Rozhovor s bývalým ředitelem NSALast Week Tonight

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 235
90 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:579
Počet zobrazení:8 970

Opět saháme do archivu a přinášíme vám rozhovor Johna Olivera s bývalým ředitelem NSA, čili Národní bezpečnostní agentury. Oliver se bude zajímat především o fungování organizace, přizná, co by na jejich místě dělal on, a navíc přihodí několik zlepšováků. Kompletní epizody pořadu Last Week Tonight with John Oliver můžete sledovat od února každou neděli v noci na televizní stanici HBO Comedy.

Přepis titulků

Generál Keith Alexander je vyznamenaný veterán, který vedl NSA posledního 8,5 roku. Během této doby se zpovídal lidem na nejvyšších místech. Ale nyní bude čelit jejich opaku. Generále, děkuji, že jste přišel. Když se zpětně podíváte na své působení v NSA, nelitujete toho, že jste z jejího čela neodešel o rok dříve? Jistě, že jsem nad tím přemýšlel.

Napadne vás: "Kdybych odešel dřív, musel by tohle břemeno nést někdo jiný." Ale bylo by ode mě zlé odejít a nechat to na někom jiném. Myslíte si, že obyvatelé USA začali NSA vnímat značně negativně? Mějte na paměti, že odpovědí je ano. Samozřejmě. Myslí si, že sbíráme informace o Američanech. To je ten problém. Protože pravd...

Ve skutečnosti cílem nejsou Američané. Cílem nejsou Američané. Ale zdá se, že jste často cíl minuli a zasáhli Američana, který stál vedle. "Páni, páni, jeho, ne mě!" Víte, naší prací není jen shromažďovat data o komunikaci, poslouchat jejich telefonáty nebo číst jejich emaily. Ale tohle je prostě to první, co se lidem vybaví. Ale vy je shromažďujete. Jen říkáte, že je nečtete, ale shromažďujete je.

Ne, pokud jde o infrastrukturu v USA... Pokud si A a B spolu povídají uvnitř Spojených států, tak my ta data nesbíráme. Sbíráme metadata. Telefonní číslo, datum, časové pásmo a délka spojení. To vše v metadatech je. Ale i tak to není nic nepodstatného.

Jsou to důležité informace, jinak byste je nechtěli. Chcete tedy říct, že pokud chcete najít jehlu, musíte mít seno? To je jen část argumentu. Ale lidé se bojí, že si neberete jen to seno, ale že si berete i farmu, okres a celý stát. A že nyní máte i nahé fotky farmářovy ženy ve sprše. Ale NSA tohle nedělá jen tak sama od sebe. Je pod dohledem.

Soudy, kongres nebo vláda nám řeknou: "Pokud to chcete dělat, musí to být v souladu s ústavou." Podle mě je tedy otázka, na kterou by se Američané měli ptát: "Děláme správné věci, abychom ochránili naši zemi, naše svobody a soukromí?" Já jsem velkým zastáncem svobody internetu. Kéž by existoval způsob, jak oddělit všechnu teroristickou komunikaci. To by nám velmi pomohlo a chránilo by to soukromí občanů. Někdo o tom vydal hezké prohlášení.

Díky tomu to možná lépe pochopíte. Musíme to udělat tak, aby všichni špatní lidé byli na této části internetu a operovali jen tam. Slušní lidé operují tady, špatní operují tady. Mluvíte o Pinterestu? Ne, o datech špatných lidí. Myslel jsem, že mluvíte o nejhorších lidech na jednom místě. Proto mě napadl Pinterest, protože zde se zřejmě scházejí.

Jsou tam ti nejhorší lidé ze všech. Podívejte, našel jsem tenhle chundelatý přehoz. Miluju ho. Sklapni! Sklapni! Pardon, to neznám. To neznáte? Jako ředitel NSA neznáte Pinterest? - Ano. - Takže se tam teroristé mohli roky schovávat? Nedostal jsem se ke všemu.

Kolik dat potřebujete k tomu, abyste ochránil Američany? To je těžká otázka. Neznám na ni odpověď. Ale jedno vím. Podívejte se na posledních 12 až 13 let po 11. září. Naše záznamy z té doby jsou naprosto úžasné. To není náhoda. Takže vy z vaší pozice vždy chcete raději více informací? Jen tak pro jistotu? Samozřejmě.

Ale soud může zaujmout opačné stanovisko a říct: "Máte nějaké opodstatněné důvody, proč mít tato data?" O tom mluvím. Tyto dva základní principy NSA jsou v protikladu. Jedna strana říká: "Sbírejme vše." Druhá říká: "Chraňme soukromí." Tohle dohromady nemůže fungovat. Musíte mezi tím najít rovnováhu.. Ale myslím, že dokážeme zvládat oboje. Říká se, že vaše motto bylo: "Sbírejme vše."

Je to pravda? Pro specifické případy. Ale uvědomujete si, že Sbírám vše je i mottem patologického hromaditele? To je základ pro to, abyste žil vedle 1 500 výtisků novin z 50. let a 6 mumifikovaných koček. Řeknu vám to takhle. Podívejme se, kde se toto motto aplikovalo. V Iráku.

Bylo to při událostech v roce 2006. Problémem bylo, že jsme my i naši spojenci měli čím dál více obětí. Udělala podle vás NSA někdy něco nelegálního? Během mého úřadování ne. Nevím o tom. Nejúžasnější věcí, kterou jsem během mé kariéry viděl, byli lidé, kteří udělali chybu, a mohla to být obrovská chyba, ale kteří vystoupili z řady a řekli: "Udělal jsem chybu."

A v každém případě, který jsem zaznamenal, všichni kromě 12 jedinců chybu přiznali. Ale nemůžete říct všichni kromě 12. To je jako říct: "Nikdy jsem nikoho nezabil kromě těch tří lidí zakopaných pod verandou." Klíčové je to, co jsem se snažil zavést. Aby nás vždy o chybě informovali. V některých případech nás neinformovali, ale stejně byli chyceni. Proč by měli Američané NSA věřit?

Z mého pohledu proto, že každý den chrání tuto zemi. Jsou to dobří lidé, kteří chtějí dělat správnou věc. Ale tato ujištění jsou založena na vaší morálce. Na vašem smýšlení. "Já bych tuto moc nezneužil, tak proč kdokoliv jiný ano?" Já bych ji zneužil. Kdybych já měl přístup k těm informacím, zneužíval bych je pořád. Hledal bych informace o všech známých.

Tím jsem si jistý. Každému, kdo prochází tréninkem řeknou: "Johne, budeš mít přístup k těmto datům." "Ale nemůžeš je použít pro tohle, pro tohle a pro tohle. "Neudělám to. Kde je můj počítač?" Jakmile se dostanete k počítači a napíšete... Její jméno. Hrozně moc mě štve. A pak kliknete na Vyhledat... Ty šlapko!

Pane bože! Pane bože! Pokud vás při tom chytnou, budete buď z programu vyřazen... Nebo povýšen. Ne, nebo to nahlásí Ministerstvu spravedlnosti, jako se to už párkrát stalo. Promluvme si o Snowdenovi. Co byste chtěl, aby Snowden právě teď věděl? Rád bych se s ním sešel a řekl mu: "Víš, jaké škody jsi napáchal?"

Mluvil bych o teroristech, aby to ve svém nitru pochopil a pak s tím musel žít po zbytek života. Ale vy předáváte informace člověku, který je zcela jistě zveřejní. Divíte se tedy, že mají Američané strach o svá data? Mluvíte o ideálním případě, kdy bychom s ním měli možnost promluvit a zajistit, aby už nic nezveřejňoval. Řekli bychom mu: "Chápeš, co jsi provedl?" Podle mě nechápe, jaké škody ve skutečnosti napáchal.

Nakonec si promluvme o reputaci. Reputace NSA byla poškozena. - To je pravda, ne? - Ano. Jak nás naučili Blackwater, nemusíte na svém chování vůbec nic měnit, pokud změníte název a logo. Zkusme tohle. Washington Redskins. Tahle značka má o trochu lepší reputaci než ta vaše. Tahle by asi nebyla vhodná.

Pardon, to nic. Co tohle? Pan Tiggles. Pan Tiggles není jen maskot, je to také název společnosti, podobně jako Chuck E. Cheese. Novináři nebudou moci říct: "NSA uchovává ohromné množství dat o cizích zemích." Řeknou: "Pan Tiggles uchovává množství dat..." - V botě. - "Není chytrý? V botě!" "Ohromně překračuješ své pravomoci, pane Tigglesi, ale nemůžu se na tebe zlobit."

"Jen mě chceš udržet v bezpečí." Ano. Ale to by asi nefungovalo. A co se přejmenovat na Velkého naslouchače? "Jediná vládní agentura, která skutečně naslouchá." Přesně tak! V mnoha ohledech je NSA dokonalý partner. "Dovolte mi nové NSA představit Trevora." Myslím, že tohle je dobré.

"Řekni nám vše o svém dni." "Co Mohamed v práci?" "Jaký je? Co dělal?" Trevore. Kdybyste si jedno logo musel vybrat, které by to bylo? Myslím, že je to něco, o čem by mohli hlasovat diváci. Tak tady to máte. Po dlouhé době smějí Američané hlasovat o něčem, co se týká NSA.

Zvedněte telefon, zavolejte na jakékoliv číslo a do sluchátka řekněte A, B nebo C. Nebojte se, váš hlas bude zaznamenán. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (82)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

„Kdo vymění svobodu za trochu bezpečí, ten si nezaslouží svobodu ani bezpečí.“ Benjamin Franklin

81

Odpovědět

Trochu nepřesná parafráze původního výroku, ale budiž.

00

Odpovědět

Hlasovanie to perfektne zakončilo :D

701

Odpovědět

Koukám, že spoustě lidí leží ředitel NSA v žaludku.
a) palec nahoru pro generála
b) palec dolů pro teroristy co vystříleli školáky

521

Odpovědět

a) palec dolů pro generála
b) palec dolů pro teroristy co vystříleli školáky

349

Odpovědět

Teroristy?? Kolik jich teroristi postříleli? V drtivé většině případů jde o vyšinuté Američany, kterých se údajně odposlechy netýkají, takže jim to stejně nepomůže.

Jinak koukám, že tobě se ten zmetek musí zamlouvat - sice de-facto nepopřel žádné obvinění, neustále teoretizoval, že v podstatě by všechno mohlo být i v pořádku a kontrolované jiným orgánem, ale praxe je úplně jinde.

Tvé hlasování je úžasné, dokážu taky vymyslet podobné..
a) hlas pro ty údajné teroristy, kteří za velmi záhadných okolností sejmuli dva baráky a zabili velmi malé množství lidí
b) hlas pro notorické lháře, kteří už dvakrát za pomoci ubohých záminek napadli Irák a způsobili smrt statisíců lidí

94

Odpovědět

Bandy kryplu se schazi vsude - je to prosty proc by mel obcan verit vlade, ktera neveri ani svym obcanum a musi je spehovat?

86

Odpovědět

No tedy...Měl jsem zatím jen mlhavé povědomí o tom, kolik příznivců totalitních zřízení se nachází v naší kotlince, děkuji tedy těm přítomným, že mě vyvedli z mé iluze o tom, že je národ český relativně inteligentní. Jakožto pravicový liberál dosti strádám.
Těm, kterých se to týká: skutečně věříte takzvané "vládě"? Seskupení politiků, kříváků dosti nejasně omezených v pravomocích a s nulovou šancí trestního stíhání, seskupení, které si našteluje zákon dle libosti, načež jej nechá vymáhat ozbrojenou složkou státu?
A je to ještě lepší - věříte soudcům? Tři čtvrtiny z nich jsou bývalí komunisté, kteří soudí podle svého subjektivního názoru a aktuální nálady či škrundání v bříšku.
Je to prosté - nevěřím nikomu, kdo má nad mým životem nějakou moc. Nikdo se do něj nesmí vměšovat, nikomu nedovolím, aby mi četl poštu (jakkoli nezávadná je), nikomu nedovolím, aby poslouchal to, co si chci říct se svou snoubenkou - a to ani tehdy, když plánujeme nastolení konstituční monarchie.
Pro ty vykuky, kteří by chtěli dotyčné věci zkoušet nebo zavádět, mám osvědčených devět milimetrů konečného argumentu.
Howgh.

107

Odpovědět

příznivci totalitních zřízení :D jsem ten poslední, kdo by pěl ódy na systém (momentálně mě třeba těžce fascinuje kolosální euro-americký trend "Jdem na Rusa a nevíme proč"), ale s nějakým přístupem bezpečnostních agentur k mejm údajům tohle nemá vůbec spojitost. Celý je to o tom, že chytráci Havlova formátu nasrali národům do hlav jakousi utopistickou iluzi ultimátní neomezené svobody vždy a za všech okolností...a výsledkem je právě taková tupá lobby, jakou jsi předvedl ve čtvrtém odstavci. Dovolím si navrhnout pár přídavků: co takhle chlastání za volantem? Nkdo tě přece nesmí nijak omezovat, dokud nic neprovedeš tak proč bys nemohl jezdit nadrátovanej. Nebo rovnou legalizovat veškerej fet, je to tvý tělo a můžeš s nim dělat co chceš, to je přece svoboda :D možná je to sladká hudba pro uši každýho pravdoláskaře, to ale nic nemění na faktu, že je to nereálná utopistická iluze a v jakýkoliv společnosti to prostě fungovat nemůže.

78

Odpovědět

+PatriotKdyž pominu to, že ses elegantně vyhnul (čti nepřečetl nebo vypustil z paměti) mou otázku na to, jestli státnímu aparátu důvěřuješ, je v tvém dalším textu vlastně i něco zajímavého. Nemyslím tím ty řeči o Havlovi, jsem už dost starý na to, abych to nekomentoval, ale zaujal mě nápad legalizace drog a chlastání za volantem.
Ano, jsem pro, a to včetně kokainu, pervitinu, heroinu a dalších tvrďáren, klidně ve farmaceutické kvalitě. A víš proč? Protože stát jedině tímhle způsobem může vyhrát tu svou legrační "válku proti drogám". Zlegalizovat, tvrdě zdanit a uživatele registrovat - chceš si píchnout? Klidně, máme čistý nádobí a matroš jako sníh, zacvakáš a šlehneš si - a v tu chvíli tvoje zdravotní pojištění stojí o řád víc, čumáčku. Fetuj jak chceš, ale náklady ti hodíme na hrb se vší parádou. Chlastáš za volantem? Taky fajn, tvoje životko tě odteď přijde na dvacet tisíc měsíčně, nemluvě o povinném ručení. Máš na to všechno korunky? Budiž ti to přáno, chlastej a šlehni si co chceš, a když se něco kvůli tobě stane, všechno cos měl, máš nebo jsi mohl mít, půjde poškozeným. Už ten liberalismus tak moc sluníčkově nezní, co? Nicméně současný stav není tak útěšný, takže si tuhle svou Utopii musím zatím jen představit.

58

Odpovědět

+Patriotjj vyhnul, nechtělo se mi reagovat na bezpředmětnej dotaz, ta otázka je asi stejně přínosná a věcná, jako otázka "Máš rád hudbu?" (jakou, kde, kdy...) no ale když to tak nutně potřebuješ k životu, proč ne :D Důvěřuju tomu, že bezpečnostní složky pracujou s mejma údajema rozumně a necejtím se jakkoliv ublížen nebo poškozen z jejich strany. Na druhou stranu třeba Kalouskovi nevěřim nos mezi očima. Takhle stačí?
No a k tý druhý části tvýho hipíckýho pohledu na věc: takhle může uvažovat opravdu jen hloupoučkej naivní idealista, kterej je realitou těžce nepolíbenej (jinak by si totiž všiml, že takovej přístup nikde na světě účinně nefunguje, což má zřejmě nějaký opodstatnění...). No ale nech si iluzi o tom, že jsi chytřejší, než zbytek světa, s takovým naivním pitomcem nemá cenu se dál bavit. Takže pac a pusu, jo a až ti přijde domů nafetovaný vlastní dítě, nezapomeň si udržet svůj vysoce liberální přístup :D

47

Odpovědět

Zde mě poprvé John zklamal, měl k dispozici velké zvíře, které mohl pěkně podusit, a raději upřednostnil svojí komediální stránku před investigativní. Nechal ho v podstatě vykecat ty psychologické naučené fráze, a tím NSA udělal spíše reklamu, než aby upozornil na problémy s ní spojené, oponent byl minimální. Každopádně je ten rozhovor vystříhán, takže je možné, že to takto proběhnout muselo, jinak by žádný rozhovor ani nebyl.

Můj názor je ten, že snem každého, kdo vládne, ať je to forma pseudodemokracie jako v USA (kde se třeba anulují hlasy voličů na Floridě, případně nejsou vůbec puštěni k urnám, aby vyhrál podvodem předem určený člověk) nebo totalita, je kontrola nad vlastním obyvatelstvem, protože jen kontrola nad obyvatelstvem slibuje udržení si moci a její posílení. V USA je oficiálně demokracie, takže by takové choutky nikdo mít neměl, protože má omezené volební období, ale ve skutečnosti tam vládnou dekády jedni a ti samí lidé tahající za nitky skrze loutky (politiky) a jejich dvě největší strany, které dávají voličům pocit vlivu a volby. Pokud se totiž dnes chce stát v USA někdo vrcholným politikem s mocí, potřebuje miliony dolarů na volební kampaně, a ty peníze většinou nedostane od sponzorů za to, že by mu fandili. Politik v USA je tedy automaticky ve střetu zájmů jen co vleze do politiky. Naposled to názorně dokázal Obama, před volbami plné kecy reforem, zastavení válek v Iráku a Afghánistánu, a pak ve funkčním období ten kluk ušatá ještě navýší válečný rozpočet, avizovaný konec válek jaksi v nedohlednu a pokud by nebyl černej, člověk by si ho spletl s Bushem. Ten chlap tedy lže od první věty, NSA fízluje výhradně Američany, protože stejně jako ostatní tamní tajné služby neslouží občanům své země, kterým by v idylické demokracii sloužit měly, ale pouze moci. Pokud někdo v diskuzi namítá, že omezování práv občanů je pouze forma prevence terorismu, pak si může směle pogratulovat, že zabral na udičku, kterou se tyto služby alibisticky ohánějí od 11/9, aby vše zdánlivě legalizovaly v očích veřejnosti. Není totiž lepšího argumentu než strach. Americká veřejnost se nechala strachem, nebo krásnými fašistickými "vlasteneckými zákony" dlouho ochcávat, ale je dobře, že se začínají proti tomu vymezovat a nastává u nich určitá obroda myšlení, včetně nedůvěry v tamní média, která jsou cenzurními zákony v podstatě nuceny vysílat vládní propagandu (a ne že by to nedělaly dobrovolně z principu, když je všechny vlastní pár lidí napojených na americké špičky).

11/9 totiž nebyly jen 3x porušeny fyzikální zákony Země v New Yorku a 1x + asi stovka aviatických ve Washigtonu, ale hlavně se mocným splnil sen a skrze strach mohly být omezeny práva a demokracie občanů, ve jménu prevence před imaginárním budoucím útokem.
Co se týče 11/9 a varovných signálů, Bushovi ležel desítky hodin před útokem na stole spis s akutním varováním o blížícím se útoku v New Yorku, lokální agenti FBI měsíce dopředu informovali své nadřízené, že v Texasu se učí lítat parta arabů, která ale nepotřebuje naučit i přistávat, a takhle bych mohl pokračovat na další A4, takže jestli si někdo myslí, že nějaká NSA ho skrze omezování jeho občanských práv zbaví teroristického útoku, je vrcholně naivní.

158

Odpovědět

Možná by by stačilo se jen slušně zeptat, jestli každý souhlasí se sběrem dat a špehováním za účelem ochrany a uvést konkrétní příklady. Věřím, že by se dostatečný počet američanů přihlásil... A zbytek by byl nedotčeně spokojený. To zní jako deal, ne?

13

Odpovědět

připustit zrovna v týhle věci nějaký referendum by bylo v podstatě to samý, jako otevřít dveře internetovýmu zločinu všeho druhu a přivítat ho chlebem se solí. Právě proto máme volený zástupce, aby rozhodovali o věcech, na který nemá běžný obyvatelstvo dostatečnou mozkovou kapacitu (viz některý zdejší skoronázory). Jak řekl agent K: "člověk je chytrej, ale lidi jsou hloupí a nebezpeční".

45

Odpovědět

„Ti, kteří se dokáží vzdát základní svobody, aby dosáhli dočasného bezpečí, si nezaslouží ani svododu, ani bezpečí a přijdou o obojí.“
Benjamin Franklin

423

Odpovědět

Vypadá to, že ten "globální" terorismus vyhovuje nejvíc americké vládě. Sejmou si dvě budovy a hned se ty zákony prosazují samy. Snad to nikoho nenapadne u nás.

2613

Odpovědět

Myslíš, že podle Franklina spadá do základních svobod i právo psát sračky na FB? :D

410

Odpovědět

+PatriotNevím jak s tímto souvisí FB.

82

Odpovědět

Odpovědět

Docela by mě zajímalo jakou má NSA úspěšnost.

80

Odpovědět

Ukaž mi svou internetovou historii a já ti řeknu, kdo jsi :)

350

Odpovědět

Ctrl + Shift + P

42

Odpovědět

NSA která se zpovídá illuminátům a ne vládě.

1215

Odpovědět

Těm Němcům?

50

Odpovědět

+luftmausmannnene, těm co pracujou pro šedé

01

Odpovědět

+luftmausmannKaždý ví, že šedí pracují pro zelené.
http://arcturi.com/sitebuilder/images/Obama_Reptilian-270x270.jpg

30

Odpovědět

Osobně nechápu, co všem vadí na odposlouchávání. Co vám kdy na základě odposlechu udělali? Můžete si beztrestně psát o tom, jak dáte brko, psát erotický sms a vyhledávat zoofilní p***o. Nikdo vás kvůli tomu nebude popotahovat u soudu, nedovedu si teda představit ten proces o zneužívání zvířat, kde by figurovala historie vyhledávače jako hlavní důkaz. A že někdo zná moje osobní zprávy? A co jako, stejně na světě je tolik lidí, a ty sms se pořád opakují, pro ně jsme jenom číslo v seznamu...

1554

Odpovědět

áno ty sa odpočúvania báť nemusíš lebo nie si proti systému. Nie si terorista, zločinec ani revolucionár.
A teraz si predstav že by takéto možnosti mal komunistický režim a používal ho na prenasledovanie politických odporcov. Aha zrazu to nie je také príjemné čo?
Vždy treba myslieť na to že raz môže opäť nastať deň kedy budú musieť dobrý ľudia maskovať a byť zločincami aby mohli bojovať proti zlu.

445

Odpovědět

+MarekSVK81Také veci sú bežné v krajinách BRICS.
A preto boh žehnaj amerike :)

025

Odpovědět

+MarekSVK81Co je to za argument? Představ si, že by takové možnosti měl komunistický režim? Komunismus je totalitní režim, který se mimo jiné vyznačuje sledováním občanů. Stačí si sem nasrat zase hnízdo plné komárů a budeš ještě rád vzpomínat na NSA a jejich "hrůzné obludnosti".
Docela by mne zajímalo, jak byste vy dokázali vyřešit tenhle problém: Jste členem státní agentury pro vyhledávání a vyhodnocování potenciálních hrozeb vůči státu a jejím občanům. Nebudete mít právo sledovat soukromé rozhovory, ale musíte nějak zjistit informace o chystaných útocích, převozu zbraní, drog, bílého masa atd. Myslíte si že je nějaký Terrorbook, kde mají profily členové organizovaného zločinu, protože na Facebooku jsou jen sluníčkoví lidé? Nebo mají všichni členové gangu předvolbu na mobilu 666?
Přirovnal bych to k hledání informací na netu. Taky hned první výsledek na googlu není vždy ten, který hledáte a někdy prolezete desítky stránek než najdete to, co potřebujete. Při tom vás většina ostatních stránek vůbec nezajímá a nepročítáte je kompletní a celé. Ale můžete si je uložit a za dvacet let s tím někoho vydírat. Třeba světovou hvězdičku, která před těmi dvaceti lety měla blogísek, kde psala své těžkosti a trápení...
Teď jde jenom o to jestli jste k***y nebo ne

96

Odpovědět

+MarekSVK81Dreadnought: my k***y nejsme. Jde jen o to, jestli jseš mladej a naivní, nebo starej a pitomec. Ať je to varianta A či B, zkusím ti vysvětlit, kde je problém.
V civilizovaném světě to funguje tak, že pokud se obejví nějakej problém (drogy/zbraně), začnou to policajti vyšetřovat -> požádaj soud o povolení (k prohlídce/odposlouchávání/sledování). A soudce to povolí/zamítne. Tohle alespoň zčásti brání zneužívání pravomocí.
NSA sbírá masivně data padni komu padni a sleduje všechny (i američany). Tyhle data mizí bůhví kam a nemá nad nimi kontrolu nikdo. A NIKDO nezaručí, že citlivý informace někdo nezneužije. Což už se několikrát stalo.

41

Odpovědět

+MarekSVK81Ale zneužívání informací nemá nic společného s tím jak se k nim dostaneš. Zneužít lze jakoukoliv informaci, ať jí nabudeš oficiálně nebo neoficiálně, ať jsi kontrolován nebo ne (kolika našim bankám, pojišťovnám, operátorům a dalším firmám se povedlo prodat informace o svých klientech).
A málokdo chce skutečně čekat na to, až se problém objeví. Tajné služby mají být prevencí, mají problémům předcházet a mají je zachytit ještě v době, aby nikdo z obyčejných obyvatel nebyl tímto problémem postižen.
Celé je to jako městečko Palermo, kdy víš, že jsou mafiáni, ale nevíš kdo ze všech hráčů to může být a tak hledáš a hádáš...
A k tomu poslednímu: Quis custodiet ipsos custodes? tohle je otázka, která dodnes nebyla zodpovězena tak, aby se odpověď zalíbila všem ;-)

00

Odpovědět

Docela před Keith Alexanderem smekám z toho pohledu, že měl odvahu si sednout k rozhovoru s týpkem, o kterým věděl, že je přesně na opačný straně politickýho spektra, navíc je to primárně bavič a měl odvahu s ním probírat relativně serious témata, z pozice bývalýho ředitele. Banalizovat práci NSA je strašně easy. Oliver je populista, takže samozřejmě minimálně v něčem, co řekne, mu dá za pravdu většina lidí, je to ale ohromný generalizování. Problém u NSA je, že nikdy nebude mít podporu většiny veřejnosti, protože její úspěchy spočívaj na principu, co všechno se díky nim nestalo, ne naopak.

677

Odpovědět

Odposlouchavani davam palec nahoru ... prvni vec co delam na cizim PC je ze si prohlednu historii

737

Odpovědět

Ten Keith Alexander má příšerně uspávací tón hlasu, kdyby nahrál nějakou audioknihu, tak se mi při ní krásně usíná :D.

311

Další