Propadnutí věciLast Week Tonight

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 235
97 %
36. nejoblíbenějšíTvoje hodnocení
Počet hodnocení:2 012
Počet zobrazení:29 738

V USA má policie právo vám zabavit majetek nebo finanční hotovost už jen při podezření, že byste s ním mohli spáchat trestný čin. A takto zabavené věci většinou zůstávají ve vlastnictví policejní stanice, která je zabavila. Asi je vám už jasné, jaké problémy při tom mohou nastat. Kompletní epizody pořadu Last Week Tonight with John Oliver můžete sledovat každou neděli v noci na televizní stanici HBO Comedy. Poznámka: Nedá mi to a musím upozornit na skvělý anglický dvojsmysl, který do češtiny nejde přesně přeložit. Oliver říká, že si vytvořili "Slush fund". Slush fund je výraz pro účet, kam nelegálně vyvádíte peníze z nějaké firmy nebo státu. Výraz Slush ovšem zároveň označuje i alkoholické nápoje s ledouvou tříští, jako je právě margarita.

Přepis titulků

Policie, chrání nás, slouží nám a zásobuje nás zástupem televizních hlášek. Kámen, nůžky, papír, zbraň... Znám Serenu Williams a jedno vím. Záleží na zápěstí. - Kdo by ti chtěl uříznout penis? - Těch je spousta. Smějete se, ale přiznejte si, že hned chcete vidět zbytek té epizody. Důvěra v policii je v civilizované společnosti životně důležitá.

U mnoha Američanů byla tato důvěra narušena díky takzvanému "propadnutí věci". Zní to jako eufemismus Gwyneth Paltrow pro rozvod, ale bohužel je to ještě horší. Propadnutí věci je mechanismus, díky kterému může stát a federální vláda zabavit majetek, aniž byste spáchal zločin. Mnoho lidí si nemůže dovolit právníka, který by rozhodnutí napadl. Je to vlastně legální krádež.

To je závažný zločin, který se hlásí policii. "Jak ten chlap vypadal?" "Popravdě vypadal jako chlap, co se mě právě ptá, jak ten chlap vypadal." Pokud si myslíte, že to zní hrozně, počkejte si, až to skutečně uvidíte. Washington Post zveřejnil vyšetřování, při kterém vyšly najevo příběhy, jako prožil tento muž. Jel z Michiganu do San Francisca s 2 400 dolary v hotovosti, které mu otec půjčil kvůli práci.

Byl policií zastaven v Nevadě. Dal jsem mu svůj řidičský průkaz. On se na něj podíval a zeptal se, kolik hotovosti u sebe mám. Lee mu řekl o penězích od otce, které vezl v kufru. Řekl mi, že mám pustit klimatizaci na maximum, spustit okénka, a vylézt z auta, protože auto prohledá pes. Pes nenašel drogy, ale našel těch 2 400 dolarů. Řekl: "Peníze zabavím, protože z pátrání jsem vyvodil, že jedete do Kalifornie nakoupit drogy."

Páni. Tohle je naprosto nesmyslné. Pokud si nějaký policista myslí, že musíte kvůli nákupu drog cestovat z Michiganu do Kalifornie, tak by si měl něco zjistit o Univerzitě Wisconsin Madison. Tam jich najde.

Problémem je, že takové příběhy jsou až překvapivě časté. Od 11. 9. bylo během jediného programu zabaveno policií kolem 2,5 miliardy dolarů, v celkovém počtu více než 61 tisíc případů. Bylo to od lidí, a to je na tom to ohromující, kteří nebyli obviněni ze zločinu. To je policejní chování, za které se posmíváme jiným státům. Tedy ještě kromě přízvuků a podivných čepic.

Propadnutí věci funguje takto. Pokud policista věří, že má důkazy o tom, že váš majetek byl nebo může být použit ke spáchání zločinu, smí vám ho zabavit. A bude to ještě divnější. Mnoho lidí ani přesně neví, jak propadnutí věci funguje. Je to případ, který je veden přímo proti majetku. Nemusíte být obviněn ze zločinu, aby vám ho směli sebrat.

Přesně tak, nemusíte být obviněn ze zločinu. Není to váš proces, ale proces vašich věcí. Proto tyto případy měly chytlavé názvy. Třeba jako tyto skutečné případy. USA vs. 8 850 dolarů v měně USA. USA vs. celkový počet asi 50 000 papírových krabic, z nich každá obsahuje pár kuliček na provázku. A také USA vs.

asi 64 695 liber žraločích ploutví. To musel být úžasný soudní proces. "Vidíte právě teď v soudní síni ty žraločí ploutve?" "Ano! Tady jsou! Tady jsou!" "Zaznamenejte, že svědek ukázal na asi 65 tisíc liber žraločích ploutví." "Vinen!" Také je nutné zmínit, že vaše věci mají u soudu menší ochranu než vy. V případě zabavení věci je váš majetek vinen, dokud neprokážete, že je nevinen.

Jak je to možné? Divím se, že předměty nemají svého bojovníka za občanská práva. Třeba jako Martina Koloběžku Kinga, Harweyho Krabici mléka. Abychom byli fér, zákony o propadnutí věci přinesly i pozitivní důsledky. Poškodily mocné drogové obchodníky, překazily zločiny a navrátily obětím miliardy dolarů.

Problémem je, že mnoho policejních oddělení si smí nechat většinu peněz, nebo dokonce všechny peníze. Teď když to víte, už asi začínáte chápat, proč se ptají na takovéto dotazy. Máte ve vozidle větší sumu peněz? Je v automobilu nějaký větší obnos v hotovosti? - Kolik peněz máte?

- Máte v autě větší sumu peněz? Vezmu si všechny peníze, které máte. A jakou příchuť má to Slurpee? Hroznovou? Tak nic. Ale ne, vezmu si ho taky. Otázka ohledně množství peněz v autě je při silničních kontrolách překvapivě častá. Policisté překonají všechny jazykové bariéry, aby se na to mohli zeptat. Tenny mucho mucho Deniro in su trucky-trailer? Jen aby bylo jasno, právě řekl: "Tenny mucho mucho Deniro in su trucky-trailer."

To zní jako první mimozemská snaha komunikovat s lidmi poté, co se zřítili na Taco Bell. Všichni se na chvilku zastavme a užijme si tu větu. Každé její slovo je legrační. Zaprvé, tenny, špatně vysloveno. Mucho, jedno z mála španělských slov, která umí.

Mucho, opakující se slovo. Deniro, známý herec. In, rychlý přesun do angličtiny. Su, rychlý přesun zpět do španělštiny. Trucky-trailer, nákladní přívěs. To je velkolepé. Je to velkolepé. Je to umění! Tohle se stalo v Tennessee.

Ve státě, kde si místní policejní oddělení smějí ponechat až 100 % propadlého majetku. Vyšetřování místního deníku odhalilo několik podivných případů zabavení peněz. George Riby měl u sebe 20 tisíc dolarů, když ho zastavili za překročení rychlosti. Policejní důstojník tvrdil, že to byly peníze na drogy, přestože Riby pro to měl dobré vysvětlení. Řekl jsem mu, že jsem vyhrál aukci na eBay a jedu si koupit auto. Ale on to nechtěl slyšet.

Riby pro to měl na svém počítači důkaz, ale policista se rozhodl částku zabavit, protože podle jeho slov "běžní lidé u sebe tolik peněz nenosí." - Řekl vám, že jede koupit auto? - Ano, řekl. Ale v hlášení jste to nezmínil. - Pokud to tam není, tak ne. - Proč jste to vynechal? Nevím. Co myslíš tím, že nevíš?

Od policejního důstojníka bych čekal lepší odpověď, než kterou by mi dalo čtyřleté dítě, které vylilo hroznovou šťávu na gauč. Co se stalo s tvým pitím? Nevím. V mé skleničce není, takže nevím. Nevím to! Majetek se nemusí zabavovat jen při silniční kontrole. Roku 2008 se uskutečnil policejní zásah v detroitské Galerii současného umění během tanečního večera.

To kvůli chybějící licenci pro prodej alkoholu. Zabavili 44 aut s argumentem, že už jen jízda autem na místo nelegálního prodeje alkoholu je důvodem pro jeho zabavení. Podle této logiky byste mohli zabavit jakékoliv auto každému náctiletému na maturitním večírku. Všichni pak pojedou k Chadovi.

U Chada bude chlast. Podařilo se nám získat záznam z bezpečnostní kamery. Vidíte, jak policisté vtrhnou dovnitř a začnou lidi zatýkat při spuštěné disco kouli. Je to ten nejvíce funky zátah v dějinách. Každý z nich musel za navrácení auta zaplatit 900 dolarů. Kromě jedné osoby, jejíž auto bylo z policejního parkoviště ukradeno.

To zní jako něco, co by měla policie vyšetřovat, kdyby neměla moc práce se zátahy v galeriích. V tuto chvíli vás může napadnout: "Jasně, policie ze zabavených věcí získá spoustu peněz, ale určitě mají nějaká omezení, jak je mohou utratit." Dovolte mi vás vzít na veřejné policejní slyšení z roku 2012 v Columbii v Missouri. Jak rozhodujete o využití propadlých peněz? Většinou je to založeno na potřebách...

Beru to zpět. Rád bych věděl, jakými pravidly se to řídí. Je tu tolik omezení... Na propadlé věci jich vlastně moc není. Jak tak přemýšlím, žádná omezení nejsou. My jsme vlastně skoro jako bohové. Jsme bohové. Jsme jako anti-Spiderman. Velká moc a žádná zodpovědnost.

Divím se, že mě to nenapadlo dřív. Ale jeho upřímnost zde nekončí. Většinou je používáme na nákup zajímavých věcí. Na něco, co nám rozpočet nedovoluje. Snažíme se je utrácet za věci, které potřebujeme. Za něco, co si koupit musíme. Je to jako dar z nebes, za který si můžete koupit hračky. Takhle to vidíme.

Přesně tak! Nakupují hračky za dary z nebes. Měli by však vědět, že tyto dary nepocházejí z nebes, ale z kapes lidí, které drží vzhůru nohama a třesou s nimi. A pojem hračky se taky může dost lišit. Například v Massachusetts policie použila zabavené peníze k nakoupení rolby. Ačkoliv auditoři poznamenali, že nevědí, kde je umístěna, ani jaký účel pro vykonávání povolání má.

To poslední je však očividné, jen se nad tím zamyslete. Pokud vykrádáte banku a policie přijede na rolbě, už jen z čiré zvědavosti se vzdáte. V Texasu jedna stanice měla ještě zajímavější nápady. A veřejné slyšení vám to vše řeknou. Ať už zde přítomní mají vystudovaná práva nebo ne, vědí, že nákupy sudů piva, přístrojů na margaritu a lahví whisky Crown Royal pro večírky pořádané v Montgomery Country, nejsou výdaje pro úřední účely.

Ano, v Texasu si koupili přístroj na margaritu. Na tomto oddělení chodí až po kolena v břečce. Je to dokonalé. Ta analogie je dokonalá. Pokud policie potřebuje peníze na vybavení, měli bychom jim je dát.

A pokud potřebují peníze na přístroje na margaritu, měli by si je zaplatit sami! Ale tyto zákony ohledně propadnutí věci změnily priority a vnímání policistů. Nikde to není víc zřetelné než ve Philadelphii. Ve Philadelphii policisté během 10 let zabavili více než 1 000 domů, skoro 3 300 aut a 44 milionů dolarů v hotovosti. No ty krávo! Většinou, když popisujeme něco, co vzalo 3 000 aut a 1 000 domů, mluvíme o hurikánu!

Jeden z domů patří rodině Sourivellis. Důvod zabavení domů se zdá trochu moc krutý. Policisté zadrželi jejich 22letého syna kvůli drogám. Měl u sebe heroin v hodnotě 40 dolarů. Tvrdil, že drogy prodává z domova. Žalobce proto na dům uvalil propadnutí věci. Pamatujte, že u soudu nejsou rodiče, ale dům.

To je směšné. Jediný zdrogovaný House, který by měl být souzen kvůli drogám, je tento. Máš to nahnuté, Housi! Jsi takhle blízko k vyhazovu! Jsi dobrý, Housi, jsi dobrý! Jsi takhle blízko! Jsi dobrý, ale takhle blízko! Ale jsi tak dobrý, Housi!

Po zabavení jejich domu si tato rodina prožila poslední velký problém při propadnutí věci. Získat věc zpět může být neskutečně těžké. Pokud vám zde ve Philadelphii zabaví věc, musíte jít na radnici do soudní místnosti 478 a požadovat její navrácení. Problémem je, že lidé, kteří o tom rozhodují, jsou ti, kteří vám ji zabavili.

Rodina šla do místnosti 478 a chtěla svůj případ vysvětlit soudci. Místo toho prý čelila žalobci policejní stanice. Přesně tak. Prvním krokem ke zpochybnění práva na propadnutí věci, je soudní místnost bez soudce, který by vás vyslechl. Jak to vůbec můžete nazývat soudní síň? Pokud z nemocnice vyhodíte všechny lékaře a nahradíte je vydrami, tak to už není nemocnice.

Je to sice mnohem lepší, ale není to nemocnice. Libí se mi to, ale není to nemocnice. Navrácení majetku je tak složité, že většina lidí se zabavenou věcí to raději vzdá, než aby bojovala. V tento moment by to mělo být jasné. Špatné využívání zákona na propadnutí věci převažuje to dobré. Máme dvě možnosti. Musíme ho zreformovat nebo musíme změnit jeho zobrazování v médiích, aby vypadal mnohem lépe, než to ve skutečnosti je.

Brzy v televizi. Zákon a pořádek: Jednotka pro propadnutí věci. Připravte se nahlédnout do vzrušujícího světa propadnutí věci. - Ťuk, ťuk. - Stůjte, policie. Vstaňte a lehněte si na zem.

- Ať jsou vám vidět ruce! - Zatýkáme vás. Nic na mě nemáte! Tebe ne! To tu pohovku. Už na podzim! Dozvíte se o jedné z nejtemnějších procedur strážců zákona. Těžká noc, co? Ale teď to nebude o moc lepší! Copak 2 500 dolarů v hotovosti dělá v něčí přihrádce na rukavice?

Odpověz mi! Tito poldové jsou odhodlaní. Nezastaví se, dokud nedostanou vše. I tu poslední věc... Jste špinavé peníze, že? Drogy, zbraně, nebo co?! Nemůžu vám pomoct, pokud se mnou nemluvíte! Já to z tebe vymlátím! Strážník Propadák, jednotka pro propadnutí věci.

Připravte se na strhující zátahy! Odpor při zatýkání? Pošlete posily! Obžalovaní nejsou živé bytosti. Ale drama je to obrovské. Prohledejte je! Vedle je hromada stříbrných dolarů, která tvrdí, že jste to udělaly vy. Prohrajete a já vyhraji.

Zůstaň v ulicích moc dlouho a město ti v puse zanechá pachuť. Vím, jak to vyřešit. Zákon a pořádek: Jednotka pro propadnutí věci. Budu tě muchlat tak dlouho, dokud nebudeš vypadat jako kočičí prdel! Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (130)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

2400 dolarů? To si sebou jako nemůže vozit měsíční výplatu v hotovosti? Lidem v Americe už fakt asi hrabe.
A navíc, to se v klidu dá vejít i do peněženky ve stodolarovkách a ne tři paklíky jak je na videu...

00

Odpovědět

Tak těch 65 tisíc liber žraločích ploutví chápu - ale obvinil bych i ty, co s nimi měli cokoliv společného... je to hnus co se se žralokama dnes a denně děje :( Shame you Japanese

92

Odpovědět

Tak puvodne jsem si myslel, ze USA je demokracie s prvky fasismu, pravdou je bouzel opak je to fasismus s par prvky demokracie...

12110

Odpovědět

to si vážně sehnali herce z toho seriálu? (minimálně tak vypadaj)

422

Odpovědět

je to težké pobrat to celé najednou, že ? Dej si den dva :-))

11

Odpovědět

USA mají nejblíže k vytvoření dokonalého policejního státu. A zatímco nadávají na Rusko a vytváří válečné konflikty po celém světě, mají na to budování relativní klid. My se budeme všichni divit, až tu nastane krutá diktatura. Bojím se, že se toho určitě dožiji. A jestli ne já.. no.. Orwell se sekl maximálně o sto let.

10930

Odpovědět

To sou zase kecičky. A Vy myslíte, že u nás bejt podobnej pořadk kritizující naše zákony, naše instituce a naš systém by byl o něco lepší? Já myslim že by to bylo minimálně 10krát ostudnější. Všichni se pořád ohání tím jak USA kritizuje Rusko, jak vyspělý Evropský státy kritizujou Rusko. Proč by ho nekritizovali, když je to pravda? Možná to bude tim, že se to z Ruska tolik neventiluje ale je to ta minimálně stejný né-li horší...o životní úrovni nemluvě. Všichni kritizujou Ameriku jako policejní stát. Nevím kdo tu před několika měsíci řval, že se v Rusku rozháněla demonstrace pro homosexuály...aha, takže kdo porušuje lidská práva? Myslím že žít pár měsíců v Rusku, kde vás v metru ubodaj, jen protože jste cizinec a policii musíte zaplatit aby vám nedělala těžkosti.... budete ještě prosit abyste mohli žít ve státě jako je USA...tak HAUK socani.

4931

Odpovědět

+FUBARKdysi se vyprávěl takový vtip:
USA: Jaká je životní úroveň průměrného dělníka v SSSR?
SSSR: Vy zase bijete černochy!
Vy jste předvedl podobný obrat v opačném gradu. Kritiku jedněch neakceptujeme, protože druhý má taky chyby. To je nelogické. Správné je kritizovat oboje. Koneckonců, kterákoli země Severu je lepší než některé země Jihu. Nebudeme kritizovat Lukašenka, protože Turkmenbaši je horší? Asi těžko. Tak proč by to mělo v případě USA a RF jiné?

627

Odpovědět

+FUBARTak jsem měl dost zastaralé informace, on už před osmi lety zemřel, kritizovat ho už nemá moc smysl. Tak třeba Karimov.

81

Odpovědět

+FUBARNo to s tim Ruskem je pekna debilita,ja tu ziju uz pomerne dlouho a nic z toho co pise se tu nedeje. Rusko je DALEKO civilizovanejsi a rozumove vyspelejsi zeme nez Amerika...

66

Odpovědět

Nejhorší na tom je to, že i když se mám u toho smát, protože jeho [džouky] jsou fakt výborný, tak celou dobu mám na tváři nevěřícný výraz a nechápu, jak se tohle může vůbec na světě dít.

2292

Odpovědět

Přijdou mi velmi smutné komentáře typu: "Rád vidím, že to v USA také stojí za ho_no". Přeci nebude moje situace v tomto komickém státě lepší jen o to, že v USA mají zákony, které jsou dvojsečné (či jiná problematika v jiných dílech). Prostě všude to je nějaké a já nevstanu ráno s pocitem: "Ty brďo, já nežiju v KLDR/Číně/Rusku.. a proto je můj den lepší, protože jsem svobodnější než tam". Podstatné je žít lepší život díky sobě a ne díky tomu, že jinde je hůř!

285

Odpovědět

Tak nějak mi přijde situace v ČR celkem skvělá. Všeobecné zdravotní pojištění pro všechny, univerzitní vzdělání pro (skoro) všechny, nikdo nás neostřeluje, všeobecná rovnost příjmů (dle GINI indexu), zabavení majetku pouze se souhlasem soudu.
Tak nějak mi připadá, že John Oliver popisuje jako svou zemi zaslíbenou tu naši malou zemičku.

193

Odpovědět

Tak mě napadlo, jestli už tam není čas na druhý dodatek a devět milimetrů argumentů, jestli tam už nezačíná totalita.
Protože totalita začíná jako malá věc a když je ještě malá dá se snadno zastavit, masakrem typu Breivik nebo něčím méně brutálním. Jen je třeba vědět kdy začít.
Např. Kdy byl v československu moment, kdy už bylo jasné, že se schyluje k únorovému puči, ale komunistů bylo tak málo, že by to jedna rudá :-) svatba vyřešila? Když Gottwald řekl : "My se od ruských bolševiků do Moskvy chodíme učit, jak vám zakroutiti krk. A vy víte, že ruští bolševici jsou v tom mistry!"?

63

Odpovědět

Rudé mrchy měli vzít kulkou už za první republiky, Švehla, Rašín i Stříbrný by jim to rádi posvětili. Gottwalda stejně měli tehdy pověsit.

612

Odpovědět

Pokud jsem správně rozuměl, tak kolem 1:25 by mělo být správně 24000 dolarů místo 2400.

05

Odpovědět

Sorry, nemělo, jsem dick :D

381

Odpovědět

Keď z prvých top siedmych videí má John päť, tak asi robí niečo veľmi dobre :) a to sa mi pôvodne nechcelo pozerať to jeho prvé video, čo sa tu na videacesky objavilo lebo bolo príliš dlhé, no teraz už vás iba prosím, prekladať, prekladať, prekladať

951

Odpovědět

Minority Report na majetek a hlavne penize. Jedna s mnoha veci co je v zakladu myslena dobre, ale nekdo ji (umyslne?) nedotahl do konce...

60

Odpovědět

When did Jeff get so old?

230

Odpovědět

Inu, od Jurského parku, kde jsem ho viděl prvně, už je to dobře 21 let...

50

Odpovědět

Jeff Goldblum ! :D Video ako vždy opäť na jedničku, super.

110

Odpovědět

U nás v ČR trest propadnutí věci také existuje, ale naštěstí v mnohem rozumnější formě. Smí ho udělit pouze soud a pouze až po spáchání přestupku nebo trestného činu. Je to trochu složitější, ale je to vcelku rozumně ošetřeno.
A jak se tu řešilo, že chtějí lidi nutit používat bankovní převody a platby kartou, aby transakce byla vystopovatelná... Tak to funguje i u nás. Nesmíte hotově platit nic nad 270 tisíc.

1230

Odpovědět

Pokud se nepletu, tak momentálně je tato částka zvednuta na 350 tisíc. Dříve to bylo 10 tisíc eur, cože by odpovídalo těm 270 tisícům. Každopadopádně super video a díky za něj !

50

Odpovědět

+RybakGGJe to naopak. Možná ještě stále platí hranice 350 tisíc, ale poslanci schválili její snížení na 270 tisíc. Jen se mi nepovedlo najít, jestli ten zákon už platí nebo teprve platit začne.

140

Odpovědět

Propadnutí věci není ničím zajímavé. To, co je ve videu, má blíže k institutu zabrání věci.

31

Odpovědět

Tak nějak doufám, že Amerika nebude náš vzor uplně ve všem.

673

Další