PřestupkyLast Week Tonight

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 235
91 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:703
Počet zobrazení:11 189

Menší přestupky proti zákonům jsou časté, ať už se jedná o překročení povolené rychlosti nebo o přecházení mimo přechod. Ale co se stane, pokud v USA nemáte na to, abyste tuto pokutu zaplatili? Uvidíte, že vám to často může zničit život. Hlavně pokud se do toho zapletou soukromé společnosti. Kompletní epizody pořadu Last Week Tonight with John Oliver můžete sledovat každou neděli v noci na televizní stanici HBO Comedy. Poznámky: Jenny McCarthy - Herečka a aktivistka proti očkování. M. C. Escher - Kreslíř, který proslul kresbami paradoxního prostředí (nekonečná schodiště; vodopád, který padá zpět do svého koryta atd.) Wendy's - Americký fast foodový řetězec

Přepis titulků

Přestupky jsou každodenním způsobem, jak porušit zákony. Patří tam překročení rychlosti, nepovolaný vstup nebo, a to je pravda, odmítnutí naočkovat fretku. To je protizákonné. Promiň, fretčí Jenny McCarty, musí se to udělat. Jde o to, že přestupků se dopouštíme všichni. A pokud jste nikdy nedostali pokutu, můžu vám jen říct: "Gratuluji, že vás nechytili."

Pro většinu lidí jsou pokuty jen otravné. Utahujeme si z nich a nebo, jako v případě této ženy, zvolíme pasivně agresivní přístup. - Ta pokuta je... - Já vím, nezapnutá světla, bla bla bla. Ano, máte pravdu. Pokuta je za nezapnutá světla, vezměte si ji... Nechte mě to vysvětlit. Já to chápu!

Je to pokuta, musím ji zaplatit, mám zpoždění. Je vám jasné, že se ta žena takhle chová v každé situaci. Říkám, že to chápu! Je to pohřeb, Mindy byla člověk, teď ji sežerou červi. Už ji tam hoďte, jdu na rotopedy a mám zpoždění. Nejspíš si na tu pokutu ani nevzpomněla, až do teď. Právě dostává spoustu zpráv od svých přátel. "Amber, zrovna jsi na HBO!"

"Řveš tam na poldu." Ale pokud si nemůžete dovolit pokutu hned zaplatit, může vám zničit život. Představím vám ženu Harriet Cleveland. Měla pár pokut za menší dopravní přestupky, ale protože je nemohla hned zaplatit, nahromadily se jí další poplatky a pokuty. I přes veškerou snahu je nedokázala zaplatit. Pak se jednoho rána stalo tohle. Měla jsem u sebe vnuka, dělala jsem mu zrovna snídani, slyšela jsem klepání na dveře a za nimi stál policista.

Netušila jsem, že jsou tam kvůli mně. Netušila jsem, že přijdou kvůli pokutám. Eskortovali mě do vězení. Pokud vás napadá, jak je, k*rva, možné, že někdo jde kvůli pokutám do vězení, tak o tom je dnešní příběh. Začněme na začátku. Pokud dostanete pokutu a žijete od výplaty k výplatě, může to být složité.

Například v DeKalb County je pokuta za překročení rychlosti 5723 korun a 30 halířů. Pokud tam vyděláváte minimální mzdu 184 korun za hodinu, ke splacení pokuty musíte pracovat více než 35 hodin. Zní to ošklivě, protože jediná ospravedlnitelná příčina toho, že kvůli překročení rychlosti přijdete o týden života, je to, že dosáhnete 88 mil za hodinu a vrátíte se zpět v čase. Někdy vlády zavedou rozumnou základní pokutu, ale pak ji změní na něco, co lidé nebudou moct zaplatit.

Děje se tak třeba v Kalifornii. Pokuta za nezastavení na stopce je 890 korun. Ale když stát připočítá deset přirážek a poplatků, dlužíte jim 6 040 korun. Abych to uvedl do perspektivy, toto ráno jsem šel na eBay a 6 040 korun je současná cena tohoto nádherného jednorožce s kolečky místo kopyt.

Ano, pokud žijete v Kalifornii a nezastavíte na stopce, můžete zaplatit pokutu, nebo vlastnit jednorožce. Soudy vědí, že ne každý může pokuty zaplatit hned. Proto někdy povolují splátkové kalendáře. Bohužel se to může prodražit. V Illinois si stát napočítá 30 % částky, pokud se zpozdíte. V New Orleans vás pouhé vytvoření splátkového kalendáře stojí 2 500 korun. Ano, váš splátkový kalendář začíná poplatkem za vytvoření.

To je jako by vaším probačním úředníkem byl M. C. Escher. Zaplaťte tomu úředníkovi na vrcholu toho nekonečného schodiště. Tato situace je častá. 44 států za probaci od lidí vybírá poplatek. Mnoho obcí využívá pokuty k financování úřadů, aby nemusely zvyšovat daně. Pokud vám to zní povědomě, je to kvůli Fergusonu v Missouri. Nedávná zpráva Ministerstva spravedlnosti objevila rasistické chování institucí, které se projevilo tak, že využívaly pokuty jako zdroj financí.

Zpráva ukázala, že policisté soutěžili, kdo vypíše víc pokut. Taky odhalila, že povýšení záviselo na zisku z jimi vypsaných pokut. Také existuje příběh o veliteli policie, který se nadřízeným chlubil obří frontou, tvořenou 10 až 15 lidmi, kteří hodiny čekali, aby zaplatili pokuty. Napsal: "Holky ze soudního byly zavalené." Městský úředník odpověděl: "Dobrá práce." Když odhlédnu od faktu, že použil frázi "holky ze soudního", je tato situace šílená.

Jediní lidé, kteří by měli být nadšení z toho, že ve frontě stojí lidé, kteří budou nehorázně platit, jsou manažeři Applu. To je jediný přípustný případ. Pokud ve Fergusonu nemůžete zaplatit hned, nechají vás vykrvácet. Poslechněte si jeden případ. Roku 2007 dostala jedna žena dvě pokuty za parkování, které celkem dělaly 3 800 korun.

Dodnes městu Ferguson na pokutách a poplatcích zaplatila 14 000 korun. Avšak stále nevysvětlitelně Fergusonu dluží 13 700 korun. To je více než 25 000 korun za pokuty v hodnotě 3 800 korun. I lidé, kteří vybírají hotelové minibary, si myslí: "Ta přirážka je trochu vysoká." "Uklidněte se trochu." Využívání pokut k financování vedení města se neděje jen ve Fergusonu. Ukázala to studie mapující okolní oblasti.

Podle záznamů v 8 městech tvoří peníze z pokut a poplatků více než 30 % jejich příjmů. V Calverton Parku tvoří dokonce 66 %. 66 procent. Pokud taková část rozpočtu pochází z pokut, v podstatě spoléháte na to, že lidé budou porušovat zákon. Poslouchejte, budeme muset uzavřít knihovnu, ovšem pokud někdo nezačne močit na tamtu zeď a ostatní nezačnou jezdit jak šílenci.

Šlápněte na pedály, děláte to pro děti. Problémem je, že nejvíce to odnáší chudí. Pokud v mnoha státech nezvládáte platit, mohou vám sebrat řidičský průkaz. Je to tak běžná praxe, že v Orange County na Floridě na tom založili i jednu událost. Sám Grinch se objevil v Orange County s pytlem plným řidičských průkazů, které patřily řidičům, kteří byli zlobiví.

Chceme vyslat poselství, že pokud zde budete řídit tak, že to bude ohrožovat bezpečnost nebo životy, ponesete následky. No dobře... Zaprvé... Víte, že Grinch je v tom příběhu zloduch? Není to o odvážném zeleném bojovníkovi proti zločinu, který zachrání Kdovíky před chlápkem v saních, který jede o 15 km/h rychleji.

Zadruhé. Grinchův argument, že to bylo kvůli bezpečnosti ostatních, dostane dále v reportáži trhliny. Mnoho těchto řidičáků bylo odebráno jen proto, že řidiči nezaplatili pokuty. Přesně! Tyto průkazy nebyly odebrány pouze bezohledným řidičům, ale ve většině případů řidičům bez peněz.

Roku 2012 na Floridě bylo 88 % odebraných řidičáků zabaveno kvůli problémům s obsílkami a pokutami. To je šílené. Na další běžné floridské přestupky zbývá jen 12 %. Patří sem náhodné vjetí na dálnici s golfovým vozíkem, krmení aligátora metamfetaminem, krmení dealera metamfetaminu aligátorem a být aligátořím dealerem metamfetaminu.

Florida... Problémem je, že když vám seberou řidičák, může to ovlivnit naprosto vše. Většina Američanů jezdí do práce autem. Pokud dojíždět nemůžete, máte problém. Průzkum v New Jersey mezi chudými řidiči, kterým sebrali řidičák, ukázal, že v 64 % bylo výsledkem, že o práci přišli. To nikomu nepomůže.

Musíte jim zaplatit za pokuty, ale oni vám seberou způsob, jak si na ně vydělat. To je ten nejhorší nápad od vzniku kempů na převýchovu gayů. Nebojte se, chlapci, my vás napravíme. Ráno tu máme plavání, odpoledne zápasení a večer vzájemné pošťuchování v lese. Budete normální, hoši. Zrekapitulujme si to. Pokud dostanete pokutu a nemůžete ji zaplatit, dostanete další pokuty, přijdete o řidičák a možná i o práci.

Pokud si myslíte, že to už horší být nemůže, uklidněte se, může. Teď se do toho vloží soukromé společnosti. Soukromé probační společnosti po celých Státech dohlíží na lidi, kteří spáchali menší přestupky, a shromažďují všechny jejich nezaplacené dluhy, pokuty a poplatky. Po soudech za to nechtějí ani korunu.

Za služby jim totiž platí dlužníci. Ano, společnosti jako Judicial Correction Services a Sentinel Offender Services dohlíží na probaci, vybírají poplatky a soudy to nic nestojí. Dokonce se propagují takovýmito reklamami. Chlubí se desítkami milionů, které pro obce vybrali. Avšak tyto vybrané peníze jsou jako chilli z Wendy's. Jsou skvělé, dokud nezačnete přemýšlet, odkud je mají. Ty peníze mohou pocházet od lidí jako je Hali Woods.

Loni v srpnu jsem dostala pokutu za jízdu bez pásů. Jak velká ta pokuta byla? Pokuta byla na 600 korun a soudní výlohy byly 400 korun, takže to bylo celkem 1 000. Já to nemohla zaplatit, takže mě umístili do probace JCS. Hali Wood šla do probačního řízení, protože nemohla zaplatit pokutu 1 000 korun. Umístili ji do programu s měsíčním poplatkem 870 korun. Problémem však bylo, že peníze, které jim poslala, nejdříve sloužily k uhrazení poplatků JSC a ne pokuty.

Tím se dostala do pekelného kolotoče. Tady jsem jim poslala dalších 250 korun. Poplatek se z části uhradil, ale za pokutu jsem dlužila stále 1 000 korun. Řekla jsem soudci, že mám peníze na uhrazení pokuty, ale na poplatky nemám. Řekl, že to není jeho problém a že mám těch 1 000 korun poslat probačnímu úředníkovi.

Tady je další, kde jsem zaplatila přesně 1 000 korun. Pokuty se to ani nedotklo. Stejně jako všechny peníze, které jsem jim poslala. Páni. Pokud máte peníze, státní slogan je "Zapni se, nebo plať." Ale pokud je nemáte, mělo by to být spíš: "Zapni pásy, nebo ránu do klobásy." A pokud vás to zatím nijak nenaštvalo, vzpomeňte si, jak tento systém funguje, když peníze máte.

- Vím, zapnout světla, bla bla bla. - Nechte mě to vysvětlit. Já to chápu. Je to pokuta, musím ji zaplatit, mám zpoždění. Mysleli jste si, že ji více nesnášet nemůžete, co? "Amber, jsi zase v telce! To je ujetý!" Nejen, že si tyto soukromé probační společnosti berou vaše peníze, ale jejich názor vás může poslat do vězení. Toto je případ Toma Barretta.

Je to veterán, který ukradl plechovku piva za 50 korun. Ví, že to byla chyba. Nemohl zaplatit pokutu a dostal se k Sentinel Offender Services. Kromě všech poplatků mu dali i soudně nařízený sledovač polohy, za který si naúčtovali 9 000 měsíčně, což je 300 korun denně. Aby to dokázal zaplatit, prodával vlastní plasmu. A hádejte, jak to skončilo. Musel jsem všude chodit pěšky, protože jsem si nemohl dovolit jízdenky na autobus.

Byl jsem hladový, protože jsem si nemohl dovolit jídlo. Chtěli 300 korun denně. Tolik peněz jsem nemohl vydělat, takže jsem nestíhal splácet. Kvůli krádeži piva mě třikrát poslali do vězení. Za krádež jednoho piva ho třikrát poslali do vězení. Tohle není spravedlnost, to je zápletka jižanských Bídníků. Snil jsem sen o tom, že jsem ukradl pivo. A pak mě nějací pitomci poslali do vězení.

Šílené je... Ta nejšílenější část je... Hlavním důvodem, proč obce podepisují dohody s těmito společnostmi, je to, aby ušetřily peníze. Tento systém nedává smysl ani po ekonomické stránce. Jak obhájce Toma Barretta řekl, jeho uvěznění bylo drahé. Vím, že uvěznění stojí asi 1 250 korun denně a on tam byl 60 až 70 dní. Stálo je to tedy asi 88 tisíc korun.

Jen se nad tím zamyslete. Plechovka za 50 korun byla příčinou pokuty ve výši 6 700 korun, při jejímž vymáhání město vynaložilo přes 80 tisíc korun. Víte, jak se to říká. Musíte utratit peníze, abyste vydělali na to, abyste mohli uvěznit lidi a přijít o peníze. To je ten systém. A tohle vše nás vede zpět na začátek k Harriete Cleveland.

Její příběh zahrnuje skoro vše, o čem jsme mluvili. Jak se Harriet dostala do vězení? Měla problém zaplatit pokuty, sebrali jí řidičák, musela jezdit autem do práce, chytli ji, jak řídí bez průkazu, opět jí dali pokutu a pak ji předali lidem od JCS. Dále vám to popíše ona. Zaplatila jsem jim obří sumu peněz.

Ale nic z toho nešlo na úhradu pokuty. Přišla jsem o auto, ve snaze jim zaplatit jsem ho zastavila. Přišla jsem o něj. Snažila jsem se platit i za vodu a elektřinu, ale postupně mě odstřihli. Chtěla jsem tu pokutu zaplatit. Ale nemohla jsem si to dovolit. Bylo to hrozně těžké. Ale pak jsem se dostala do bodu, kdy jsem už byla vyčerpaná...

Už mi všechno bylo jedno. Jednou jsem jim zaplatila 50 tisíc korun, které mi vrátili z daní. To bylo v únoru. V březnu jsem už neměla nic, co bych jim mohla poslat. To je hrozné. Jižanská advokátní kancelář pro chudé ji dostala z vězení asi za 10 dní. Dalo by se říct, že byla poslána do vězení pro dlužníky. To je něco, co je v USA zakázáno už od 30.

let 19. století. Ale pravdou je, že si mnoho lidí prošlo tím, co všichni lidé ve videu, ať už kvůli soukromým probačním službám nebo státu. A aby bylo jasné, nikdo netvrdí, že lidé porušující zákon by neměli být trestáni. Tohle není o mírnějších trestech. Poslechněte si konzervativního republikánského právníka Toma Barretta. Pokud někdo poruší zákon, musí být potrestán. Ale trest musí mít...

Musí být spravedlivý. Musí být založen na schopnosti osoby pokutu zaplatit. Pokud nemůže zaplatit, měla by dostat nějaké veřejně prospěšné práce. S tím by asi souhlasili všichni. Nejen, že by financování obcí nemělo ležet na bedrech těch nejzranitelnějších občanů, ale také nemůžeme mít systém, ve kterém vás malé porušení zákonů uvede do, a teď použiji právnický termín, bludného kruhu.

Tohle prostě nejde. Je na čase, abychom se tomu společně postavili. - Jsem hosteska. - Jsem baristka. - Jsem prodavač. - Jsem instalatér. - Jsem kadeřník. - Jsem kuchař. Všichni jsme Američané. Máme právo žít svobodně a hledat své štěstí. Ale při tom hledání štěstí také potřebujeme právo občas něco pos*at, aniž by nám to zničilo život.

Pořád dostávám pokuty za přecházení mimo přechod. Dostala jsem pokutu za rychlost. Jednou či dvakrát jsem močil na veřejnosti. Opilství na veřejnosti. Jasně, že jsem byl opilý na veřejnosti, zlato. Pokuta za točení se na zemi.

Dostal jsem pokutu za potulku. Dostal jsem pokutu za kouření trávy na koncertu. Pak jsme potkal GZA z Wu-Tang Clanu a on mi dal VIP vstupenku do zákulisí. Díky, Gzi. Ano, díky, Gzi. Když uděláme chybu, všichni jsme ochotni za ni zaplatit. Ale tato cena by měla být přiměřená. Soukromé společnosti by neměly vydělávat na něčí neschopnosti splácet.

Jednou jsem kamarádovi do zadku strčil lízátko. Dobře, o tom tu zrovna nemluvíme, ale díky, že ses podělil. Jde o to, že je to problém každého z nás. Mladých, starých, bílých i černých. Není to o rase. Rozhodně je to o rase. Rasa v tom jistě hraje roli. Pochybuju, že bych tu pokutu za potulku dostal, kdybych byl...

Teď ani nechci říct bílý. Spíš kdybych byl o pár odstínů světlejší. Máte pravdu, rozhodně je to i o rase. Ale je to i o základní slušnosti. Musí to přestat. Lidé by neměli končit v bludném kruhu za maličkosti, které děláme všichni.

Je na čase, abychom se spojili a jako jeden člověk řekli.... Ukončete bludný kruh! Ukončete bludný kruh! Ukončete bludný kruh! Ukončete bludný kruh! Říkám vám, ukončete bludný kruh! Ukončete bludný kruh, prosím. Ano, ukončete bludný kruh!

Ukončete ho! Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (190)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

stovky komentov pre Olivera, tak ako vždy

00

Odpovědět

Proc kdyz napisu komentar. (vubec ne sprosty ani navazejici se do nikoho), tak ceka uz 4 dny na schvaleni a nic, ale trollove jich tu maji cele vlakno? :)

60

Odpovědět

Jsem jediný, komu přestali fungovat videa s Johnem Oliverem??

11

Odpovědět

Nejste v zahraničí? Třeba UKoGBaNI?

00

Odpovědět

Priznam se, ze jsem byl ze zacatku videa dost skepticky. Rikal jsem si. Nechces platit pokuty? Neporusuj zakony. Ale to co se delo dal, to je opravdu hnus toho nejhrubsiho zrna a nikdo si nic takoveho, za takove malichernosti nezaslouzi. Ruku na srdce, kdo z vas pokazde prejde pres prechod, kdyz ho ma v dosahu 50m, coz je povinnost? :) Ani ja to nedelam vzdy. Ale abych kvuli tomu dostal 500kc pokutu, kterou budu chtit za mesic zaplatit, ale tech 500kc nepujde na pokutu, ale te firme za to, ze si to prevzala to uz je trochu silne kafe. Melo by to fungovat tak, ze nejdrive zaplatim dluh a potom vse okolo, co se toho tyka. A obe strany to vedi. Nejhorsi na tom vsem je, jak moc je to pruhledne a ze jim to prochazi.

170

Odpovědět

Chcel som žiť v Kalifornii, ale ako tak pozerám tieto videá, tak do fUckSA už len ako turista.

86

Odpovědět

Ty hele co je to ta fucksa? V těch videích mluví hlavně o USA, tak to nechápu, má s tím ta fucksa nějakou souvislost?

415

Odpovědět

Pokud bereš videa J.Olivera ( nic proti němu, jeho videa jsou vtipná) jako zdroj informací dle kterých se rozhodout kde žít tak je mi tě líto. :D

39

Odpovědět

Priznam se, ze jsem byl ze zacatku videa dost skepticky. Rikal jsem si. Nechces platit pokuty? Neporusuj zakony. Ale to co se delo dal, to je opravdu bez pardonu svinstvo toho nejhrubsiho zrna a nikdo si nic takoveho, za takove malichernosti nezaslouzi. Ruku na srdce, kdo z vas pokazde prejde pres prechod, kdyz ho ma v dosahu 50m, coz je povinnost? :) Ani ja to nedelam vzdy. Ale abych kvuli tomu dostal 500kc pokutu, kterou budu chtit za mesic zaplatit, ale tech 500kc nepujde na pokutu, ale te firme za to, ze si to prevzala to uz je trochu silne kafe. Melo by to fungovat tak, ze nejdrive zaplatim dluh a potom vse okolo, co se toho tyka. A obe strany to vedi. Nejhorsi na tom vsem je, jak moc je to pruhledne a ze jim to prochazi. To same bylo u nas s exekucemi. Je mi tech lidi opravdu lito, protoze zaplatit 50 000 ze dne na den a ani se nepriblizit zaplaceni zlomku castky, pro to neni omluva.

10

Odpovědět

Když nechci nebo nemám na to zaplatit pokutu tak jednoduše nepřekračuji meze zákona ;) To je jako lidi kteří mají výplatu sotva na to aby uživili sami sebe, udělají si 2 děti a pak pláčou jak je život nespravedlivý nebo že nedokážou uživit rodinu ;) Stačilo by jen víc přemýšlet.

2743

Odpovědět

už ťa vidím, ako poctivo chodíš cez cestu len po prechodoch pre chodcov.

145

Odpovědět

+CobraVětšinou všude jezdím autem, ale když někdy náhodou jdu pěšky, tak ano chodím jen po přechodech :) Na zelenou samozřejmě ;)

619

Odpovědět

Myslím, že ten chlap co v tom videu močí, by si zrovna dle značky kalhot nějakou tu pokutu dovolit mohl.

38

Odpovědět

To, že je nejaká značka predražená u nás, ešte neznamená, že to tak je aj v ostatných krajinách. Vezmi si napríklad Londýn. Stačí si kúpiť spiatočnú letenku, nakúpiť tony oblečenia a keď to nakoniec porovnáš s našimi cenami, zistíš že si ušetril tak 2 výplaty.

120

Odpovědět

Myslíš ty kalhoty, který tady u nás koupíš u každých větnamců za 200?

30

Odpovědět

Povedzte mi NACO mam predplatene HBO, ked mi sem davate to co si jedine na HBO nahravam? Aj tie vase titulky su lepsie. Hlavne co sa tyka casovania.

260

Odpovědět

Oooooo ty si to nahravas, no v tom případě by se měl Oliver okamžitě přestat překládat!!!

451

Odpovědět

Ok, vydržel jsem koukat asi jen 8 minut a šle číst komenty - zjistil jsem, že nejsem sám, tak jsem tedy dle doporučení video dokoukal.
A pořád mne to nepřesvědčilo.
Docela bych chtěl vidět video z pohledu druhé strany.
"Také potřebujeme právo občas něco po*rat aniž by nám to zničilo život". A co třeba ti druzí, kterým život zničí debil, co někam spěchal?
Tady máte příběh jednoho řidiče, v zemi, kde se lidi nemusí bát příliš vysokých pokut: http://www.videacesky.cz/clanky-novinky-souteze/solambee-docasne-nedostupna

618

Odpovědět

Už to tu někdo psal.

Nejde o vysoké pokuty. Jde o to, že bohatý člověk tu pokutu zaplatí a jede dál. A chudý člověk se dostane do kolečka, kdy si ho podají úžerníci, kterým klidně může platit do konce života a stejně se z toho už nikdy nevyhrabe. A veškeré ty platby jdou právě té soukromé společnosti. ˇ

Jde o to, že bohatý člověk zaplatí a jede dál. A chudý člověk přijde o řidičák a potom práci. Takže nakonec skončí na ulici a jeho rodina nemá jak normálně fungovat.

Jde o to, že bohatý člověk zaplatí a jede dál. A chudý člověk si bude platit a platit a pak když nemá peníze na další platbu, tak si jde sednout. Ale tím to není vyřešeno. Dál platí a platí a pak si jde zase sednout.

Prostě jde o to, že ta pokuta je pro některé jen drobnost a pro druhé likvidace jejich i jejich rodiny. Podle toho, kdo má jaké majetkové poměry.

A to ne až tak kvůli samotné výši té pokuty, ale kvůli tomu jak je nastaveno vymáhání těch pokut a vůbec to, co se děje pokud člověk na pokutu prostě v tu dobu nemá.

372

Odpovědět

On nemluví o činech, kvůli kterým někdo umře, nebo je zraněný. Mluví o věcech jako je třeba to močení na veřejnosti, může to někoho pohoršit, ale určitě bys za to neměl platit deseti tisícové pokuty a rozhodně by ti to nemělo zničit život. Měli by se brát v potaz finanční stav lidí , kteří udělali nějaký takový drobný přestupek, to je to pointa tohohle videa. Nemáš na to? Okej, zaplatíš jinak, tzn. uklízení odpadků z ulic atd.

252

Odpovědět

Že to vůbec řešíte... Fire se podívá na necelou půlku videa, udělá si "přesný" obrázek o problému a hurá do komentů dělat chytrého!!

41

Odpovědět

+HriibekA Hriibek si přečte první řádek komentu a hurá dělat chytřejšího :D

Ano, bohatý zaplatí a jede dál a když na to má, může zabít/zmrzačit víc lidí, než ten co na to nemá...proto se budeme zastávat těch chudých :roll:

03

Odpovědět

Ty přepočty dolarů. Opravdu je nejlepší měnu přepočítat? Jednotky SI budiž, ale měnu?

389

Odpovědět

A míle nepřepočítáte? Tam bych to zrovna čekal... :)

161

Odpovědět

Kdo by to byl tušil, že Olivier zvládá i celkem slušně zpívat? :D

311

Odpovědět

Rozhodně líp než Hugh Jackman nebo Russel Crowe

421

Odpovědět

Ten systém je dementní, ale tím spíš by ti troubové tu pokutu měli zaplatit co nedřív a nebrečet pak, že jsou v ř*ti.

727

Odpovědět

A z čoho to asi majú zaplatiť, keď na to nemajú. Ty si počas sledovania videa olizoval stierku na stene, že si zo seba dostal takú tuposť?

113

Odpovědět

Hmmm... Přesně tam zmiňuje jeden z důvodů, proč jsem odešel od policie. Nerad jsem dával pokuty a tam na počtu vybraných pokut závisí vše...

331

Odpovědět

Tohle mě vždycky docela zajímalo - dostává policista nějaké "všimné" či prémii, chcete-li, podle počtu udělených pokut?
Abyste pochopil - u nemocniční lékárny, kde pracuji, jsou zezadu nákladové rampy, které každodenně dobře padesát až sto lidí z jakéhosi důvodu považuje za parkoviště a blokují příjezd nákladu = nedovolené stání = pokuty. Nicméně pánové strážníci se nezdají být nadšeni tím, že je každý den voláme, aby to tu trochu pročistili, tak jsem si začal říkat, jestli jsou alespoň nějak motivováni.
Děkuji za odpověď :)

180

Odpovědět

+64871Prémie. Základní plat policisty/strážníka není moc vysoký, i když si veřejnost myslí opak. Osobní ohodnocení a prémie tvoří docela slušnou částku v něm a pokud nebudete nosit dostatečný počet pokut, vaše osobní a prémie budou minimální až nulové, rozhoduje o tom jejich nadřízený. Špatné je, že policista/strážník NEBYL v základu stvořen jako výběrčí daní a v praxi došlo k tomu, že je lepší nechat utéct třeba vykradače aut a "naškubat" víc pokut.
K tomu vašemu příkladu dodám, že je víc variant. V první řadě toho mohou mít strážníci prostě moc a pak jenom nedokážou projevit nadšení. Někdy telefony drnčí bez zastavení a oni se nestíhají ani najíst. V druhé řadě mohou vědět o lepších místech na vybírání pokut a to vaše mezi ně nepatří, v tom případě je vysloveně zdržujete od lovení lepších odměn. No a v třetí řadě to můžou být prostě debilové, co se chtějí zašívat... :-D

340

Odpovědět

V ČR řekněme, že nezaplatíte pojistku za auto, kterým nejezdíte a neodhlásil jste ho ze značek.

Z původních pár set korun za rok to dělá třeba 1800 Kč za měsíc! pro českou kancelář pojistitelů. Ta to začne vymáhat až třeba po roce. Přitom ale nebude vymáhat celou částku, ale vždy za nějaké období, řekněme za tři měsíce a to rovnou s úrokama a poplatkama za vymáhání. Takže fakticky budou chtít třeba 2500 Kč za měsíc.

V ČR funguje fikce doručení už prakticky na vše. Takže pokud máte trvalý pobyt někde na vsi nebo na ohlašovně odkud pocházíte, případně nějakou dobu fungujete v zahraničí a zrovna v době, kdy to probíhá si nemůžete přebírat poštu, tak se o těch dluzích nedozvíte, nedozvíte se ani o soudním řízení, protože hledat vás nikdo nebude a tak vám uplynou i lhůty na jakákoli odvolání. Nejspíš se o tom dozvíte až ve chvíli, kdy přijde exekutor třeba do domu rodičů, zablokuje účet nebo něco obstaví. V té době už je pozdě na jakékoli odvolání.

Pojištění na rok je třeba 2000 Kč. Když ho nezaplatíte, tak celá částka za rok za nezaplacené pojištění za auto u ČKA (vlastně pokuta za to) by dělala třeba 22 000 Kč. S poplatkama a pokutama 25 000.

To ČKA rozdělí například do čtyř samostatných případů po 8000+. Za náklady na právní zastoupení a soudní náhrady to bude třeba 7 800 za každé. Takže to je 4x 16 000 +-.

To jde třeba čtyřem různým exekutorům. Ti zablokují účty, uvalí exekuce na nemovitosti, zablokují prakticky vše co jde. Pokud máte třeba auto na leasing, tak některé smlouvy přímo obsahují klauzuli, že jakmile je exekuce, musíte to ohlásit a povede to ke zrušení smlouvy (prakticky přijdete o auto i zaplacené peníze z větší části). Každý ten exekutor si k těm svým vymáhaným 16 000 přihodí od 7 000 do 20 000. Plus úroky a vše okolo. Soukromý exekutor si naúčtuje každý svůj úkon, třeba cestu k vám, dražbu vašich věcí (které vydraží za pakatel...). V první řadě se vždy platí náklady exekutora, až pokud zbyde, tak pro věřitele. A exekutor dělá exekuce tak dlouho, dokud se to jemu vyplatí.

Takže ve výsledku - za nezaplacenou pojistku za 2000 nebo rok neodhlášené auto, člověk může klidně v našem státě zaplatit třeba 4x 26 000 = 100 000+ a mít kvůli tomu třeba na půl roku zablokované účty, nemovitosti a vše okolo. Může kvůli tomu velmi snadno přijít i o dům nebo se dostat do dluhové spirály, kdy na zaplacení těch exekutorů si musí velmi nevýhodně půjčit (kdo má exekuce, tomu banka nepůjčí) a pak ho budou drtit následné poplatky a úroky.

A podobně to může fungovat s jakýmikoli i malými částkami, opomenutými poplatky, pokutami, dokonce i věcmi, co člověk původně ani platit neměl. Pokud nemá stabilní bydliště, pokud pracuje v různých státech a vyloženě nemá dobrou duši, co by vše přebírala, pokud má ve věcech zmatek.... Za jakékoli chybky se draze platí a leckdy je to likvidační.

60

Odpovědět

Mimochodem i nezaplacených 600 Kč někde může snadno vyšplhat třeba na 9 000 Kč. A je kvůli tomu exekuce na nemovitosti a zablokované účty.

A v praxi pokud se vám třeba nelíbí odměna, kterou si účtuje exekutor, tak se můžete přít a soudit se o to. Ale dokud to není vyřešeno, váš účet bude zablokovaný.

60
Další