeba taková Plzeň si díky výdělkům z Ligy mistrů mohla dovolit přistavět několik tribun, ale taky samozřejmě dostává různý dotace od města.
Vždy a všude přispívají města a různí investoři a kdovíco dalšího.

80

Odpovědět

+Ceckotych 11 ludi su typicka Oliverova cielovka - nepremyslajuci idioti

014

Odpovědět

Tenhle chlap a jeho tým jsou borci a opravdu je obdivuju za to, co dělají.

1264

Odpovědět

no jo, skorumpovaní politici, ktorí rozkrádajú verejné financie sú všade

63

Odpovědět

John Oliver je dobrý chlapík, ale v tomto videu prvykrát urobil niečo, presvedčoval verejnosť aby odporovala korporáciam, dovtedy to skôr len naznačoval, teraz tým motivačným videom jasne agitoval. Je to s humorom, ale agitoval. Teraz tak rozmýšľam, čo sa stane aby sa mohli prípadnému oliverovi vplyvu stať. Atentát osobou zo strany neonacistických buranov alebo moslimských fanatikov by bola príliš okatá, obvinenie, že by bol komunista a podobne je už okúkané. Nejaký škandál do novín asi už ani nie, kedže masmédia strácajú na legitimite, ale aj áno, keď to budú neustále nostop vsugerovať do más.

840

Odpovědět

Důvod těchto problémů je naprosto zřejmý, a to je fakt, že většina populace přemýšlí stejně jako ta holka s tím taserem a politici jim jdou na ruku. To je prostě demokracie v její nejkrásnější podobě. No, tak teď jsme všichni pochopili, že demokracie funguje na hovno, ale nic lepšího asi nemáme :D

1286

Odpovědět

však hej, to dievča s taserom, no hnus, jasne z videa plyne, že dostala podporu hlasov aby to spravila. Problém demokracie sú burani, a burani boli na jej strane, a nevedomky na strane korporácie. Nie som nijaký zastánca nejakej ideológie, ktorá predstavuje svoju formu režimu, ale som názor že demokracia je neúspešný režim, pretože je dobrý pre jednotlivca ale špatný pre spoločnosť, kedže väčšinu spoločnosti tvoria hlupáci s krátkodobou logikou a sebeckými záujmi.

741

Odpovědět

Jo, tento problém se vyskytuje asi všude na světě.

A je asi nemožné jej vyřešit, jelikož žádný politik si nechce naštvat sportovní fandy.

104

Odpovědět

Všude na světě? Achjo.. Když něco tvrdím a chci, aby to znělo inteligentně, tak by bylo vhodné, aby to bylo ověřené..

Nechce se mi tady vypisovat milion argumentů o tom, že to tak všude opravdu není. Ale ve většině zemí, kde je daný sport dobře fungujícím byznysem, si sportovní týmy staví z větší části samy (ano dostávají dotace, ale ty jsou většinou minoritní částkou), neboť většinu peněz dostávají od vlastníků, sponzorů a fanoušků.

Takže jeden příklad za všechny Anglie - fotbal. Arsenal má podepsané výhodné sponzorské smlouvy, dokonce "prodal" název svého stadiónu, dlouhodobě má politiku vysokých cen vstupenek (zároveň s 2. největší kapacitou v Premier League), vydělal na odchodu hráčů a suma sumárum si na svůj stadión vydělal zcela sám. Bez jediné veřejné dotace. Celý projekt stál myslím hrubě přes 400 milionu liber!

51

Odpovědět

Chybí mi Crazy chleba, když tu ještě před lety Little Caesars v ČB byly :(

24

Odpovědět

Achjo, vždycky si říkám, jak by bylo na světě líp, kdyby lidi řešili opravdový problémy s nadšením (a penězma) jaký vkládají do sportu...

458

Odpovědět

Ideálně ty peníze vůbec nevybírat a nechat je obyvatelům :-)

911

Odpovědět

Že tys to video nepochopil? :(

37

Odpovědět

Okamžitě jsem si vzpomněl na toto: https://www.youtube.com/watch?v=OkxNLdZQdHM

331

Odpovědět

"Hovno! Nejdůležitější je, že vy jste černí a oni bílí!" :D

130

Odpovědět

Luciusi vytáhni svoje péro a propleskni ty sráče :DD

70
Další