Věznice v USALast Week Tonight

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 235
96 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:1 455
Počet zobrazení:17 626

USA vévodí žebříčku zemí s nejvíce vězni. Ale čím je to způsobeno? Nejen, že nám John Oliver tuto otázku zodpoví, ale přídá i několik odstrašujících případů. Kompletní epizody pořadu Last Week Tonight with John Oliver můžete sledovat každou neděli v noci na televizní stanici HBO Comedy.

Přepis titulků

Dnešním hlavním tématem je něco, čeho se USA nemohou nabažit. Vězení. Baví nás věci jako je seriál Orange is the new black, přes téměř celý víkendový program na NBC, až po klasický film TNT Tim Robbins stojí bez trička v dešti. Vězení milujeme tolik, že šokující množství Američanů právě v nějakém je. To jsme dozvěděli minulý týden ve slyšení u soudního výboru.

Naše země má nejvíce vězňů ze všech států na světě. Skoro každý stý dospělý je ve vězení nebo ve vazbě. Je to pravda. Za mřížemi máme momentálně přes 2 miliony lidí. Máme víc vězňů než má Čína. Čína! Nemáme ničeho víc než Čína. Kromě našich dluhů Číně.

Takto to ovšem nebylo vždy. Od 70. let se počet uvězněných zosminásobil. Jediná věc, která rostla stejným tempem, byly varianty Cheerios. Táhněte do h*jzlu, ovocné Cheerios! Jste kopií ovocných lupínků a vy to víte! Ale podívejte se... Počet vězňů roste z různých důvodů.

Od postupného rušení psychiatrických léčeben, až po minimální délku trestu, což vysvětluje, proč se 97 % lidí raději přizná ke spáchání federálního zločinu, než aby riskovali soudní stání. A pak také drogy. Polovina lidí ve federálních věznicích je tam kvůli drogám. Ve státních věznicích je to 25 % lidí. Je trochu nejasné, jaký bychom z toho měli mít pocit.

Na jednu stranu protidrogová válka všechny problémy s drogami vyřešila, a to je dobře. Ale na druhou stranu jsou naše protidrogové zákony trochu moc přísné a hodně rasistické. Ačkoliv běloši i afroameričtí obyvatelé užívají drogy přibližně stejnou měrou, studie zjistila, že Afroameričané jdou do vězení za drogové delikty asi desetkrát častěji. A to z nějakého neznámého důvodu.

Připomíná mi to... Připomíná mi to vtip. Černoši, kteří spáchají drogový delikt, jdou do vězení takto. Zatímco běloši do vězení nejdou vůbec. Ale tolik lidí... V USA je uvězněno takové množství lidí, že se tvůrci pořadu Sezame, otevři se rozhodli toto téma dětem vysvětlit. Můj táta je...

Můj táta je ve vězení. Když jsem byla ve tvém věku, můj otec byl taky ve vězení. Být ve vězení znamená, že když někdo poruší zákon, pravidla dospělých, je poté zavřen do věznice. Budeme tví přátelé! Budeme stát při tobě! Nejsi sám!

Jen se nad tím zamyslete. Potřebujeme roztomilé zpívající loutky, aby dětem vysvětlovaly vězení. Stejným způsobem vysvětlují číslo 7 nebo co je to Měsíc. Ale Sezame, otevři se o věznicích aspoň mluví. My ostatní je raději úplně ignorujeme. Možná proto, že je tak snadné se o vězně nestarat. Jsou to přeci už z definice usvědčení zločinci. Popravdě je tak snadné se nestarat, že velmi rádi žertujeme o jedné z těch nejhorších věcí, které se jim mohou stát.

Běž do vězení. Neprocházíš startem, nebereš si 200 dolarů, a ať ti za žádnou cenu neupadne mýdlo. Podívej, dublony. Ať ti neupadnou. Kdybychom byly ve vězení, vy byste byly mé děvky.

Půjdeme do federálního análního vězení! Kocoure, víš, co dělají vajíčkům ve vězení? Nemluví se o tom snadno. Chápete to? Chápete? To vejce oš*kají proti jeho vůli. Proto je to vtipné. Vzbuďte děti a vysvětlete jim ten vtip. Budou ho milovat.

Z nějakého důvodu jsme schopní se kolektivně smát tomu, že 4 % vězňů byla v minulém roce oběťmi sexuálního napadení. Jeden z dvaceti pěti. To nezní jako hodně lidí, ale vezměte si to takhle. Kdyby pokaždé, když koupíte dva tucty donutů, byl jeden z nich znásilněn, naštvalo by vás to. A to je to jen pečivo! Vězni jsou lidé! Pokud žádného vězně neznáte, nebo nečekáte, že byste se jím někdy mohl stát, jejich bezpečnost a zdravotní zabezpečení vás moc zajímat nebude.

Nemusíte vědět nic o podmínkách, ve kterých žijí. Ale víte, kdo by to měl vědět? Třeba ředitel federálních věznic. Podívejte se, jak se až komicky snaží vzpomenout na základní detail o jedné z psychicky nejnáročnějších situací, do kterých se vězeň může dostat.

O samotce. Jak velká je cela? Jak velká je běžná cela pro samotku? Myslíte běžnou velikost? Běžná velikost cely. Jak je velká? Chci tím říct, že se bavíme o lidských bytostech. Máme tu nějaké statistiky. Jak velká je ta cela? Běžná velikost...

cely je... Vás zajímá prostor, který... Ano! Rozměry v metrech. A centimetrech. Rozměr té cely, ve které je osoba držena. Chci mít představu... Já nevím... Ptám se na to špatně? Ne, neptáte.

Neptáte se na to špatně. Pokud si dobře pamatuju, ptal jste se ho na rozměry cely! Ale to je už dávno. Abych byl fér, odpovědi se mu nakonec dostalo. Průměrná velikost by měla být rovna... Metru osmdesát na... Metr dvacet. Metr osmdesát na metr dvacet?

Jen několik poznámek. Zaprvé, očividně jen hádal. Zadruhé, tyhle rozměry odpovídají spíš výtahu. Metr osmdesát je délka párty bagety. Metr dvacet je délka bagety, která zůstane druhý den. Nikdo nechce párty bagety. Lidé je ohmatávají a to je nechutný. Ale o to nejde.

Naštěstí bylo o pár minut později všechno uvedeno na pravou míru. Popravdě rozměry cely jsou 3 metry na 2 metry. Ó, tři na dva. Tudy, Vaše Veličenstvo. Je tu spousta místa pro pingpongový stůl a imaginárního protivníka, jak pomalu začnete bláznit. Je jasné, že při starání se o lidi, jejichž osud je nám celkem ukradený, odvádíme hodně špatnou práci.

Ale jde o tohle. Čím dál častěji se o ně už nestaráme my. Soukromí subdodavatelé přebírají čím dál více služeb. Třeba společnost Aramark. Ta věznicím poskytuje jídlo a slibuje, že od nich můžete očekávat více. Více ušetřených peněz. Podívejte.

Když chcete šetřit na jídle, co hrozného by se mohlo stát? Záznamy ukazují 65 případů, kdy zaměstnanci Aramarku jídlo nedodali, nebo jim došlo. Aramark změnil recepty tak, že využívá levnější, někdy až podřadné, suroviny. Aramark se nedávno dostal na titulní stránky novin, když v jídle dodávaném vězňům v Michiganu byli nalezeni červi. To opravdu není v pořádku.

Jediný případ, kdy rádi uslyšíte, že se našli červi, je ten, když jste červ a vaše rodina se ztratila na moři. Strávili jsme na plovoucím chlebu tři dny, ale nikdy jsme neztratili naději. Neprivatizuje se jen stravování, ale také zdravotní péče. Arizona to zkusila. Hádejte, jak to dopadlo. Náklady na vězeňskou zdravotní péči klesly o 30 milionů dolarů.

Počet zaměstnanců dramaticky klesl. V arizonském nápravném zařízení zemřelo 50 lidí jen za prvních 8 měsíců. Porovnejte to s 37 úmrtími v předchozích dvou letech dohromady. 50 úmrtí! V tomto bodě byste mohli najmout herce ze seriálu Chirurgové a nejspíše byste měli méně úmrtí a mnohem více intrik. Škrty v rozpočtu vedly v Arizoně k neuvěřitelným situacím.

Jedna vězeňkyně ve vězení podstoupila císařský řez. A takhle popisuje jejich lékařskou péči. Rozhodli se použít cukr. Kuchyňský cukr. Co tím chcete říct? Použili balíčky jako od McDonalda. Otevřeli je a nasypali dovnitř. Překryli to gázou a zalepili.

Musela jsem to tak dělat tři týdny. Nasypali ho do rány po císařském řezu. Řekli vám, proč to dělají? Jeden z lékařů se to naučil od... Já ani nevím. Prostě to byla domácí léčba. Cukr se používal k léčbě ran před objevením antibiotik. Tedy na začátku 20.

století. Jo! Ale pak jsme se všichni shodli na tom, že už to není přijatelný medicínský postup. Stejně jako léčení dětského kašle heroinem. Podívej, už nekašle. Vlastně už nedělá skoro nic. A já nemůžu najít žádný pořádný kus stříbra. Ale žádný politik se nebude zodpovídat za chování k vězňům, jaké zažila tato žena.

Ani nemusí předstírat, že je to zajímá. Takhle jeden arizonský zákonodárce reagoval na její příběh. To nezní jako pravdivé obvinění. Zní to šíleně. Vězni mají 24 hodin, 7 dní v týdnu čas vymýšlet obvinění a psát dopisy. Netvrdím, že některá z nich nemohou být založená na pravdě, ale tenhle případ s léčbou cukrem nesmíte brát tak vážně. Někde v pekle si právě Satan brousí vidle a říká své sekretářce: "Janison, udělej mi laskavost a dej mi vědět, až se sem ten chlap dostane."

"Chci být připraven." Mnoho států zprivatizovalo celé věznice. Skoro 9 % věznic řídí soukromé firmy. Jako třeba GEO Group a Corrections Corporation of America. Dohromady loni vydělali asi 3 miliardy dolarů. Můžete do nich investovat. A zatímco ve svých propagačních materiálech se chvástají tím, jak vězňům pomáhají se opět začlenit do společnosti, materiály pro investory jsou trochu odlišné.

V poslední prezentaci pro investory vypíchla CCA svou unikátní investiční příležitost. A z jaké důvodu je vězeňství dobrou možností pro investování? Vysoký recidivismus. To je skvělý způsob, jak uklidnit své investory. "Chápeme vaše obavy ohledně plného začlenění vězňů do společnosti a ohledně možnosti, že by se stali plnohodnotnou součástí společnosti.

Nebojte se, takhle to tu nevedeme." "Až s vězni skončíme, budou jako lidské bumerangy. V půlce cesty se otočí a vrátí se k nám." Hlavní problém toho, že se věznice vedou jako výdělečné společnosti, je ten, že jsou věznice vedeny jako výdělečné společnosti. Platy a počet zaměstnanců jsou tak nízké, že ve vězení pro mládež v Mississippi někdy jen dva zaměstnanci dohlíželi na 256 vězňů.

Toto zařízení bylo nakonec zavřeno, ale až poté, co federální soudce napsal, že je tam fyzické a sexuální násilí naprosto běžné, protože pracovníci dovolili vzniknout žumpě plné neústavních a nelidských praktik. Vím, že GEO by teď řeklo, že podávám nevyvážený obraz jejich společnosti. Abych to vyvážil, sdělím vám to, že získali od státu Florida cenu za jejich smělé a novátorské praktiky při ušetření penězi.

Ale všichni víme, že když vám stát Florida udělí cenu, tak je ta cena sarkastická. Popravdě... Malá poznámka. Udělení ceny podepsal floridský guvernér Rick Scott, který byl hlavním podporovatelem privatizace věznic na Floridě. Ale pod jednou podmínkou.

Jak už od začátku říkám, tohle je příležitost, jak ušetřit peníze daňových poplatníků. Nepůjdeme do toho, pokud nám to nic neušetří. Jak víte, smlouvy říkají, že pokud neušetříme alespoň 7 %, tak věznice nezprivatizujeme. Hej, hej, hej, poslyšte. Pokud si myslíte, že Rick Scott vyhledá společnost, která v minulosti týrala nezletilé, aby ušetřil pouhých 6 %, tak Ricka Scotta neznáte.

Ricky potřebuje 7. Ricky chce 7. Rickymu se líbí 7, jasné? Pokud byste se chtěli Ricka Scotta zeptat na chování GEO group, tak to prosím nedělejte zítra večer. Nemá čas. Ověřili jsme si, že bude vybírat peníze v domě, a to je pravda, ředitele GEO group.

Věřím, že tématem toho večírku bude žumpa plná neústavních a nelidských praktik. Tohle je... Tohle je tak depresivní. Soukromé věznice jsou špatné, ale samotný systém se zdá být naprosto hrozný. Já prostě potřebuju chvilku... K pochopení toho všeho potřebuju pomoc.

Pokud mě omluvíte... Ahoj, Johne, přijdeš mi smutný. Jsem smutný, Timmy, já jen... Zkoumal jsem podmínky ve věznicích v USA a celý ten systém je naprosto špatný. Chápu tě. Můj táta je právě teď ve vězení za menší drogový přestupek. Přesně o tom mluvím, Timmy, to je šílené.

Můj táta je také ve vězení, protože zabil čtyři lidi. Dobře, on je nebezpečná osoba, která ve vězení má být. To není úplně to samé. Můj táta je ve vězení a lidi platí, aby ho viděli. To je ale zoo a to je něco jiného. Je v zoo, jasné? Jemu to přijde stejné. Nepleť tyto dvě věci...

Je pryč. Johne, jak moc špatný vězeňský systém je? Nevěřím tomu, že to říkám, ale jedna věznice ženě do císařského řezu sypala cukr. Moment, co je to císařský řez? - Sakra... - Jo ty myslíš... Je to něco s písmenem C, že jo? Jo, to jsem myslel. Přesně tohle jsem myslel.

Pane Olivere, cítil byste se lépe, kdybychom si o tom zazpívali? Rozhodně nám to neublíží. Zazpíváme si o tom. Tohle je něco, co musí být řečeno, americké věznice jsou špatné! Je to nepříliš pohodlná pravda, ale civilizace věznice potřebuje. Minimální délka trestu je velkou chybou, systém je nastavený proti hispáncům a černochům.

Vězňů máme více, než je obyvatel Slovinska. Zavíráme lidi do vězení a tvrdíme, že léčíme schizofrenii. Mého tátu zavřeli a říkají, že je to zrůda. A co udělal? Nic, prý jen vypadá jako zrůda. To jsou rasové předsudky a to je taky špatné! Tohle je něco, co musí být řečeno, americké věznice jsou špatné!

Podmínky ve věznicích jsou národní hanbou, je zde násilí, červi a možnost znásilnění. Neměli bychom zavírat ještěrky jen proto, jak vypadají! To jsou zoo! Tvůj otec je aligátorem v zoo. Já jsem krokodýl. Já jsem krokodýl!

Ježiš, a je to tu. Jasně, všichni vypadáme stejně, co? Ne, to v žádném případě neříkám! Tohle mi nepřišiješ, to jsem neřekl! Jsi ignorant. Jak jsme už zpívali... Tohle je něco, co musí být řečeno, americké věznice jsou špatné!

Americký špatný vězeňský systém vám přináší: - Desítky let přehlížení. - Nedostatek politické odvahy. A štědré dary od GEO group. A také vy, diváci. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (108)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Vidím, že umí zpívat.

00

Odpovědět

Ono je taky nutný si uvědomit, že naše věznice jsou v porovnání s těma "americkejma" jako Hilton. Mám pár známejch u policajtů a fakt je ten, že některý lidi se jim tak každoročně před zimou vracej, aby měli kde bejt a co jíst, jenže naše podmínky a americký jsou trošku někde jinde, a to ani nemluvim a situasích v Rusku, Číně atd.. to by teprve pan Oliver koukal.
A zároveň je nutný podotknout, že v Americe funguje systém 3x a dost, což znamená, že i za banální věc, jako je marihuana, může jít člověk do vězení, a v tom případě není ok, aby s nima bylo zacházeno takhle.

164

Odpovědět

Protože do vězení zavíráme lidi, aby měli pohodlí, dobře se najedli a vůbec se si užili kupu srandy. Ne počkat, vlastně tam zavíráme kriminálníky. Co prosím? Že bych taky nerad přebýval v cele 3*2 metry, jedl nekvalitní jídlo a denně se bál sexuálního napadení? Ano, proto taky nepáchám zločiny. I když proč vlastně ne? Kdybych se teď zvedl, zabil každého, kdo mi nepadne po cestě do oka, znásilnil ty co ano a pak se přihlásil na policii, tak mám státem hrazenou stravu (nemusel bych do sebe denně tlačit chlebovou dietu, jako to mám teď), ubytování a všechny služby (např. doktora, který je v USA jako jukebox, bez vložení peněz ani neškytne). A v případě největší nouze, kdyby mi nechutnalo, nebo bych si nemohl natáhnout nohy, vytáhnu z klobouku historku o tom, jak mě v nemocničním špitále léčil šaman voodoo kuřecí krví a hned mám postaráno o sympatie lidu. Proč by taky někdo věřil chlapovi, co to vězení řídí, že je to výmysl? Vždyť já jsem trestanec, o moc důvěryhodnější už ani člověk být nemůže. A sexuální napadení?Podle wikipedie bylo v roce 2010 znásilněno v USA 0.2% ženské populace (drtivá většina mimo věznice). Pojďme všichni společně zaplakat nad tím, že to samé zažila také 4% populace lidí, kteří prodávali drogy, kradli, vraždily nebo také někoho znásilnily.
John Oliver se mi zalíbil, ale tady skutečně pláče na špatném hrobě.

719

Odpovědět

Na druhú stranu, keď v momentálnej krátkodobej nepozornosti zrazíš autom a usmrtíš človeka, čo je situácia pri ktorej si nikto z nás nemôže povedať "mne sa to na 100% nestane", asi by si zmenil názor keby ťa nejaká potetovaná dvojmetrová gorila pretiahla v sprche. Tuším sa to nevolá nápravnovýchovné zariadenie pre to aby ti tam spravili peklo zo života. Pre mňa je osobne predstava klietky 3x4 metre na zbytok života dostatočné varovanie aby som ako si ty písal, nezabil každého, kto mi nepadne po ceste do oka.

211

Odpovědět

Věznice zpřísnit a vězně nelitovat, je třeba si uvědomit, že tam nejsou za odměnu, nebo na dovolený. Humanisti, ať se třeba p0ser0u, ale s vrahy a násilníky se v rukavičkách zacházet nesmí.

1020

Odpovědět

Rookie a Saarebas tady si něco přečtěte is.muni.cz/th/55810/pedf_m/text.rtf‎ je to zajímavá diplomová práce, která se snaží přiblížit problematiku penitenciární péče. Váš přístup tvrdého nelítostného zacházení s vězni byl během posledních několika století mnohokrát vyzkoušen a nikdy nefungoval. Jestli máte nápad jak zajistit, aby tento přístup k nápravě vězňů fungoval, tak sem s ním.

120

Odpovědět

Drsný dokument (v CZ), o realitě v amerických věznicích najdete zde: https://www.youtube.com/watch?v=u9I_VjO-zCM , po shlédnutí videa Vám pak dojde, proč po snížení nákladů na lékařskou péči, zemřelo během prvních osmi měsíců hned 50 lidí...

50

Odpovědět

Podmínky ve vězení, uh huh. Někdo to fakt bere pouze jako omezení svobody = nutno jinak dodržet veškerý možný komfort, teplé jídlo 3x denně, telku, internet, aby se chudák vězeň náhodou nenudil...
Zrušit vězení, zavést pracovní tábory namísto těch hotýlků.
Feťáci si můžou stěžovat, ale to už je o nastavení toho, co a jak moc je trestné, ne o podmínkách pro trestance.

1519

Odpovědět

jen počkej až tam jednou skončíš čůráčku jojo to tam chcípneš debílku! Ale já nic neudělal! A ve vězení je asi každej spravedlivě protože soudci jsou neomylní, no jen se počkej na tu karmu spratku

1616

Odpovědět

+ZabijakTak tebe né do vězení, ale do ústavu. A přestan se čertit, zabásli ti fotříka nebo co?

116

Odpovědět

Asi budu jeden z mála kdo s tebou bude souhlasit..... a možná bych i přitvrdil.... pěkně zavést 3x a dost..... a potřetí trest smrti a ne vyhazovat prachy za recidivisty

1013

Odpovědět

Každá země k vězeňskému systému přistupuje jinak. USA, Francie a mnoho dalších zemí mají ve vězení tvrdé podmínky, jelikož chtějí odsouzené potrestat. Pak většina zemí chce vězně prostě jen izolovat a trestá je jen omezením svobody. A pak tu máme skandinávské země, které se snaží vězně napravit a pomoct mu opět se navrátit do společnosti. A nutno dodat že ve Skandinávii je minimální návratnost do vězení a v USA je tato návratnost obrovská.

1230

Odpovědět

Nejlepší je ten aligátor! Ehm pardon, krokodýl.

501

Odpovědět

tak nevím, ale zdá se mi, že bychom měli brát ohled na oběti zločinů. Ty mají zničený život a kolikrát trpí daleko více než zločinci. Pokud kriminálníci vylezou z vězení a hned se tam vrátí, tak to tam tvrdé není.

2119

Odpovědět

tak nevím, kdo je obětí zločinu při držení méně než 50 gramů drogy?

364

Odpovědět

+orcinusorca2014Nebo jednoho joitu!

14

Odpovědět

Ono totiž obětem zločinu hrozně pomůže, když bude pachatel trpět, dokud se v něm nerozloží i poslední kousky lidskosti (aby už opravdu neměl žádné zábrany, až ho pustí). To vyřeší všechny problémy oběti, že? To chceš říct?

121

Odpovědět

takmer vôbec sa neprihlasujem aby som komentoval, ale videá sledujem denne, preklady sú profi a výborné... a ďakujem že som vďaka vám narazil na pána Olivera, predtým som ho nepoznal... výborné názory, dobre sa to počúva, viac videí od neho ak sa bude dať :)

590

Odpovědět

Nevím jakou práci dá udělat "duální titulky" ale aspoň jeden díl s Johnem bych uvítal. Tolik nových slovíček a frází co jsem z odposlechu zjistil :)

230

Odpovědět

Hovorí fakt zaujímavo a páči sa mi, že sa nebojí ísť aj do takýchto tém. Na druhú stranu, je to američan a cítiť to dosť z toho humoru a celkového štýlu. Oveľa viac by sa mi to páčilo s nejakým britom :D Ale v podstate je to v pohode :)

9101

Odpovědět

John William Oliver (born 23 April 1977) is a British comedian, political satirist and actor.

1650

Odpovědět

Jsem jediný, kdo by měl chuť praštit tu vězeňkyni už jen kvůli tomu arogantnímu ksichtu? :D

4378

Odpovědět

No podle liku nejsi což je celkem smutný...já mám zas celkem chuť praštiť tebe teď.

5419

Odpovědět

+AuthanA to se přes internet dělá jak? Mám nacpat hlavu do nějakého portu? ;)

1227

Odpovědět

Same feeling here, vypadá jak typická účastnice vyvolených. ALE TO NIC NEMĚNÍ NA TOM, ŽE TO CO JI PROVEDLI JE ODPORNÉ A ZAVRŽENÍ HODNÉ A NĚKDO BY ZA TO MĚL JÍT SEDĚT.

473

Odpovědět

+zloprcekJESTLI jí to provedli. Ten chlápek od věznic, co mluví po ní, má naprostou pravdu.

1823

Odpovědět

Po shlédnutí snad všech videí Johna Olivera, můžu říct jen: Děkuji moc za překlad a vlastně i za celé VideaČesky. Sedí mi jeho styl a jeho názory, nebojí se reagovat na jakékoli téma. Má to náboj a vtip, a ve výsledku máte ještě dobrou hodinu o čem přemýšlet...

458

Odpovědět

Co se to tu zase vyrojilo za odporný hipíky? Jak někdo muže tvrdit, že má mít vrah důstojné podmínky k životu? Nebo recidivista, co byl ve vězení už 15x?

Kurva přestaňte bejt takový posraný zšenštilci, trest smrti by měl být okamžitě obnoven. Pěkně šibenice, nejlépe na náměstí. Jak tohle asi může vyjít dráž než živení vězně celý život? Už jen z téhle blbosti vyplývá, že Oliver ví pěkný o hovno o tom, o čem mluví.

Vězni by měli mít 12 hodinové směny, aby si na svůj pobyt minimálně vydělali, pokud by vydělali víc, tak by jim zbytek chodil na účet. Měli by se používat k činnostem jako je uklízení měst, výkopy, kácení stromů, těžba uranu atd. Po 12 hodinový šichtě ještě nějaký povinnosti ve věznici a pak spát, žádná zábava do p**e, jsou to vězni!

Zlodějům sekat ruce, policii zvýšit pravomoce. Věznice zprivatizovat.

Zákony jsou tu od toho, aby se dodržovali a ne abyste si s nima mohli vytírat p***l!

5577

Odpovědět

V prvom rade sú napiču zákony ktoré chránia kartely a z toho vyplíva tých 20% väzňov za výrobu, predaj a prechovávanie drog ( osobne si myslím že to % je vyššie )

Fet by mal byť všade dostupný.
Ale inak úplne súhlasím...

Oliver je aký je. Keby tam pustili rozumne uvažujúceho človeka, show by museli za chvíľku stiahnuť :) Takže, aj keď často melie sračky, aspoň je občas vtipný :)

638

Odpovědět

+thorium.cekuj.netTak tak, zlegalizovat všechny drogy od 18 let je jediná cesta, jak "vyhrát" válku proti drogám. Kdo chce fet, ten si ho sežene vždycky, tak proč to nezlegalizovat? Proč by měli být legální jen některé drogy (nikotin, kofein, s trochou nadhledu se za drogu dá považovat i cukr :-D )? Prostě hloupost.

Jediný problém je, že by se museli legalizovat plošně v celý Americe, v celý Evropě atd., jinak by se do země, která je zlegalizovala jako první začali slítat fetky...

1010

Odpovědět

Ve vězení nejsou jen vrazi a recidivisté, kteří byli ve vězení už 15x...

474

Odpovědět

+SriberV ideálním státě by platilo 3x a dost, tj. že se do vězení dostaneš 3x za cokoliv a pak šibenice. Vrazi by byli na šibenici taky hned po odsouzení.

Tu práci by vykonávali hlavně ti vězni co se provinili lehčími delikty, protože ti ostatní by už vyseli na provaze.

Je logický, že když někdo spácha nějakej lehkej zločin (nevím, třeba krádež), tak se "výlečí" rychlejc když bude 12 hodin denně makat, než když bude ve vězení jako na druhý dovolený. A u "rozenejch" kriminálníků (ti co se nezvládnou jinak živt) je jedinej lék provaz.

A co se týče justičních omylů, tak i kdyby se to týkalo 1% případů, tak jsou to přijatelný ztráty.

1151

Odpovědět

+MenttorA když omylem odsoudí tebe nebo někoho z tvé rodiny a popraví ho, tak je to taky přijatelná ztráta?

00

Odpovědět

+SriberNič netreba preháňať :)
3x a dosť je p******a
1% je neprípustné

- Teraz sú zákony a justícia tak v piči, že niečo lepšie nemôže byť méta.

195

Odpovědět

+SriberTo, že 1% justičních omylů (ať už u uvěznění člověka a nebo hůř u usmrcení člověka) je přijatelných, může napsat naprostý debil. Jednoduchá pomůcka zkus si představit, že tě neprávem odsoudí na 10 let. Pravda pokud se na to přijde dostaneš "náhrady za strávený čas ve vězení" odškodnění by se v tomhle případě pohybovalo v řádu milionů, ale co ten ztracený čas? A tohle je ještě, ten lepší případ, pochybuji, že tě oživí, když se přijde zpětně na to, že tě popravili neprávem. Zkus trochu popřemýšlet, než napíšeš takovouhle p******u.

303

Odpovědět

+SriberJak si někdo může myslet že trest smrti, či kruté podmínky ve věznicích někoho odradí od páchání těžkých zločinů? Většina těchto činů je páchána v afektu. Ti lidé si nic neuvědomí je jim v tu chvíli jedno co se potom stane, trest smrti nebo vězení je neodradí. Stovky let se to tak dělalo a ničemu to nepomohlo. Pod takovou hrozbou je akorát donutíte ke zběsilejšímu útěku, při kterém můžou ještě umřít další lidé. Člověk páchá trestný čin 1. Pokud si to neuvědomuje a blázní nebo 2. Pokud věří že nebude dopaden. Pokud chcete lidi odradit od porušování zákonů musíte je VZDĚLAT a zvýšit možnost dopadení. Místo samotek stavte školy, místo věznic psychiatrické léčebny a místo bachařů zvyšte platy učitelům.

275

Odpovědět

+SriberA ďalšia vypatlaná hlavička... vypráš si ten piesok z prašiny, blokuje ti závit....
Mlieť mlieť mlieť a kontext obsral pes, všakže...

332

Odpovědět

+SriberDěkuji ti za názor, i když si ho nemusel vyjadřovat tak zle, nic jsem ti neudělal, jen jsem napsal co si myslím, stejně jako ty předtím

170

Odpovědět

+SriberA ešte si aj pokrytecká s****a...
Len úboha p**a na priame urážky reaguje... ale len to najúbohejšie stvorenie na planéte reaguje na urážky poďakovaním...

047

Odpovědět

+SriberChod už sa niekam zahrabať

130

Odpovědět

+Sriberthorium.cekuj.net prosím už se k ničemu nevyjadřuj a nevynášej žádné soudy, poněvaž jsi asi vážně duševně chorý (to jest blb). Mé hodnocení vychází s tvých komentářů a stránek thorium.cekuj.net . No pokud ovšem trpíš nějákou duševní poruchou, tak se za předešlý komentář omlouvám .

100

Odpovědět

Podle toho, co navrhuješ, bychom se vrátili zpátky do padesátých let, která se vyznačovala svou brutalitou proti vězňům a to jak proti politickým, tak proti těm, kteří byli odsouzeni za činnosti, které jsou trestné i dnes. Ale lidi se zřejmě nikdy nepoučí, že.

141

Odpovědět

1) Ne všichni vězni jsou vrazi, těch je naprostá menšina.
2) Drakonický přístup jaký navrhuješ, už byl vyzkoušen v praxi v 18. a 19. století a vůbec k ničemu to nevedlo, ba právě naopak to ještě recidivu zvýšilo.
3) Sekání rukou akorát udělá z člověka mrzáka, který pak bude závislý na druhých a na společnosti.
4) Privatizace věznic se ukázalo jako strašlivá chyba kdekoliv byla provedena.
5) Většina vězňů pracuje když může, a za svůj pobyt platí všichni.

311

Odpovědět

Zásadní problém: není práce pro normální lidi tak jak hledat práci pro ty ve vězení ?(ne překládání uhlí z jedné strany plácku na druhou pořád do kola nepokládám za legitimní práci).

42
Další