Thumbnail play icon

Veřejní obhájciLast Week Tonight

Přidat do sledovaných sérií 210
90 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:578
Počet zobrazení:7 776

Pokud jste někdy viděli nějaký americký film, jistě vám neuniklo, že máte právo na advokáta a pokud si ho nemůžete dovolit, bude vám přidělen soudem. Avšak tento systém veřejných obhájců je podfinancován a lidé se někdy dostávají do opravdu absurdních situací. A co víc, obhájce zdarma vždy není úplně zdarma... Kompletní epizody pořadu Last Week Tonight with John Oliver můžete sledovat každou neděli v noci na televizní stanici HBO Comedy.

Komentáře (58)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Jak vidím, tak v USA mají justiční systém ještě o něco málo horší, než u nás. Na druhou stranu - je tam alespoň jeden soudce, u kterého si stačí dovést jako obhájce známého s černým páskem v karate... ...nevýhodou je, že u takového by asi drtivá většina gangů dosáhla osvobozujícího rozsudku. S týmem pěti "objájců" si to ani jinak nedokážu představit.

44

Odpovědět

...ehhm, Florida ? xDDD

80

Odpovědět

13:43 říká 37 vteřin. :)

20

Odpovědět

Neříkám že je dobře se dostat do vězení atd za to, že nezaplatíte pokutu, ale sakra člověk si řídí auto, ale nemá 50USD? To mi přijde ujetý i tady, natož s platama v americe..vždyť to má vydělaný od rána do oběda ikdyž jen obrací burgery...

1016

Odpovědět

Měl byste si promluvit se svým zaměstnavatelem, na pauzu na oběd máte určitě nárok dřív, než po sedmi hodinách práce. Rovnou se ho při té příležitosti zeptejte, jak ochotně zaměstná někoho, kdo trpí plicní chorobou, a patrně ho na šichtě moc často neuvidí.

133

Odpovědět

V južných štátoch USA stále funguje diskriminácia podľa rasy aj keď sa o nej nerozpráva. Tie krajiny sú zaostalé aj v porovnaní s nami. Tam využívajú ľudskú nevzdelanosť a väčšina obyvateľov sú rednecks. Platy v týchto krajinách sú veľmi nízke aj z dôvodu lacnej pracovnej sily spoza hraníc. Nepochybujem že nemal na pokutu prachy.

123

Odpovědět

+VerejnynepriatelVerejnynepriatel: Ty jsi dobrej troll, debil a šiřitel falešných zpráv v jednom.

Začnu třeba tím, že to čemu se říká jih zabírá třetinu rozlohy USA a 40% obyvatel USA: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/e4/Us_south_census.png takže třeba Texas, nebo hlavní město Washington DC.

1.) V jižních státech je diskriminace na základě barvy kůže? To je pravda a není to jen jih, ostatně pozitivní diskriminace je i v Evropě. Prostě jak si černoušek tak jsi v pohodě a pokud si ještě teplej tak máš nálepku nedotknutelného.

2.) Většina obyvatel jsou rednecks? Asi 60% obyvatel jihu jsou běloši a to prostě běloši. Jih má obrovská a moderní města která řídí celé státy a mají až 80% černé populace, pokud černoši řídí jih, tak asi nebudou diskriminovaní ty trotle. Pravých rednecků je na jihu tak pár desítek tisíc.

3.) Platy jsou tu nízké. Teď jsem si poprskal monitor. Sice tam lidé žijí na úrovni Německa ale jinak okej.

4. Tyto krajiny jsou zaostalé s porovnáním s námi: Jo no my Češi a Slováci co jezdíme v trabantech a z platu zaplatíme nájem v 30 let starém paneláku jsme fakt boháči, ještě bohatší než lidé v USA jak říkáš...

417

Odpovědět

+Verejnynepriatelnevimjmeno2: ad 3) platy jsou v jižních státech USA opravdu nízké...tady máš mapu porovnání HDP s neevropskými státy

https://img.washingtonpost.com/wp-apps/imrs.php?src=https://img.washingtonpost.com/blogs/wonkblog/files/2015/06/USMap20131.jpg&w=1484

Třeba
Washington DC je ekonomicky přirovnán k Maďarsku, Jižní Karolína k České republice-to jsou ty světlejší výjimky (řekněme HDP mezi 30.-50. místem na světě). Pak tam jsou takové státy jako Arkansas, který se blíží svou ekonomikou Angole, nebo Tennesee se blíží Nigerii;

Dokonce se dá tvrdit, že žádný stát USA (jednotlivě) nedosahuje úrovně Německa. (Na HDP Německa by se musel spojit Texas a Kalifornie, tedy státy se 4 násobnou rozlohou)

41

Odpovědět

+VerejnynepriatelMožná se někdy budeš zajímat o ekonomiku a zjistíš, že HDP nemá nic společného s úrovní života. Nechci to vysvětlovat nějak odborně, kde bych se sám zamotal a řeknu to co nejjednodušeji pro pochopení: Za minulý rok vyrostla Česká ekonomika o celých 4,3% a stali jsme se 3 nejrychleji rostoucí stát na světě, ale většině obyvatel zůstal stejný plat kdežto většina výrobků podražila takže i přes 5% růst se tady zhoršila životní úroveň! HDP je důležitý údaj pro podnikatele a spekulanty na akciových trzích...

36

Odpovědět

+VerejnynepriatelMohl jsi to pochopit už z toho obrázku co jsi mi poslal, škoda no.

02

Odpovědět

+Verejnynepriatelnevimjmeno2 : Takých majstrov sveta ako ty ,mám uprdele. Poradím ti ,prestaň pozerať také rozprávky o bájnej Amerike lebo ti to evidentne jebe na hlavu. Černosi nikdy neriadili Juh tak si to zafixuj "trotle". https://cs.wikipedia.org/wiki/Seznam_guvern%C3%A9r%C5%AF_st%C3%A1t%C5%AF_Spojen%C3%BDch_st%C3%A1t%C5%AF_americk%C3%BDch
Môžeš
pofajčiť môj kráľovský dick aj s tou tvojou aroganciou.

40

Odpovědět

+VerejnynepriatelMimochodom jediný štát z južných štátov kde je viac čiernych ako bielych je DC. https://suburbanstats.org/population/how-many-people-live-in-washington-dc.

00

Odpovědět

+VerejnynepriatelTo si takový debil co neumí číst nebo co? Neřekl jsem, že mají více obyvatel ve státech, ale ve velkých městech a na guvernéra ti sere pes, černoši mají starosty a lidi ve velkých firmách a úřadech...

06

Odpovědět

+VerejnynepriatelVieš o tom hovno.

41

Odpovědět

+VerejnynepriatelVšak nikdo nemluví o úrovni života, ale o PLATECH (tedy jestli si může někdo dovolit právníka za 50 dolarů). A ve státě ekonomicky na úrovní Angoly, nebo Nigérie asi bude dost těžké si vydělat 50 babek na právníka.

21

Odpovědět

+Verejnynepriatelnevimjmeno2 přestaň už konečně trolovat

11

Odpovědět

Když chci po někom nějakou službu, tak za ní musím zaplatit. To je celá pointa tržního hospodářství a kapitalismu. Ale to tenhle komouš nechápe a neschopní lidé, co akorát čekají s nataženou rukou na to slyší. Měl by si jít líbat zadek s Obamou.

451

Odpovědět

Jenže zákony v Americe zaručují každému zatčenému právo na právní pomoc. Tedy pokud stát toto právo deklaruje, pak by se právě stát měl toto právo naplňovat.

Podobně jako povinná školní docházka u nás....stát deklaruje, že zaplatí devítiletou školní docházku, a tedy je na něm, aby dostál svým slibům.

241

Odpovědět

Však jo. Společnost (lidi, stát, vyberte si pojem jaký chcete) chce aby byl souzen, protože zločiny mají být potrestány-má to pozitivní vliv na jednání jednotlivců, a tedy celkové chování společnosti. Soudy jsou služba společnosti, ne obžalovanému. Jen vzácně někdo přijde a řekne: Suďte mě, chci být potrestán dle práva. Většinou chce aby ho nechali na pokoji.
A protože společnost chce, aby proběhl soud, platí ho. Protože chce, aby soud byl spravedlivý, platí spravedlivý soud, a k tomu patří i obhájce. Proto společnost platí i obhájce.
Občas se najde někdo, komu se nabízený obhájce nelíbí. Tak si zaplatí lepšího-nad rámec toho, co vyžaduje společnost, proto je to služba jemu, a on si ji platí.
Připadá mi to naprosto jasné. Asi nejsem z těch, co čekají s nataženou rukou, až si někdo zaplatí své odsouzení, o které vůbec nestojí.

293

Odpovědět

Tržní mechanizmus nie je efektívny vždy. Platí to napríklad pri verejných statkoch.
Ďalej tržní mechanizmus nie je zrovna spravodlivým keď príde na veci ako zdravie, spravodlivosť, vzdelanie, ochrana.

41

Odpovědět

parádní jako vždy, jen malá poznámka k překladu:
přijde mi škoda nevyužít Johnovu slovní hříčku roaches a Roachester.
Co třeba "pokud tito švábi něměli právnický titul ze Švábského Gmündu," nebo "ze Švábska?"

(je tam sice Pedadogische Hochschule, ale tak proč ne)

301

Odpovědět

Obhajovat černé drogové dealery. Jeho typická úroveň.

852

Odpovědět

Podsunout něco, co tam vůbec není, ještě k tomu s rasistickým vyzněním. Vaše typická úroveň.

629

Odpovědět

+komunardTy si taký Brouk Pytlík :D komentovať každú blbosť a honiť si tu ego xD well done

620

Odpovědět

+komunardNech ho, byly tu i větší hovada. Tenhle se aspoň u toho slušně vyjadřuje.

91

Odpovědět

+komunardJo když Olík minule mluvil o ejakulaci do dortu, tak vy havlovci jste z toho stříkali, tak se nerozbreč, že jsem napsal něco s kožním podtextem.

06

Odpovědět

+komunardTak za havlovce mě nepovažovali už hodně dlouho.
Naproti tomu, úvaha rasa(=)barva pleti mne u vás vůbec nepřekvapuje.

43

Odpovědět

+komunardRasy se rozlišují podle plno znaků a jeden z nich je třeba barva pleti. Hraješ si na vzdělance a děláš tady ze sebe akorát kreténa.

04

Odpovědět

+komunardVýborně, ještě napište, že celou dobu víte, že nejsem havlista, a setřete mě naprosto totálně. Sice tím váš příspěvek z 2:11 ztratí smysl, ale za to vám to nepochybně stojí.

41

Odpovědět

+komunardKreténa stírat nemusím, ty už si se setřel sám :P

02

Odpovědět

+komunardnevimjmeno2: Jediného kreténa kterého jsi setřel jsi ty sám pane trole.

60

Odpovědět

14:29 v titulcich mate "To teda ku*va neni" i kdyz rika "It's constitutional as f*ck"

43

Odpovědět

v návaznosti na to 12:03 říká "Death sentence", takže rozsudek smrti, jinak velice kvalitní překlad

35

Odpovědět

+CroolDebt sentence

30

Odpovědět

Překlad je správně, možná tě zmátl předchozí překlad věty "Není to protiprávní?"

30

Odpovědět

+ToxyKdyby byl překlad předchozí věty správně, pak by věta následující měla správně znít: "To teda k***a je!"
Jenže on právě ten překlad předchozí věty je špatně.
Zatčený totiž říká: "Is that constitutional?",
což volně přeloženo znamená: "A je to (vůbec) podle ústavy?"
A pak už dává smysl - a je správně přeloženo - ono "To teda k***a není!".

00

Odpovědět

Vážím si Johnovy investigativní práce, nicméně... není možné, že 95% lidí přizná vinu, protože je opravdu vinná? Jinak té ženské s dítětem je mi samozřejmě líto, ale to bude doufám výjmka. Občas mám taky pocit, že některé situace zbytečně zlehčuje, už to není takový gól jako dřív. Nicméně tématem opět zásah do středu terče.

289

Odpovědět

Možné to je, ale dost nepravděpodobné

104

Odpovědět

I kdyby to tak bylo a těch 95% zločinců byli prostě pitomci, pořád to neřeší problém. Ústava říká, že každý, kdo si nemůže obhájce dovolit, ho má mít přiděleného zdarma. Ale pokud ho pak dotyčnému zpětně naúčtují, tak to prostě NENÍ zdarma, a je fuk, jestli byl ten pitomec klient vinný nebo ne. Navíc se jaksi čeká, že obviněnému ten obhájce k něčemu bude - ne, že dřepí v kanceláři plné švábů a na jeden případ má 7 minut. To si může vzít formulář, na něm zaškrtnout volbu Vinen/Nevinen a pak si hodit se soudcem mincí, jestli půjde bručet nebo ho pustí...

120

Odpovědět

+BorgDogje otázka zda si to nevyložili tak že proces přidělení je zdarma ale obhajoba je už za poplatek :-))) to víte se slovíčky je třeba si vyhrát.

00

Odpovědět

tam kde narazíš na výjimku je jich zpravidla mnohem mnohem víc. Neexistuje v takovém systému jedna výjimka, tomu sám nemůžeš věřit. To je statistický nesmysl.

10

Odpovědět

Ten umělý smích už není vtipný...

1625

Odpovědět

umělý smých by vykazoval opakující se vzorky, ... kde jste na opakující se vzorek narazil ? :-) že vás tak pohoršil a vyburcoval k of topic přízpěvku který nikoho nezajímá ?

10

Odpovědět

nechápu co je špatně?... jsi-li vinný, přiznej se a nemusíš nic platit(což je spravedlivé, dostaneš mírnější trest, ušetří se na soudech a pokud se budeš soudit tak ti tu šaškárnu samozřejmě naúčtují), jsi-li nevinný, suď se a nemusíš nic platit a nebo ještě lépe ani se nezdržuj s malým dítětem v oblasti, kde se vyrábí narkotika a ty určitě víš že se tam vyrábí... a pak je tu ten příběh co mu sebrali řidičák kvůli tomu že pravděpodobně jezdí jako hovado, v tom případě ať srazí vaší babičku, matku a vaše děti a ať zůstanou ochrnuté a vy se o ně budete muset starat.... a že neměl 50 dolarů takové blbé kecy a trapné výmluvy to by si nemohl pořídit auto, platit pojistné... je sakra jen pár litrů benzínu....

937

Odpovědět

to si asi nedaval pozor.
jsli ni nevinny, sud se ALE NEJDRIV ZAPLAT VSECKY VYLOHY, jinak jdes automaticky do vezeni pro dluzniky.

222

Odpovědět

ak si vinný a priznáš sa, tak si vinný = platíš poplatky za obhajcu, pretože vinu priznávaš vždy pred sudcom a pred sudcom ťa zastupuje právnik, buď tvoj alebo štátom pridelený.

00

Odpovědět

Tvl ta Émerika je dobře v prdeli... Bezdomovcem jedna dvě. Tohle se u nás tak jednoduše nestane

1214

Odpovědět

No tak třeba to, že když tě pravomocně odsoudí, tak za ex offo právníka musíš platit, to je i u nás.

150

Odpovědět

+iqeA to prosím máte z jakého předpisu????

31

Odpovědět

+iqeTR, my to máme v ústave a keďže naša ústava je česká ústava preložená do slovenčiny, tak to máte aj vy :D
Občan má právo na obhajcu, ak si ho nemôže dovoliť, bude mu štátom pridelený. Trovy za súdne konanie platí ten čo súd prehral. Čiže ak si vinný, ideš do väzenia/na podmienku a musíš platiť právnika a poplatky za súd.

70

Odpovědět

Jsem ráda, že Oliver věnoval díl tomuhle tématu, protože přesně nad tímhle jsem už kolikrát přemýšlela. Jenom si řikám, proč někdo nedal ústavní stížnost k Nejvyššímu soudu? Dyť je to jasně protiústavní....

493

Odpovědět

Neměla by ta stížnost směřovat spíše na ústavní soud, kdyby to bylo v rozporu s ústavou?

113

Odpovědět

+BloodyjesseV USA je "Supreme Court", obvykle překládáno jako Nejvyšší soud, také soudem ústavním. (Třeba jako Švédsko, které také nemá soud ústavní.)

240

Odpovědět

zajimavej dil

252

Odpovědět

Chlápek ke konci nechápe, jak se to všechno stalo? Tak za prvé debil nekolikrát porušil zákon, ale brečet levičákovi do telky bude.

1570

Odpovědět

Ale to, co nechápe, není jeho trest za porušení zákona, to by jistě pochopil. On nechápe, proč ho vězní za neplacení peněz, které by vlastně neměl platit.

758

Odpovědět

Eravor: pointa celého případu je, že byl obviněn a odmítl vypovídat....a tedy musel zaplatit za nevypovídání

263

Odpovědět

Navíc je ujeté, když se to vlastně nepřímo tlačí do modelu "Kdo nemá peníze, jde do basy a je to." Jestli je vinný nebo ne, na tom vůbec nesejde - prostě, nemáš prachy, tak bručíš buď za to, z čeho tě původně obvinili, anebo za to, že nezaplatíš právníkovi, co tě z toho obvinění vysekal. Prašť jako uhoď, v base jsi stejně. To spíš než nějakým levičáctvím páchne Orwellem...

110
Další
Používáme cookies, abychom mohli provozovat tuto internetovou stránku a zlepšit Vaši uživatelskou spokojenost. Budete-li pokračovat beze změny nastavení, předpokládáme, že souhlasíte s ukládáním souborů cookies z internetových stránek. Více informací o použití cookies.
OK