Sledování vládou USALast Week Tonight

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 235
97 %
43. nejoblíbenějšíTvoje hodnocení
Počet hodnocení:1 527
Počet zobrazení:24 407

Kolem americké agentury NSA už několik let zuří aféra, když se na světlo dostaly informace, že sledují i americké občany i zahraniční vysoce postavené politiky. John Oliver se do toho pokusí vnést trochu pořádku, ale bez pomoci jednoho člověka by to nezvládl. Minulý týden John svůj pořad nevysílal, což bylo zřejmě tím, že se zrovna nacházel v Rusku, aby mohl udělat rozhovor s Edwardem Snowdenem. Kompletní epizody pořadu Last Week Tonight with John Oliver můžete sledovat každou neděli v noci na televizní stanici HBO Comedy. Poznámky: Lids- Obchodní řetězec s oblečením Ted Cruz - Republikánský texaský senátor ACLU - American Civil Liberties Union, organizace bojující za bránění svobody NRA - National Rifle Association, Národní asiciace přátel zbraní Lewis Carroll - Autor Alenky v říši divů

Přepis titulků

Dnešním hlavním tématem je vládní sledování. Je mi jasné, že většina lidí by se bavila raději o čemkoliv jiném. Například o tom, zda mobily způsobují rakovinu, což nejspíše ano, nebo zda zlaté rybky trpí depresí. Odpovědí je: "Ano, ale jen na chvilku." Ale jde o to, že je životně důležité si o tomto promluvit. Blíží se totiž důležité datum. Brzy nastane důležitý den, kdy bude probíráno velmi kontroverzní téma, reautorizace Patriot act a všech jeho kontroverzních ustanovení.

Prvního června musí rozhodnout, zda tento program reautorizují nebo zruší. Ano, některým kontroverzním ustanovením v Patriot act vyprší platnost 1. června. Zaškrtněte si to datum v kalendářích. A také si zaškrtněte 2. června, to má narozeniny Justin Long. Loni jste zapomněli a on si toho všiml! Během posledních let jste určitě hodně slyšeli o podivně znějících programech, jako byl X-Keyscore, Muscular, PRISM a Mystic.

Čirou náhodou jsou to i názvy těch nejméně oblíbených stripclubů na Floridě. Vítejte v X-Keyscore. Naši tanečníci jsou úplně nazí. V úterý tu máme křidélka. Pokud si je nepamatujete, osvěžím vám paměť. Začněme u nejkontroverznější části tohoto aktu, která má být obnovena, u paragrafu 215. Chápu, že to zní jak název chlapecké skupiny z východní Evropy.

Jsme Paragraf 215 a rozbušíme vám srdce. Je tam frontman, je tam zlý hoch, je tam ten, co uškrtil farmáře, a jeden bez nedostatku železa. Jsou úžasní. Ale obsah skutečného paragrafu 215 je o trochu horší. Paragraf 215 má přezdívku opatření o uchovávání záznamů. Dovoluje vládě, aby po firmách požadovala, cituji: "Jakékoliv určité informace."

A to včetně knih, záznamů, dokumentů a čehokoliv jiného. Zní to hodně nespecificky, což byl už od začátku záměr. Paragraf 215 dovoluje vládě požadovat "jakékoliv určité informace, pokud to poslouží k ochraně před mezinárodním terorismem." To však může být cokoliv. To je jako půjčit auto náctiletému pod podmínkou, že ho použije jen na aktivity spojené s jízdou. "Dobře, mami a tati, nechám si ho vyhonit na parkovišti u fastfoodu."

"Je to spojené s jízdou, takže jsem v pohodě." Paragraf 215 spravuje tajný rozvědný soud, zvaný soud FISA. Oni si ho vyložili tak, že vláda může shromažďovat záznamy o telefonních hovorech všech Američanů. Většina z nich však nemá s terorismem nic společného. Pokud tedy teta Sheryl nepoužije k popisu šicího kroužku nevhodná slova. "Je to spící buňka, že, teto Sheryl?" "Teto, za to budeš viset."

"Jsi zrádce a hrozná teta!" "A ne nutně v tomto pořadí." Vláda bude tvrdit, že díky paragrafu 215 shromažďují záznamy o hovorech, ale ne obsah těchto hovorů. Co... ...rozvědka dělá, je to, že shromažďuje telefonní čísla a délku hovoru.

Nezjišťují jména lidí ani obsah hovoru. Ano, ale to není nijak uklidňující. Z těch informací toho můžete hodně vyvodit. Když vědí, že jste své ex-přítelkyni mezi jednou a čtvrtou ráno volal 12krát a pokaždé hovor trval 15 minut, můžou si být jistí, že jste zanechal patetické vzkazy. "Vicky, je mi jedno, kdo tento hovor sleduje." "Měli jsme být spolu."

"Zvedni to! Jsem člověk, ne zvíře!" Patriot act byl sepsán po 11. září. Roky byl prodlužován a reautorizován, aniž by tomu někdo věnoval pozornost. Stala se z něj až taková rutina, že když byl prodlužován v roce 2011, jedno zpravodajství to přilepilo na konec reportáže o prezidentově cestě do zámoří. CBS News cestuje s prezidentem do Deaville ve Francii. Ve Francii mimochodem prezident Obama podepsal zákon, který prodlužuje zákon proti terorismu.

"Ve Francii mimochodem..." Mimochodem! Řekl to, jako kdyby matka oznamovala dospělé dceři, že mazlíček z dětství zemřel. "Díky, že ses ozvala, zlato." "Mimochodem, pan Pepper zemřel, uvidíme se na Vánoce." Ale to bylo předtím, než veřejnost zjistila, co vláda skutečně může dělat.

Skončilo to v červnu 2013. Edward Snowden přijal zodpovědnost za jeden z největších úniků informací v dějinách USA. Zjistili jsme, že vláda může sledovat každý telefonní hovor v USA a že může na internetu sledovat velké množství dat. Ukázalo se, že NSA špehuje světové lídry. Pokud jste někdy byli na Bahamách, NSA může nahrávat vaše hovory a měsíc je uchovávat.

Všechny tyto informace prozradil Edward Snowden. A je neuvěřitelné, že 29letý dodavatel byl schopný ukrást přísně tajné dokumenty organizaci, která má slovo bezpečností ve svém názvu. To jim rozhodně neprospělo. Jediné místo, ve kterém by zaměstnanci měli být schopni tak snadno krást, je obchod Lids. "Vole, fakt si to chceš vzít?"

"Klid, vole, to je kšiltovka Miami Marlins." "Neprodáváme tu Fabergého vejce." Dodnes není jasné, kolik dokumentů Edward Snowden ukradl. Stále se lidi snaží ujišťovat, že je předal do dobrých rukou. Čestně, nechci být tou osobou, která rozhoduje o tom, co veřejnost má vědět a co ne. Proto jsem je místo prostého publikování nebo zveřejnění, předal novinářům.

Zní to dobře, ale není to naprosto neprůstřelný plán. Důkazem bylo, když New York Times zveřejnil tento slide, ale při cenzurování informace odvedl špatnou práci. Někteří lidé byli schopní přečíst informaci za černým obdélníkem, která mluvila o tom, jak USA monitorovaly Al-Káidu v Mosulu. Ta skupina je nyní známá jako ISIS. Takže státní tajemství bylo prozrazeno, protože nikdo v Times neuměl použít Malování.

Můžete si myslel, že Snowden provedl špatnou věc nebo ji provedl špatným způsobem. Ale dnes tyto informace prostě máme. Už dále nemůžeme celý problém ignorovat. Nemůžete jít do Mořského světa a předstírat, že je Shamu šťastný, když nyní víte, že minimálně polovina nádrže jsou jeho slzy. Nyní to už víme. Tu informaci už z hlavy nedostanete.

Musíte na to myslet. Jde o to, že uběhly dva roky a zřejmě jsme zapomněli o obsahu uniklých dokumentů diskutovat. Nedávný průzkum ukazuje, že téměř polovina Američanů odpověděla, že je "příliš neznepokojuje" nebo "vůbec neznepokojuje" vládní sledování. To je v pohodě, pokud je to informované rozhodnutí. Nejsem si jistý, že tomu tak je.

Poslali jsme tým na Times Square a ptali jsme se náhodných procházejících, kdo je to Edward Snowden a co udělal. Tohle jsou odpovědi. Netuším, kdo je to Edward Snowden. Netuším, kdo to Edward Snowden je. To jméno jsem slyšel, ale teď nevím, kdo přesně to je. Edward Snowden?

Ne, netuším. Aby bylo jasné, tohle nejsou vybrané případy. Takhle odpověděl skoro každý, koho jsme se zeptali. Abychom byli fér, někteří lidé si jeho jméno pamatovali, ale nevěděli odkud. Prodal lidem nějaké informace. Odhalil informace, které neměly být odhaleny. Myslím, že odhalil informace, které se týkaly vojenských tajemství, díky nimž byli naši vojáci v bezpečí.

Odhalil dokumenty o vojenských operacích v Iráku. Myslím, že Edward odhalil nějaká tajemství nebo informace na Wikileaks. Edward Snowden vede Wikileaks. Edward Snowden zveřejnil spoustu informací na Wikileaks. Edward Snowden není tím chlápkem s Wikileaks. Chlápek s Wikileaks je Julian Assange.

Nepleťte si ho s ním. Byl mnohem méně opatrný v tom, co a jak zveřejňuje, a také vypadá jako pytlík plný sušenkového těsta, které nosí paruku. A to je velmi důležité. Julian Assange není sympatickým mužem. Ani Benedict Cumberbatch z něj nedokázal udělat sympatického muže. Je nezcumberbatchovatelný. To mělo být fyzicky nemožné.

Ale chápu, že jsou lidi zmatení. O této aféře jsme hledali informace dva týdny a je těžké se v tom vyznat. Nejen proto, že existuje tolik komplikovaných programů, ale také proto, že neexistují snadné odpovědi. Všichni přirozeně chceme naprosté soukromí a naprosté bezpečí. Ale tyto dvě věci nemohou existovat vedle sebe. Nemůžete mít jako mazlíčka hustého jestřába a rozkošného hraboše jménem Herbert.

Buď o jednoho přijdete, což samozřejmě nechcete, nebo oba musíte rozumným způsobem omezit. Abychom byli fér, NSA bude tvrdit, že když něco smějí, neznamená to, že to dělají a že jsou omezení v tom, co smějí dělat, soudem FISA, který na ně dohlíží. Ten musí schválit požadavek k zahraničnímu sledování. Během 34 let tento soud schválil přes 35 tisíc žádostí, ale odmítl jich jen 12.

Je jako druhá žena Roberta Dursta. FISA je až nepříjemně svolný. "Roberte, nebudu se moc vyptávat." "Budu tě považovat za nevinného, i když si to nezasloužíš." Jen mu řekni, aby méně mrkal a krkal. To krkání bylo to nejhorší v tom pořadu. Nyní bychom si tedy mohli promluvit o tom, kde ty limity mají být.

Začít bychom měli opět u paragrafu 215. Nejen proto, že se mu dá nejsnáze porozumět, ale i proto, že všichni souhlasí s tím, že musí být reformován. Souhlasí s tím prezident, Ted Cruz, ACLU a NRA. Dokonce i muž, který ho napsal. Jsem autorem Patriot act. Mohu zcela jednoznačně říct, že jsem nezamýšlel umožnit masivní sběr dat, jak to má dovolovat paragraf 215.

A žádná analýza textu by tento program neospravedlnila. On byl autorem. To je jako kdyby Lewis Carroll viděl jízdu v šálcích v Disneylandu a řekl: "Tohle musí skončit." "Žádná analýza mých textů by tohle neospravedlnila." "Vzali jste můj příběh o psychadelické pedofilii a udělali jste z něj stroj na zvratky." "Takhle jsem to nechtěl."

I NSA tvrdí, že počet teroristických spiknutí v USA, které program se záznamy telefonních hovorů narušil, je jedno. A je třeba zmínit, že to jedno spiknutí zahrnovalo řidiče taxíku ze San Diega, který daroval 8 500 dolarů teroristické skupině. To je to nejdebilnější teroristické spiknutí, jaké jsem kdy viděl, tedy kromě zápletky filmu Smrtonosná zbraň: Opět v akci. Ale tohle je velkým problémem.

Pokud necháme znovu projít paragraf 215 v současné podobě, aniž by o tom mohla veřejnost debatovat, máme problém. Paragraf 215 je jako kanárek v dole. Pokud ho nedokážeme napravit, nedokážeme napravit nic. A veřejná diskuze byla doteď naprosto patetická. Před rokem bývalá kongresmanka ve zprávách mluvila o paragrafu 215. Dívejte, co se stalo. Toto množství dat není zase tak užitečné a porušuje základní lidské právo na soukromí.

Myslím, že bychom nad tím měli velmi přemýšlet. Nepokračovat v... Musím vás přerušit. Kongresmanko, musím vás přerušit. Máme tu žhavou zprávu z Miami. Budu ráda, pokud zůstanete na příjmu. V Miami byl zrovna zatčen Justin Bieber. Je obviněn, soudce zrovna obvinění čte, z odporu při zatýkání a z řízení pod vlivem.

Zde vidíte, jak sedí před soudcem a poslouchá. Víte co, mám špatné zprávy. Budeme muset přerušit vaše přerušení Bieberem novým přerušením. Tentokrát to bude YouTube video želvy, která má sex s plastovou botou. Celá tahle důležitá debata se vlastně nese ve stejném duchu. Netvrdím, že se o tom mluví snadno. Ale musíme se o tom bavit.

Vím, že je to matoucí. Bohužel nejpovolanější osobou, která by o tom měla mluvit, je Edward Snowden. Ten však momentálně žije v Rusku. To znamená, že pokud se ho na něco chcete zeptat, musíte tam letět. A není to příjemný let. Vím to, protože jsem minulý týden letěl do Ruska, abych si se Snowdenem promluvil.

A stalo se tohle. Minulý týden jsem strávil 48 paranoidních hodin v Moskvě. Jedná se o poslední místo na Zemi, kde najdete imitátora Josefa Stalina s nadváhou, jak se hádá s nepřesvědčivým falešným Leninem. A když jsem si na vlastní kůži okusil proslulou ruskou pohostinnost, vydal jsem se na setkání s Edwardem Snowdenem, který se měl do této místnosti dostavit v poledne.

Ale pět minut po předpokládaném začátku rozhovoru jsem začal tušit problémy. Já nevím. Přijde? Napadá mě, proč by vůbec měl chodit. Když se tak nad tím zamyslíte... Vsázím 2 000 rublů na to, že nepřijde. A to ani nevím, kolik to je peněz.

Jen říkám, že pokud jsem sem letěl 10 hodin kvůli prázdné židli, tak se pose*u. Ukázalo se, že možná máme problém. Náš ruský produkční zajistil místnost, která je přímo naproti bývalému velitelství KGB. Nyní tam sídlí současný bezpečností úřad. Bylo nám řečeno, že o naší přítomnosti vědí. Takže...

takhle se to má. Pokud tedy ruská KGB poslouchá, spusťte požární alarm, pokud nepřijde. Do p*dele. Bože... Omlouvám se za zpoždění. No ty krávo. Opravdu přišel! Pod*laný Edward Snowden!

Ten největší hrdina a/nebo zrádce v současných amerických dějinách. Začnu otázkou, která otestuje jeho věrnost. Jak moc vám USA schází? Víte, má země je něco, co se mnou cestuje. Není to jen o zeměpise... To je moc komplikované. Správná odpověď je: "Moc mi schází.

Je to nejlepší země na světě." Schází mi má země, můj domov, má rodina. Schází vám rozpečené taštičky? Ano. Rozpečené taštičky mi moc schází. A co stát Florida? Prostě to ticho necháme viset ve vzduchu. A co koule na auto? Schází vám?

- Netuším, co je to zač. - Dnes máte štěstí. Nejsou to jen koule na auto, jsou to koule s pruhy a hvězdami. To jsou dvě koule svobody v pytli svobody. - Opravdu myslíte dopředu. - Alespoň jeden z nás ano. Myslím tím... Tuhle bezradnou kafkovskou noční můru, ve které jste. Pusťme se do toho. Proč to děláte?

NSA má tu nejlepší rozvědku, kterou jsme kdy viděli. Budou vám tvrdit, že to nezneužívají k nekalým účelům proti občanům USA. V určitých směrech je to pravda. Ale skutečným problémem je, že tyto možnosti využívají k tomu, aby oslabili nás samotné. A pak řeknou: "Sice ti mířím zbraní na hlavu, ale spoušť nezmáčknu. Věř mi." Jak podle vás vypadá ideální NSA?

Vy jste se ucházel o místo v NSA, takže podle vás ta stínová organizace má nezpochybnitelnou hodnotu. Pracoval jsem se systémy masivního sledování proti čínským hackerům. Viděl jsem, že tyto služby smysl mají. Chcete, aby špioni ve své práci byli dobří. Ano, ale nechcete, aby špehovali lidi uvnitř vlastní země.

Pokud jsou špioni na naší straně, jsou užiteční. Ale nesmíme zapomínat, že jsou velmi mocní a nebezpeční. Pokud se urvou ze řetězu, najednou mohou jít i po nás. Aby bylo jasno, mluvíme o dvou věcech. O vnitřním a zahraničním sledování. O vnitřní sledování se někdy Američané opravdu trochu zajímají. Ale zahraniční sledování je jim úplně u p*dele. Druhou otázkou při zahraničním sledování je, zda ho provádíme způsoby, kterou jsou prospěšné...

To nikoho nezajímá. To je jim u p*dele. Špehovali jsme i dětský fond UNICEF. Dobře. Špehovali jsme právníky, kteří vyjednávali... Co dělá UNICEF? O to jde, ne? Jde o to, zda jsou tyto programy hodnotné.

Budeme ve větším bezpečí, když špehujeme UNICEF a právníky, kteří dohadují cenu krevet a hřebíčkových cigaret? Nemyslím, že by s tím lidé souhlasili, bylo by jim to ukradené. - Američany zahraniční sledování nezajímá. - Myslím, že máte pravdu. Ale některé lidi zajímá, zda si Snowden uvědomuje následky toho, že najednou vypustil takové množství informací. Jaké množství těch dokumentů jste skutečně četl? Vyhodnotil jsem všechny dokumenty v archivu.

Četl jste naprosto všechny? Rozumím tomu, co jsem vypustil na veřejnost. Je rozdíl mezi chápáním toho, co je v dokumentech, a přečtením toho, co v nich je. Já obavy chápu... Když vypustíte tisíce dokumentů NSA, to poslední, co chcete dělat, je jejich přečtení... Myslím, že je fér mít obavy ohledně toho, zda ta osoba byla dostatečně opatrná.

Především když disponujete materiálem, kterým disponujete. Na mou obranu, už ničím nedisponuju. Vše jsem předal novinářům. Ti dodržují přísná pravidla, aby to bylo zveřejňováno co nejzodpovědněji. Ale jsou to novináři s menšími technickými zkušenostmi, než máte vy. Ano, ale stejně jako já nebo vy chápou, že se to musí dělat správně. The New York Times vzal jeden slide, zcenzuroval ho, ale lidé nakonec mohli zjistit, že v Mosulu bylo proti Al-Káidě něco použito.

To je problém. To je ku*evský problém. Je to ku*evský problém, ale to se stává. Musíme přijmout, že se v novinařině omyly objevují. To je základním konceptem svobody. Ale vy to musíte vlastnit.

Předal jste dokumenty s informacemi, o kterých jste věděl, že mohou uškodit, kdyby se dostaly ven. Ano. Pokud lidé jednají ve špatné víře... Nemluvím o špatné víře, mluvím o inkopetenci. Ano, ale pokud jste svobodný, nikdy se plně nezbavíte rizik. Zbaven všech rizik můžete být jen ve vězení. Ačkoliv rizika byla vysoká, Snowden sám cítí, že výsledek za to stál.

V Brazílii jste prohlásil: "Byl jsem motivován vírou, že obyvatelé planety mají znát systém, ve kterém žijí." "Nejvíce jsem se bál toho, že má varování nikdo nevyslechne." "Nikdy jsem nebyl tak rád, že jsem se pletl." Jaký to byl pocit? Nejdříve jsem se obával toho, že to bude aféra na pár dní a pak na to všichni zapomenou.

Ale pak jsem viděl, že všichni na světě řekli: "Páni, to je problém." "Musíme s tím něco udělat." Přišlo mi to jako zadostiučinění. - I v USA? - I v USA. Viděli jsme něco úžasného. Když Američany požádáte, aby udělali těžká rozhodnutí ohledně vážných problémů, aby o nich přemýšleli, tak vás překvapí.

Dobře, ale je zde problém. Já se Američanů zeptal a skutečně mě překvapili. Netuším, kdo je to Edward Snowden. - Nikdy jste o něm neslyšela? - Ne. Netuším, kdo to Edward Snowden je. To jméno jsem slyšel, jen si nevybavím, kdo to je.

Prodal lidem nějaké informace. Odhalil informace, které neměly být odhaleny. Edward Snowden odhalil spoustu dokumentů na Wikileaks. Edward Snowden asi zveřejnil nějaké tajné informace. Nějaké informace na Wikileaks. Edward Snowden vede Wikileaks. Já vedu Wikileaks... To není dobré.

Ale světlou stránkou je, že byste se mohl vrátit domů, protože zřejmě nikdo netuší, co jste zač a co jste udělal. Nemůžete čekat, že o tom budou všichni informováni. Udělal jste to proto, aby se problém vyřešil? Udělal jsem to proto, abych dal Američanům možnost o sobě rozhodovat a mít vládu, kterou chtějí. Myslím si, že se jedná o konverzaci, kterou by měli rozhodnout sami Američané.

Není pochyb o tom, že se jedná o velmi důležitou konverzaci. Ale je to konverzace, na kterou naše schopnosti stačí? Je to hodně komplikované. Všichni tomu nerozumíme. Je to výzva. Pro mnoho lidí je problematické si to jen představit. Problémem je, že internet je velmi komplexní a spousta toho je neviditelná. Poskytovatelé serverů, technici, inženýři, telefonní čísla...

Edwarde, zastavím vás. Tohle je tím problémem. Tohle je problémem. Přestalo mě to zajímat, protože to bylo, jako když přijde člověk z IT oddělení a vy si řeknete: "A sakra!" Abych byl fér... "A sakra! Nic mě neuč." "Nechci se učit. Smrdíš jako pixla s polívkou." Je výzvou si představit, jak komunikujeme, když k tomu běžně potřebujeme roky technického vzdělání.

Musíme to shrnout do několika vteřin proslovu. Rozumím tomu problému... Ale jde o to, že vše, co jste udělal, má smysl jen tehdy, pokud se tato konverzace povede správně. Já vám pomůžu. V rozhovoru jste zmínil, že NSA šířilo nahé fotografie lidí.

Tohle je něco, co nebývá v NSA považováno za nic mimořádného. Nahé fotky tam vidíte téměř neustále. Tohle lidi děsí. Když jsme se na to lidí zeptali, dostali jsme tyto odpovědi. Vláda by se neměla koukat na fotky ptáků. Pokud se vláda dívá na fotky Gordonova penisu, opravdu bych to považovala za narušení soukromí.

Kdyby se vláda dívala na fotku mého penisu, naštvalo by mě to. Vláda USA by nikdy neměla mít fotku mého ptáka. Kdyby mi manžel poslal fotku penisu a vláda by k ní měla mít přístup, požadovala bych, aby ten program byl ukončen. Chci, aby se ptákoprogram změnil. Taky chci, aby se ptákoprogram změnil. Bylo by hrozné, kdyby se ten program nezměnil.

Chci, aby se to změnilo. Chci jasné a transparentní zákony. Chtěla bych mít jasno v tom, k čemu budou používány a proč je uchovávají. Myslíte si, že ten program existuje? Nemyslím si, že ten program existuje. - Ne. - Ne. - Ne. - Ne. Kdybych se dozvěděl, že vláda USA má fotku mého ptáka, byl bych vážně nasraný.

Dobrou zprávou je, že neexistuje program s názvem Ptákoprogram. Špatnou zprávou je, že neustále sbírají informace o každém z nás, včetně fotek ptáků. Myslíte si, že ten poslední chlap někomu nedávno poslal fotku ptáka? Nemusíte hádat, ukážu vám to. Poslal. Udělal jsem si fotku mého ptáka a poslal jsem jí ženě.

Tohle je pro lidi ta nejzřetelnější hranice. "Mohou vidět mé péro?" Když to teď už víte, mrkněte se do té složky. To... To je fotka mého ptáka. Projdeme si všechny programy NSA a vy mi vysvětlíte jejich možnosti s ohledem na tu fotku...

...mého penisu. Paragraf 702. Mohou vidět mé péro? Ano. FISA Amendments Act z roku 2008, pod který paragraf 702 spadá, dovoluje široké shromažďování komunikace, ve které je jedna strana v zahraničí. Široké, to mluvíte o mém ptákovi. Chápete to, ne? - Chápu.

- Jo, protože... To je jedno. Pokud máte svůj email třeba na Gmailu, a máte fotku na zahraničním serveru nebo se tam přepošle, pokaždé, když překročí hranice USA, vaše nádobíčko skončí v databázi. Takže nemusím své péro posílat do Německa? Ne. I když komunikujete s někým v USA, vaše domácí komunikace mezi vámi a vaší ženou může cestovat z New Yorku do Londýna a zpět.

Tím skončí v databázi. Výkonné nařízení 12333. Pták nebo ne? Ano. VN12333 NSA používá, když jiné úřady nejsou dostatečně agresivní nebo nezískávají dostatek informací. - Například... - Jak se dostanou k mému péru? Zajímá mě jen můj penis.

Když například pošlete své nádobíčko přes Gmail, je skladováno na serverech Googlu. Google přesouvá data mezi datacentry a vy si toho ani nevšimnete. Vaše data mohou být dočasně přesunuta mimo hranice USA. Když Gmail přesouvá vaše nádobíčko, NSA získá kopii. PRISM.

PRISM je způsob, jak získají vaše nádobíčko od Googlu za jeho přispění. Partnery PRISMu, jako Yahoo, Facebook a Google vláda pověřila tím, aby se stali takovými sledovacími šerify. Šerify přes ptáky. Ano. Upstream. Upstream je způsob, jak zachytit vaše nádobíčku při cestě přes internet.

Dobře, Mystic? Pokud své nádobíčko popíšete po telefonu, tak ano. Mají obsah toho hovoru o penisu nebo jen jeho trvání? Mají i obsah, ale to platí jen pro pár zemí. Pokud jste na dovolené na Bahamách, tak ho mají. A nakonec... Nechcete si ho připomenout? Nejsem si jistý, co s tím mám dělat. - Jen to držte.

- Je to velká zodpovědnost. Ano, je to zodpovědnost, o to jde. Měl bych... Ne, rozhodně neměl a je neuvěřitelné, že nad tím přemýšlíte. Vlastně ne, je to uvěřitelné. 2015 Metadata. Ne. - Dobře. - Ale... No tak, Ede.

Dokázali by zjistit, komu tu fotku posíláte. Vidí, komu píšete a komu voláte. Co kdybyste volal ve 3 ráno do centra pro zvětšování penisů a hovor trval 90 minut? Měli by záznam, že vaše číslo volalo tomuto číslu, což je centrum pro zvětšování penisů. Řekli by, že nevědí, že se jedná o centrum pro zvětšování penisů, ale mohou si to dohledat. Edwarde, pokud by toto Američané pochopili, byli by naprosto vyděšení.

Asi mě nikdy nenapadlo položit to do roviny fotky vašeho nádobíčka. Ponaučením z toho všeho by mohlo být, že dokud tohle všechno nevyřešíme, neměli bychom si fotit své péro? Už to nemáme dělat. Ne, pokud bychom to udělali... Tím chcete říct: "Ne, měli byste si fotit své péro?" Ano, neměli byste měnit své chování.

To vládní agentura dělá něco špatného. Pokud kvůli strachu obětujeme své hodnoty, tak si těchto hodnot moc neceníme. To je velmi inspirující odpověď na otázku: "Hej, proč jsi mi poslal fotku ptáka?" "Protože miluju Ameriku." Tady to máte, Ameriko. Nyní bychom se všichni měli zapojit do této důležité debaty.

Je velice důležité, abychom se 1. června zapojili do dospělé a racionální debaty o tom, zda naše bezpečí stojí za to, abychom žili v zemi, kde existují téměř neregulovaní ptákošerifové. Když jsem odvedl svou práci, zbývalo se postarat o poslední věc. Gratuluji k Oscarovi za Citizenfour. Vím, že jste pochopitelně nemohl být na ceremonii, takže...

Napadlo mě, že to oslavíme společně. Páni, to je vážně něco. Děkuju. Nemáte zač. Jaká je podle vás šance, že se dostanu bez problémů domů? Pokud jste na seznamu nebyl, teď už jste. To je vtip nebo je to skutečně možné? Ne, myslím to vážně. Nyní jste spojený s tímto případem. NSA, aby bylo jasno, tohoto chlápka jsem nikdy neviděl.

Odstraňte mě ze svého zas*aného seznamu. Nechci zůstat v Rusku! Jen pro úplnost byste měli vědět, že jsme napsali NSA, národnímu bezpečnostnímu kancléři a do Bílého domu, a chtěli jsme jejich názor na možnost získávání fotek ptáků, jak to Edward Snowden u každého programu popsal. Mimochodem, bylo vtipné něco takového psát vládním úřadům.

Nikdo to nijak nechtěl komentovat. A já vidím asi milion důvodů, proč ne. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (97)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Nefunguje :/

03

Odpovědět

Proc je to video nedostupne? To je nejake podezdrele ne? :D Ja se na to chtel jeste aspon jednou kouknout.

22

Odpovědět

nechci se tady dohadovat o tom , jestli maj ty informace sbírat a k jakým účelům, protože můj názor mi stejně nikdo nevyvrátí. Jen by mě zajímalo, jestli je tady někdo technicky dostatečně způsobilí aby dokázal odpovědět, jestli je ve skutečnosti možný, aby se někdo prohrabal tim neuvěřitelným množstvím dat, který teda američani nashromáždili, a dostal z toho něco kloudnýho, co bude k užitku.

71

Odpovědět

Zalezi na tom co chcete hledat. Nastroje na prevod mluveneho slova na text existuji, a prohledavani textu je rychle. Pri dnesnim vykonu pocitacu, nemam nejmensi pochybnosti o tom ze jsou schopni vyhledavat klicovat data a parametry ktere maji nastradany. Otazka spis je co znamena kloudnyho a k uzitku.
Pokud pomoci toho chteji odhalit atentatnika nebo teroristu. Tak o tom mam silne pochybnosti ze vubec nekdy budou schopni.
To jestli si na vas pri nejake blbosti zasednou a pak behem kratke chvili budou schopni vyhrabat ze ste si pred pul rokem na zachode pri telefonatu prdnul tomu bych veril ze pro ne neni takovej problem.

71

Odpovědět

Nesympatickej a nudnej chlápek

461

Odpovědět

Mohl by mi někdo vysvětlit, proč jsem dostal tolik disliků?

484

Odpovědět

To vám vysvětlit nemohu, ale rád vám vysvětlím, za co jich teď spoustu dostanete (nebo možná ne, záleží, kolik lidí si tuhle diskusi otevře). Za to, že řešíte takové kraviny, jako kolik jste dostal dislajků.

443

Odpovědět

V 21:05 by to nemělo být přeložený doslovně ve smyslu, že to vlastní, ale spíš, že by to měl mít pod palcem, zmáknutý, nebo na to měl myslet.

62

Odpovědět

Já vím, že mě ukamenujete, ale mě je třeba úplně u pr*ele, že si někdo přečte sms, ve které posílám pusu na dobrou noc své ženě. I kdyby si u toho ten special agent měl vyh*nit brko.

1448

Odpovědět

Ale keby to robí nad jej fotkami, tak by ti to asi až tak u p****e nebolo.

484

Odpovědět

+rickOpravdu? Dokud o tom nevíš tak tě to nebolí... Špionážní agentury prostě budou šmírovat. Já nechápu kolik lidí překvapilo, že USA odposlouchává Merkelovou, která je tak 3. nejmocnější politik na světě.

Tyhle agentury jsou potřeba pro bezpečnost, viz útok ve Francii. Nejdůležitější je jakym způsobem budou kontrolovaný a jakym způsobem bude zajištěný, že informace, který shromážděj, budou zabezpečený.

Pokud někomu pošlete fotku svýho péra a pak se budete vztekat kdo ji viděl to je vaše blbost. Ještě hloupější je, že amíci nevěděj kdo je Snowden, ale všichni maj obrovskej problém s tim když někdo uvidí fotku jejich genitálií. Co je okolo je nezajímá, ale takováhle blbost je uplně vytočí...

2826

Odpovědět

Omg určitě by tě sralo, kdyby ti žena posílala dopisy a tobě přicházeli přelepovaný! Dozor tohodle šmírování by měl po nějaký době oznámenej v celkovým rozzahu a ne zničenej jak při 11/9. Pokud celej program NSA dokázal zastavit 8,5k doláčů od taxikáře za celej rok tak je někde chyba ne? A lidí se vždy dotkne bezprostřední nebezpečí, proto si USA vymýšlí nějaký hrozby, protože lidi jsou pak pozvolnější a když "nejde" o ně tak jim je to u p****e, proto je takováhle blbost s dickpicama vytočí.

285

Odpovědět

+AlennO rozlepených obálkách se tam nemluví, takže celý tvůj dlouhý komentář je zbytečný.

437

Odpovědět

+Norbi_CZO přelepovaných obálkách se tam přesně mluví. Jen je to v online verzi.
A mimochodem to přirovnání je přesně jak s těma dickpick. Jakmile se ti problém převede do srozumitelné a viditelné řeči (přelepené obálky), hned si dotyčný uvědomí riziko lépe...

12

Odpovědět

Přišlo mi to zase jako trochu znevažování vážného tématu... Možná, že díky vtipu se na to koukne o pár milionů blbců víc, ale řekl bych, že ty si z toho stejně neodsnesou víc, než tu srandu... Každopádně další důkaz že Amerika, Rusko je to jedno, oboje je nahovno, budeme si muset vystačit sami.

2222

Odpovědět

Jenže to není točené pro Evropu, ale pro USA, kde to právě Oliver točí tak, aby se na to podívalo o pár milionů blbců víc. :)
Takže taky se mi nelíbilo, jak tam dělal ze Snowdena blbce, ale Snowden to nakonec pochopil a tohle se vážně Američanů dotkne, protože pod nejasnou hrozbou vidí jasný příklad narušení soukromí.

11

Odpovědět

8:53 - Sia, anyone? :D

94

Odpovědět

Pathetic neznamená patetický, nýbrž ubohý ;) ale jinak mocné video. "Moje" foto snad ještě nemají :D :(

1722

Odpovědět

Ještě chvíli vydrž, synonyma budete brát až na základní škole ;-)

2820

Odpovědět

+Norbi_CZa slovo konkrétní znamená beton?

246

Odpovědět

dival som to do 17stej minuty...ten rozhovor je skutocny alebo to je len nejak sikovne zostrihane ? ... a to s bieberom je vazne pravda ? :D to si neviem ani predstavit ze pozeram spravy na markize napr kde fico v priamom prenose hovori o tom ako je dolezite podrzat vahostav a zrazu ho svajda prerusi koli tomu ze rytmus si kupil nove pozlatene tenisky :D

884

Odpovědět

Video dobré, ale možná až zbytečně dlouhé.

143

Odpovědět

Mohl taky nechat Snowdena víc mluvit a pořád mu do toho neskákat!!

10013

Odpovědět

rozhovorů se Snowdenem máš na netu několik a všechny jsou úplně stejné, buď rád za jedno originální...

742

Odpovědět

Zrovna jsem viděla The Jinx, takže jsem se při těch narážkách na Bursta málem udusila smíchy... Nejlepší dokument, co jsem za poslední dobu viděla!

21

Další