Všemocná FIFALast Week Tonight

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 235
97 %
35. nejoblíbenějšíTvoje hodnocení
Počet hodnocení:2 548
Počet zobrazení:37 257

Mistrovství světa ve fotbale je tu. Pro mnoho fotbalových je to fotbalový svátek a John Oliver není výjimkou. Ovšem pořádání mistrovství světa ve fotbale má i své stinné stránky. Jak vlastně FIFA funguje? A je tato nezisková organizace opravdu nezisková? Kompletní epizody pořadu Last Week Tonight with John Oliver můžete sledovat každou neděli v noci na televizní stanici HBO Comedy. Poznámky: Philly Phanatic - Maskot baseballového týmu Philadelphia Phillies

Přepis titulků

Rád bych si s vámi promluvil o párkovém zákonu. O teorii, která říká, že pokud něco milujete, neměli byste pátrat po tom, jak to vzniká. Dnes bych vám rád ukázal svůj párek. Tohle je můj párek. FIFA mistrovství světa 2014. Proboha! Tento týden začíná mistrovství světa.

Jsem zároveň hrozně natěšený, ale taky hrozně naštvaný. Ano, pro Američany je normální fotbal něco, odkud musí vyzvedávat svou 10letou dceru. Ale pro mě a všechny ostatní lidi na světě je fotbal trochu důležitější. Fotbal se stal brazilským náboženstvím. V Kolumbii je fotbal náboženstvím. Fotbal je náboženstvím. Kopaná nebo fotbal je tu náboženstvím. A to nepřehánějí.

Když si nechal David Beckham vytetovat Ježíše, většina fotbalových fanoušků tvrdila, že se Ježíšovi dostalo obří pocty. Že to pro něj opravdu něco znamená. A proto jsem rozpolcen. Mistrovství světa mám velmi rád, ale organizuje ho tahle skvadra. FIFA.

Můžete je znát také jako Fédération Internationale de Football Association. Nebo jako tu fotbalovou videohru, kterou máte doma. Ale pokud vám ta zkratka nic neříká, FIFA je komicky groteskní organizace. Když někomu poprvé vyprávíte o vnitřním fungování FIFA, vyjde to nastejno, jako kdybyste mu pustili 2 Girls 1 Cup. Děláte to hlavně proto, abyste viděli jeho vyděšený výraz. Nejprve si promluvme o tom, kde FIFA letošní mistrovství světa pořádá.

V Brazílii. Brazilce nadchne naprosto cokoliv. Takto slaví blížící se půst. Milují, když se dočasně musí vzdát čokolády. Jsou také největšími fanoušky fotbalu. Takže musí být z pořádání mistrovství světa nadšeni. V některých favelách, neboli slumech, panují nepokoje, při kterých se střetává policie s obyvateli.

Lidé zde protestují proti pořádání mistrovství světa. To nedává smysl. Proč by vás štvalo, že pořádáte událost, která je svátkem něčeho, co nade vše milujete? Vládu stály přípravy šampionátu asi 232 miliard korun. Tým USA sehraje svůj druhý zápas tady, ve městě Manaus, na zbrusu novém stadionu za téměř 5,5 miliardy korun. Město Manaus je tak odlehlé, že se tam skoro nedá dojet autem. Proto musel být materiál na stavbu stadionu dovážen loděmi.

Přes Atlantik z Portugalska a pak proti proudu Amazonky. Dobře, vypadá to na zbytečně vyhozené peníze. Hlavně když uvážíte, že se na tom stadionu odehrají jen čtyři zápasy. V Manaus ani není tým, který by ho po skončení mistrovství využil. Tím pádem se tento stadion stane nejdražším ptačím záchodem na světě. Není divu, že jsou Brazilci tak naštvaní. Hlavně když vezmete v úvahu, co z toho na oplátku dostanou. Ale vydělají na tom...

FIFA na tom vydělá. Proto tolik kontroverze. Pořadatelská země většinou nic moc nevydělá. To FIFA, která mistrovství pořádá, vydělá spoustu peněz. Převedu to do pochopitelnější formy. Představte si, že jsou peníze pubické ochlupení a FIFA vosk. Během mistrovství světa budou nadšení, jak si to užíváte, ale při odchodu s sebou vezmou všechny peníze. Dokonce i z míst, kde jste netušili, že peníze máte.

Zanechá vás to v slzách. "Ježíši, co se tu stalo?" "Co se stalo? Do toho už znova nejdu!" FIFA má totiž na pořadatelské země určité daňové požadavky. FIFA a její dceřiné společnosti jsou zproštěny placení daní. Na všech úrovních. Na státní i místní úrovni. Všech daní.

Spotřebních daní, daní z příjmů. Cokoliv vás napadne. Podle odhadů odpustí Brazílie organizaci FIFA na daních 4,3 miliardy korun. Wesley Snipes si asi teď říká: "Měl jsem se dát na fotbal!" "Teď je to jasné." FIFA tvrdí, že toho po sobě hodně zanechá. Což je pravda.

Třeba nové zákony. V minulosti totiž Brazílie schválila tohle. Roku 2003 zakázala brazilská vláda na stadionech alkohol, protože zbůsobil úmrtí spousty fanoušků. To zní jako rozumný nápad. Dokonce to i může zachránit životy. Problémem je, že jedním z hlavních sponzorů FIFA je Budweiser. A ten prodává produkt, kterému zatvrzele říká pivo.

FIFA se pustila do ochrany Budweiseru proti zákonu, který má chránit lidi. Proto se generální tajemník FIFA vydal do Brazílie s jasným poselstvím. Je mi líto a možná budu znít trochu arogantně, ale o tomhle se zkrátka vyjednávat nebude. V zákoně musí být jasně dáno, že máme právo prodávat pivo. "Možná budu znít trochu arogantně, ale jak se říká, na vaše zákony a veřejnou bezpečnost se*e pes, je to tak?"

Nejzajímavější na tom je, že FIFA úspěšně dotlačila Brazílii ke schválení takzvaného "Budweiser zákona", který dovoluje prodej piva na stadionech. Tohle vás teď možná vyděsilo. Nebo jste si oddechli, že nemá FIFA za sponzora kokain a motorové pily. Ale Brazílie má štěstí.

Brazílie má štěstí, že si vynutili jen prodej alkoholu. Když se před čtyřmi lety pořádalo mistrovství v Jihoafrické republice, FIFA si vynutila vznik speciálního soudu po dobu mistrovství. Zní to legračně. Je to jako jít na baseball a pak stanout před soudcem Phillym Phanaticem. Jenže v tomhle případě nešlo o žádný vtip. Dva Zimbabwané ve středu okradli zahraničního novináře, ve čtvrtek byli zatčeni a další den je odsoudili na 15 let.

To je až nepříjemně rychlé. Asi jako kdybyste si objednali čínu a oni vám ji přivezli do pěti minut. "Děkuji, ale jste až moc rychlí." "Neměli jste čas to uvařit pořádně." Je trochu ironické, že FIFA zakládá jakýkoliv justiční systém s ohledem na skandály, které za ty roky nahromadila. Představitelé FIFA se snaží vyřešit své zákulisní problémy odvoláním dvou činovníků spojených s korupcí.

FIFA prožívá skandál. Jack Warner, obviněný z uplácení, rezignoval na post viceprezidenta. FIFA se musela vypořádat s velkou spoustou korupčních skandálů. Úplatky a FIFA k sobě patří stejně jako burákové máslo a džem. Ale neměly by. Burákové máslo a džem k sobě přirozeně patří, FIFA a úplatky by k sobě měly patřit jako burákové máslo a dítě s alergií na ořechy.

"Ne, Trevore, ne! To je pro tvého brášku!" A pokud si myslíte, že FIFA pořád nevypadá jako ultimátní záporák, tohle je zasedací místnost v jejich hlavním sídle. Přesně tak. FIFA se očividně nechala inspirovat poradní místností z Dr. Divnolásky. To je důkaz, že této organizaci je úplně fuk, co si o ní myslíte.

A i přes to tvrdí pohlaváři FIFA, že jsou skromnou neziskovou organizací. Jsme nezisková organizace. A taky jí chceme zůstat. Nezisková organizace s více než 20 miliardami na účtě. Ale to jsou rezervy. Rezervy.

Rezervy v hodnotě 20 miliard. Pokud je váš fond na horší časy takhle velký, měli byste se jít podívat, jestli vám v něm neplavou kreslení kačeři. Možná nejste až tak neziskoví. Mimochodem... Muž, kterého jste právě viděli, je Sepp Blatter. Už jen jeho jméno by mělo být výstrahou.

Jestliže se jmenujete Sepp, tak jste minimálně někoho uškrtili během barové rvačky. To je prostě fakt. Dovolte mi, abych vám ukázal, jaký je Sepp Blatter člověk. Nedávno se ho zeptali, jak by se dal zpopularizovat ženský fotbal. Odpověděl, že by měly fotbalistky nosit kratší šortky. Skvělý nápad. Navlečte ženy do sexy kraťasů a říkejte tomu roštěnkový fotbal.

Když už jste u toho, zkraťte dresy a nahraďte míč talířem křidélek. "Nas*at, otevřeme si Hooters." FIFA... FIFA, skromná neziskovka. I přes to, že utratila 550 milionů korun za United Passions, beletrizovanou verzi jejích dějin, ve které hraje Seppa Blattera z nějakého důvodu Tim Roth. A tento film vypadá stejně otřesně jako samotná FIFA.

Budeme Fédération Internationale de Football Association. FIFA. První mistrovství světa se bude konat v Uruguayi. Máš vše, co potřebuješ k tomu, abys nás vedl. Ale stačí sebemenší chyba a končíš. Kdo by natáčel film, ve kterém jsou hlavními hrdiny pohlaváři? Šílené na tom je, že nepotřebujete dvě hodiny a Tima Rotha, protože nejlepší film o Seppu Blatterovi už byl natočen.

Je deset vteřin dlouhý a najdete ho na YouTube. To je nádherné... To je jediná příležitost, při které můžete s čistým svědomím říct: "Jsem rád, že ten stařík spadl z pódia." Ale to nejhorší na FIFA není její minulost ani současnost, ale budoucnost. Pořadatel mistrovství světa v roce 2022 už byl totiž vybrán. Pořadatelskou zemí mistrovství světa v roce 2022 se stává Katar.

Katar? Dokázal bych vyjmenovat 50 důvodů, proč je to špatný nápad. Teploty v Kataru dosahují až 50 stupňů Celsia. Je to nevhodné prostředí pro venkovní sportovní akci na profesionální úrovni. 50 stupňů Celsia je 122 stupňů Fahrenheita. Mistrovství světa ve fotbale se má konat na místě, kde se fyzicky nedá hrát. To je, jako kdyby se NFL rozhodla uspořádat Super Bowl v jezeře.

Panují dohady, že někteří činovníci přijali úplatky za to, aby se tam mistrovství konalo. Doufám, že je to pravda. Jinak to totiž nedává vůbec žádný smysl. Nejenom kvůli podnebí, ale i kvůli pracovním podmínkám. Katar je otrokářský stát v 21. století. Zahraniční pracovníci nemohou zemi opustit bez výstupního víza.

Toto vízum musí podepsat jejich zaměstnavatel. - Kdo má váš pas? - Můj pas je v hlavní kanceláři. - Takže jste tu uvězněn? - Ano. Každý den tu někdo umře. Průměrně umírá více než jeden dělník denně. Podle odhadů zemřou více než 4 tisíce pracovníků z Indie a Nepálu. A to ještě před tím, než šampionát v roce 2022 vůbec odstartuje.

Takže chcete říct, že mistrovství světa v Kataru bude nejzhoubnějším stavebním projektem na Blízkém východě od té doby, co se budovalo tohle. Doufám, že teď už jsem vás přesvědčil o tom, že je FIFA odporná. Ale i tak je neskutečně mocná. Protože se i přes to všechno na mistrovství hrozně těším. A sám do teď nechápu, jak mi může organizace, která způsobuje tolik utrpení, zároveň dělat takovou radost.

Takže se dostáváme k tomu, čím jsme začali. Kopaná nebo fotbal je tu náboženstvím. Nejen to. Je to organizované náboženství a FIFA je církví. Přemýšlejte o tom. Její vůdce je nedotknutelný, nutí jihoamerické státy utrácet peníze, které nemají, za stavbu opulentních katedrál a možná bude zodpovědná za ohromné množství mrtvých na Blízkém východě.

Ale, ale, ale... ale pro miliony lidí po celém světě, včetně mě, je FIFA zároveň strážcem věci, která dává jejich životu smysl. A pokud nepřiláká Američany k fotbalu ani toto přirovnání, tak už nevím co. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (103)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

je to hotova baba jaga vse co rekl to se presne stalo :/

10

Odpovědět

veľmi aktuálna téma :)

91

Odpovědět

Vůbec nechápu smích publika v některých momentech!

79

Odpovědět

Fucking
Idiotism
For
Assholes

Fotbal je pi*čovina pro ču*ráky

65101

Odpovědět

Tohle video je fakt hustý, ale bohužel pravdivé MS v Qataru může uspořádat jenom debil.Co bych chtěl vidět je SuperBowl v jezeře :D :D

472

Odpovědět

Mě přijde vtipný, jak si každý dokáže jenom ztěžovat, má o tom nashromážděno neskutečně informací a všechno to je k ničemu. Někdo s takovou mocí a vlivem, jako je třeba tenhle týpek, kterého vidím poprvé, by mohl uspořádat tak velké demonstrace a strhnout s sebou tolik lidí, že by si FIFA rozmyslela, co bude dál dělat. Nehledě na to že by se přidali další známé tváře a měli bysme najednou hromadu lidí, co chtějí něco dělat. Že umře 4000 lidí v Kataru? Komu to vadí? Vsadím se, že ten šampionát tam stejně bude. Lidi jste moc líný, nechce se vám opouštět zajetý život, abyste náhodou neztratili místo na svym křesle tvl.

2251

Odpovědět

Je to tak lidem jsou takové věci u p****e.

81

Odpovědět

Mně zase příjde vtipný, když někdo vyčítá ostatním že jsou líný a přitom on sám udělal maximálně to že napsal komentář a myslí si že tím mezi ně nepatří ;)

41

Odpovědět

4:45 zbůsobil

jinak děkuji moc za překlad'

25

Odpovědět

what Conan say? :D
https://www.youtube.com/watch?v=GFPuTgoZQ-g

27

Odpovědět

FIFA je banda hajzlů, co si přivlastňují tento sport aby mohli brát nehorázný prachy za nic... zorganizovat šampionát lze i bez těchto šmejdů, to stejné jako IIHF

284

Odpovědět

Největší borec! Prosím, víc jeho videí ;)

822

Odpovědět

Moc dobrej pořad. Všechny ty přirovnání a legrační obraty či srovnávání jsou promyšlený. Hlavně co mě na tom fascinuje je jak cíleně přecházejí z humoru k realitě to vám vždycky zmrzne úsměv na tváři....

1421

Odpovědět

Tento pořad je výborný :) velmi pěkně nastiňuje situaci a motivuje mě vyhledat si hlubší a obsáhlejší informace o daném tématu... jen tak dál ! :)

1711

Odpovědět

Hlavně se borec nebojí mluvit o vážných problémech. Dneska docela aktuální problém, že v Brazílii lidi nemají co žrát, ale přesto dají takové velké peníze na fotbal, proč ne.. Neboli, fotbal je hra kdy desetitisíce chudých lidí kouká, jak si milionáři čutaj do míče. Mimochodem fotbal mám rád, jenom tenhle přístup je strašnej :/

882

Odpovědět

Jo tak bylo :-)
http://www.videacesky.cz/ostatni-zabavna-videa/ja-se-na-mistrovstvi-sveta-nechystam

21

Odpovědět

Nevím, jestli to tady náhodou nebylo, ale tahle slečna to také docela hezky vysvětlila z pohledu Brazilce. Omlouvám se těm, co tomu neporozumí, ale byla by škoda, aby to tu nezaznělo.
https://www.youtube.com/watch?v=ZApBgNQgKPU

21

Odpovědět

Přeložte jeho rozhovor s bývalým ředitelem NSA (Státní Bezpečností Služba), tam ho dobře rozebírá.

130

Odpovědět

Oprava, teď měl rozhovor se Stephen Hawkingem.

30
Další