Vysokoškolský sportLast Week Tonight

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 235
96 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:1 241
Počet zobrazení:19 780

V USA patří vysokoškolský sport a vysokoškolské turnaje mezi velmi prestižní události. Ale možná pro vás bude šok, že hráči nesmějí dostat zaplaceno ani získávat jiné výhody. NCAA (National Collegiate Athletic Association) toto pravidlo obhajuje poměrně svérázným tvrzením. Jak uvidíte, i tato oblast je prohnilá až do morku kostí. Kompletní epizody pořadu Last Week Tonight with John Oliver můžete sledovat každou neděli v noci na televizní stanici HBO Comedy. Poznámky: Wes Anderson - Režisér filmů jako Až vyjde měsíc nebo Grandhotel Budapešť. GPA - Jeden z druhů vyjádření průměrné známky. Čím vyšší, tím lepší. Fotbalem je v tomto videu samozřejmě myšlen americký fotbal.

Přepis titulků

Náš dnešní hlavní příběh se zaměří na to, že se blíží nejsvatější americká výroční tradice. Už se to blíží! Ať je vás slyšet. Březen je tady! No ty krávo. Ano, březen je tady! Jdi do p*dele, únore!

Dubne, uvidíme se v pekle! Teď tu vládne březen! V úterý začalo první kolo March Madness, největšího vysokoškolského turnaje. Sledovat to bude celý národ. Takže to znamená i obří výdělky. March Madness získá z televizních reklam přes miliardu dolarů. Miliardu dolarů. To je víc, než vydělá Super Bowl. Je to skoro i více, než kolik vydělá celá NFL. Zdá se to opravdu hodně, než si všimnete, kam všude dokázali reklamu nacpat.

Sponzorem je Lexus. Poločas s AT&T vám přináší AT&T. Hru vám přináší HDTV od HP. Coca Cola Zero vám představuje skutečné fanoušky NCAA March Madness. Brzy společnostem nezbude nic jiného, než aby se sponzorovaly navzájem. Pepsi představuje Geico pohled na Nabisco Toyota moment hry, který vám přináší Taco Bell. Měli byste vědět, že všechno v tomhle turnaji je spojeno se značkou.

Dokonce i slavný okamžik, kdy hráči stříhají síťku. Werner hrdě přispívá do stipendijního fondu každé školy ve finálové čtyřce. Werner, oficiální žebřík basketbalového turnaje NCAA. Děláte si srandu? Žebřík od Werneru. Jako nadšenec do žebříků vám můžu říct, že Werner je na houby. Ale pokud si chcete zničit záda, kupte si ho.

Ale to se vám snáze povede, pokud se pokusíte stát na míči na jógu. Já jsem samozřejmě fanouškem DeWalt. Nejsem žebříkový idiot. Teď vážně. Na tom, že turnaj vydělá spoustu peněz, není nic špatného. Problémem ale je, že z tohoto miliardového sportovního svátku sportovci nevidí ani korunu. Ředitel NCAA Mark Emmert vám poví, že to nehodlají měnit.

O platu ani nemůže být řeč. Nejsou to zaměstnanci, jsou to studenti. Nejsou zaměstnanci, jsou to sportující studenti. Myslím, že je jasné, že to jsou studenti. Nejsou to zaměstnanci. Další, kdo takhle zatvrzele tvrdí, že se nejedná o zaměstnance, jsou lidé, kteří ve sklepě provozují nelegální manufakturu. Nejsou to zaměstnanci.

Je to letní kemp, kde stále dokola vyrábějí stejné tričko. Je to letní zábava po celý rok. Problémem je, že když lidem neplatíte, má to následky. Jedním z hráčů, kteří vystoupali na sponzorovaný žebřík, byl Shabazz Napier. Po jedné hře prozradil znepokojující fakt. Někdy prožívám "hladové noci", protože nemám na jídlo. I přes to se čeká, že budu hrát co nejlépe. "Hladové noci".

To když jdu spát hladový. To je šílené. Hladové hry by se měly odehrávat pouze jednou ročně v dystopické budoucnosti. Ne každý březen na CBS a být sponzorovány Coca Colou. NCAA trvá na tom, že studentům nemůže platit, protože jsou to amatéři. Ačkoliv loni trochu uvolnila pravidla třeba ohledně jídla, stále má nad hráči až šílenou moc. Před účastí v soutěži musí sportovci podepsat tento formulář, ve kterém prohlašují, že jsou amatéři.

Tím se vzdávají jakýchkoliv peněz ze hry. Také slibují, že se budou řídit všemi pravidly z tohoto 440stránkového manuálu. 440 stran pravidel. Takové množství titěrných malých pravidel by měla už jen sexuální party u Wese Andersona. Hosté musejí nosit předválečné andaluské spodní prádlo. Orální sex může probíhat pouze za doprovodu The Kinks a rané tvorby Cata Stevense. Kondomy se nacházejí v malém dioramatu potápějící se Lusitanie.

Dejte se do šu*ání! Pravidla NCAA nejsou pouze pro okrasu. Před pár lety to zjistil hráč z Nového Mexika. Sleva na hotelový taneční sál je nepřípustným benefitem, a proto ho NCAA vyřadila z turnaje. Ano, byl vyloučen, protože nevědomě přijal slevu 250 dolarů na taneční sál, kde se konala oslava jeho 21. narozenin. Mimochodem, sleva na taneční sál...

Víme jistě, že slavil 21. narozeniny, a ne 40. výročí svatby se svou ženou Marion? To by dávalo větší smysl. Některá pravidla jsou malicherná, jiná jsou doslova bezcitná. Rick Majerous v Utahu měl hráče, který přišel o jednoho rodiče. Vzal ho na oběd, než ho posadil na letadlo domů. NCAA řekla, že je to porušení pravidel. Nemůžete sportovci dát něco, co nedáte i ostatním.

To chápu. Když jednomu hráči ukážete základní lidskou slušnost, musíte ji ukázat i ostatním. Do toho se nikomu nechce. Ale abychom byli fér... NCAA tvrdí, že i když studenti nejsou placeni, dostává se jim něčeho velmi cenného. Nabízíme jim úžasnou možnost se vzdělávat na nejlepších univerzitách na světě.

Na amerických vysokých školách. Ano, sportovcům se platí vzděláním. To je jediná měna, která se uplatňuje hůře než bitcoiny. Ale 4leté vzdělání je bezpochyby cenné. Za předpokladů, že se nezraníte a nepřijdete o stipendium, což se může stát. A také že máte čas studovat. Pokud jste sportovec, který hraje vrcholový basketball nebo fotbal, může to být někdy těžké.

Poslechněte si, jak hráč NFL Richard Sherman vzpomíná na svá léta na vysoké. Vstanete a musíte jít posilovat. Po posilování jdete na přednášky a pak možná stihnete něco sníst. Po jídle jdete na schůze a po nich na trénink. Po tréninku se snažíte udělat všechny úkoly. Byl bych rád, aby si každý normální student vyzkoušel rozvrh sportujícího studenta.

Třeba jen na jeden semestr. Rád bych viděl, jak to zvládne. Má pravdu. Platit nejlepší sportovce vzděláním, je jako říct zdravotní sestře, že za práci nedostane peníze, ale že jí poskytnete lekce hraní na trumpetu. Sice na to nebude mít čas, ale pokud se to nenaučí, vyhodíte ji. Zní to fér? Podle mě ano. Ale i to vzdělání sportovců je někdy pořádně znehodnocováno.

Loňské vyšetřování zjistilo, že Univerzita Severní Karolíny roky pořádala podvodné "papírové" kurzy, kterými sportovcům zlepšovala známky. Hráči basketbalu a fotbalu byli zapisováni... Byli řízeně zapisováni do papírových kurzů Afroamerických studií. Mohli bychom tu mít hráče fotbalu, který má na jaře GPA 1,4, ale v letním semestru bychom ho zapsali na papírové kurzy, ze kterých by dostal A, A a A-.

A voilà, najednou je způsobilý k hraní fotbalu i na podzim. Takhle ten systém funguje. Nebudeme předstírat, že není urážlivé, když kurz Afroamerických studií patří mezi snadné předměty. Zapiš si předmět zkoumající sociopolitické a kulturní aspekty života Afroameričanů. To bude dávačka! Zapiš mě tam!

Ale bude to ještě horší. Mnoho sportovců na UNC získalo neobvyklé jazykové vzdělání. - Jaký jazyk jste studoval? - Svahilštinu. - Svahilštinu. - Ano. - Využíváte ten jazyk nějak? - Ne. - Jaký jazyk jste se učil? - Svahilštinu. - Svahilštinu. - Ano. Mluvíte aspoň trochu svahilsky?

Vlastně ne. Pobízení černošských sportovců, aby se účastnili mizerných kurzů svahilštiny, je takový přetrvávající předsudek. Možná o tom mluví v tom kurzu Afroamerických studií. Zrekapitulujme si to. Sportovci nedostanou zaplaceno a někdy se jim ani nedostane vzdělání. Ale dostane se jim možnosti se učit od trenérů, kteří je vezmou pod svá křídla a poskytnou jim životní lekce a cenné vedení.

Ku*va, já tě zabiju! Si zas*aná slečinka! Si zas*anej buzík! Do p*či s tebou, do p*či se mnou, do p*či se všema! To jsou pí*oviny! To je velmi inspirativní. Někdo by z toho měl udělat kočičí motivační plakát. A zatímco s nimi tak hnusně zacházejí... Je to dobrý plakát.

Povzbudí vás na duchu. A během tohoto hnusného zacházení se vydělávají obří peníze. Ale nejen během jejich studentských let. Někdy NCAA vydělává na hráčích i o mnoho let později. Před pár lety si NCAA licencovala tuto videohru, která si měla zakládat na autenticitě. Dav, hluk, roztleskávačky. Intenzita hry, vášeň ve hře.

Je to o autentičnosti. Autentičnost je zde dovedena k dokonalosti. Upřímně, myslel jsem si, že jediní lidé, kteří jsou tak posedlí autentičností, jsou obyvatelé San Diega mluvící o mexickém jídle. Candle, já to chápu, ale avokádo teď koupíš všude. Všichni ho mají. Ta hra byla natolik autentická, že připravila trapné chvíle Edovi O'Bannonovi, bývalému hvězdnému hráči UCLA, který nyní pracuje jako prodejce aut v Las Vegas.

Byl jsem u kamaráda, který mi řekl, že jeho syn má videohru, ve které jsem. Řekl: "Chceš se podívat?" A já: "Jo, jasně." Levák, stejná výška a váha, stejná barva. Byl jsem to já. Řekl jsem si: "Páni, dali mě do videohry." A to dítě mi během hraní téměř zašeptalo do ucha: "Šílené na tom je, že jsi nedostal zaplaceno."

Netuším, co za dítě to bylo, ale tohle bylo pořádně svinský. Ede, Ede, šílený, žes za to nic nedostal, co, Ede?" Musí to být ponižující, co, Ede? To, že z toho nic nemáš, Ede. To naštve, co, Ede? Jsi naštvaný, Ede? Jsi teď naštvaný, Ede?

Štve tě to, Ede? Tuhle hru už nevydávají. Částečně proto, že je Ed O'Bannon zažaloval ohledně pravidel a vyhrál. NCAA se proti rozhodnutí, že hráči mohou být placeni, odvolala. Částečně proto, jak často tvrdí, že by si to školy nemohly dovolit. Pouze 14 škol z celkových 1 100 mělo loni kladný cash flow, co se týká sportů. Pro univerzity to není žádným zdrojem příjmů.

Ano, sport je pro ně tím, co je herecká kariéra pro Mariah Carey. Nedělají to pro peníze, ale pouze z lásky ke sportu. Jde o princip. Avšak má pravdu v tom, že mnoho klubů není v kladných číslech. Ale to je zavádějící. Některé školy si tyto ztráty vytvářejí uměle. Zisk je to, co zbude po započítání výdajů. Dokážou přijít s nehoráznými výdaji a nehoráznými platy.

Našli spoustu způsobů, jak utratit spoustu peněz. Aby si udržely status nevýdělečné organizace, některé školy šíleně utrácejí, aby to nevypadalo, že moc vydělávají. To je jako když si váš bohatý kamarád koupí v Dieselu džíny s dírami. Bradone, oba víme, že si můžeš dovolit mít kolena v teple. Nikoho neoblbneš. Bohaté školy toto využívají k čachrování s penězi, ale ne tak bohaté školy to musí dělat také, aby držely krok.

Je to jedním z důvodů, proč 10 největších stadionů na fotbal v zemi patří univerzitám. Michigenská univerzita tvrdí, že během zápasů je jejich stadion čtvrtým největším městem ve státu Michigan. Také je to město s nejmenším počtem starých automobilek, kterým vládnou mývalové. Snaží se. Stadiony jsou pouze začátkem. Alabama vytvořila video ve stylu MTV Cribs, které ukazuje jejich přehnaně opulentní fotbalové zázemí.

Je tu jen to nejlepší. Nejúžasnější je vybavení na hydroterapii. Máme tu horkou i studenou vířivku. Říkám vířivky, ale jsou to spíš bazény. Nemyslel jsem, že to někdy řeknu... "Alabamo, přestaň nám ukazovat své okázalé bohatství." Ale šílené na tom je, že peníze neutrácejí jen za budovy. Trenér v Mississippi dostal přidáno.

Jeho plat dosahuje výše 4 milionů dolarů ročně. 7 milionů dolarů ročně po následujících 8 let. Toto je nový kontrakt alabamského trenéra Nicka Sabana. Univerzita v Kentucky oznámila prodloužení smlouvy v hodnotě 52 milionů dolarů pro hlavního basketbalového trenéra Johna Caliperiho. Než vás to šokuje, pamatujte, že USA mají dlouhou historii v placení stárnoucím bělochům, kteří ječí na ostatní. Je to precedent.

Řídí se to precedentem. Ale ještě hůře se chápe, že někteří trenéři, jako Dabo Swinney, který vydělává přes 3 miliony dolarů ročně, trvají na tom, aby hráči nedostali zaplaceno. Pokud se bude hráčům platit a celé se to zprofesionalizuje, budu muset odejít. Budu dělat něco jiného. Na tomhle světě existuje spousta příležitostí. Moment... Pokud to shledáváte pobuřující, možná byste rádi věděli, že anagramem Dabo Swinney jsou Sojové větry.

Podle mě to sedí, protože je příjemný jako prdy. Fakt, že anagramem jeho jména jsou Sojové větry, nemá s příběhem nic společného, ale zmínil jsem to, protože by ho zřejmě štvalo, kdyby by to vešlo do obecného povědomí. Hashtag #soybeanwind. Jde také o to, že Swinney si zaregistroval své jméno jako obchodní značku na trička. To smí udělat.

Manuál NCAA jasně říká, že trenéři smějí uzavírat smlouvy nebo poradenské kontrakty. Hráči jsou si tohoto rozporu vědomi. Zde je bývalá vysokoškolská basketbalová hvězda Jalen Rose. Lidé příjmy trenérů podceňují. Platí jim škola, platí jim tréninkové kempy, platí jim oděvní firmy, mají televizní smlouvu a mají vlastní rozhlasový pořad. To je pět zdrojů příjmů.

Když jsem přišel na trénink, párkrát minul koš a nakopnul míč, hned jsem slyšel: "Jalene, co je to s tebou?" "Co se mnou je? Matce odpojí elektřinu, to je můj problém!" To dává smysl. Někdy se těžko soustředíte na střelbu naslepo, když vaše matka opravdu bude muset chodit poslepu. A pokud si myslíte, že zbohatnou, až se stanou profesionály, máte pravdu. Ale týká se to jen malého zlomku případů.

Méně než 2 % vysokoškolských hráčů basketbalu nebo fotbalu se stane profesionály. Pokud jste sportovec, který sní o tom, že se stane Vikingem nebo Čarodějem, je to stejně pravděpodobné, jako že se stanete skutečným vikingem nebo čarodějem. A tohle všechno platí jen za předpokladu, že zůstanou zdraví. Pokud se zraní, může se objevit spousta jiných problémů. Zajímavostí je, že první ředitel NCAA řekl, že si v 50. letech termín sportující student vymyslel, aby se vyhnul kompenzacím pro zraněné sportovce.

I o 60 let později to stále funguje. Kyle Hardrick byl tak dobrý, že mu Oklahoma nabídla stipendium už v 9. třídě. Ale po zranění kolena z tréninku v prvním ročníku o stipendium přišel. Protože se vršily lékařské výdaje, nemohl si školu dál dovolit. Kdyby existovaly hráčské kompenzace, starali by se o mého syna po zbytek života. Mohl by dokončit vysokou školu.

Abychom byli fér, slíbili mu vzdělání a toho se mu dostalo. Dostal lekci v tom, jak školy na své sportovce naprosto kašlou. Celý tento systém se zdá být od základu špatný. Ale NCAA neustále trvá na tom, že sportovcům nemůže platit ani malou částku, protože... Udělat ze studentů placené zaměstnance je něco, co je v naprostém rozporu s principy vysokoškolských sportů. Naprosto by to změnilo význam vysokoškolských sportů.

Víte co? Asi má pravdu. Pokud jsou vysokoškolské sporty o vykořisťování lidí, pak ano, placení sportovců by naprosto změnilo význam vysokoškolských sportů. Nikdo netvrdí, že jim musí platit miliony, stovky tisíc, všem stejně, nebo že každá škola musí platit všem sportovcům. Ale neplatit jim nic, zatímco děti, které prodávají jejich dresy, mají 10 dolarů na hodinu, se zdá být zvláštní.

Pokud to má být o duchu amatérismu, je to v pořádku. Ale vzdejte se sponzorů, televizních smluv, neplaťte trenérům a vedení týmů předejte astmatickému profesorovi antropologie. Ale pokud nic změnit nehodláte, buďte alespoň o svém byznysu upřímní. Klidně dál vydávejte videohry. Ale v duchu autentičnosti, na které vám zřejmě tolik záleží, je vytvořte přesnější.

Rating "V" jako vykořisťování. Novinka od LWT Sports. March Sadness 2015. Naprosto autentický vysokoškolský basketbal. Každá hra vám poskytne vzrušení z vysokoškolských zápasů, které však tvoří jen asi 2 % týdne. Poprvé prožijete zbylých 98 % času.

"Jsi zasr*nej idiot." "Oddělám tě!" "Přihráváš jak buzna!" Užijete si seřvání milionářem ve středních letech. Budete žít v neustálém strachu, že kvůli úrazu přijdete o stipendium. Nebo že přijmete oběd zdarma. Nebo že budete profitovat na své tvrdé práci. Vydělávání je v naprostém rozporu s principy vysokoškolských sportů.

Poslechněte si to od nechtěné hvězdy NCAA basketbalu 09 Eda O'Bannona. Tahle hra je stejně podělaná jako skutečnost. Vytvořte si vlastního hráče a užijte si autentickou zkušenost. Naše hra klade stejný důraz na vzdělání, jako skutečné stipendijní programy NCAA. Jste připraveni na zkoušku ze svahilštiny? Gratulujeme, mluvíte svahilsky. Teď se vraťte do posilovny.

Je to ta nejautentičtější vysokoškolská hra všech dob. Další nechtěná hvězda NCAA basketbalu 09 Jalen Rose vám to potvrdí. Ano, je to velmi realistické. V letošním NCAA March Sadness od LWT si můžete zahrát dva nové módy. Trenérský mód, kde většinou jen řvete na 18leté kluky. Pitomci! Pitomci! Všechny vás zabiju, pitomci! Nebo můžete zkusit mód ředitele školy.

Musíte jen vymýšlet, jak stále zůstávat neziskovou organizací. Chcete stadion naproti vašemu stadionu? A co vesmírná raketa? Ale pozor, pokud dáte svým hráčům byť jen korunu, hra skončila! Ať si vyberete jakýkoliv mód, zažijete špičkový vysokoškolský basketbal. March Sadness 2015 od LWT Sports.

Je to hanba. Tahle hra je kravina! Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (159)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Mno a zmenilo se neco ?

02

Odpovědět

taky to video mate takove interlaced?

02

Odpovědět

Dalsie skvele video ktore nam ukazuje ako to v tej Amerike funguje... mna by ale zaujimalo ci si dane temy tak dobre nastuduje alebo to od niekadial cita.. ja by som si to cele nezapamatal :D

64

Odpovědět

To co popisujete,že je v UK u nás také bylo. Pak to Ústavní soud zrušil jako nucenou práci (http://nalus.usoud.cz/Search/GetText.aspx?sz=pl-1-12_1 doporučuji disent Stanislava Balíka).
Děkuji za poslední komentář. Konečně jsem pochopil, jak to myslíte a musím říci, že s vámi souhlasím ;)
Co já jsem chtěl říci je, že existují možnosti, jak se s tím vypořádat i dnes, a to by se ani nemusela měnit současná pravidla. Myslím si, že kdyby John Oliver ve videu zmínil i nějaký návrh na zlepšení, vůbec by to nebylo špatné. Neznám detailně tamní právní úpravu, ale domnívám se, že kdyby například hráč podepsal smlouvu s nějakou reklamní společností, kde by se explicitně nehovořilo o sportovních soutěžích, tak by to bylo možné. Například by tam vystoupil hráč a zmínil tam, že studuje na této škole (veřejně dostupná informace), a že hraje daný sport. To dle mého názoru, by nemělo být nic proti ničemu.

10

Odpovědět

Tak to jsem rád.
Jistě mohl, ale už to, že na to upozornil, má svou cenu.
Vymyšlené to máte pěkně, možná by to možné bylo, ale stačila by trochu obecnější formulace, a je to v háji. Tohle asi nemá cenu řešit bez přesného znění těch smluv.

30

Odpovědět

Nefunguje.

56

Odpovědět

Rozumím kritice, ale přijde mi, že tentokrát to John Oliver trochu zveličuje. Jde o to, že pokud je sportovec taková hvězda, tak může jít rovnou dělat svůj sport profesionálně nezávisle na škole. Pokud taková hvězda není, tak i přes to se mu může dostat špičkových podmínek (luxusně vybavené regenerační centra, posilovny atd.) na škole. Bohužel pro něj „smlouva se školou“ spočívá v tom, že se mu dostane bezplatné výuky, když bude školu reprezentovat svými sportovními výkony. Ano, na smlouvu musí přistoupit zcela dobrovolně a je zde zcela na místě otázka, zda jsou podmínky nastaveny spravedlivě. Pokud škola finanční prostředky, které získala ze sportovních aktivit, investuje do zařízení pro sportovce, je vše OK. Musíme si uvědomit, že sportovec primárně reprezentuje školu, nikoliv sám sebe, takže proto odměna pro sportovce za individuální výkon není automatická. Samozřejmě zdálo by se spravedlivější, kdyby školní sportovec dostával nějaký podíl na zisku ze školních sportů, ale poté by se musela škola dělit o jakýkoli zisk získaný z činnosti studentů (například když student napíše program do nějaké soutěže, vyhraje a škola za jeho vítězství dostane dotaci na novou počítačovou učebnu), aby byly podmínky nastaveny naprosto spravedlivě a nediskriminačně, protože proč by měl student-sportovec být zvýhodněný oproti studentovi-vědci atd.
Naopak bych řekl, že je úžasné, že školy v USA nabízí studentům možnost zadarmo sportovat a zajišťují jim perfektní zázemí. Ve zbytku světa (bohužel i u nás) praxe funguje tak, že pokud není sportovec „hvězda“, tak po něm neštěkne ani pes a co hůř, své sportování si sám musí dotovat. Pokud by se platilo za školní sportování, nutně by to vedlo k profesionalizaci školních sportů, což by znamenalo, že vysokoškolské sporty by byly jen pro několik málo vyvolených sportovců a škol. Takto si i menší školy mohou dovolit vlastní sportovní týmy, kde jsou i méně schopní hráči.

528

Odpovědět

Rozumím vaší argumentaci, ale myslím že se mýlíte.
Vy jaksi předpokládáte, že amatérský sport je amatérský, protože se za něj neplatí. Je to logické. Ale já bych řekl, že amatérský sport je amatérský, protože nevydělává, resp. nevydělává velké prachy, a nikdo by se jím neuživil. Ale to tady neplatí, tady se vydělávají těžké prachy. To, že sportovcům nedáte nic, a přebytky reinvestujete, z toho neudělá amatérský sport. I s neziskovkou bych byl opatrný, pokud bych neměl konkrétnější informace o hospodaření s těmi penězi. Spíš je to profi sport a dávka pokrytectví.

"ale poté by se musela škola dělit o jakýkoli zisk získaný z činnosti studentů" A to je problém? Jasně, z některých činností by to bylo tak na lízátko, ale pokud jsou ty obraty či zisky vysoké, tak by to neměl být problém.

Myslím, že opravdu nejde o to, aby své sportovce platily ty školy, kde to je skutečně amatérské. Ale pokud například někdo vyrobil a prodává hru s postavami těch lidí, tak by jim za to měl něco dát. Kdyby tam byli neznámí sportovci z malých škol, nikdo by si to nekoupil. Takže srovnáváte nesrovnatelné.

A co opomíjíte, je ten zákaz příjmů od třetí strany. To nemá absolutně obdobu v žádném z vašich argumentů.

Argumentaci odpuštěním školného nechám s dovolením bez odpovědi. Ne že bych nemohl reagovat, ale stala by se z toho debata o školném.

310

Odpovědět

+komunardTak tady se zase mýlíte vy. Profesionální sport, jak z názvu napovídá, je profesionální, protože je vykonáván profesionály jakožto jejich profese. Takže otázka, kolik ten sport vydělá je naprosto irelevantní. Studentský sport, ve smyslu zastupující školu, proto může být vždy jenom amatérský. Jestli se vám nelíbí slovo „amatérský“ můžete tomu říkat třeba „studentský“, ale nikoliv „profesionální“.
Doufám, že jsem dostatečně vysvětlil, proč studenti nemohou dostat zaplaceno pravidelně (měsíčně) a nejedná se o sport profesionální (Mohou vykonávat profesionální sport, ale ten musí být nezávislý na škole. Například hraji hokej za NY Rangers a studuji – jsem profesionální sportovec, ale nejsem profesionální studentský sportovec, ale profesionální sportovec a student.).
Otázka jiná je nárok na individuální odměnu za daný sportovní výkon (například cena za turnaj). Tak zde je nejjednodušší, když samotná cena je jak pro sportovce, tak pro školu (výhra je v podobě nového sportovního oblečení). Pokud však cena je jenom pro školu (viz počítačová učebna), tak se nedá nic dělat. Studenta může hřát u srdce, že pomohl své škole (samozřejmě dalo by se smluvně domluvit, že by student dostal podíl na ceně, ale bylo by to velice komplikované – některé ceny jsou prakticky nedělitelné). Bohužel pro studentské sportovce v USA jsou smluvní podmínky nastaveny tak, že nejenom, že nemají nárok na podíl z odměny/výhry, ale ani nemohou mít žádný zisk z reklamy atd. Jak uvádíte na příkladě počítačové hry, tak na to nahlížíte špatně. Ve hře nejsou hráči sami za sebe, ale jsou tam jako školní tým, proto hráči nedostanou ani cent. Práva na ten daný tým má škola nikoliv jednotlivec. S tím sportovci školy souhlasili ve smlouvě, a jak napovídá starý latinský právní princip: „pacta sunt servanda“, smlouvy se mají dodržovat. Pro lepší představu přidám příklad. Vyfotíte fotografii, na té fotografii jste pouze vy a vložíte ji na Facebook. I když jste jejím autorem a dokonce se na fotografii nacházíte, fotku vloženou na Facebook může používat společnost Facebook a ta jí dále může poskytnout třetím stranám, tedy třeba prodat bulváru. A vy s tím už nic nenaděláte, jelikož vytvořením profilu na Facebooku jste souhlasil se smluvními podmínkami (Facebook ztrácí práva na fotografii, když foto z FB odstraníte nebo zrušíte FB profil). Sportovci tedy uzavřeli se školou nějakou smlouvu, a tím pádem musí postupovat podle smlouvy. Může se to někomu zdát nespravedlivé, ale pokud toto zákon umožňuje, nedá se s tím nic dělat (jen na takovou smlouvu nepřistupovat :D). Sportovci určitě mohou najít nějakou kličku, jak vydělat nějaké peníze i z reklamy, ale v žádném případě v reklamě nemůže být odkaz na účast ve studentském sportu.
Prosím nepochopte mne špatně, že se snažím obhajovat „vykořisťování“. Ne, jde mi jen o to, uvést věci na pravou míru. A po přečtení mého komentáře vám snad bude jasné, že ve videu John Oliver postupoval možná až demagogicky. Já chápu, že se snaží svá videa udělat co možná nejjednodušší, ale tady možná překročil pomyslnou hranici.

213

Odpovědět

+komunardHm, takže několik bodů:
1. To, že něco nějak je, neznamená, že to není špatně. Že to nemá být jinak. Že by to ten zákon zakázat neměl.
2. Evidentně se přeme o pojmy a přístupy k nim. Je amatér ten, kdo svou činností vydělává peníze? Já bych řekl, že ne. A nic na tom pro mne nezmění, že je vydělává pro někoho jiného, než pro sebe. Ale pro mne za mne, ať těm sportovcům klidně říkají profesionálové, a tak se k nim chovají. Nebo ať jim říkají amatéři a chovají se podle toho. Ale tenhle ani ryba ani rak, kdy ti sportovci mají všechny nevýhody jedněch i druhých, a ti kolem jen samé výhody, to se mi dost hodně nelíbí.

120

Odpovědět

+komunardBohužel na rozdílu profesionální X amatérský se neshodneme.
Neříkám, že současný stav je 100% v pořádku. Jde mi však o to, že John Oliver ukazuje jen „odstrašující příklady“ a jen jednostranné argumenty. Ano myslím si, že by se to také mělo změnit, ale je zde nutné podotknout, že studenti s podmínkami souhlasili dobrovolně. Bohužel pro ně „právo na sportování a spravedlivou odměnu z toho“ v Ústavě není, takže se moc nemají na co odvolat. Proto analogie s „prací v čínské továrně“, která je zmíněná níže, je naprosto chybná (právo na spravedlivou odměnu za práci patří mezi základní práva a svobody).

08

Odpovědět

+komunardMyslím, že tohle nikam moc nepovede. Vy trváte na tom, že jsou to amatéři, a na jejich činnost se nedá pohlížet jako na práci.
Já to vidím jako velmi náročnou,dlouhodobou činnost, která přináší nejen užitek (spokojené diváky, vzory pro mládež atd.) ale i zisky. Nevidím tedy důvod se na to jako na práci nedívat. A proto se neshodneme na relevanci "argumentu dělníka" tedy i argumentu "svobodné volby".
A ano, není to objektivní analýza. Je to satirická filipika. Myslím, že pravidla tohoto žánru JO neporušil (pravidla analýzy ano, ale na tom, že to není analýza se snad shodneme).

130

Odpovědět

+komunardNikdy jsem neřekl, že na studentské sportování v USA se nedá nahlížet jako na práci, jen jsem naznačil, že se nemůže jednat o placenou práci ve smyslu povolání! Musíte číst mé komentáře komplexně, abyste pochopil celkový kontext, nikoliv vytrhávat slova z kontextu! Nevím, kde berete informace vy, ale já si vždy pečlivě promyslím, co napíši. Všude, kde jsem hledal, jsem nalezl definici „profesionálního sportovce“ ve spojení s výdělkem plynoucím pro sportovce ze sportování. Vypadá to tak, že si pletete profesionální sport s vrcholovým.
Souhlasím s vámi, že by bylo nejlepší, kdyby se sport na amerických vysokých školách „profesionalizoval“, tudíž by sportovci mohli vykonávat svůj sport jako povolání (něco jako je u nás Dukla). Současná situace je jiná, a sic se může zdát nespravedlivou, špatná (ve smyslu protizákonná) není. Připomíná mi to něco jako „brečení“ několika málo hudebních umělců, že je hudba nesmírně obtížná a nikdy se jim nezaplatí.
Pokud něco chcete srovnávat, musíte si dosadit ke srovnání všechny, tudíž i naprosté amatéry, kteří si sport naopak dotují. Pak pochopíte, že sport je lidská činnost, která má přinášet vnitřní duševní uspokojení, nikoliv kapsy plné peněz (takto na sport nahlíželi „otcové“ vrcholového sportu a zakladatelé olympijských her – Řekové). Peníze přijdou až jako sekundární věc. Jak jsem napsal již dříve, ti dobří po skončení školy budou zaměstnáni jako profesionální sportovci a ti méně dobří si budou muset najít něco jiného, co je uživí. Podle vaší logiky by měli studenti dostávat zaplaceno i třeba na soukromých školách, když po nich chtějí vyučující vykonat nějakou práci (umýt tabuli, umýt zkumavky, přinést kostru z kabinetu atd.) – takoví studenti se podílí na výdělečné činnosti dané školy, která je podle vašich kritérií náročná (přenést těžký exponát), dlouhodobá (tyto činnosti žák vykonává po celé studium), přináší užitek (rozvoj vzdělání) a je tu zisk (soukromá škola musí vydělávat, jinak by zkrachovala).
Zdroj ohledně profesionálního sportu: http://www.google.cz/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=3&ved=0CDMQFjAC&url=http%3A%2F%2Fis.muni.cz%2Fth%2F210454%2Fpravf_m%2FDiplomova_prace.doc&ei=qr4ZVfHWAYTraOTlgNgP&usg=AFQjCNGn72n8IUfaEJdduYxMGhUClyA0Ug&sig2=dE4sBXgqDJntpR-8dZiTWQ&bvm=bv.89381419,d.d2s

02

Odpovědět

+komunardTo si opravdu nepletu. Trochu uhnu, aby bylo lépe chápat, co tím myslím. V UK zavedli, že aby člověk dostal podporu v nezaměstnanosti (samozřejmě měli ošetřeny nějaké výjimky), musel nastoupit "veřejně prospěšné práce". Ty ale zahrnovaly i např. doplňování zboží v supermarketech. Podle vás byli ti lidé nezaměstnaní, podle mě byli zaměstnaní, ale do papírů se napsalo něco jiného, ať se víc vydělá. Vím, že tenhle přístup není právně příliš košer, ale zato negeneruje podobné absurdity, tedy mně to absurdní připadá.

Pokud jsou zákony nespravedlivé, není to problém spravedlnosti, ale zákonů. Zítra to protizákonné být může.

Já jsem ten první, kdo bude souhlasit, že sport by se měl dělat pro sport, a ne pro peníze. Ale on se pro peníze dělá. I ten americko-vysokoškolský. Dělají ho pro peníze manažeři, trenéři (u těch naprostých amatérů dělají i tohle někteří ve volném čase). Já bych byl pro to, aby se univerzitní sport dělal při studiu, trénoval "starý profesor antropologie". Ale to je neprůchozí, takže musíme vzít další variantu, totiž že plat budou dostávat všichni.

Ta analogie s mytím tabule by se dala rozebírat donekonečna, a k ničemu bychom se nedobrali. Už jen spor, jestli je skutečně náročná a dlouhodobá. Ale jak říkám, to by bylo na dlouhá leta.

A ano, na diskusi se připravujete mnohem lépe a pečlivěji, než já. Ale já si ty odpovědi také rozmýšlím, a to, že občas vidím gró jinde, než vy, je dáno tím, že mám prostě jiný pohled na věc. Rozhodně nevytrhávám věci z kontextu. Nebo u čeho jste měl ten pocit?

30

Odpovědět

lpccc : "John Oliver ukazuje jen „odstrašující příklady“ a jen jednostranné argumenty." Tak uveďte alespoň jeden pozitivní argument. Zatím jste tak neučinil. Starší video o univerzitách v USA http://www.videacesky.cz/ostatni-zabavna-videa/studentske-pujcky. "Pokud taková hvězda není, tak i přes to se mu může dostat špičkových podmínek (luxusně vybavené regenerační centra, posilovny atd.) na škole." ??? V USA, tak i u nás existují různé sportovní kluby, které nabízejí stejně dobré zázemí. Mimochodem, jak špičkové podmínky pro daný sport (luxusně vybavené regenerační centra, posilovny atd.) souvisí se studiem?

20

Odpovědět

+Alberto123ANO, sám jste to řekl - "existují kluby". A ty kluby se musí co? Musí se platit. Takže, dostává se vám špičkového zázemí, ale to si zaplatíte na členských příspěvcích a všech různých poplatcích. Chcete pozitiva: i ne zcela špičkoví sportovci mohou takto sportovat ve vysokoškolských týmech a vyzkoušet si vrcholový sport, dostává se jim sportovního stipendia, využívají zázemí školy (ve videu byla nádherná vířivka atd.), škola jim dělá reklamu (a oni zase škole), koučují je profesionální trenéři (odborné rady), využívají školní lékaře/maséry… Výhod se dá také najít spoustu, stačí jen hledat ;) Nejdůležitější však je vůbec samotný smysl školy. Škola je tu od toho, aby primárně vzdělávala, takže i sportovně zaměřené studenty má v daném odvětví vzdělávat, nikoliv je zaměstnávat, od toho jsou tu jiní.

02

Odpovědět

+Alberto123Předtím jsem vám napsal, že se připravujete lépe než já. Teď už si tím nejsem tak jistý. "Nejdůležitější však je vůbec samotný smysl školy. Škola je tu od toho, aby primárně vzdělávala, takže studenty má v daném odvětví vzdělávat, nikoliv je zaměstnávat, od toho jsou tu jiní."
Tohle bych měl říct na fakultě doktorandům. Určitě by je to pobavilo.
A sportovní stipendium by bylo fajn, kdyby nespočívalo v odpuštění školného. Při těch obratech by jistě nebyl problém jim ho navýšit tak, aby jim zbyla slušná suma. A papírově by bylo vše v pořádku, pořád by byli "amatéři", jak prosazujete.
Vyzkoušet si vrcholový sport, včetně vrcholového zázemí, jistě výhoda je, ale to minimálně v mých očích nevyrovnává to, že je s nimi tak vy**báváno, nevím jak to jinak napsat. Klidně by si mohli vyzkoušet i třeba odškodné za zranění, nebo slušný příjem.

Jen tak mimochodem, skutečná výhoda by to byla pro studenty tělovýchovy, sportovního managementu a tak podobně. Není tam řečeno, co studují, ale ta svahiština mi do toho moc nezapadá.

30

Odpovědět

+Alberto123Opravte mne, jestli se mýlím, ale doktorandi dostávají stipendium, nikoliv plat.
Ano souhlasím s vámi, extra stipendium by bylo řešení, které by daný problém vyřešilo, aniž by bylo třeba studenty regulérně zaměstnávat.
Myslím si, že hlavní problém je ve vztahu studenti-škola, kdy očividně studenti nemají dostatečný vliv na to, aby si upravil podmínky studentského sportování dle svých představ. Pokud by je škola poslouchala, mohl by se snadno najít kompromis.
Většinou si sportovní týmy (na úrovni) mohou dovolit jen univerzity, jelikož mají dostatečný rozpočet. No a univerzity mají jednotné týmy, což znamená, že na zaměření tolik nezáleží, ale samozřejmě je to výhodnější pro studenty, kteří i sport studují. Svahilština a podobné kurzy sloužili pouze k zlepšení průměru, něco jako volitelné předměty u nás.

02

Odpovědět

+Alberto123Máte samozřejmě pravdu, dostávají stipendium. Dokonce jsem to chtěl napsat už do toho předchozího příspěvku. Ale zase je to takové, aby se papír nažral, a realita zůstala celá. Nejsou to závratné sumy, stejně jako oni ještě nemají praxi, což se jistě projeví na výkonu, ale je to evidentně odměna za to, co na té fakultě udělají.

30

Odpovědět

South Park season 15 episode 05 si z presne z tohohle utahuje:D

70

Odpovědět

Ještě poznámka k překladu: pokud se nepletu, tak v čase 1:02 říká "almost more than the entire NFL postseason..." = "více, než kolik vydělá celé play-off NFL", ne celá NFL.

80

Odpovědět

Zkrátka novodobé vykořisťování lidí. Smiřte se s tím :D
USA to vždy dovede k dokonalosti...

191

Odpovědět

Jenom mi na tom nepřijde moc co k smíchu. Spíš doufám, že jeho show vidí co nejvíc Američanů, aby si to sami uvědomili a rozhodli se s tím něco udělat...

120

Odpovědět

Škoda, že tu taky nemáme tak zpopularizovanej vysokoškolskej hokej třeba.
Jenže to by pro nás už pak nejspíš nebyl soupeř ani ta Sborná :)
Kdyby se toho ale třeba ČT4ka ujala a spustila by nějakou vysokoškolskou ligu, myslim si, že by se to mohlo uchytit, hm? :)

81

Odpovědět

proč to vlastně mají pod školami?
ta úroveň titulu musí být směšná...pokud většina stihne při škole pracovat/vrcholově sportovat, tak ta úroveň školy/fakulty/oboru je dost pochybná

42

Odpovědět

+MMZnejsem si jistej, ale myslim si, že takový veslaři z Harvardu a Oxfordu nebudou asi uplný blbci :) ... ale samozřejmě souhlasím s tím, že tak jak to produkuje slavná USA s tím basketem a am. fotbalem je uplně jinej šálek kafe.

20

Odpovědět

Krasne to vysvetlil 'Hedake' v Big Shot: Confessions of a Campus Bookie

"You know how much money
a top male basketball player...
generates for his school annually?

...

$700 000!

That's a 7 with 5 zeros
behind it, man!

You believe that?

You know how much
money was bet...
on college basketball
alone last year, man?

$50 million.

That's a 5 with 7 zeros
behind it, man.

Man, are you with me so far?
'Cause here comes the kicker.

Do you know how much money...
a guy like me
makes off of all of that?

Zero.

No number in front of it.

No number behind it.

Just zero. You got it?"

220

Odpovědět

To jsem tu jediná, komu nejdou přehrát poslední tři videa od Olivera?

62

Odpovědět

Nejsi, mám tutéž chybu, ale některým to evidentně funguje. :(

Hlásí mi to chybu:
The requested video is not allowed to be played in embedded players.

50

Odpovědět

Může mi někdo zasvěcenější než já, prosím vysvětlit odkud se teda všichni ti hráči v NFL berou? Vzhledem k tomu že ligy v jiných zemí nedosahují ani zlomku kvality co v USA a pokud vím, tak největší hvězdy vždycky vzešli z univerzitního fotbalu, tak mě ta informace o 2% dost překvapila. NFl sleduju, ale vždycky jsem měl za to, že většina hráčů se rekrutuje právě z vysokoškolského fotbalu.

00

Odpovědět

2% jsou statisticky bezvýznamná hodnota pokud nevíš kolik je celek

140

Odpovědět

když profi hráčů je např 500 a na školách 10000, tak nemůžou přijmout všechny, že? proto jen nějaké procento...

20

Odpovědět

Sport není práce.
Za sport by se nemělo platit.
Měl by zůstat jako volnočasová aktivita a hobby.
Měl by ho dělat jen ten koho baví a nepotřebuje aby ho za to někdo platil.

2270

Odpovědět

V momentě kdy na té volnočasové aktivitě někdo vydělává se z toho prostě práce stává :)

865

Odpovědět

hlavně placený esport je blbost

13
Další