Studentské půjčkyLast Week Tonight

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 235
96 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:1 364
Počet zobrazení:20 381

V dnešním videu se John Oliver zaměří na téma studentských půjček a dluhů. O placení povinného školného na vysokých školách se už několik let mluví i u nás. Dozvíte se, proč takové dluhy nejsou dobré, kdo na tom vydělává nejvíce a nakonec Oliver opět zorganizuje takovou menší protestní akci. Kompletní epizody pořadu Last Week Tonight with John Oliver můžete sledovat každou neděli v noci na televizní stanici HBO Comedy.

Přepis titulků

Tento týden stovkám tisíc studentů vysokých škol začíná výuka. Jedna věc je jistá. Po dokončení školy většině studentů zůstane víc než jen levný polyesterový talár a kopie Och, místa kam zamíříš od dojaté tetičky. Zůstane jim toto. Sedm z deseti studentů loni opustilo vysokou školu v dluzích. Celkový dluh studentů v USA je větší než 1 bilion dolarů.

Přesně tak. Dluhy studentů jsou vyšší než dluhy z kreditních karet a půjček na auta. Předbíhají je jen hypotéky. Dluhy studentů jsou jako lidský papilomavirus. Pokud půjdete na vysokou, téměř jistě ho chytnete. A pokud ano, potáhne se s vámi po zbytek života. Podle zákona jsou studentské půjčky zvláštním druhem dluhu. Je to jeden z nejnepříjemnějších dluhů.

Při bankrotu vám ho neodpustí, budou vám brát výdělek, budou vám brát vrácené daně, budou se s vámi soudit. Tady to zastavím. Ukradnou vám peněženku, zastaví vaše dětské boty, scvrknou se na 5cm velikost, schovají se do vaší kapsy a budou vám krást drobné. Dluhy studentů se za posledních 10 let ztrojnásobily.

Dříve měl každý student album s hity Boba Marleyho, dneska má studentskou půjčku. Jak je to možné? Víc než 90 % studentských půjček poskytuje federální vláda. Začalo to dobrými úmysly. Toto je jeden z prvních federálních studentských programů. Chudoba nesmí bránit ve vzdělání. A vzdělání musí nabídnout možnost uniknout chudobě.

Uniknout chudobě... Mimochodem, to by byl nejhorší film s Kurtem Russelem. Zpřístupnit systém vyššího vzdělávání bylo hlavní prioritou L. B. Johnsona. Hned vedle uspořádání lybijské bazénové party ve Vietnamu a hledání kalhot, do kterých by se mu vešly jeho obří koule. To poslední může znít jako vtip, ale poslechněte si tento skutečný rozhovor, který měl se zástupcem oděvnické společnosti Haggar.

Rozkrok, tam kde se mi houpou koule, je mi vždycky moc těsný. Mohli byste mi tam teda přidat pár centimetrů, protože mě to řeže. Je to jako jezdit po ostnatém drátu. Mohli byste mi přidat pár centimetrů, tam, kde... ...končí zip? Někde kolem mojí řitě?

Tohle je skutečné. Mysleli jsme si, že to B. v jeho jménu znamená Baines, ale znamená to, koule, moje obří koule jsou moc blízko řitě. Nejsou dějiny zábavné? Stejně jako varlata L. B. Johnsona i program studentských půjček nabobtnal do děsivých rozměrů. Jedním z důvodů může být to, že v posledních letech státy ořezaly rozpočet vzdělávacích instutucí o 23 %.

Školy na to zareagovaly zvýšením školného, kvůli čemuž si studenti museli brát ještě větší půjčky. Proč myslíte, že mají školy tolik a capella skupin? Vědí, že zní hloupě, ale nemohou si dovolit koupit nástroje. Dalším následkem škrtů bylo to, že některé komunitní vysoké školy musely zredukovat kapacitu. Následkem toho byl program na zdravotní sestru v Severní Karolíně, kde musíte na čekací listinu, abyste se dostali na čekací listinu.

Přesně tohle ve státě tabáku a grilování potřebujete. Nedostatek zdravotních sester. Ale tohle vše je ukázkou toho, že lidé v této zemi chtějí chodit do školy, aby se měli lépe. A je dobře, že mají přístup k federálním půjčkám, které jim to umožní. Problémem je to, kdo ze studentských půjček nejvíc těží. Soukromé školy.

Třeba University of Phoenix a ITT Tech. Většina z nich nabízí své akcie na Wall Street. Vysílají takovéto reklamy. Jednou večer jsem se koukal na televizi a v ní běžela reklama ITT Tech. Rozhodl jsem se jim zavolat. Mé vzdělání se vyplatilo. Dnes je to 12 let, co jsem začal pracovat v letectví. Na svém životě bych nic nezměnil.

Jsem už 10 let ženatý a mám dva krásné syny. Vše je skvělé. To je hezké. Ale musím říct, že věta Vše je skvělé, mi přijde hrozně podezřelá. Jediná osoba, která to také říká, je Janice z účetního a ta si do kávy přilévá Jima Beama. Pětkrát denně si před zrcadlem v umývárnách opakuje: "Drž se, Janice, to zvládneš."

Soukromé školy jsou zodpovědné za víc než třetinu studentských půjček. To i přesto, že do nich chodí jen 13 % studentů. To je naprosto neúměrné. Částečným důvodem, proč jsou soukromé školy zodpovědné za tolik procent dluhu, je to, že nejsou levné. Byl jsem překvapen, jak drahé soukromé školy jsou. Stojí 5 až 6krát víc, než komunitní vysoké školy.

A 2krát víc než státní univerzity. Páni... Stojí 5 až 6krát víc než komunitní vysoké školy. Navíc ani nemůžete jít pařit se třídou úžasných raubířů. Řekněme po 6 sérií a film. Pokud vás zajímá, proč si účtují tolik peněz, nemá to nic společného s kvalitou vzdělání. Pokud se podíváte na soukromé vysoké školy, zjistíte, že 20 až 25 % jejich výdělku se investuje do marketingu.

Kolem čtvrtiny. Ve většině případů na zaměstnance jde kolem 10 až 20 %. Za učitele utratí jen polovinu toho, co za marketing. Zamyslete se nad tím. Jako by říkali: "Učitelé, netvrdíme, že na vás nezáleží, jen říkáme, že na reklamě o vás záleží dvakrát tolik." "Dolar pro vás, dva na reklamu s Waynem Bradym."

To je fér. Jde o to, že z mé obchodní perspektivy tato nerovnost dává jistý smysl. Když jdu koupit parfém pro mou matku, lahvička a její obsah mají hodnotu pár korun. Ovšem reklama zvedne cenu klidně o 100 korun. Pro začátek...

Přestaň mamce kupovat parfém, ty zasr*nej úchyláku. "Miluju, jak voníš, mami." "Voníš hezky." Zadruhé, parfém není vzdělání. I když přiznávám, že oboje využívá agresivní marketing. Parfém vám nastříkají do očí hned jak vkročíte do obchoďáku, ale u soukromých škol je to ještě horší. Zara Crowley v roce 2007 sháněla studenty pro soukromou Westwood College.

Říká, že už nedokázala lovit lidi z nízkopříjmových skupin a využívat něco, čemu říkají citlivá místa. Citlivým místem mohla být práce u McDonalda nebo že nechtějí být jako jejich rodiče. Kontaktovali jsme je a řekli jim: "Mysleli jsme, že v životě chceš něco dokázat. To chceš celý život pracovat ve fast foodu?" Učili je mířit na citlivá místa.

Jediná povolání, která by to měla mít povoleno, jsou dominy nebo emo skupiny. Nikdo jiný. Toto cílení na citlivá místa se zdá být rozšířenou technikou. Toto je skutečný snímek, který je náborářům ITT Tech při výcviku ukazován. Ta fotka je z filmu Maratónec, kde Laurence Olivier hraje nacistického mučitele.

Možná byste se nad svým obchodním modelem měli zamyslet, když se řídíte logikou: "Hele, nacistům to fungovalo, tak tomu dejme šanci." Ale pokud se na takovou školu přihlásíte, jakého vzdělání se vám dostane? Pamatujete toho absolventa ITT Tech, který si žije ku*evsky dokonalý život? V té reklamě tvrdí, že získal titul diplomovaného specialisty v oboru inženýrství na kampusu ITT v Sylmar.

Zkontrolovali jsme veřejně dostupné údaje. Ze 115 studentů, kteří se do toho programu roku 2012 zapsali, tři čtvrtiny nedostudovaly. A jen 13 z nich našlo práci v oboru. To znamená, že byste na tom byli lépe, kdybyste studovali v Bradavicích, protože tam aspoň smíte mít sovu! Ale i ti, kteří dostudují, mohou mít se sháněním práce stejný problém, jako studenti oboru zdravotní sestra na Corinthian College.

Byla jsem na spoustě pohovorů, kde se mě ptali, zda jsem někdy byla v nemocnici. A já jim musela říct, že jsem v nemocnici nikdy nebyla. Vůbec nikdy. Místo praxe na psychiatrii jsme šli do muzea scientologie. Cože?

Scientologové v psychiatrii nevěří. Jejich muzeum se jmenuje Psychiatrie a průmysl smrti. Jít během své praxe na psychiatrii do muzea scientologie je z medicínského hlediska šílené. Nebo důkazem toho, jak v tvém těle posiluje thetan. Není to... Chceš jim ukázat tu kontroverzi. Kvůli této zprávě jsme Corinthian College kontaktovali. Požadovali, abychom nezapomněli zveřejnit pár věcí.

Třeba to, že tyto ženy školu žalovaly, dosáhly finančního vyrovnání a později se staly registrovanými sestrami. A pokud bychom tato fakta nezmínili, tak by to bylo bezohledné pohrdání pravdou. Ne takové bezohledné pohrdání pravdou, jako když pošlete studenty lékařství do zasr*ného muzea scientologie, ale opravdu hodně bezohledné! Také po nás chtěli, abychom zmínili jasný a rozsáhlý popis následných událostí.

Abychom tomu dostáli, měli byste vědět, že toto léto proběhla kontrola zaměstnanosti a Corinthian College musí prodat nebo zavřít všechny své školy. Hádám, že chtěli, abychom řekli tohle. Takže to máme splněno. Ale abychom byli fér... No tak, v klidu... Abychom byli fér, federální úřad se snažil tyto školy regulovat.

Z federálních půjček smí pocházet jen 90 % jejich příjmů. Avšak čtyři soukromé školy našly odporná zadní vrátka. Pravidlo 90:10 říká, že jen 90 % příjmů smí pocházet z půjček, ale těch zbylých 10 % může pocházet z půjček veteránům. Objevily dávky pro veterány. Tyto školy šly po dávkách veteránů, takže využily možnosti zapsat víc studentů. Jo, šly po veteránech.

Jediný případ, kdy je v pořádku jít po veteránech, je tehdy, když je necháte projít dveřmi jako první. Ne, když je chcete oškubat o peníze! Soukromé školy získaly 1,7 miliard dolarů díky zákonu G. I. Bill a to jen v minulém školním roce. Tohle je cesta, kterou se Ashford University rozhodla vydat, aby získala ty slaďoučké dolary veteránů. Zamířil jsem na základnu námořnictva v Severní Karolíně, kde jsem zjistil, že jedna soukromá vysoká škola posílala náboráře do kasáren raněných vojáků.

Zde nabírali mariňáky s poraněným mozkem, kteří si stěží pamatovali, na jaký obor se hlásí. No ty krávo... Soukromým školám bych rád vzkázal, že nám všem daly prvotřídní vzdělání v lidské odpornosti. Všichni z toho nyní máme diplom.

Ale teď pro vás mám nějaké dobré i špatné zprávy. Dobrou zprávou je, že před pár lety Obamova administrativa připravila přísnější standardy pro soukromé školy. Špatnou zprávou je vše, co se stalo potom. Soukromé školy toho roku utratily 10 milionů dolarů za lobování a také, což je naštěstí vtipné, tyto školy zaslaly vládě tisíce dopisů od řadových studentů a učitelů, kteří nechtěli zpřísňovat regulace.

Jeden vám přečtu. "Jsem studentem na [INSTITUCE] a studuji [PROGRAM]. [INSTITUCE] mi poskytuje vzdělání a trénink, který potřebuji k tomu, abych se mohl stát vysněným [POVOLÁNÍ]." Spousta lidí se ani neobtěžovala vyplnit ta prázdná místa. Mohli to udělat alespoň trochu zábavnější. Mohli chodit na Smradozadkovou univerzitu a chtít titul v párkových studiích.

Dejte si trochu záležet! Nejhorší je, že ta kampaň zafungovala. Přísnější pravidla pro soukromé školy se nakonec smetla ze stolu. Nejnovější verze těchto pravidel se čeká v listopadu. A spolčení soukromých škol, APSCU, proti tomu stále tvrdě lobuje. Pokud byste APSCU rádi sdělili, co si o jejich chování myslíte, připravili jsme pro vás vzorový dopis.

"Těm, které to může zajímat: Jsem [ZADEJ JMÉNO], lidská bytost s [POPIŠ ALESPOŇ URČITOU ÚROVEŇ ROZUMU], která už má dost vašich [SYNONYMUM PRO VOLOVINA]. Bez ohledu na... Bez ohledu na výhody... Bez ohledu na výhody, které soukromé školy přinášejí, vaše skupina chrání ty nejhorší aktéry a [DALŠÍ NADÁVKY].

[NÁVRHY, KAM SI TENTO SROLOVANÝ DOPIS STRČIT], [PROSBA O SNĚZENÍ LIDSKÉHO ODPADNÍHO PRODUKTU], Děkuji za váš čas. [OPĚT JMÉNO] Poslužte si. Běžte na internet, zkopírujte si tento dopis, neobtěžujte se ho vůbec vyplňovat a zašlete ho APSCU na tuto adresu. Možná z toho budete mít lepší pocit.

Ale bude to jen dočasné. Problém studentských dluhů se netýká jen soukromých škol. Ony zmizí, ale problém studentských dluhů tu bude stále. Naši vůdci se rozhodli, že vzdělání je velice důležité, ale ne tolik, aby vám ho zaplatili. Když to víte, nechte mě, abych promluvil ke všem prvákům na vysoké, kteří mají studentské půjčky. Musíte tenhle pořad okamžitě přestat sledovat.

Na tohle nemáte čas! Běžte ven a pořádně si užívejte svou vysokou školu! Možná za ni budete platit po zbytek svého života! Mluvím vážně! Pijte pivo trychtýřem, uneste školního maskota, zjistěte, zda nejste gayové a pokud ne, stejně zažijte nějaké homosexuální zkušenosti. Na vysoké se to nepočítá.

Staňte se tím divným člověkem, který na přednášky jezdí na jednokolce. Zjistěte, kdo na vaší škole je jako dvojčata Winklevassova, a ukradněte jim nápady na stránky. Odpalujte rachejtle ze všech svých tělesných otvorů. Jděte na to! Prosím, ujistěte se, že vysoká bude nejlepším obdobím vašeho života. Díky dluhu, který jsme na vás uvalili, to nejspíš nejlepší období skutečně bude.

Mazejte ven a pusťte se do toho! Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (92)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Mihthril: Skús bloomberg. Niesú tam len financie. Je tam z každého rožka troška.

http://www.bloomberg.com/video/72756316-michael-burry-profiled-bloomberg-risk-takers.html

01

Odpovědět

Podal to vtipne ale to tema jako takovy je dost smutny teda. Nechapu jak vubec o necem takovym muzou uvazovat i v CR kdyz cechy a financni gramotnost od sebe deli neskutecne obrovksa propast.

132

Odpovědět

Krásny kapitalistický plánik. Ale ľudia si zato môžu sami.

78

Odpovědět

Je zarážející, kolik lidí si myslí, že školné je jen dobrý nápad, který byl zneužit. Nebyl, funguje přesně tak, jak od počátku fungovat měl. Schválně si vygooglujte pojem "industry-written laws".

164

Odpovědět

https://www.youtube.com/watch?v=XgfxnZYv4kQ
nikto
si neuvedomuje, že jediným dôvodom, prečo sú v prvom rade náklady na vysokú školu také vysoké sú všetky tie štátne programy. Bez tých programov by ľudia nepotrebovali pôžičky, nepotrebovali by štipendiá, pretože by si to mohli sami dovoliť.

Prečo sú vysokoškolské poplatky dnes vyššie?
Za prvých 45 rokov, kedy Yale vyberal poplatky, ich výška bola úplne rovnaká -
bolo to 33 dolárov ročne a 45 rokov vôbec nerástli. Potom trochu vzrástli, v roku 1870 vzrástli asi na 140 dolárov ročne a potom o 45 rokov neskôr vzrástli na 160 dolárov.
Ďalších 45 rokov rástli o 15%. Dnes sú školské poplatky okolo 35 tisíc dolárov. Vzrástli stonásobne.V 19. storočí vzrástli len trojnásobne ale v 20. storočí vzrástli sto krát toľko.

Čo sa teda stalo, čo sa zmenilo?
Prečo školské poplatky vôbec nerástli a teraz idú do nebies? Jediné, čo sa zmenilo je, že štát chcel, aby si ich mohlo dovoliť viac ľudí a spôsobil, že závratne rastú.Pretože čo štát robí? Štát dáva deckám peniaze, aby mohli ísť do školy. A čo školy spravia? Zvýšia cenu.Štát vám umožní, aby ste išli do banky a požičali si koľko len chcete, aby ste mohli ísť do školy.Keďže vy máte neobmedzené množstvo peňazí tak zdvihnú ceny.
Študenti teda medzi sebou súťažia s peniazmi od štátu o to, kto je schopný zaplatiť najviac.A vysoké školy si povedia, že je to pre nich skvelý obchod. A každý rok zdvihnú poplatky.A presne to robia, každý rok len dvíhajú ceny.Tento rok, počas najväčšej recesie od Veľkej hospodárskej krízy vzrástli školské poplatky o 7%.

Ako je možné, že stále rastú?Je to kvôli štátu. Federálna centrálna banka vykúpi všetky tie študentské pôžičky.Jediný dôvod, prečo študent dostane pôžičku je, že za ňu štát ručí.Inak by nikto nebol tak hlúpy aby dával takéto pôžičky.A ak by aj požičiavali, tak úrok by bol taký vysoký, že by ste ju nechceli.Takže nikto v tejto miestnosti by nešiel študovať.
Ak by štát zajtra prestal so študentskými pôžičkami, zrazu by sa nikto nehlásil na vysokú školu.Čo spravia školy? Len tak zavrú?Nie, znížia poplatky.

Za prvé, majú veľmi vysoké fixné náklady, veľké prázdne triedy a tak ďalej.
Ak by znížili poplatky z 20 tisíc na 2 tisíc 2 tisíc je viac ako nič od prázdnej stoličky nedostanú žiadne školské poplatky. Prvá podmienka podnikania je udržať si príjem - akýkoľvek príjem je lepší, než žiadny príjem.Hraničné náklady na ďalšieho študenta sú takmer nulové, všetky náklady sú už pokryté.Preto by prudko znížovali školské poplatky.

Prečo ich dnes prudko neznižujú? Pretože nemusia. Ľudia ich aj tak zaplatia.V momente ako by sa to stalo, čo by univerzity spravili?Nedosahujeme zisk pretože vyberáme len 2000 ročne, čo spravíme?Budeme znižovať náklady.Budú hľadať, koho môžu prepustiť, koho nepotrebuju.Pôjdu za predraženými profesormi a povedia im, že im už nebudú platiť toľko peňazí, pretože si to nemôžu dovoliť.Znížime vám plat, znížia všetkým plat a zvýšia efektívnosť.A zrazu dokáže vysoká škola opäť dosahovať zisk za nižšie poplatky.

194

Odpovědět

Pretože kedysi skutočne išlo o vzdelanie. A peniaze si platil, aby škola mala s čoho skutočne žiť a platiť zamestnancov. Od konca 20.storočia a začiatku. 21. je to všééééétko len a len a len a len o peniazoch. Ľudí už nezaujíma vzdelanie, zdokonaľovanie sa v niečom, objavovanie, nič také, peniaze, peniaze.

54

Odpovědět

Mám skôr pocit, že cena bola vždy podobná a menila sa hlavne cena doláru :)
v roku 1870 bol jeden dolár slušný cash :)

53

Odpovědět

+thorium.cekuj.netto by dávalo zmysel, ak by školné rástlo rovnakým tempom ako rastie inflácia, lenže nerastie - keby rástlo rovnakým tempom, tak takéto video ani nevznikne...
respektíve by sa ľudia rovnako pohoršovali aj nad akýmikoľvek inými službami

41

Odpovědět

+thorium.cekuj.netMeh... skutočne prudko pochybujem že tak komplexný systém je lineárny :)
Keby bol, dnešná zmena na trhu by znamenala zajtrajšiu zmenu v maloobchode.
Nič také samozrejme neexistuje :)

23

Odpovědět

Ono to není o školném, ale o jeho míře. Když se před pár lety diskutovalo o zavedení školného, tak jsem narazil na jeden článek vysvětlující, jak funguje například Harvard. V prvé řadě je nutné vědět (pomineme-li rozdělení do dalších org. složek), že se nejedná o nějakou s.r.o. (či obchodní korporaci), ale o jakousi nadaci. Kde hlavní slovo má "správní rada". Ta mimochodem existuje i u našich veřejných VŠ, ale nemá skoro žádné pravomoce a je to spíše čestné korýtko (ano, Hašek má v jedné taky funkci).
Roční školné na Harvardu je cca 1 000 000 Kč. Pokud budu konkrétní tak LL.M. program vychází dohromady v přepočtu na 1 747 000 Kč (včetně ubytování, stravy, učebnic, pojištění), samotné školné 1 167 000 Kč. - což je informace dobrá pro zahraniční studenty. Ale
Podle výše zmíněného článku platí plné školné jen malé procento studentů. Nevím jak je to se zahr. studenty (zřejmě musí sehnat ext. stipendium), ale občané USA tam platí jenom v případě, že jejich rodiče vydělají (ročně) určitou částku (cca 1 200 000) nebudou po nich chtít školné vůbec. Pro vyšší výdělky jsou pak nastaveny (sociální) stipendijní programy. A samozřejmě půjčky. A samozřejmě i prospěchové stipendia.
Harvard, ale vydělává jinak. Vydělává na darech svých absolventů, kteří díky věhlasu své školy mají takové příjmy, že si to mohou dovolit (a v budoucnu si budou moci dovolit zaplatit i plné školné pro své děti). Já si myslím, že toto je spravedlivý systém.

93

Odpovědět

A nevím jak vy, ale já jsem pro školné na veřejných školách. Samozřejmě s limitem 10 000 Kč na semestr. To dává 100 000 za studium. To není moc, když se dobře nastaví systém půjček (bezúročné, či blížící se lombardí sazbě nebo jiné podmínky).
Ale je nutné první zajistit dobrý systém stipendii. Zvláště pak sociálních, aby nevznikla bariéra pro nízkopříjmové rodiny. A samozřejmě prospěchové (aby studenti byli ještě více motivováni). To samozřejmě jde ruku v ruce s většími právy studentů = platím si, tak chci kvalitní výuku a chci nějaký feedback ke svým úkolům, menší sem. skupiny, osobnější přístup. Ze zkušenosti vím, že předměty spolufinancované EU, měly takový potenciál a mnohdy jej využily (byl tam přísný dohled od EU, ne od studentů).

94

Odpovědět

Chápu že to v tom překladu jde blbě vysvětlit, ale John mluví o "for-profit schools" což nejsou ani státní ani soukromé univerzity nebo (koleje, colleges). To jsou private nebo state universities (colleges) - což je něco úplně jiného. Možná by to chtělo dát vysvětlivku pod video :)

100

Odpovědět

Celé video je silně zavádějící. Nechápu, jak se může během celého řešení problému odklonit od tématu a přejít někam jinam. Kdyby to byla slohovka, dostal by za pět. Tohle je už několikáté video, kde začne o něčem a pak skončí úplně někde jinde.

436

Odpovědět

Nikdo z vás tady nepochopil pointu celého videa. Nikdo, což je k zblití. Proč je současná ekonomická krize? Hm? Kvůli bublině z hypoték. Právě zadlužování studentů je považováno za podobnou bublinu. Jde jen o to, jak dále zadlužovat společnost. Btw je mi to celkem ukradený, jsem kapitalista a jsem rozhodně pro. Já v dluzích nebudu, jsem z dobré rodiny, která parazituje na normulních lidech. Což jen podporuji a budu pro to dělat vše i v budoucnosti.
Je fakt, že nejlepší univerzita (ne VŠ, ale univerzita-ty sra..., co jsou u nás, bych nenazval ani školou), má majetek v hodnotě 23 miliard dolarů. To je něco, co? Studium pak odpovídá těmto financím. Proto bych nesrovnával školy mezi sebou.
Kecy okolo, které jako vždy máte, jsou jen kecama lidí u piva, kteří se baví věcma, kterým ani nerozumí. Harvard mimoto platí 60% studentům studim, tj. studujou zdarma. Znám lidi, co studují na pořádných školách a skutečné problémy jsou za oponou, za kterou většina lidí evidentně ani nevidí. Třeba proto, že nechodí ani do divadla, ani na operu a oponu nikdy ani neviděli.

650

Odpovědět

Páni... Hele, moc to nepřeháněj, praskne ti žilka a budeš vláčet nohu za sebou

374

Odpovědět

Četl to někdo?

305

Odpovědět

A žádná rozumná reakce? Dvě věty a nic víc. Infarkat doufám dostanu, nerad bych se dožil důchodu.

210

Odpovědět

+TichýZmrdA chápu ty disliky, jsou od socek. Nic ve zlém...

220

Odpovědět

+TichýZmrdChceš rozumnou reakci? Napiš rozumný komentář!

262

Odpovědět

Nechápu, proč má někdo tendenci, když je tak silně nad věcí, oslňovat "hloupé socky" - patrně kdokoliv (btw. s tak fádními informacemi) a dávat na odiv svoji sociální a informační nadřazenost sarkasticky s pocitem nadčlověka...možná proto, že je z**d a ví to, když to má i v nicku...a kterého bůhví proč zžírá v tomto směru hněv navzdory jeho finanční nezávislosti.

...nebo, že by tak nad věcí nebyl a dokonce se snad i o názor "sociální spodiny" zajímal, když musí psát věty typu, "chápu ty disliky, jsou od socek"...a urážet na druhý, třetí,...pád...pak chápu tu celkovou podrážděnost neřešitelného dilematu...charakter vs. realita (důraz, co si lidé o mě myslí) = baron sedlák

190

Odpovědět

+MMZ*o mně :-)

10

Odpovědět

+MMZA jak se člověku jako ty líbí myšlenka nepodmíněného základního příjmu? Nebere ti to trochu dech, nezvyšuje krevní tlak, neztrácí se sebevědomí? Opěrná zeď sebevědomí vystavěná z peněz by mohla být u tobě podobných lidí stržena, poněvadž kdyby tíživá existenciální sociální situace nikoho nestresovala, tak by nabubřelost tvých slovních obratů byla jen prázdným projevem povýšenosti, ale s velkou míru potutelného smíchu u čtenářů, poněvadž by se bída nikoho osobně (tak) nedotýkala.

Nenapadlo Vás pane TichyZmrd, že mnoho lidí má i jiné priority, než peníze (rodina, věda, ... třeba)? Mít (dobrovolný) smysl života v penězích je velkým projevem osobní chudoby a zmařeného času. A jak by se to (přístup k bohatství) zamlouvalo Thalétovi z Milétu? Horší snad už je jen, než být dobrovolným otrokem peněz, být lakomým, protože jak se říká chudému chybí mnoho, lakomci všechno.

Mě spíše ale udivuje ta otevřenost s jakou demonstruješ svoji osobní, potažmo rodinnou suverenitu, nezhlédl si se v nějaké ideologii staré pár desítek let na západ od nás s pozměněným chápání symbolu Slunce? Tam by mi to docela sedělo...nebo také u těch (další okázalá demostrace kompenzace osobní malosti), kteří šikanují slabší děti ve škole, machýrky na diskotékách, kde demostrují účinky kreatinu, na fyzicky slabších jedincích, nebo blíže zbohatlíky, kteří okradli stát či jeli na hraně zákona, vydělali miliony a teď vyhrožují policistům, že si je koupí i s celou rodinou a znepříjemní jim život tlupou právníků. Chce se mi blejt, Velebnosti!

Tím vším nechci absolutně říct, že kdo má peníze je IDIOT, ba kolikrát naopak. Chytrým, bystrým, nelenivým a pro společnost užitečným jedincům je srdečně přeji. Z úroků vyrostlým rozmazleným fakanům, kteří netuší, co je to pokora a respekt, óó nikoliv. Narodit se jako krásný a bohatý, je často danajský dar. zdraví missák z Monaka :D

120

Odpovědět

+MMZNikdo nepochopil, proč jsem se tak rozčílil. To proto, že původní příspěvky pod videem hovořily pro studentské půčky. Přispěvatelé ovšem za celé ty roky nevzali v úvahu jejich problémy. Suverénně si hráli na liberály, ale bez rozumu.
Secondly, každý má ve společnosti své místo. Já dělám na projektu s Harvardem v technickém zaměření. Peníze nejsou prioritou, ale zevšeobecnil jsem, že lidé z nižších poměrů se často chytnou s davem a nic nového nepřináší. Stejně jako celá diskuse pod tímto videem. Není to moje vina, že se nikdo nechytil konstrukticních bodů v mém příspěvku, ale jen se chytal té mé omáčky okolo. Která, což je jasné, měla vzbudit emoce a urazit, ale ne zmamezir rozumné rekaci na můj příspěvek. Neumíte číst, vidíte jen to, co chcete. Tak ale budete žít i vaše životy, což podporuji. Hodíte se na zaměstance v podnicíh.
Pac a pusu, pokrytci.

12

Odpovědět

+MMZJá jsem spolupracoval 5 let s Akademií věd (při škole), a pak i pracoval. Já vím, co to znamená a o čem mluvíš...ale ten systém práce není pro každého - tedy, že někdo je zaměstnancem nějakého podniku nutně neznamená, že je horší (to je jako hodnotit komplexní osobnost člověka např. jen počtem bodů získaných v IQ testování). Mnoho lidí by na tu práci pochopitelně nestačilo intelektuálně, ale mnoho takovou práci prostě dělat nechce (někteří i po měsíci opouštěli výzkumný ústav - zvláštní, ale skutečné). Setkal jsem se s lidmi na konferencích - i s prestižních univerzit - kteří rozhodně, co do znalostní nepřesahovali mé zkušenější kolegy (alma mater - FJFI, FSv, FS při ČVUT, Matfyz; různé stáže po světě; impaktované články; patenty; prototypy; funkční vzorky, atd.), ba někdy i naopak. A ohánět se Hardvardem je sice fajn (žebříčky univerzit jsou často směšně zkreslené, stačí se podívat na ty parametry a metodiku; tím zrovna nechci shazovat Hardvard (také jeden bývalý kolega tam působil); ale prostě se tady jen oháníš jeho pověstí - 23. miliard $ rozpočet, oproti 3-4 mld. kč čvut, určitě nenaznačuje, že na H. dostaneš poměrově k rozpočtu lepší vzdělání i po započínání kurzu; největší rozdíl je v penězích - to je fakt, ale nikoliv ve znalostech, kterou disponují naše a jejich instituce - dáno historicky a politicky; bohužel tomu odpovídá i náročnost výzkumu, ale proto schopné katedry a ústavy se podílejí na mezinárodním spolupráci; a podobně i mnoho škol v usa je vyloženě špatných; podobně jako spolužák z gymplu neurochirug z cambridge - že by nějak vynikal nad zbytkem třídy mi nikdy nepřišlo, ba naopak; naopak jiný spolužák, který vyhrával či se účastnil celostátních kol z oborových olympiád, po dvou letech nechal výšku a šel vlastní cestou...a že by byl nespokojený, o tom nemůže být ani řeč), ale jak jsem napsal v předešlé reakci, mnoho lidí má prostě jiné priority (znám člověka, který se ve 30 letech stal rentierem a již nepracuje, cestuje, sportuje,...žije skromněji, což mu bylo vždycky vlastní, ale do důchodu mu to stačí; takže během následujících 30 let může pracovat někde s chutí, pokud bude chtít). Summa summarum, budiž ti to přáno - doufám, že budeš reprezentovat své jméno i naši krajinu chválihodně, ale pokud možno se nechovej jako povýšený z**d. Atributem mnoha géniů bylo často chování hraničíjící až se "společenskou demencí", minimálně s arogancí. Klasický a všeobecně známý filmový příklad byl nastínen např. ve snímku Dobrý will Hunting.

Nemysli si, že já to chování stáda nevidím také (Lidé jsou prostě líní přemýšlet jinak a plošně se nezmění. To máš jako s citátem od Hegela k historii. "Z historie se učíme, že se z historie neučíme." Lidé s kritickým myšlení často ani nikdy nezačali.), ale ten příspěvek si mohl napsat konstruktivně celý v pár větách a zasvěceněji (když ti je to prostředí tak blízké), bez té "zlostné omáčky". Mě přijde, že vztahem ke společnosti si člověk prochází stejnými stádii jako když se smiřuje s nevyléčitelnou nemocí (negace - lidé přeci nemohou být tak hloupí - zprávy; agrese - např. tvůj příspěvek. smlouvání - tak to s nimi zkusim, zkusim jim to vysvětlit sám. deprese - ono to fakt nejde, např. když jim přednášíš na fakultě...idioti, při opravování testů. smíření - kdo chce vyjít ze stáda navzdory svému dosavadnímu myšlení, má možnost hledat cesty - ponořit se do výzkumu např. a společnosti servírovat jen srozumitelné závěry a produkty), kterou společnost bezesporu trpí.

K půjčkám a ke školnému, jako k čemukoliv jinému, se dá napsat tolik pro a proti, že pravda může být jak na jedné nebo druhé straně. Nejde jen o prvotní návrh, ten aby prošel, musí být jistě dobrý, minimálně nesmí vadit. Ale u těchto systémových opatření jde často o změny, které následují a musejí reagovat na měnící se podmínky. Zde je vždy zakopaný pes, kor když je subjekt podnikatelem a jde mu o zisk. Funguje to jako inflační spirála, na kterou doplatí většinová společnost - běžný člověk.

70

Odpovědět

Podle toho slovního průjmu nemáš ani nejmenší tušení, jak funguje financování vysokoškolského studia ve Státech. Klasický internetový nevzdělaný povaleč. Zkus to jinde.

10

Odpovědět

+FolwarNevím, nikdy jsem se o to nezajímal. Rozhodně ale nefunguje tak, jak to popisujete tady vy všichni.
Pro lidi jako jsi ty: http://www.fulbright.cz/

01

Odpovědět

Těch nepřátel co musí mít...nicméně je skvělej !

430

Odpovědět

Ačkoliv jsou pravicově orientovaný člověk.(přímo klasický libertarián) Tak si myslím, že školné na vysokých školách by nemělo být zavedeno. A pokud ano tak pouze formou dluhu u státu, který se student zaváže splatit po nalezení zaměstnání.(bezúročně, maximálně se započítanou inflací)

402

Odpovědět

A samozřejmě by nesměla chybět regulace školného na státních školách(soukromé ať si dělají co chtějí)


Ale taky je pravda že USA má problémy s ohromným množstvím vysokoškoláků. Trh práce je jimi přesycen.

80

Odpovědět

Přesně tak. Jsem taky pro tento systém. Jen bych to doplnil spíš o to, že by se školné začalo splácet až v momentě kdy začne dotyčný vydělávat víc než třeba 20tis čístého (mohlo by býti upraveno třeba dle procenta průmeně mzdy...)

30

Odpovědět

Ty studentské půjčky špatný nápad nejsou, ale každý dobrý nápad, když se zneužije, tak jde do kytek. A bojím se, že pokud se tento systém půjček uchytí i v ČR tak to rozhodně nebude pěkné, jelikož jak znám naše zákonodárce, určitě tam vymyslí nějakou hezkou blbost.

471

Odpovědět

Není země, kde by nedošlo po jejich zavedení k jejich masivnímu zvýšení. Počínaje USA, UK, Kanadou, Rakouskem atd. Takže opět kecy hodné otevřeného člověka novým věcem.

13

Odpovědět

+TichýZmrdKecy hodné otevřeného člověka předvádíš o pár řádek nahoře zejména ty.

32

Odpovědět

Pujcky asi nejsou problem; problemem spis je, kdyz se vzdelani micha s businessem, pak je jasny ze skoly (a soukrome zvlast) maji zajem mit co nejvic platicich studentu, uroven vyuky je jim u l3 a hlavne hrabat prachy...

300

Odpovědět

Greendale. You are already accepted.

321

Odpovědět

He's brillent.

1114

Odpovědět

No, mám trochu pocit, že Oliver ten problém s půjčkami trochu zveličuje, aby upozornil na ty nekalé praktiky soukromých škol. Můj bratranec studoval v americe dokonce dvě vysoké školy najednou a půjčky splatil během několika let (dvou nebo tří, nechci kecat). Obecně se splácením nemá problém absolutní většina absolventů.

1543

Odpovědět

Oliver je v prvom rade socan ale už aspoň viem, prečo vôbec vysiela...

O- Dobrý pán producent, mám skvelý nápad.
P- Takých mám po k***t, ťahaj odkiaľ si prišiel
O-Pre socanské publikum.
P - ( 80% trhu ) ... Dobre, dobre, berieme ťa :)

786

Odpovědět

+thorium.cekuj.netDřív jsi byl lepší troll, už ti nějak chybí šťáva a nápady. :-( Každopádně ti rodiče dávají asi moc velké kapesné, že pak ostatní nazýváš socany. ;-)

873

Odpovědět

+thorium.cekuj.netAko mám inak hovoriť socanom, keď nie socani ? :D
Chceš prachy ? Zarob si
Chceš zaplatiť vzdelanie ? Zarob si

Nemáš ani p**u, ale lízal by si ak chupa chups...

370

Odpovědět

+thorium.cekuj.netJá bych řekl že pro něj je socan každý s trochou empatie.

513

Odpovědět

+thorium.cekuj.netEmpatický človek je solidárny.
Nútená solidarita je socík :)

A kto núti k solidarite ?
Lúza :)

16

Odpovědět

Pak byly asi obě státní, kde je školné max 15 000 dolarů/rok :) U soukromých je to až 30 000, což je jen 600 000kč ročně a u těch opravdu dobrých i přes 50 000 babek. Takže měl buď dobrou práci když za 2 roky splatil nejmíň meloun a ještě mu zbylo na nájem a na život, nebo měl naopak hodně špatnou práci, protože pokud máte minimální mzdu, od školného jste na některých školách osvobozeni ...
To že nemají problém splácet je blábol, zejména proto, že čím dál větší část vysokoškoláků nesežene dobrou práci, (i já pár takových znám) stačí trochu googlit a zjistíš, že v USA je skoro 50 000 000 vysokoškoláků, což znamená ... (teď kopíruju z netu), že pokud tedy každý rok z vysokých škol vychází asi 1,7 milionů nových vysokoškoláků, přibližně 120 tisíc z nich pro nedostatek jiných možností dělá nekvalifikovaná povolání, která nevyžadují dokonce ani dokončení střední školy (americké high schools), jako například číšníky, prodavače v maloobchodu, taxikáře, hasiče, pokladní apod. a to se pak dluhy splácí těžce. Podíl vysokoškoláků se v nekvalifikovaných povoláních zvýšil za čtyřicet let z velice nízkých hodnot, které ještě v roce 1970 nedosahovaly většinou ani 5 %, až na hodnoty mezi 10–25 % v roce 2010.

180

Odpovědět

+pecaJo, státní. Jedna medicína, druhá farmacie. Pracoval ve farmaceutické společnosti a vydělával docela dost.

33
Další