Thumbnail play icon

MučeníLast Week Tonight

Přidat do sledovaných sérií 211
91 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:633
Počet zobrazení:8 698

Člověk by si mohl myslet, že žádná vyspělá země nebude k získávání informací využívat mučení. Avšak USA ho ještě donedávna využívaly. Je vůbec nutné takové techniky používat? CIA jistě bude trvat na tom, že díky tomu překazili teroristické akce, avšak tyto akce jsou spíše vtipné než nebezpečné. A co o těchto technikách říká 500 stran dlouhá zpráva, která se této problematice věnuje? Kompletní epizody pořadu Last Week Tonight with John Oliver můžete sledovat každou neděli v noci na televizní stanici HBO Comedy. Poznámky: Dva kluci, dívka a tajné vězení - Odkaz na sitcom Two Guys, a Girl and a Pizza Place. Škornice - Rostlina, která má údajně zvyšovat mužské libido. V angličtině se jí také říká horny goat weed, tedy tráva nadržené kozy. Bodega - Malý obchod vedený především hispanskými obyvateli USA. Obdoba české vietnamské večerky.

Komentáře (76)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Použijte na mě Waterboarding a klidně vám odpřísáhnu, že sem zabila Kennedyho, prodala svojí duši ďáblu, jsem v kontaktu s mimozeměťanama a nechala jsem vyrůst zadek Kim Kardashian do takovejch obřích rozměrů, a závdavkem vám dám adresu Boha

191

Odpovědět

je videt ze uz jsi to zkoušela ..

10

Odpovědět

Americani si sve teroristy vyrabi sami, obcas nevedome, velmi casto vedome a s plnou podporou, jen se pak vzdycky divi ze se urvou ze retezu a zacnou radit i jinde nez kde je mit potrebujou...

171

Odpovědět

Dobře, věřím tomu, že laskavý přístup zvládne víc než mučení, o tom se přít nebudu. Ale stejně mi v tomto videu chybí vysvětlení, PROČ mučení nefunguje jako to vidíme ve filmech. Netvrdím, že je mučení správné, ale prostě si myslím, že na slabší povahy mučení zabere... Pokud je prováděno důmyslně, ne jen někoho bít jak zvíře. Ok, zním teď jako z**d, ale znovu říkám, chybí mi jen to vysvětlení proč to prý nefunguje, nic víc.

161

Odpovědět

Nejsem psycholog, takže to nevím. Ale jedna věc mi na vaší úvaze vůbec nesedí. Píšete "na slabé povahy". Kolik slabých povah se stane teroristy? Respektive, teroristy ve vyšších patrech, kteří mají nějaké relevantní informace, kteří nemají vyletět při příští akci do povětří? A ti pěšáčkové ví většinou dost málo (vlastně nemusí vědět vůbec nic). Teroristé jsou sice jistým způsobem neskuteční idioti(věří že terorismem dosáhnou toho, o co usilují), ale v jiném smyslu jsou alespoň ti důležití chytří (organizace, taktika). Málokterý by prozradil něco důležitého někomu, kdo by začal zpívat, místo, aby si vymyslel nějaké báchorky (Vymysli si něco, co řekneš policii, kdyby se něco pokazilo, a raději alespoň deset věcí, bývají nedůvěřiví).
A to prosím vycházím z toho, že ten váš předpoklad o slabých povahách je správný, což může a nemusí.

260

Odpovědět

+komunardOk, já vážně nebudu diskutovat o tom, jací jsou, nebo nejsou teroristé... O těch jsem se ani slůvkem nezmínil. Mě jenom zajímá podklad pro tvrzení proč mučení nefunguje. John Oliver neříká "mučení nefunguje na teroristy", bere to tvrzení všeobecně, říká že MUČENÍ FUNGUJE JEN VE FILMECH... Já se ptám, proč by nemohlo fungovat i reálu (na kohokoli).

60

Odpovědět

+komunardExistuje dost příkladů kdy pomocí terorismu určité skupiny dosáhly svého cíle, nebo jim minimálně terorismus k tomuto cíli výrazně pomohl viz. Mandela, respektive ANK ( kdy jim terorismus pomohl v jejich cíli, svržení "bílého" rasistického režimu a jeho nahrazení "černým" rasistickým systémem) či OOP kterému se především díky terorismu a následnému vyjednávání ( kde opuštění teroristických metod bylo to jediné co mohli nabídnout) povedlo protlačit Arabský skorostát v Izraeli (politicky korektně v "gaze" a na "západním břehu").

50

Odpovědět

Taky nejsem psycholog, ale zkusím:
1) nejde o slabé a silné povahy. Z každého na světě vymlátíte odpověď ano na otázku: "Mám ustřelit tvé matce hlavu?" Dřív nebo později.
2) ale s konkrétními otázkami je to těžký. Situace "vím, že jsi schoval bombu na stadionu a teď mi řekni kde je" ještě nikdy nenastala. Co chtějí vyšetřovatelé od členů zločineckých organizací vědět jsou komplexní otázky: "Jak funguje vaše organizace." "Jak komunikujete.“… Do odpovědí na ně se dá skrýt spousta polopravd a lží a prohrabat se jimi pak vyšetřovatelům zabere víc času, než uplatnit metodu cukru, jak je zmíněno ve videu. Od dobrovolně spolupracujícího se prostě dozví víc a cennějších informací.
3) ani se mi to nechce zmiňovat, protože je jasný, jaké na to budou reakce, ale musím: :) V USA mučit neumí. Už to dlouho nedělali a vyšli ze cviku (i o tomhle Oliver mluví). Vsadila bych se, že mučení v Rusku nebo Severní Koreji bude účinnější, ale jsou tohle země, ze kterých si chceme brát příklad?

250

Odpovědět

+FelinorTak nějak nevim co na to říct. Evidentně se američani od dob Salemskejch procesů vůbec nic nenaučili. Každej aspoň trošku racionálně uvažující člověk podrobenej jakýmukoliv druhu mučení řekne naprosto cokoliv aby se vyhnul dalšímu mučení. A navíc pořád nechápu proč se k tomu uchylujeme, když existujou mnohem spolehlivější zbůsoby získávání informací. Já osobně navhuju ožer je a pokecej s nima :D

41

Odpovědět

Sám sis odpověděl "Netvrdím, že je mučení správné, ale prostě si myslím, že na slabší povahy mučení zabere…" Slabší povaha se dozná k čemu jen chceš a z té silnější nic nevypáčíš. V historii je spousta příkladů.

21

Odpovědět

+Alberto123Ok, to je pravda :)

20

Odpovědět

Mučitel nikdy nemůže vědět, že mluvíš pravdu. Pokud už se uchýlil k mučení, dobrovolně jsi nemluvil, takže dokud neuslyší to, co slyšet chce (co ve vlastní představě považuje za relevantní odpověď), nepřestane. Nezná tvůj rozsah informací a jestli vůbec nějaké máš, takže z tebe zřejmě bude chtít vypáčit úplně všechno, ale nikdy nepozná, že už všechno vypáčil (v případě, že skutečně něco víš). Mučený člověk je tedy nucen říct to, co si myslí, že chce mučitel slyšet, aby vše skončilo, což nutně nemusí znamenat pravdu, ale sebeklam mučitele.

Drtivá většina mučených ve středověku se ochotně doznala k čarodějnictví a kacířství, přestože jim za to hrozila hranice a věděli to. Vymýšleli si za pochodu i ty údajné hříchy, kterými se provinili, jen aby vše skončilo. Už Napoleon získávání informací mučením zakázal, protože to považoval za neefektivní, přestože se mu informace zvláště na frontě, kde byl kolikrát v nevýhodě, nesmírně hodily. Zřejmě tedy historie ví víc, než hollywoodský scénárista.

Ve filmu máš jedno jediné klišé, které pochopitelně fungovat nemůže. Tvrďák usmaží koule únosci, ten mu něco uvěřitelně řekne, tvrďák zapojí svůj mezigalaktický mozek, použije telepatii a vyhodnotí, že to není pravda, přitlačí, zeptá se znovu a do dvou vteřin má pravdivou informaci, tu opět vyhodnotí, řekne "Jo, to je ono" a okamžitě toho nechá, odchází zachránit dceru a je po mučení a močení. Představ si, že tam s tím mučeným sedí dva dny, má popsaný sešit poznámek, protože nemá mezigalaktický mozek a dcera dávno hnije v lese.

240

Odpovědět

Představ si, že jsi mučen. Chytli Tě nějací šmejdi a chtějí po Tobě informace, kde žije Tvá rodina, kde Tvé děti chodí do školy, jak vypadají a podobně. Víš, že když se to od Tebe dozví, zemřou. Nebo budou mučení. Zlomí Tě mučení? Co všechno by s Tebou museli udělat, abys tohle nechal podstoupit své blízké? To je první problém. Prostě člověk vydrží hodně, když jde o hodně.
Druhý problém je čest. Prostě si řekneš, že ty šmejdy, co tě drží a mučí zvládneš. Že jsi silnější než oni.
Další věcí je lež. Máš dost času přemýšlet, co jim řekneš a co jim bude trvat dlouhou dobu, než přijdou na to jestli lžeš.

09

Odpovědět

Pokud se dva perou, tak je nejhorší, že to dost často mohou odsrat ti, kteří kolem jenom prochází. Žijeme v době, která má zatím do ideální hodně daleko. Když o tom tak přemýšlíte,... nejhorší není, že se k takovýmhle praktikám někdy museli uchýlit, ale že jim to přišlo jako nejrozumnější způsob co dělat, protože neměli ani tušení, co dělat jiného. Ta bezradnost je na tom všem prostě nejděsivější. Oplácet teror terorem?

25

Odpovědět

Uvědomuje si ten imbecil, že se tam jedná o teroristy, jejichž podstatným charakteristickým rysem je, že páchají teror? To neudělá vtipným, ani kdyby na to tlačil sebevíc (už takhle vypadá, že každou chvíli vypustí rektální infúzi).
Co se týče mučení teroristů, jsou pouze dvě hlediska, na základě kterých to lze posuzovat - buď je to efektivní, nebo to není efektivní.

Zkusili to, zjistili, že to nefunguje, tak od toho upustili. Nevím, co je na tom tak šokujícího, že kvůli tomu musí burcovat davy. Kašpar.

350

Odpovědět

Uvědomujete si, že se nejedná o teroristy, nýbrž často o lidi, o kterých si jen někdo myslí, že jsou teroristé?
A taky to, že s tím nepřestali, protože až teď zjistili, že je to k ničemu, ale protože už s tím některým došla trpělivost?
A jaké je to druhé hledisko?

411

Odpovědět

+komunardČasto? Jak často? A kdo někdo? U nás taky stačí "jen" důvodné podezření a vykopnou vám dveře. A to přitom člověk nemusí ani nikoho ohrožovat.

Proč to skončilo je irelevantní. Jestli to bylo proto, že se to ukázalo neúčinné, nebo proto, že nikdo z politiků nechtěl s vlastní kůží na trh. Předpokládám, že kdyby to přinášelo dobré výsledky, zůstalo by to přísně utajeno a používalo by se dodnes. Ale to je má spekulace. Byli by hloupí, kdyby to tak neudělali. Psychopatů bývá ve vedoucích pozicích mocenských struktur dost.

Druhé hledisko jsem neuvedl. Může to být hledisko morální, ale to připadá v úvahu teprve tehdy, osvědčí-li se metoda. Když nefunguje, nemá smysl se tím zabývat, protože nevzniká žádné morální dilema.

04

Odpovědět

Už bych měl jít spát, v popisku jsem četl, že CIA překazili turistické akce...

260

Odpovědět

jako pálení čarodějnic...

70

Odpovědět

Mučení je středověká praktika, stejně tak jako vraždění lidí.

322

Odpovědět

Asi jsem rasista a xenofob, ale tak nějak těm radikálům to přeju. Ale na druhou strnu si říkám, že jsem špatný člověk. Ale všechno je to tím, že se k nám dostává hlavně to děsivé, protože to je to aktuální a zajímavé pro většinovou společnost. Přitom sám vím, že radikálních muslimů není tolik a i když tohle vím tak se nechávám ovlivnit. Asi bychom se všichni mohli pokusit vnímat tu problematiku trochu komplexněji.

173

Odpovědět

+lomoz.ondrejMučení radikálů je všem naprosto u p****e. Když už si je USA vyrobilo svojí politikou, tak ať si je klidně eliminuje. Ve většině případů ale žádní teroristé mučeni nejsou, protože je nikdo nechytí, odsere to nevinný člověk. V dokumentu "Taxi na temnou stranu" od Gibneyho (ve videu je jeho malý úryvek) je pěkně zdokumentovaný ukázkový případ, kdy Američani zajali a mučili prostého taxikáře, zcela nevinného (umučili ho k smrti). "Armády" v jimi okupovaných zemích jsou placené od kusu, když jim přitáhnou podezřelé z terorismu k výslechu (mučení). Jak takový byznys vypadá asi není třeba vysvětlovat. "Armáda" odchytne dobře dostupného nevinného idiota, aby si vydělala a Američani si rádi "vyslechnou" podezřelého. Jsou zaznamenané případy, kdy takového člověka dotáhli až na Guantanámo, po celém světě má CIA tajné základny, na kterých mučí přírodaví koho a přírodaví kolik lidí pocházejících z druhé strany planety. Výsledky takových mučení nejsou nikde a akorát vyrábí z mučených lidí nové oddané fanatiky (to je dost relativní), kteří velmi rádi pozvednou zbraň, i když předtím by je to v životě nenapadlo. Jeden takový se po eskapádách s hadrem v hrdle přesně takhle vyjádřil.

Největší počet fanatických radikálů vyrobilo v historii USA svojí politikou od studené války do současnosti, a pokud je následně mučí, protože přestali být radikální na tu správnou stranu, je to hřejivý pocit na duši, ale výbuchu bomby to nezabrání. Mučení je zkrátka efektní, ale ne efektivní.

126

Odpovědět

+lomoz.ondrejBýt některými (Zeckem), tak přestanu číst paranoidní výpotky na rusáckých magorwebech.

218

Odpovědět

+lomoz.ondrejBýt misantropem, přestanu argumentovat jako tvůrci rusáckých magorwebů. Konkrétně myšlení stylem "postoj, který se mi nelíbí, je produktem nepřátelské propagandy".

151

Odpovědět

+lomoz.ondrejRusácké "magorweby" nečtu. Jednak se mi bytostně hnusí propaganda zapřičiňující tunelové vidění vyrábějící z diváků a čtenářů tupé ovce bez relevantních informací tvého ražení, ale ono by to ani nemělo moc smysl.

Rusko i USA v boji s terorismem překvapivě zaujímají podobnou notu. Výjimku tvoří snad jen konflikt v Sýrii, kde mají Rusové základnu a v Asadovi spojence, což vedle toho, že Asad je spojenec Íránu, logicky nevoní USA, které ve jménu jeho svržení klidně podporovalo IS (teroristy v pravém slova smyslu) pod hlavičkou umírněné opozice. Stejně jako Taliban v boji proti SSSR v 80. letech. Po konci této války pak založila CIA s těmito bojovníky Al-Kajdu (tady se snažím odůvodnit tezi, že USA radikály skutečně velmi rádo vyrábělo, pokud byli radikální na tu správnou stranu)

Rusko má totiž na rozdíl od USA islámské radikály na vlastním území a problémů s nimi ještě víc, včetně počtu teroristických útoků. Putin např. velmi ochotně podporoval Bushe v podstatě ve všem, co bylo (na oko) namířené v boji proti terorismu. Dnes víme, že šlo převážně o ropu, ale to nic nemění na skutečnosti, že Rusko a USA se v tomto boji ochotně doplňovali a i dnes tajně doplňují, třeba jako ve vesmírném programu, ačkoliv jsou oficiálně na nože a prskají na sebe právě tu zmiňovanou propagandu.

Ruská propaganda tedy mučení teroristů skutečně nemá za prioritu, USA se snaží pošpinit na jiných frontách. Naopak bych vsadil, že elektrošoky do koulí jsou v ruském případě ještě častějším a využívanějším jevem, akorát se o tom díky autoritářskému režimu nikdo nedoví. Pro ruskou propagandu je teď prioritou Ukrajina, to samé ostatně platí i o té americké. Tobě ale předpokládám o žádnou propagandu nešlo, jen nějak uzemnit názor, který se ti nelíbí a neumíš ho vyvrátit.

73

Odpovědět

+lomoz.ondrejMagorweb je z toho cítit na hony.

USA si vyrobilo radikály svojí politikou.
Ve většině případů teroristé mučeni nejsou, ale dosere to nevinný člověk.
Paranoidní bloud a honu na obyčejné lidi něčím, co se jmenuje "armády".
Tajné základny CIA, kde se mučí ve velkém a vyrábí tam fanatiky.
USA podporovali IS kvůli tomu, že Assad je spojenec Ruska a Íránu.
Dnes víme, že šlo o ropu.
Detailní znalost o prioritách ruské propagandy.

Jasně...

25

Odpovědět

+lomoz.ondrej- USA vyrobilo radikály svojí politikou, velmi ochotně a dnes to nijak nepopírají. Ano.

- Ve většině případů jsou mučeni lidé podezřelí z terorismu, to neznamená terorista. Bavil jsem se o konkrétním případu, to terorista nebyl. A ve většině případů ani nejsou.

- Pochopitelně má dnes Irák nějakou "armádu", můžeš tomu ale říkat třeba fotbalová jedenáctka.

- Tajné základny má CIA po celém světě, o tom, že tam vyrábí radikály jsem nepsal.

- USA podporovalo "umírněnou opozici", což zahrnovalo i IS.

- O ropu šlo v Iráku, ne v Sýrii.

- Priorita ruské propagandy je zjevná i retardovi

Zapoj argumenty, pokud mi chceš něco vyvrátit, nenapsal jsi ještě nic, co by ty mé vyvrátilo, veškerou snahu jsi zastavil u překrucování mnou napsaných vět a pokusem o to je uzemnit bez námahy.

62

Odpovědět

+lomoz.ondrejPřekrucováním? Vždyť jsem je opsal! :D Až si ta svoje tvrzení ozdrojuješ, tak se můžeme bavit na úrovni. Do té doby jsou to jen tvoje dojmy a já píšu, že mi připadají jako ty, jimiž se ohánějí čtenáři magorwebů. Toť vše. Stav se pro mě za mě třeba na hlavu a odpichuj se ušima.

11

Odpovědět

+lomoz.ondrejmisantrope většina toho co uvedl Zeck zveřejnila americká vláda. Umírněná opozice, kterou podporuje USA spolupracuje zároveň s IS. USA také otevřeně přiznalo že někteří tzv. kntraktoři v Íráku a Afganistánu nepostupovali zcela v souladu s místními zákony. To že byli mučeni lidé podezřelí z terorismu je fakt přiznaný vládou USA. Vrchní představitelé IS byli vězněni USA pro podezření z terorismu. USA oficiálně přiznali ,že podporovali některé teroristické skupiny, např.: povstalci z hnutí Contras dostávali finanční a vojenskou podporu od Spojených států prostřednictvím CIA. Jen ta ropa je s otazníkem. Sleduješ zprávy? Podíval ses vůbec na to video? Něco o kontraktorech http://finmag.penize.cz/kaleidoskop/264964-kontraktori-neviditelna-armada!

40

Odpovědět

Ano. A taky považujeme zabíjení lidí za špatné.

Ale hlavně mučení nemá pořádné výsledky, hrozí mučení nevinného a hlavně to ještě víc démonizuje mučitele v očích veřejnosti.

10

Odpovědět

Tady lze vidět, jak provést účinný výslech a bez mučení.

https://youtu.be/1KEgwqDnJR0?t=957

470

Odpovědět

Měli by zkusit teroristy lochtat... na mě to funguje a vždy řeknu přítelkyni všechno - i to, co nevim, jen aby přestala..

983

Odpovědět

I lochtání je jedna z odvětví mučení. Stejně jako kapající voda na hlavu apod

100

Odpovědět

Olík se snaží být za každou cenu vtipnej ale prostě není. Jediná dobrá část byla o té duševně choré Doležalové, co si myslí, že je opička. Jinak s mučením teroristů souhlasím.

1270

Odpovědět

Mithrile skvelej vykon, ale proc neprekladas i jeho ostatni casti show ktere ma na youtube? Nektere bejvaj fakt dobre, treba minule Hitler obliben v Thajsku :)

123

Odpovědět

Ten návrh zákona předkládá republikánský senátor John McCain, který sám byl mučen a roky držen Vietcongem. Pokud to říká někdo z kraje republikánů - tj. "jestřábů" - i John Oliver jako jasně liberální pro-demokratický člověk, tak to ve většině případů určitý racionální základ mít musí. :-)

351

Odpovědět

"Avšak USA ho ještě donedávna využívaly." - Taky bych chtěl být ve zkouškovém plný optimismu :) Dík za překlad

81

Odpovědět

Téma na které podle mě neexistuje definitivní odpověd.
Zkuste tenhle film a pak se rozhodněte ne které straně barikády stojíte.
http://www.csfd.cz/film/206423-odpocitavani/

524

Odpovědět

Pokuď se nepletu, tak to končilo tím, jak dobíhalo odpočítávání té poslední bomby, o které nevěděli, takže ani v tomhle, to brutální mučení, zabití jeho ženy a skoro mučení jeho dětí, nefungovalo. Navíc to celé byla kravina, nebyl jediný důvod, aby se nechal chytit.

200

Odpovědět

Definitivní odpověď je snad otázka účinnosti ne? Jak chceš jinak mučení odůvodnit? "Baví nás mučit lidi, tak s tím pokračujeme" nebo "mučení vytváří pracovní pozice"? Jen idiot nebo sadista by člověka mučil, když výslech bez mučení funguje pro získání informací lépe.

281

Odpovědět

Tento konkrétní film ti jasně dokazuje, že mučení nefunguje. Samuel si ho podával celou stopáž, fyzicky i psychicky, okořenil to o pár tradičních motherfuckerů, on jim hodil drobky, ale hlavní bombu zatajil. Relevantní je to asi jako argumentovat večerníčkem, budovat si z hollywoodského filmu plného klišé a scenáristické bezmoci názor na věci z reálného života, to si rovnou můžeš pustit "Zero Dark Thirty" a považovat to za pravdivé vyobrazení chytání bývalého zaměstnance CIA.

Pusť si radši tohle: http://www.ulozto.cz/hledej?q=Inkvizice, ať vidíš, že když jsi mučen, řekneš vše, co chce mučitel slyšet. Mučitelovi to může přijít vhod, ale pravdu (zhacení teroristického útoku) tím nezajistíš.

250

Odpovědět

+ZeckNic si pouštět nemusím.Ohledně mučení mám já jasno.

010

Odpovědět

+MalediOvšem inkvizitoři fakt uměli, vyhráli si s tím, měli na to tu správnou ideologii a hlavně jim to vynášelo. Krom toho tehdy ještě nebyly filmy a seriály o drsných hrdinech, co se nepoddali a zachránili tak svoji rodinu, lokální firmu, sousedovic pejska a celou severní Ameriku (v překladu svět). V podstatě stačí přečíst si Kladivo na čarodějnice (řekla bych zkouknout, ale přestože ten film platí na své poměry celkem za kruťárnu, je ještě hodně odlehčený).

10
Další
Používáme cookies, abychom mohli provozovat tuto internetovou stránku a zlepšit Vaši uživatelskou spokojenost. Budete-li pokračovat beze změny nastavení, předpokládáme, že souhlasíte s ukládáním souborů cookies z internetových stránek. Více informací o použití cookies.
OK