Thumbnail play icon

Povinná minimaLast Week Tonight

Přidat do sledovaných sérií 210
92 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:534
Počet zobrazení:6 362

V USA výše trestu někdy nezáleží jen na úsudku soudce. V některých případech jsou soudci vázáni povinným minimem, tedy počtem let odnětí svobody, který za daný zločin musí minimálně udělit. A kvůli těmto starším zákonům sedí ve vězení lidé, kteří nespáchali vážné zločiny, ale z vězení se jen tak nedostanou. John Oliver to, jak je jeho zvykem, dopodrobna rozebere. Kompletní epizody pořadu Last Week Tonight with John Oliver můžete sledovat každou neděli v noci na televizní stanici HBO Comedy.

Komentáře (84)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

tomu panovi uz totalne jeblo. rudy komunisticky nok.

022

Odpovědět

V Česku nemáme !povinná minima", protože:
1. platí princip subsidiarity trestněprávní represe (materiální korektiv dosahu trestního bezpráví) - tj. při splnění formálních znaků nemusí být společenská "škodlivost" taková, aby byl potrestán za trestný čin,
2. i v dalších případech může soudce dát sazbu nižší, pokud...jsou důvody vhodné zvláštního zřetele, jedná se o spolupracujícího obviněného, atp.
Povinná minima jsou dost špatný nápad.

60

Odpovědět

Americké právo "umí tresty sčítat", tedy místo nejvyššího možného trestu za prodej drog, nebo souhrnného trestu dostal zločinec: 30 let za nošení zbraně během prodeje drog, 15 let za prodej drog a 10 let za výrobu dané drogy.

Pokud například bude kamioňák, který "zaparkoval" kamion na přejezdu v Studénce, souzen, tak dostane 10 let. Pokud by byl souzený v Americe, pak by dostal za neúmyslné zabití 3x10 let, dále 5x7 let za způsobení vážného zranění, dále poškození veřejně prospěšného zařízení 3 roky a nakonec by mu vzali i řidičák.

200

Odpovědět

07:18 - Nikoli Ted Cruise, ale Ted Cruz.

20

Odpovědět

prosim Vas opat pisem pod video johna ze mi nejde...vsetky ostatne idu len od neho nie...moze mi niekto poradit ?

10

Odpovědět

nepoužívaš nejakú zahraničnú proxy alebo VPN? možno sú jeho videá blokované v niektorých štátoch.

00

Odpovědět

Smutné

91

Odpovědět

Argumenty ve videu mě nepřesvědčila o zrušení povinných minim, ale jen o tom, že by měla být nastavena lépe.

925

Odpovědět

Otázka je, jestli vůbec mohly. Mám pocit, že toto téma narazilo na nějaký rozdíl mezi českým a americkým (možná anglosaským a kontinentálním) právem. U nás je jasný interval trestní sazby u všech zločinů, ale tohle mi přijde jako něco jiného. Možná to vůbec nezapadá do tamního systému, a v jiné podobě to tam nemá cenu držet. Nebo máte pravdu, a stačilo by ta minima stáhnout dejme tomu na pět let.

152

Odpovědět

55 let za držení 85 gramů metamfetaminu? Takový plýtvání penězi daňových poplatníků... Co takhle to svinstvo vzít a pěkně mu to všechno naprat rovnou do žíly... Ušetřilo by se za vězení, za popravu i za likvidaci drogy a dotyčný by aspoň vyzkoušel svoje zboží... Celkové náklady: jedna injekční stříkačka a ta by se dala použít i opakovaně, protože co záleží na nějaký žloutence při takovýhle dávce... Možná je to trochu brutální trest za prodej trochy drog, co kdyby se tím perníkem ale předávkoval jeden nebo více hloupých puberťáků, který vůbec netuší, co takovej sajrajt udělá s jejich nervovou soustavou... Bohužel, asi nemám dostatek empatie s ubohými dealery, asi to je tím, že všechnu lítost si nechávám pro oběti... Můj názor je ten, že brát drogy je mnohem menší zločin, než je prodávat. Uživatel ohrožuje pouze svoje zdraví, zatímco prodejce je ochoten kvůli penězům ohrozit zdraví ostatních. Pro takový lidi nemám slitování, bez ohledu na to, kolik plesů prošvihnou...

1730

Odpovědět

Dealery nelituji, ale nelituji ani jejich "oběti". Jasně, že když už jsou závislí, tak udělají pro další dávku cokoliv a jsou tedy snadno zneužitelní, ale kdo je nutil s tím začínat? A ty žvásty, že puberťáci netuší, co jim to udělá s nervovým systémem? Možná to nevědí úplně přesně, ale v dnešní době přeci musí každý vědět, že to s nima neudělá nic dobrého. To je taky důvod, proč když se pořádají různé sbírky, tak přispívám na asistenční psy, léčbu rakoviny dětí apod., ale absolutně nikdy bych nepřispěla na feťáky. Beru to tak, že si to způsobili sami a ať si to vyžerou.
K samotnému videu. Moc se mi nelíbilo, jak to John podal. Skoro to vypadalo, jako by říkal: "Prodej drog? Ale vždyť vlastně o nic nejde". 50 let nebo doživotí mi přijde ale neúměrné. Trest má člověka skutečně zabolet, ale taky být úměrný prohřešku. V případě samotného držení drog by stačilo začínat tak na pěti letech. Tedy pouze v případě, že by tohle byl jejich první delikt, pokud by už někdy předtím byli trestáni, tak je to zcela úměrné. Věřím v druhé šance, ale skutečně jen ve druhé, nic mě totiž nedokáže vytočit tak, jako články typu: 35 letý a 18x trestaný recidivista...

147

Odpovědět

Popravdě, nedovedu si představit, jak se může někdo přesvědčit o tom, že někdo pozbyl své lidské hodnoty. Pro mě je člověk pořád člověk, i kdyby spáchal genocidium. Ano, zločinec má být potrestán. Ale trest přece není pomsta, nejde o to, jestli soucítíme s tím, nebo s oním. Jde o to, jestli je svět lepším místem. A myslím, že trest smrti, ani běžné nakládání s tresty v řádu desítek let svět lepším místem neudělají. Už pár lety v kriminále si člověk dostatečně podělal život, aby to odradilo ty, na které podobné věci platí (a ti se pak do těch kriminálů vůbec nedostanou). A co jiného bych měl mít z toho, že má někdo jiný zničený život? Nevím, nic mne nenapadá.

279

Odpovědět

+komunardTeraz už viem prečo si komunista ... Si úplne mimo reality chlapče :D Ale teší ma že si chudák, takže nemáš dosah...vďaka bohu :D

426

Odpovědět

+komunardTak mi přijde, že máš tentokrát celkem pravdu, lidi, který by raděj zločince napravili než zabili (no aspoň kvalitně pomučili), který sou ochotni v myšlnekový rovině překročit hranice zkurvenosti toho, co tu momentálně je, se logicky dostanou mimo realitu. Chudáci to sou taky, nedokážou si kompenzovat zkurvenost svýho vlastní život na lidech, který s tím nemaj nic společnýho. Maj to blbý tyhle lidi, ale myslím si, že sou ty jejich ideály stejně pěkný. Jenže reálně...napravit někoho je fakt těžký a pracný...jo a taky to není dost cool, pro smrady co koukaj na televizní noviny na nově to totálně nevyzní...tak komu by se do toho chtělo? Jo, to protože je svět takový hnusný místo. A právě proto svět je a bude hnusný místo. To už je asi takovej bludnej kruh.

62

Odpovědět

Ve 24 letech prodal Weldon Angelos "malé množství marihuany". Teda jestli je "malé množství" opakovaný prodej marihuany v ceně $350, nález dvou 100 librových pytlů se stopy marihuany také jen malé množství a především nedovolené ozbrojování také jen dovolenkovou strastí?

56

Odpovědět

A jak prokážeš že v těch 100 librových pytlích bylo 100 liber trávy ? :D Třeba si tam schoval jen libru, protože neměl nic menšího. Jinak těch 350 babek je cena za unci (záleží jak čeho, seno můžeš sehnat i levněji), což rozhodně není žádné velké množství.

82

Odpovědět

+Flagellum DeiJenže on nebyl odsouzen za držení drog, ale za držení zbraní během prodeje drog. Ale asi je normální, že každý český dealer má "firearms" (pistoli, nebo příruční samopal.)

43

Odpovědět

+Flagellum DeiTakže těch povinných 55 let v chládku dostal za nelegální držení střelné zbraně ?

30

Odpovědět

+Flagellum DeiAno...byl souzen podle "924(c)", který mluví o nošení zbraní během prodeje drog. Škoda, že se v tomto případě John Oliver dopouští "zjednodušení" případu na tvrzení, že se jedná o drogového dealeara.

31

Odpovědět

+Flagellum DeiOn je jako rozdíl mezi tím když se nelegálně ozbrojíš a jdeš třeba na pouť a tím když se nelegálně ozbrojíš a jdeš prodávat dobroty ? :D:D

31

Odpovědět

+Flagellum DeiJe....Prodej drog je sám o sobě trestný čin, je to podobný rozdíl, jako když vykradeš sejf v bance a vykradeš sejf v bance a přitom máš u sebe samopal s kadencí 600 ran za minutu

31

Odpovědět

Já bych stejně zlegalizoval všechny drogy bylo by to, tak jednodušší.. osobně bych jim to klidně prodával i na náměstích a mrtvými féťákama bych potom hnojil pole a vznikl by, tak hezký koloběh života.
Zkrátka ať se s tím bojuje sebevíc, tak to prostě nedokážeme zastavit a je jedno, jestli budou dostávat 50 let ve vezení anebo je popravovat, jako v té Číně (viz. příspěvek o něco níž). Pokud někdo chce užívat drogy, tak je stejně začne užívat a kdo je nechce užívat, tak je logicky nezačne užívat.

287

Odpovědět

a to ti nevadí, že "výroba kokainu" stojí Ameriku (kontinent) 100 tisíc mrtvých ročně?

14

Odpovědět

+orcinusorca2014100k ročně ? Všude se uvádí že válka proti drogám má na svědomí několik jednotek tisíc mrtvých ročně, nikoliv 100k. :D

50

Odpovědět

+orcinusorca2014Protože to nevyrábí profesionálové.. kdyby to bylo zlegalizované, tak by na to padal zákon o bezpečnosti práce :P Navíc to číslo mi příjde až moc vysoké + kdo jsi ty, že máš právo říkat, jak má někdo jiný žít?

92

Odpovědět

+orcinusorca2014no, a keby bol ten koks legálny, tak sa bojovať nemusí a bolo by po probléme, navyše by to pozdvihlo tamnú ekonomiku. Lenže takýto krok by viedol k zapadaniu zbraní prachom, čo sa istej skupine ľudí nepáči. Totižto aj boj proti drogovým kartelom je dosť veľký biznis pre pár firiem.

00

Odpovědět

Vítejte v Evropě, kde je trestní právo založeno na "povinných minimech" za KAŽDÝ trestný čin.

615

Odpovědět

Zaujimalo by ma, ako dosli k tomu, ze dobu 55rokov az dozivotie nazyvaju minimom.

180

Odpovědět

Tak oproti trestu jaký má např. Dudley Wayne Kyzer je jedno doživotí minimálním trestem. :D

60

Odpovědět

Nebýt toho, že prakticky do všeho Oliver cpe feminismus a rasismus, tak by to bylo o mnoho lepší. Příště už jenom očekávám, že bude díl o imigrantech v Evropě... :-)

1434

Odpovědět

Spojené státy mají svých problémů s nelegálními migranty dost. :D

210

Odpovědět

obžalovaný: Pane soudče, já něvěděl jaké tresty jsou za dealování drog a navíc jsem ani nečekal, že mě poldové chytnou.
soudce: Tak vy jste to nevěděl? V tom případě je to v pořádku a dnes odejdete jen s napomenutím.

2811

Odpovědět

obžalovaný: Já si tu uzinu vzal na svou obranu, víte pane jak jsou dnes zákazníci nevrlí...
soudce: Samozřejmě, že máte právo na ochranu při prodeji nebezpečných drog. Ale nepoužil jste schválené váhy, takže vám musí dát pokutu.

151

Odpovědět

Samozřejmě že musel zmínit jak je ten zákon strašně rasistickej. Evidentě kdyby běloši brali drogy stejně jako černoši a hispánci tak by to nebyl problém, ale protože černoši berou drogy víc, tak je ten zákon o to horší.

4410

Odpovědět

Wow, tak hrozně soucítím s tím mužem, který dealoval perník a je za to ve vězení :'( :'( Tvle, kdyby byl v Číně, tak dostane trest smrti, takhle může být rád, že je na živu. V Číně k tomu mají stejně nejlepší přístup, protože ohledně drog žádné omluvy, výmluvy, ale, apod. neexistují.
A to s tou rozmanitostí skupiny v 7:35, ten týpek jednoznačně řekl POLITICKY ROZMANITÉ ...
A že nejublíženější skupinou jsou černoši a hispánci mi přímo vehnalo slzy do očí ;_;
Jasně, mandatory minimum je špatné, ale možná se mohl zaměřit na jinou skupinu, než lidi obchodující a užívající drogy, protože právě tihle si za to mohou sami a celou dobu věděli, co se může stát. A výmluva 'nemyslel si, že ho chytí' v tomhle případě má stejnou váhu jako u vraha, zloděje a nebo teroristy, který ukradne letadlo a znásilní na něm malé dítě.
Již před 10 lety nám pan Jahelka radil, že „Neznalost neomlouvá."

3032

Odpovědět

Těžko upřít lidem možnost dělat chyby. A pak už je to o tom, že na jednu stranu by lidé za chyby tohoto druhu určitě platit měli, ale na druhou stranu by to mělo být adekvátní. "Nemyslel si, že ho chytí" není argument pro to, že by se tresty za zločiny měly zrušit, ale pro to, že ani vysoký trest nefunguje jako odstrašující případ (protože překvapivě se páchají i ty zločiny za které je trest smrti a ty, co je páchají, to nijak neodrazuje). Takže by bylo lepší dát adekvátní trest a zkusit odsouzeného navrátit do společnosti.

Když uznáme, že lidé mohou páchat chyby - a je jedno jestli jde o držení trochu víc trávy, prodej speedu, nebo nelegální stahování filmu, tak se můžeme vrátit k současnému smyslu vězení, což je 1) chránit společnost před pachateli trestných činů, 2) zabránit odsouzenému v dalším páchání trestné činnosti a 3) vychovat jej k tomu, aby vedl řádný život, a tím působit výchovně i na ostatní členy společnosti. A ten 3 bod je taky zatraceně důležitý.

80

Odpovědět

+SisyfosJestliže je neodradí dlouhodobý, snad až komicky dlouhý, pobyt za mřížemi, představa 2 let ve vězení je odradí ještě méně. Jediné, co by fungovalo, je práce, protože jak je známo, práce šlechtí.
A nemluvím o jednoduché práci, ani o příliš smysluplné práci, protože čím zbytečnější a těžší bude, tím lépe, například je nahnat do kamenolomu a nechat je ručně těžit kamení, něco jako to dělal Yuri Bojka v Neporazitelném 3. Potom by si rozmysleli, jestli jim za to ten prodej drog stojí.

21

Odpovědět

+SisyfosTakhle to právě nefunguje. Člověk není racionální bytost, která před každým činem posoudí výhody a nevýhody, zohlední míru rizika a podle toho koná. Tedy někdy samozřejmě ano, ale často jedná zkratkovitě, na základě pochybných intuicí a tak podobně. Délka ani podmínky trestu nemají příliš velký vliv na odpuzující charakter trestu. Pokud dotyčný věří, že nebude dopaden, může mu hrozit provaz a kulové z toho. Pokud myslí, že by ho nejspíše chytli, tak nic neudělá, ani když je trest relativně mírný.

60
Další
Používáme cookies, abychom mohli provozovat tuto internetovou stránku a zlepšit Vaši uživatelskou spokojenost. Budete-li pokračovat beze změny nastavení, předpokládáme, že souhlasíte s ukládáním souborů cookies z internetových stránek. Více informací o použití cookies.
OK