Právo být zapomenutLast Week Tonight

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 235
95 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:1 208
Počet zobrazení:15 460

Tentokrát vám nepřinášíme video z minulého týdne. Místo toho se zaměříme na jedno ze starších videí, ve kterém John Oliver diskutuje o právu být zapomenut, nařízení Evropského soudu, které nutí vyhledávače mazat na požádání odkazy o fyzických osobách. Kompletní epizody pořadu Last Week Tonight with John Oliver můžete sledovat každou neděli v noci na televizní stanici HBO Comedy.

Přepis titulků

Promluvme si o něčem jiném. O internetu. Tento týden se objevilo několik důležitých novinek. Říká se, že internet nezapomíná. Až do teď. Nejvyšší evropský soud nařídil Googlu a podobným vyhledávačům, že na požádání musí smazat výsledky vyhledávání. Nazývají to "právo být zapomenut".

Právo být zapomenut. To je má nejoblíbenější neexistující píseň od Morrissey. Mám právo být zapomenut. Jo, jasně. Toto pravidlo říká, že pokud je na internetu něco potupného o vaší osobě, smíte Google požádat, aby nezobrazoval tyto odkazy. A nebo jak se to CBS pokusila vysvětlit starším divákům... Když o vás bude někdo hledat informace, nepodaří se mu to.

Je to jako v knihovně. Když budete mít knihy, které se lidem nebudou líbit, budete muset odstranit záznam z lístkového katalogu. Cože? Lístkový katalog? Na zastaralejší metaforu byste nepřišli. Informace je jako kostitřas. Data jsou špalíková brzda.

Poskytovatelé připojení jsou kolo. Uživatelé jsou sedlo na pružině. Povím vám, kdo je tímto novým právem nejvíce nadšený. Jsou to reportéři, kteří o něm mluví. Hypoteticky předstírejme, že jsi na střední a někomu ozdobíš dům toaleťákem a zatknou tě... Jedna propitá noc na vysoké vás může na internetu strašit celý život. Co kdyby se Googlu najednou ozvalo 10 milionů lidí a řeklo: "Chci odstranit ten odkaz, ve kterém nahý a opilý přejedu na kole veverku."

No dobře, dobře... To je příliš detailní na to, aby ho to jen tak napadlo. Garantuji vám, že existuje jeho nahá fotka, ve které přejíždí veverku. A pokud ne, tak teď už ano. Seznam se s novou nejvyhledávanější fotkou, Briane Sullivane. Žij s ní po zbytek života. Ale s mou nejoblíbenější novinářskou představou přišel tento víkend novinář Foxu, Shep Smith.

Přemýšlím, co bych dal za to, abych mohl být zapomenut. Vyloupil bych všechny banky na světě. Zadrž, Shepe. Když se vymažeš z internetu, neznamená to, že tě nechytí při vyloupení banky. Takhle nefunguje vlastně vůbec nic.

Ale je okouzlující, že si to myslíš. Prostě rád vykrádám banky. Mám takovou pověst. Možná toto pravidlo poukazuje na skutečný problém. Internet nezapomíná. Dokáže lidem zničit život. Pokud toto pravidlo lidem dovolí smazat odkazy na malé nerozvážnosti z minulosti, tak je to v pořádku.

Říká se, že po zavedení tohoto pravidla v Evropě, byl mezi prvními žadateli o odstranění odkazu muž usvědčený z pedofilie. Chtěl odstranit odkazy na články o svém odsouzení. Dále mezi nimi byl politik zneužívající svou funkci a lékař se špatným hodnocením. Když schvalujeme zákon, měli bychom se vždy zeptat na jednu věc. Mohlo by se to tvůrcům dětské pornografie líbit? Pokud ano, možná bychom si to ještě měli promyslet. Naštěstí skutečné škodě zabraňuje to, že toto pravidlo je naprosto neefektivní.

Evropský soud si neuvědomuje, že internet je jako tekutý písek. Čím agresivněji se z něj snažíte dostat, tím více vás do sebe vtahuje. Příkladem je člověk, který to celé začal. Celé to začalo ve Španělsku. Zdejší muž tvrdil, že když Google zobrazuje odkaz na záznam aukce z roku 1998, ve které se dražil jeho zabavený dům, porušuje tak jeho práva na soukromí.

Tento Španěl je Mario Costeja Gonzáles. Toto je jeho fotka, která byla u článku v New York Times, ohledně jeho křížové výpravy k odstranění odkazu na jeho dluh z roku 1998. Díky tomu je dnes celosvětově známý jako ten Španěl s dluhy z roku 1998.

Vím o něm pouze tu jedinou informaci, kterou přede mnou chtěl zatajit. A to je důvodem, proč to všechno... Tohle je důvodem, proč právo být zapomenut nemůže ve věku internetu fungovat. Potupné věci o vás z internetu nezmizí. Každý z nás má nějakou svou otřesnou fotku, která podkopává jeho současné já, ať už profesionálně nebo osobně.

Můžeme žít ve strachu, že vyplave na povrch, nebo se můžeme chytit za ruce, společně skočit a tím se zachránit. Proto dnes spouštíme #spolecnesdileneponizeni. Pokud společně vypustíme do světa svou nejhorší fotografii, už nikdy nebudeme druhé za podobnou fotku odsuzovat. Nemluvím o roztomilé, lehce trapné fotce, jako ta, na které nosíte svetr se svým jménem.

Jen čistě hypoteticky. Taková ta... Tu kterou... Je skutečná. Ne tu, která vás lehce ponižuje, ale pořád na ní vypadáte jako člověk. Ne, mluvím o tomhle! Smrtelně jedovatá trapnost. Právě teď tuhle fotku nahraju na internet. Musíme to udělat společně.

Věřím vám, že to také uděláte. Tři, dva, jedna... Musíte to udělat se mnou. Teď! Koukejte to, kur*a, udělat! Jinak jsem udělal obří chybu. Právě teď mi to přijde jako obrovská chyba. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (37)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Skvělý, už se těším až vymažeme všechny záznamy o Hitlerovi, protože se v nich mluví o jeho chybách a zločinech.

11

Odpovědět

no jeslti se nepletu tak zrovna tady moc hřebík na hlavičku neuhodil jelikož ten výmaz se nevztahuje na cokoliv si požádáš ale na dnes nerelevantní informace jako je třeba dražda domu v 98 jelikož dluhy mám už dávno splacené. tudíž ten doktor se špatnou pověstí a pedofil nemají šanci na zablokování těch odkazů leda že by jim google vyhověl doborovolně o čemž pochybuju

111

Odpovědět

Prosím přeložili by jste od něj i income inequality: https://www.youtube.com/watch?v=LfgSEwjAeno ? Je výborný

50

Odpovědět

A co to udělat naopak?
Nahrát své trapné fotky a videa všude po internetu - žádné nezodpovědné opilecké, ale třeba jak převlečen za vílu skotačím po louce a pak toho využít ke svému prospěchu - když nedostanu práci, zažalovat je kvůli diskriminaci.

241

Odpovědět

Tomu, o čem tam ke konci mluví, se řiká Streisand effect (česky zde http://cs.wikipedia.org/wiki/Efekt_Streisandov%C3%A9), stačí o tom jen držet hubu a efekt nemusí vzniknout. Prostě vyplnim žádost, odešlu Gůglu a nazdar. Nebudu o tom psát na blog a do novin

180

Odpovědět

Nevíte proč mi nefungujou titulky po reinstalaci PC, mam operu.

00

Odpovědět

Protoze mas Operu :D

4919

Odpovědět

+culibrkhnujOpera je náhodou fajn prohlížeč

2419

Odpovědět

+culibrkhnujJestli má tu novou Operu, tak to je spíš Chrome ;D

190

Odpovědět

+culibrkhnujTo je trošku nelogický ne? Když mi to před reinstalem šlo =) spíš bych to viděl na nějakej plugin do jw nebo tak něco ...

Mam tu novou Operu no :( od tý doby co přešli na source Blink od googlu tak to sice šlape dobře, ale zase odebrali spoustu super věcí jako nej záložkovej manager, nastavení atp. ... na soukromí si potrpim a po toru je Opera pro mě akorát =) btw google by země stim sledovánim na chromu měl něco přez 150USD ..

20

Odpovědět

+culibrkhnujJa pouzivam FF. Opera mi nesedi, Chrome ma stupidni moznosti ovladani a na IE mam trochu vetsi IQ, nez je potreba :D

Ale jinak s tema titulkama ti nevim. Zkus aktualizovat flash. Sice je to desna sracka, ale bez toho se ani na youtube nekouknes.

31

Odpovědět

jezis co je to za debilka.. misto brejli ma kompotovy sklenice, dementni vyraz, blbej hlas a pulku zubu vypadanejch

4193

Odpovědět

Tos špatně pochopil, tu svou fotku máš nahrát na internet, ne ji tady popisovat.

4222

Odpovědět

Lepší příklad podle mě bylo, když se nějaký američan soudil s googlem, že na google maps je vidět tělo jeho mrtvého syna. Do týdne byla ta fotka v médiích po celém světě :D

563

Odpovědět

Tak jsem se schvalne kouknul na google a je tam takovejch veci mraky :D

10

Odpovědět

To prirovnanie k tekutému piesku bolo dobré. Takzvaná "sláva" na internetu sa dá síce ľahko nadobudnúť ale ako rýchlo príde, tak na druhý deň pominie, pretože ho nahradí niekto iný. So snahou vymazať sa z internetu to funguje asi tak keď niekomu povieš, nech nemysli na slona.

141

Odpovědět

*modrého slona :) ... skvelá kniha :)

00

Odpovědět

Sice je to zábavné ale:

Lidé kteří něco řídí, najímají lidi, vlastní společnosti apod, tedy ti, na kterých závisí spousta lidských životů, většinou "internety" ale nesledují. Považují to leda tak za powl. Jediné co možná zkusí je vygooglit vaše jméno. A o to právě jde.

Nikoho nezajímají nuly co někoho znají jako "ten s dluhy z 1998" ;).


Tím jsem jen chtěl říct. Že ta cenzura těch sraček je prostě ŠPATNÁ a argumentovat proti tomu tím, že to má opačný efekt je totální nesmysl.

Ale pobavilo, to jo. 10/10

815

Odpovědět

Tohle je skvělý chlap. U téhle věci, které je těžce dvojsečná tu dvojsečnost pěkně ukázal, a přitom to je pořád jedovatě vtipné a naprosto parádní.

381

Odpovědět

"Koukejte to, kur*a, udělat!"

Já ho žeru, jednoznačně nejlepší pořad co tu v současné době je!

1025

Odpovědět

"Právo být zapomenut" se mi nelíbí. Jasně, na jednu stranu je to fajn pro holky, který rozposílaly svoje nahý fotky na všechny strany a pak se diví, že jsou někde v galerii a na první stránce Googlu po zadání jejich jména. Ale na druhou stranu, pokud je někdo podvodník, poskytuje nekvalitní služby, atd., pak je v pořádku o tom napsat a sdílet svou zkušenost.

Mimochodem, Johna Olivera jsem neznal, ale video se líbilo. Má příjemný hlas i výslovnost, dobře se to poslouchá, není trapný jak Conan. Spokojenost.

3311

Odpovědět

A vieš o tom, že stači zmenit proxy a všetky veci o tom človeku sa aj tak dozvies?:D plati to len pre EU....ked si ta pojde googlit daky amik rusak apodobne tak sa im zobrazi vsetko...alebo teda zmena proxy...je to len taka propaganda EU typu "bližšie k obcanom" pritom je to absolutne neefektivne.

211

Odpovědět

+vivoTohle je rozhodnutí soudu, takže to těžko může být součástí nějaké propagandy.
A jako rozhodnutí soudu to má logiku. Že může někdo za pár minut vygůglit něčí soukromou informaci je zásah do soukromí.
Ale jak sám říkáte, je to technicky nereálné. A jak píše pán s filosofickým nickem nad vámi, je to zneužitelné. Tomu by se dalo zabránit tím, že by ty žádosti kontroloval někdo nestranný, ale to by bylo vzhledem k neúčinnosti mrhání veřejnými penězi.

41

Odpovědět

+vivo@vivo: Zajímavé. Jestli to tak opravdu je, tak je to dobrý "oser".

@komunard: Tvrzení "Že může někdo za pár minut vygůglit něčí soukromou informaci" je docela sporné. Co je soukromí a co už ne? V dnešní době kdy na sebe práskáme na soc. sítích kde co je ta hranice opravdu tenká. To zneužití je nekontrolovatelné. Jak by taky někdo mohl zjišťovat, jestli tvrzení na tvém blogu, že ti pan X dluží peníze, je pravdivé.

Nechápu, jak mohl někdo vypustit ven tak naprosto nepromyšlené nařízení. Ajo, EU.

41

Odpovědět

+vivoBarone Francisi, pořád zapomínáte, že to je rozhodnutí SOUDU, není to nepromyšlené nařízení, je to rozsudek. Z vaší poslední věty, či spíše povzdechu mám dokonce pocit, že to ignorujete záměrně, abyste mohl dát najevo svůj protievropský postoj. Máte na něj právo, ale s věcnou stránkou nemá přímou souvislost, takže jen plevelí diskusi.

Pokud připustíme, že soukromé informace existují, tak je celkem na místě zajistit, že se k nim nedostane kdokoli. A pokud je někdo sdílí všude možně, je to jeho věc. Ale je zcela logické, že by měl možnost s tím přestat, a tyto informace stáhnout. Že je to dnes nemožné technicky? To nemá vliv na právní stránku věci. Eskymáci mají právo na zdravotní péči. Že uprostřed tundry nemůže stát nemocnice? Na tom právu to nic nemění.

62

Odpovědět

přesně, já v tom vidim akorát tohle. Ty ?****i a podvodníci co už teďka dělají jak píšeš "nekvalitní" nebo naprostý podvody na lidi a tváří se jako nejlepší lidi světa zase dostali pomocnou ruku, aby nikdo už ani nepsal nic negativního o nich / a.k.a pravdu.

Škoda. Jdou koukam jinou cestou k tomu cenzurovanýmu internetu.
Kde budou mít moc opět jen prachy a vliv.

a kde už nebude
svoboda internetu
a názoru.

k***a lidi, wake up.

91

Odpovědět

jak já se na něho těšila!! :D

301

Odpovědět

fakt skvělá show, bych si kvůli tomu klidně zaplatil HBOGO, ale to by to muselo jít i bez nutnosti mít kabelovku...

311

Další