Thumbnail play icon

Vysokoškolský sportLast Week Tonight

Přidat do sledovaných sérií 211
96 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:1 226
Počet zobrazení:12 659

V USA patří vysokoškolský sport a vysokoškolské turnaje mezi velmi prestižní události. Ale možná pro vás bude šok, že hráči nesmějí dostat zaplaceno ani získávat jiné výhody. NCAA (National Collegiate Athletic Association) toto pravidlo obhajuje poměrně svérázným tvrzením. Jak uvidíte, i tato oblast je prohnilá až do morku kostí. Kompletní epizody pořadu Last Week Tonight with John Oliver můžete sledovat každou neděli v noci na televizní stanici HBO Comedy. Poznámky: Wes Anderson - Režisér filmů jako Až vyjde měsíc nebo Grandhotel Budapešť. GPA - Jeden z druhů vyjádření průměrné známky. Čím vyšší, tím lepší. Fotbalem je v tomto videu samozřejmě myšlen americký fotbal.

Komentáře (159)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Mno a zmenilo se neco ?

00

Odpovědět

taky to video mate takove interlaced?

00

Odpovědět

Dalsie skvele video ktore nam ukazuje ako to v tej Amerike funguje... mna by ale zaujimalo ci si dane temy tak dobre nastuduje alebo to od niekadial cita.. ja by som si to cele nezapamatal :D

53

Odpovědět

To co popisujete,že je v UK u nás také bylo. Pak to Ústavní soud zrušil jako nucenou práci (http://nalus.usoud.cz/Search/GetText.aspx?sz=pl-1-12_1 doporučuji disent Stanislava Balíka).
Děkuji za poslední komentář. Konečně jsem pochopil, jak to myslíte a musím říci, že s vámi souhlasím ;)
Co já jsem chtěl říci je, že existují možnosti, jak se s tím vypořádat i dnes, a to by se ani nemusela měnit současná pravidla. Myslím si, že kdyby John Oliver ve videu zmínil i nějaký návrh na zlepšení, vůbec by to nebylo špatné. Neznám detailně tamní právní úpravu, ale domnívám se, že kdyby například hráč podepsal smlouvu s nějakou reklamní společností, kde by se explicitně nehovořilo o sportovních soutěžích, tak by to bylo možné. Například by tam vystoupil hráč a zmínil tam, že studuje na této škole (veřejně dostupná informace), a že hraje daný sport. To dle mého názoru, by nemělo být nic proti ničemu.

00

Odpovědět

Tak to jsem rád.
Jistě mohl, ale už to, že na to upozornil, má svou cenu.
Vymyšlené to máte pěkně, možná by to možné bylo, ale stačila by trochu obecnější formulace, a je to v háji. Tohle asi nemá cenu řešit bez přesného znění těch smluv.

20

Odpovědět

Nefunguje.

55

Odpovědět

Rozumím kritice, ale přijde mi, že tentokrát to John Oliver trochu zveličuje. Jde o to, že pokud je sportovec taková hvězda, tak může jít rovnou dělat svůj sport profesionálně nezávisle na škole. Pokud taková hvězda není, tak i přes to se mu může dostat špičkových podmínek (luxusně vybavené regenerační centra, posilovny atd.) na škole. Bohužel pro něj „smlouva se školou“ spočívá v tom, že se mu dostane bezplatné výuky, když bude školu reprezentovat svými sportovními výkony. Ano, na smlouvu musí přistoupit zcela dobrovolně a je zde zcela na místě otázka, zda jsou podmínky nastaveny spravedlivě. Pokud škola finanční prostředky, které získala ze sportovních aktivit, investuje do zařízení pro sportovce, je vše OK. Musíme si uvědomit, že sportovec primárně reprezentuje školu, nikoliv sám sebe, takže proto odměna pro sportovce za individuální výkon není automatická. Samozřejmě zdálo by se spravedlivější, kdyby školní sportovec dostával nějaký podíl na zisku ze školních sportů, ale poté by se musela škola dělit o jakýkoli zisk získaný z činnosti studentů (například když student napíše program do nějaké soutěže, vyhraje a škola za jeho vítězství dostane dotaci na novou počítačovou učebnu), aby byly podmínky nastaveny naprosto spravedlivě a nediskriminačně, protože proč by měl student-sportovec být zvýhodněný oproti studentovi-vědci atd.
Naopak bych řekl, že je úžasné, že školy v USA nabízí studentům možnost zadarmo sportovat a zajišťují jim perfektní zázemí. Ve zbytku světa (bohužel i u nás) praxe funguje tak, že pokud není sportovec „hvězda“, tak po něm neštěkne ani pes a co hůř, své sportování si sám musí dotovat. Pokud by se platilo za školní sportování, nutně by to vedlo k profesionalizaci školních sportů, což by znamenalo, že vysokoškolské sporty by byly jen pro několik málo vyvolených sportovců a škol. Takto si i menší školy mohou dovolit vlastní sportovní týmy, kde jsou i méně schopní hráči.

527

Odpovědět

Rozumím vaší argumentaci, ale myslím že se mýlíte.
Vy jaksi předpokládáte, že amatérský sport je amatérský, protože se za něj neplatí. Je to logické. Ale já bych řekl, že amatérský sport je amatérský, protože nevydělává, resp. nevydělává velké prachy, a nikdo by se jím neuživil. Ale to tady neplatí, tady se vydělávají těžké prachy. To, že sportovcům nedáte nic, a přebytky reinvestujete, z toho neudělá amatérský sport. I s neziskovkou bych byl opatrný, pokud bych neměl konkrétnější informace o hospodaření s těmi penězi. Spíš je to profi sport a dávka pokrytectví.

"ale poté by se musela škola dělit o jakýkoli zisk získaný z činnosti studentů" A to je problém? Jasně, z některých činností by to bylo tak na lízátko, ale pokud jsou ty obraty či zisky vysoké, tak by to neměl být problém.

Myslím, že opravdu nejde o to, aby své sportovce platily ty školy, kde to je skutečně amatérské. Ale pokud například někdo vyrobil a prodává hru s postavami těch lidí, tak by jim za to měl něco dát. Kdyby tam byli neznámí sportovci z malých škol, nikdo by si to nekoupil. Takže srovnáváte nesrovnatelné.

A co opomíjíte, je ten zákaz příjmů od třetí strany. To nemá absolutně obdobu v žádném z vašich argumentů.

Argumentaci odpuštěním školného nechám s dovolením bez odpovědi. Ne že bych nemohl reagovat, ale stala by se z toho debata o školném.

290

Odpovědět

+komunardTak tady se zase mýlíte vy. Profesionální sport, jak z názvu napovídá, je profesionální, protože je vykonáván profesionály jakožto jejich profese. Takže otázka, kolik ten sport vydělá je naprosto irelevantní. Studentský sport, ve smyslu zastupující školu, proto může být vždy jenom amatérský. Jestli se vám nelíbí slovo „amatérský“ můžete tomu říkat třeba „studentský“, ale nikoliv „profesionální“.
Doufám, že jsem dostatečně vysvětlil, proč studenti nemohou dostat zaplaceno pravidelně (měsíčně) a nejedná se o sport profesionální (Mohou vykonávat profesionální sport, ale ten musí být nezávislý na škole. Například hraji hokej za NY Rangers a studuji – jsem profesionální sportovec, ale nejsem profesionální studentský sportovec, ale profesionální sportovec a student.).
Otázka jiná je nárok na individuální odměnu za daný sportovní výkon (například cena za turnaj). Tak zde je nejjednodušší, když samotná cena je jak pro sportovce, tak pro školu (výhra je v podobě nového sportovního oblečení). Pokud však cena je jenom pro školu (viz počítačová učebna), tak se nedá nic dělat. Studenta může hřát u srdce, že pomohl své škole (samozřejmě dalo by se smluvně domluvit, že by student dostal podíl na ceně, ale bylo by to velice komplikované – některé ceny jsou prakticky nedělitelné). Bohužel pro studentské sportovce v USA jsou smluvní podmínky nastaveny tak, že nejenom, že nemají nárok na podíl z odměny/výhry, ale ani nemohou mít žádný zisk z reklamy atd. Jak uvádíte na příkladě počítačové hry, tak na to nahlížíte špatně. Ve hře nejsou hráči sami za sebe, ale jsou tam jako školní tým, proto hráči nedostanou ani cent. Práva na ten daný tým má škola nikoliv jednotlivec. S tím sportovci školy souhlasili ve smlouvě, a jak napovídá starý latinský právní princip: „pacta sunt servanda“, smlouvy se mají dodržovat. Pro lepší představu přidám příklad. Vyfotíte fotografii, na té fotografii jste pouze vy a vložíte ji na Facebook. I když jste jejím autorem a dokonce se na fotografii nacházíte, fotku vloženou na Facebook může používat společnost Facebook a ta jí dále může poskytnout třetím stranám, tedy třeba prodat bulváru. A vy s tím už nic nenaděláte, jelikož vytvořením profilu na Facebooku jste souhlasil se smluvními podmínkami (Facebook ztrácí práva na fotografii, když foto z FB odstraníte nebo zrušíte FB profil). Sportovci tedy uzavřeli se školou nějakou smlouvu, a tím pádem musí postupovat podle smlouvy. Může se to někomu zdát nespravedlivé, ale pokud toto zákon umožňuje, nedá se s tím nic dělat (jen na takovou smlouvu nepřistupovat :D). Sportovci určitě mohou najít nějakou kličku, jak vydělat nějaké peníze i z reklamy, ale v žádném případě v reklamě nemůže být odkaz na účast ve studentském sportu.
Prosím nepochopte mne špatně, že se snažím obhajovat „vykořisťování“. Ne, jde mi jen o to, uvést věci na pravou míru. A po přečtení mého komentáře vám snad bude jasné, že ve videu John Oliver postupoval možná až demagogicky. Já chápu, že se snaží svá videa udělat co možná nejjednodušší, ale tady možná překročil pomyslnou hranici.

212

Odpovědět

+komunardHm, takže několik bodů:
1. To, že něco nějak je, neznamená, že to není špatně. Že to nemá být jinak. Že by to ten zákon zakázat neměl.
2. Evidentně se přeme o pojmy a přístupy k nim. Je amatér ten, kdo svou činností vydělává peníze? Já bych řekl, že ne. A nic na tom pro mne nezmění, že je vydělává pro někoho jiného, než pro sebe. Ale pro mne za mne, ať těm sportovcům klidně říkají profesionálové, a tak se k nim chovají. Nebo ať jim říkají amatéři a chovají se podle toho. Ale tenhle ani ryba ani rak, kdy ti sportovci mají všechny nevýhody jedněch i druhých, a ti kolem jen samé výhody, to se mi dost hodně nelíbí.

110

Odpovědět

+komunardBohužel na rozdílu profesionální X amatérský se neshodneme.
Neříkám, že současný stav je 100% v pořádku. Jde mi však o to, že John Oliver ukazuje jen „odstrašující příklady“ a jen jednostranné argumenty. Ano myslím si, že by se to také mělo změnit, ale je zde nutné podotknout, že studenti s podmínkami souhlasili dobrovolně. Bohužel pro ně „právo na sportování a spravedlivou odměnu z toho“ v Ústavě není, takže se moc nemají na co odvolat. Proto analogie s „prací v čínské továrně“, která je zmíněná níže, je naprosto chybná (právo na spravedlivou odměnu za práci patří mezi základní práva a svobody).

07

Odpovědět

+komunardMyslím, že tohle nikam moc nepovede. Vy trváte na tom, že jsou to amatéři, a na jejich činnost se nedá pohlížet jako na práci.
Já to vidím jako velmi náročnou,dlouhodobou činnost, která přináší nejen užitek (spokojené diváky, vzory pro mládež atd.) ale i zisky. Nevidím tedy důvod se na to jako na práci nedívat. A proto se neshodneme na relevanci "argumentu dělníka" tedy i argumentu "svobodné volby".
A ano, není to objektivní analýza. Je to satirická filipika. Myslím, že pravidla tohoto žánru JO neporušil (pravidla analýzy ano, ale na tom, že to není analýza se snad shodneme).

120

Odpovědět

+komunardNikdy jsem neřekl, že na studentské sportování v USA se nedá nahlížet jako na práci, jen jsem naznačil, že se nemůže jednat o placenou práci ve smyslu povolání! Musíte číst mé komentáře komplexně, abyste pochopil celkový kontext, nikoliv vytrhávat slova z kontextu! Nevím, kde berete informace vy, ale já si vždy pečlivě promyslím, co napíši. Všude, kde jsem hledal, jsem nalezl definici „profesionálního sportovce“ ve spojení s výdělkem plynoucím pro sportovce ze sportování. Vypadá to tak, že si pletete profesionální sport s vrcholovým.
Souhlasím s vámi, že by bylo nejlepší, kdyby se sport na amerických vysokých školách „profesionalizoval“, tudíž by sportovci mohli vykonávat svůj sport jako povolání (něco jako je u nás Dukla). Současná situace je jiná, a sic se může zdát nespravedlivou, špatná (ve smyslu protizákonná) není. Připomíná mi to něco jako „brečení“ několika málo hudebních umělců, že je hudba nesmírně obtížná a nikdy se jim nezaplatí.
Pokud něco chcete srovnávat, musíte si dosadit ke srovnání všechny, tudíž i naprosté amatéry, kteří si sport naopak dotují. Pak pochopíte, že sport je lidská činnost, která má přinášet vnitřní duševní uspokojení, nikoliv kapsy plné peněz (takto na sport nahlíželi „otcové“ vrcholového sportu a zakladatelé olympijských her – Řekové). Peníze přijdou až jako sekundární věc. Jak jsem napsal již dříve, ti dobří po skončení školy budou zaměstnáni jako profesionální sportovci a ti méně dobří si budou muset najít něco jiného, co je uživí. Podle vaší logiky by měli studenti dostávat zaplaceno i třeba na soukromých školách, když po nich chtějí vyučující vykonat nějakou práci (umýt tabuli, umýt zkumavky, přinést kostru z kabinetu atd.) – takoví studenti se podílí na výdělečné činnosti dané školy, která je podle vašich kritérií náročná (přenést těžký exponát), dlouhodobá (tyto činnosti žák vykonává po celé studium), přináší užitek (rozvoj vzdělání) a je tu zisk (soukromá škola musí vydělávat, jinak by zkrachovala).
Zdroj ohledně profesionálního sportu: http://www.google.cz/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=3&ved=0CDMQFjAC&url=http%3A%2F%2Fis.muni.cz%2Fth%2F210454%2Fpravf_m%2FDiplomova_prace.doc&ei=qr4ZVfHWAYTraOTlgNgP&usg=AFQjCNGn72n8IUfaEJdduYxMGhUClyA0Ug&sig2=dE4sBXgqDJntpR-8dZiTWQ&bvm=bv.89381419,d.d2s

01

Odpovědět

+komunardTo si opravdu nepletu. Trochu uhnu, aby bylo lépe chápat, co tím myslím. V UK zavedli, že aby člověk dostal podporu v nezaměstnanosti (samozřejmě měli ošetřeny nějaké výjimky), musel nastoupit "veřejně prospěšné práce". Ty ale zahrnovaly i např. doplňování zboží v supermarketech. Podle vás byli ti lidé nezaměstnaní, podle mě byli zaměstnaní, ale do papírů se napsalo něco jiného, ať se víc vydělá. Vím, že tenhle přístup není právně příliš košer, ale zato negeneruje podobné absurdity, tedy mně to absurdní připadá.

Pokud jsou zákony nespravedlivé, není to problém spravedlnosti, ale zákonů. Zítra to protizákonné být může.

Já jsem ten první, kdo bude souhlasit, že sport by se měl dělat pro sport, a ne pro peníze. Ale on se pro peníze dělá. I ten americko-vysokoškolský. Dělají ho pro peníze manažeři, trenéři (u těch naprostých amatérů dělají i tohle někteří ve volném čase). Já bych byl pro to, aby se univerzitní sport dělal při studiu, trénoval "starý profesor antropologie". Ale to je neprůchozí, takže musíme vzít další variantu, totiž že plat budou dostávat všichni.

Ta analogie s mytím tabule by se dala rozebírat donekonečna, a k ničemu bychom se nedobrali. Už jen spor, jestli je skutečně náročná a dlouhodobá. Ale jak říkám, to by bylo na dlouhá leta.

A ano, na diskusi se připravujete mnohem lépe a pečlivěji, než já. Ale já si ty odpovědi také rozmýšlím, a to, že občas vidím gró jinde, než vy, je dáno tím, že mám prostě jiný pohled na věc. Rozhodně nevytrhávám věci z kontextu. Nebo u čeho jste měl ten pocit?

20

Odpovědět

lpccc : "John Oliver ukazuje jen „odstrašující příklady“ a jen jednostranné argumenty." Tak uveďte alespoň jeden pozitivní argument. Zatím jste tak neučinil. Starší video o univerzitách v USA http://www.videacesky.cz/ostatni-zabavna-videa/studentske-pujcky. "Pokud taková hvězda není, tak i přes to se mu může dostat špičkových podmínek (luxusně vybavené regenerační centra, posilovny atd.) na škole." ??? V USA, tak i u nás existují různé sportovní kluby, které nabízejí stejně dobré zázemí. Mimochodem, jak špičkové podmínky pro daný sport (luxusně vybavené regenerační centra, posilovny atd.) souvisí se studiem?

10

Odpovědět

+Alberto123ANO, sám jste to řekl - "existují kluby". A ty kluby se musí co? Musí se platit. Takže, dostává se vám špičkového zázemí, ale to si zaplatíte na členských příspěvcích a všech různých poplatcích. Chcete pozitiva: i ne zcela špičkoví sportovci mohou takto sportovat ve vysokoškolských týmech a vyzkoušet si vrcholový sport, dostává se jim sportovního stipendia, využívají zázemí školy (ve videu byla nádherná vířivka atd.), škola jim dělá reklamu (a oni zase škole), koučují je profesionální trenéři (odborné rady), využívají školní lékaře/maséry… Výhod se dá také najít spoustu, stačí jen hledat ;) Nejdůležitější však je vůbec samotný smysl školy. Škola je tu od toho, aby primárně vzdělávala, takže i sportovně zaměřené studenty má v daném odvětví vzdělávat, nikoliv je zaměstnávat, od toho jsou tu jiní.

01

Odpovědět

+Alberto123Předtím jsem vám napsal, že se připravujete lépe než já. Teď už si tím nejsem tak jistý. "Nejdůležitější však je vůbec samotný smysl školy. Škola je tu od toho, aby primárně vzdělávala, takže studenty má v daném odvětví vzdělávat, nikoliv je zaměstnávat, od toho jsou tu jiní."
Tohle bych měl říct na fakultě doktorandům. Určitě by je to pobavilo.
A sportovní stipendium by bylo fajn, kdyby nespočívalo v odpuštění školného. Při těch obratech by jistě nebyl problém jim ho navýšit tak, aby jim zbyla slušná suma. A papírově by bylo vše v pořádku, pořád by byli "amatéři", jak prosazujete.
Vyzkoušet si vrcholový sport, včetně vrcholového zázemí, jistě výhoda je, ale to minimálně v mých očích nevyrovnává to, že je s nimi tak vy**báváno, nevím jak to jinak napsat. Klidně by si mohli vyzkoušet i třeba odškodné za zranění, nebo slušný příjem.

Jen tak mimochodem, skutečná výhoda by to byla pro studenty tělovýchovy, sportovního managementu a tak podobně. Není tam řečeno, co studují, ale ta svahiština mi do toho moc nezapadá.

20

Odpovědět

+Alberto123Opravte mne, jestli se mýlím, ale doktorandi dostávají stipendium, nikoliv plat.
Ano souhlasím s vámi, extra stipendium by bylo řešení, které by daný problém vyřešilo, aniž by bylo třeba studenty regulérně zaměstnávat.
Myslím si, že hlavní problém je ve vztahu studenti-škola, kdy očividně studenti nemají dostatečný vliv na to, aby si upravil podmínky studentského sportování dle svých představ. Pokud by je škola poslouchala, mohl by se snadno najít kompromis.
Většinou si sportovní týmy (na úrovni) mohou dovolit jen univerzity, jelikož mají dostatečný rozpočet. No a univerzity mají jednotné týmy, což znamená, že na zaměření tolik nezáleží, ale samozřejmě je to výhodnější pro studenty, kteří i sport studují. Svahilština a podobné kurzy sloužili pouze k zlepšení průměru, něco jako volitelné předměty u nás.

01

Odpovědět

+Alberto123Máte samozřejmě pravdu, dostávají stipendium. Dokonce jsem to chtěl napsat už do toho předchozího příspěvku. Ale zase je to takové, aby se papír nažral, a realita zůstala celá. Nejsou to závratné sumy, stejně jako oni ještě nemají praxi, což se jistě projeví na výkonu, ale je to evidentně odměna za to, co na té fakultě udělají.

20

Odpovědět

South Park season 15 episode 05 si z presne z tohohle utahuje:D

60

Odpovědět

Ještě poznámka k překladu: pokud se nepletu, tak v čase 1:02 říká "almost more than the entire NFL postseason..." = "více, než kolik vydělá celé play-off NFL", ne celá NFL.

70

Odpovědět

Zkrátka novodobé vykořisťování lidí. Smiřte se s tím :D
USA to vždy dovede k dokonalosti...

171

Odpovědět

Jenom mi na tom nepřijde moc co k smíchu. Spíš doufám, že jeho show vidí co nejvíc Američanů, aby si to sami uvědomili a rozhodli se s tím něco udělat...

100

Odpovědět

Škoda, že tu taky nemáme tak zpopularizovanej vysokoškolskej hokej třeba.
Jenže to by pro nás už pak nejspíš nebyl soupeř ani ta Sborná :)
Kdyby se toho ale třeba ČT4ka ujala a spustila by nějakou vysokoškolskou ligu, myslim si, že by se to mohlo uchytit, hm? :)

71

Odpovědět

proč to vlastně mají pod školami?
ta úroveň titulu musí být směšná...pokud většina stihne při škole pracovat/vrcholově sportovat, tak ta úroveň školy/fakulty/oboru je dost pochybná

32

Odpovědět

+MMZnejsem si jistej, ale myslim si, že takový veslaři z Harvardu a Oxfordu nebudou asi uplný blbci :) ... ale samozřejmě souhlasím s tím, že tak jak to produkuje slavná USA s tím basketem a am. fotbalem je uplně jinej šálek kafe.

10

Odpovědět

Krasne to vysvetlil 'Hedake' v Big Shot: Confessions of a Campus Bookie

"You know how much money
a top male basketball player...
generates for his school annually?

...

$700 000!

That's a 7 with 5 zeros
behind it, man!

You believe that?

You know how much
money was bet...
on college basketball
alone last year, man?

$50 million.

That's a 5 with 7 zeros
behind it, man.

Man, are you with me so far?
'Cause here comes the kicker.

Do you know how much money...
a guy like me
makes off of all of that?

Zero.

No number in front of it.

No number behind it.

Just zero. You got it?"

200

Odpovědět

To jsem tu jediná, komu nejdou přehrát poslední tři videa od Olivera?

62

Odpovědět

Nejsi, mám tutéž chybu, ale některým to evidentně funguje. :(

Hlásí mi to chybu:
The requested video is not allowed to be played in embedded players.

40

Odpovědět

Může mi někdo zasvěcenější než já, prosím vysvětlit odkud se teda všichni ti hráči v NFL berou? Vzhledem k tomu že ligy v jiných zemí nedosahují ani zlomku kvality co v USA a pokud vím, tak největší hvězdy vždycky vzešli z univerzitního fotbalu, tak mě ta informace o 2% dost překvapila. NFl sleduju, ale vždycky jsem měl za to, že většina hráčů se rekrutuje právě z vysokoškolského fotbalu.

00

Odpovědět

2% jsou statisticky bezvýznamná hodnota pokud nevíš kolik je celek

120

Odpovědět

když profi hráčů je např 500 a na školách 10000, tak nemůžou přijmout všechny, že? proto jen nějaké procento...

20

Odpovědět

Sport není práce.
Za sport by se nemělo platit.
Měl by zůstat jako volnočasová aktivita a hobby.
Měl by ho dělat jen ten koho baví a nepotřebuje aby ho za to někdo platil.

2169

Odpovědět

V momentě kdy na té volnočasové aktivitě někdo vydělává se z toho prostě práce stává :)

854

Odpovědět

hlavně placený esport je blbost

03
Další
Používáme cookies, abychom mohli provozovat tuto internetovou stránku a zlepšit Vaši uživatelskou spokojenost. Budete-li pokračovat beze změny nastavení, předpokládáme, že souhlasíte s ukládáním souborů cookies z internetových stránek. Více informací o použití cookies.
OK