ŠifrováníLast Week Tonight

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 235
90 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:509
Počet zobrazení:11 586

Šifrování je opět velkým politickým tématem. Možná jste slyšeli o iPhonu teroristy, který má u sebe FBI a u kterého se nemůže dostat k zašifrovaným informacím. FBI Apple požádala, aby objevila způsob, jak zašifrování obejít, což firma odmítá. Jaké je pro a proti každé strany? A opravdu by měla mít FBI možnost nahlížet na zašifrované soubory?

Přepis titulků

Šifrování. Nejlepší způsob, jak ostatním zabránit ve čtení emailů, tedy až na předmět Fwd: Fwd: Fwd: Srandovní email od strýčka Waltera. To nikdo nečte. O šifrování asi moc nepřemýšlíte. Ale pro náš život je velmi důležité. Téměř vše, co používáte, využívá šifrování. Pokaždé, když se přihlásíte třeba na Twitter nebo Facebook a odešlete své heslo.

Pokaždé, když se přihlásíte do bankovnictví, jste chráněni šifrováním. No jasně. Šifrování chrání ty nejdůležitější věci. Finanční informace, zdravotní záznamy, fotky penisů, tajné vládní informace, fotky penisů, současnou polohu, současnou polohu penisů, informace o kartách, fotky penisů a naše penisy na fotkách. Nejde jen o naše data.

Mnoho věcí v sobě má počítače. I auta. Loni dva hackeři ukázali redaktorovi časopisu Wired, jak dokáží zhasnout jeho auto na dálnici. Tak zhasni motor. Zhasínáme motor. Ku*va! Zpomalujeme. Zapnul jsem výstražná světla, ale stále jsem jel v pravém pruhu.

Nemohl jsem nikde zastavit. Chlapi, zasekl jsem se na dálnici. Asi panikaří. Jo, není divu, že panikaří. Zhasli jste mu motor na dálnici. Tihle hackeři zřejmě hráli moc videoher, takže zapomněli, že auta jsou skutečné věci, které vozí lidi. Ačkoliv vás chrání, šifrování má i stinnou stránku.

Stalo se tak dokonalým, že se vládní vyšetřovatelé nemůžou k jistým informacím dostat. Nebo, jak to podává ředitel FBI James Comey... Technologii využívají i někteří velmi nebezpeční lidé. Bohužel zákony nedrží s technologiemi krok. Proto vznikl vážný problém s veřejnou bezpečností, který popisujeme jako odmlčení. Ano, odmlčení.

Je to zlověstně znějící termín. Neznělo by to tak děsivě, kdyby to nazvali "zlý hoch dělá papá". O těchto problémech jste mohli nedávno slyšet. Šlo o jeden iPhone, který patřil Sayedu Farookovi. Je to střelec za San Bernardina, který se svou ženou v prosinci zabil 14 lidí. FBI potřebuje pomoc Applu, protože telefon se zablokuje, pokud se několikrát zadá špatné heslo. Dokonce by mohl vymazat všechna data v paměti.

FBI chce po Applu, aby jim vytvořil software, kterým by mohli obejít bezpečnostní prvky a vyzkoušet tolik hesel, kolik bude třeba. FBI má telefon mrtvého teroristy, do kterého se nemůže dostat. Na telefonu běží novější operační systém, který všechna data šifruje a mohou být zpřístupněna jen díky heslu. Ani Apple se do telefonu nedostane. Vláda požaduje, aby přišli s cheatem do nejprodávanější iPhone hry "K*rva, jaké je mé heslo", rating E jako Everyone.

Apple proti tomuto příkazu bojuje u soudu a tvrdí, že by neměli být nuceni k narušování bezpečnostních prvků. Tento argument některým vadí. Vedení Applu riskuje, že bude mít krev na rukou. Jakto, že se nemůžete dostat do telefonu? To mi hlava nebere. Každý systém, který dovoluje teroristům komunikovat s někým dalším v zemi, aniž bychom věděli, co říkají, je hloupý.

Lidsey Graham se takto na telefon nenaštval od doby, kdy mu automatická oprava změnila jméno na cupaninová babička. Blbý telefon! Nauč se mé jméno! Jsem tvůj šéf! Hlupák! Tak pitomý. To nás přivádí k volební kampani, která vás nepřekvapí.

Podle mě byste měli bojkotovat Apple, dokud nám nevydají to heslo. To je můj názor. Bojkotujte Apple. To bude super. Tak dál... Izrael a Palestina? Ať zápasí v nafukovacích sumo kostýmech. Být prezidentem je hračka. Ale tohle je vzácný případ, kdy je Trumpovo pobouření téměř pochopitelné.

Odmítání zpřístupnit teroristův telefon se může zdát těžko pochopitelné. Hlavně když to, jako ředitel NYPD John Miller, vidíte neuvěřitelně zjednodušeně. Neexistuje banka, bezpečnostní schránka, trezor, byt nebo dveře, kam bychom se soudním příkazem nemohli vniknout. Dobře, chápu. Ale opravdu jste musel použít slovo vniknout? Vláda do tebe může vniknout kdykoliv!

Pokud do tebe budeme chtít vniknout, vnikneme rychle, efektivně a přímo tady na místě! Proč to každého tak štve? Tenhle problém není jednoduchý. Je to velmi komplikovaný problém s obřími důsledky. Až s tím skončím, možná to uvidíte jinak než teď. Pokud jde o tu poznámku, šifrovaný telefon není jako banka nebo sejf. Pokud vniknete do sejfu, vniknete pouze do toho jednoho sejfu.

Ale program k odemčení telefonu může odemknout mnohem víc telefonů. Ředitel Applu, Tim Cook, na tu možnost poukázal. Nevěřím tomu, že by někdo chtěl univerzální klíč, který by mohl odemknout stovky milionů zámků. I kdyby klíč vlastnila ta nejdůvěryhodnější osoba, tak stále může být ukraden. Další informace z telefonu bychom mohli získat pouze tak, že bychom napsali program, který by byl ekvivalentem rakoviny. Na jednu stranu, nakazit svůj telefon rakovinou zní hrozivě.

Ale na druhou stranu Hvězdy nám nepřály by byly skvělým filmem, kdyby Shailene Woodley hrála smrtelně nemocný iPhone 6S. Nenechám tě jít, Hazel! Podrž zároveň tlačítko Vypnout a Domů. Navždy... Aby bylo jasné, Apple neodmítl spolupráci úplně. FBI odevzdal informace, ke kterým měl přístup, včetně zálohy dat na iCloud, která vznikla asi 6 týdnů před útokem.

Ale odmítají vytvořit rakovinný program, který FBI chce. Ne proto, že by to nešlo. Prý by k tomu potřebovali 6 až 10 inženýrů a 4 týdny času. Což je osazenstvo normálního Genius Baru. Ale Apple se bojí, že po vytvoření tohoto programu nemohou garantovat 100% zabezpečení. FBI a její přívrženci tento problém odmítají tak zvláštním způsobem, že buď nechápou, jak technika funguje, nebo to předstírají. Vláda pouze chce, aby vytvořili způsob pro tento jediný případ.

Když přijdou na způsob, jak bychom se mohli dostat do tohoto telefonu, tak ten zápis mohou roztrhat a hodit do ohniště. No tak! Musíte vědět, že Apple nepíše své programy na papír u ohniště. Je významnou technologickou společností, ne lordem Granthamem. Ale pokud jde o tu myšlenku, že Apple ten program zničí, až ho FBI jednou použije, tak si nikdo nemyslí, že by se to skutečně stalo. Apple tvrdí, že pokud tomu vyhoví, brzy může přijít žádost na odemčení dalšího telefonu.

Otevřeli by tím Pandořinu skříňku. Zaměstnanci Applu argumentovali žalobcem z Manhattanu, který tvrdil, že má 175 iPhonů, ve kterých se mohou nacházet důkazy vážných zločinů, včetně vraždy, a které nemůže odemknout. Přesně, jen v New Yorku na to čeká dalších 175 telefonů. Tohle by se mohlo stát precedentem. Představte si vládu jako svého otce.

Pokud vás požádá o pomoc s iPhonem, mějte se na pozoru. Pokud to uděláte jednou, budete to dělat 14krát denně. Ať tento případ dopadne jakkoliv, bude to mít obří následky. FBI chce po Applu a celém tomto odvětví, aby jejich šifrování bylo natolik slabé, aby společnost dokázala získat data zákazníků, když je o to soud požádá. Takže dnes to může být iPhone, zítra Android a pozítří Blackberry. Za předpokladu, že to pozítří je v roce 1998.

Může vás napadnout: "Pokud mají soudní příkaz, mají tyto firmy na výběr?" Překvapivou odpovědí je: "Ano, mají." Vláda se v současnosti přiklání k zákonu All Writs z roku 1789, podle kterého musíte s vyšetřovateli spolupracovat, pokud o něco požádají. Ale soudy se neshodnou na tom, zda se to dá aplikovat i na tyto případy. Neexistuje žádný novější zákon ohledně tohoto tématu a není to náhoda. Tímhle vším jsme si už prošli.

Vláda se se šifrováním potýkala už před 20 lety. Na začátku 90. let přišli s něčím, co mělo být ideálním řešením. Vláda bude nutit soukromé společnosti, aby využívaly clipper čip. Soud tak bude moct sledovat šifrované zprávy. Tento clipper čip byl teoreticky dokonalý. Informace bude šifrována, ale vláda v případě potřeby získá přístupový bod. Je to jako předat klíč od domu důvěryhodnému sousedovi. Mikovi můžete věřit.

Vaše spodní prádlo si bude zkoušet pouze v případě naprosté nutnosti. Tento čip měl jediný problém. Počítačový expert a hacker Matt Blaze přišel na způsob, jak vyřadit čip z provozu a celý projekt nakonec skončil. Existuje devadesátkovější věta než: "Hacker jménem Matt Blaze." Tahle věta se nachází hned vedle věty: "Mluv s rukou, Furby."

A vedle: "Vítězové Grammy Milli Vanilli." Ale díky fiasku clipper čipu a nátlaku technologických společností vláda couvla a opustila myšlenku zadních vrátek. O desítky let později se zřejmě opět přesvědčili, že by měla existovat. Věřím, že Apple dokáže úžasné věci, pokud se mu chce. Sillicon Valley je plné lidí, kteří v mladším věku hodně snili. Když začínali v garáži, říkali jim, že to nejde. Naštěstí neposlouchali.

Tvrdí, že to nejde. Představte si, že Kennedy říká, že cesta na Měsíc není možná. Místo toho řekl, že se tam do deseti let dostaneme. Dobře, ten optimismus se mi líbí, ale stále existuje spousta věcí, které nedokážeme, i když jsme na Měsíci byli. Ještě musíme ovládnout cestování časem nebo pochopit, proč se Hulk Hogan k soudu oblékl jako lední medvěd na pohřbu anakondy.

Tyto věci stále unikají lidskému pochopení. Dalo by se říct, že vládní víra v kouzelné schopnosti Applu je chybou samotné společnosti. Ve svých reklamách se přirovnávají k Einsteinovi a Gándhímu. A i ty nejobyčejnější vlastnosti svých výrobků označují za "převratné". Toto je iPhone 6S. Moc se nezměnilo, ale reaguje na tlak vašeho prstu. Aplikace můžete přepínat takto.

Takto můžete platit. A nová barva je takováto. Růžová a zlatá je úžasná. Ne, není! Růžová a zlatá vypadá, jako by někdo vyzvracel lososa na špinavé baletní boty. Takovéto reklamy nezmiňují skutečné problémy Applu. Pod naleštěným růžovo zlatým povrchem jsou, stejně jako jakákoliv jiná společnost, velmi náchylní k útokům hackerů. Ti stále hledají bezpečnostní chyby v jejich produktech.

Právě teď si můžete na Ebay koupit takovéto krabičky, které vám umožní nahackovat se do iPhonu s verzí iOS 8 a nižší. Sledujte toto video, jak to funguje. Připojíte drát k obrazovce, pár úprav, necháte ho hádat hesla a nakonec se dostanete dovnitř. Apple o tom pochopitelně nechce moc mluvit. "Děsivé bezpečnostní chyby" patří mezi tříslovná spojení, se kterými nechtějí být spojováni.

Stejně jako "firemní daňové úniky" a tovární "sítě proti sebevraždám". Apple tvrdí, že když získá přístup ke všem šifrovaným datům zákazníků, tak už nemůže ručit za bezpečnost. Většina počítačových expertů souhlasí. Matt Blaze, chlápek, který nahackoval clipper čip, to popisuje takto. Když někdo říká, že když jsme poslali člověka na Měsíc, tak tohle dokážeme taky. Já místo toho slyším, jako by říkal, že když jsme dostali člověka na Měsíc, dostaneme ho i na Slunce.

Tohle je racionální vědecký pohled. To, že se člověk procházel po Měsíce, neznamená, že se může procházet po Slunci. Shrnuli to v časopise Smash Mouth. Pro úplnost předpokládejme, že by Apple mohl mít přístup k šifrovaným datům a vždy by pomáhal vládě a držel padouchy mimo hru. Znovu opakuji, že to podle expertů není možné a stejně by to nevyřešilo problém FBI. Pokud skutečně chcete udržet svou komunikaci v tajnosti, existuje na to aplikace.

Šifrování je dobrým zdrojem příjmů pro jeden startup. Šifrovaná komunikační aplikace Telegram právě překročila 100 milionů uživatelů. A o tom to je. Lidé, kteří chtějí šifrování, si ho vždycky najdou. Není to jen Telegram nebo Whatsapp, je to i dalších 800 šifrovacích nástrojů. Skoro 2/3 z nich jsou vytvořeny firmami mimo vliv soudů USA. Například Silent Phone, Threema, SnikkitySnak nebo Mailgrub.

Musím přiznat, že ty dva poslední neexistují, ale pravdou je, že vzniknou 5 minut poté, co vláda ostatní donutí snížit úroveň svého šifrování. Tohle nemusí být jediným nechtěným důsledkem jednání FBI. Mnoho zemí světa, včetně Ruska a Číny, sledují tuto debatu. Zřejmě očekávají stejnou možnost přístupu k datům. Protože jak víte, Rusku a Čína soukromí ctí stejně, jako nadržení teenageři v komediích z 80.

let. Zamyslete se nad tím. Nejasnost možných využití FBI, bezpečnostní riziko při vytvoření klíče, nemožnost naprosto zabezpečit zmíněný klíč, mezinárodní následky při vytvoření precedentu a fakt, že teroristé tohle všechno mohou obejít stažením aplikace Threema, ať je to, co je to. Tohle dokáže nahlodat i to nejpevnější přesvědčení. Pamatujete si Lindseyho Grahama?

Pana "To je hloupost"? Tento týden, tři měsíce po jeho proslovu, se účastnil slyšení u vrchní žalobkyně Loretty Lynch a stalo se tohle. Jde o to, že se jedná o vyšetřování teroristického jednání. Musíme získat důkazy. Není to tak jednoduché. Tvrdil jsem, že je to snadné. Zastával jsem váš názor. Ale potom mě do toho zasvětili lidé, kteří tomu rozumí.

Musím říct, že argumenty změnily můj názor. Takovýto precedent by mohl poškodit naši národní bezpečnost. Je to zázrak. Lindsey Graham pochopil, co jsou to nuance. A to je člověk, který varoval, že "Svět je na cestě doslova vybuchnout". Takže nejednáte s někým, kdo by nevěděl, o čem mluví. Není snadné být ani na jedné straně této debaty. Silné šifrování chrání teroristy, drogové dealery a obchodníky s dětskou pornografií.

Ale já si myslím, že rizika oslabení šifrování, i o maličký kousek a pouze pro vládu, jsou potencionálně ještě horší. Ačkoliv v tomto případě jsem na straně Applu, myslím, že vládě i zákazníkům by pomohlo, kdyby ve svých reklamách byli ohledně bezpečnosti trochu upřímnější. My jsme Apple. Tohle je iPhone. Je růžovozlatý. To je skvělé. Tohle je náš zákazník.

Siri, najdi veganské sushi. To zní dobře. Tihle inženýři vymýšlí naše produkty. - Ahoj. - Ahoj, lidi. Pomáháme vám komunikovat, slavit, platit a další. Ale tohle byste měli vědět. Vždycky jsme sotva o krok před hackery. Když vy, idioti, ztratíte telefon, informace v něm obsažené neskončí v rukou lidí, jako je Gary.

Já jsem Gary. Jsem rád, že jsi ztratil telefon, kokote. Protože když se do něj Gary dostane, má přístup k fotkám vašeho jídla, bankovnímu účtu a dalším věcem. Můžu masturbovat nad fotkami tvé rodiny. Fajn, Gary. Když zjistíme, že existuje bezpečnostní chyba, reagujeme takto. Ku*va, ku*va, ku*va!

Ano, takhle. A když se nás FBI zeptá, zda dokážeme obejít šifrování, aniž bychom ohrozili emaily, smsky a skateboardová videa ostatních, tak odpovíme tohle. Děláte si pr*el? Jsme inženýři, ne čarodějové. - Určitě nejste čarodějové? - Zcela určitě! Ku*va! Poslouchejte, Apple není dokonalý.

Chcete důkaz? Vytvořili jsme Newton, ten Mac, co vypadal jako touster, mysleli jsme si, že Apple Watch jsou cool. - Tohle není cool? - Jasně, že ne! Kurva! Nahráli jsme do vašich telefonů album od U2. To, co nešlo vymazat. To, co se objevovalo pořád dokola.

Naše baterie nevydrží déle než jeden den. Proč tomu tak je? Zkoušeli jste vypnout lokalizační službu, upozornění na emaily a zeslabit podsvícení? Zapomeň, že jsme se ptali. Jde o to, že i v nejlepším případě dokážeme hackery držet od vašeho telefonu, než se opět stane... Jsem zpátky. Někdo byl na pláži, co? Prosím, užívejte si naše produkty.

Ale mějte na paměti, že se vše může kdykoliv zhroutit. Apple. Tanči s námi šílený tanec na okraji sopky. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (83)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Ubiquitious = všudypřítomný ... rozhodně ne dokonalý :)

00

Odpovědět

Me na tom bavi jedina vec a sice pozorovat (a zaroven i pocitovat) vliv te obrovske reklamni kampane za kterou Apple nemusel dat ani dolar a kterou paradoxne nejvic prizivuji a podporuji hlavne ti odpurci:) ... Presne tak...Cim vic a cim hlasiteji budete postoj Applu kritizovat, tim vic Apple utvrdite v tom ho nemenit, protoze jim to brutalne zvedne prodej:)
V podstate tahle afera informuje cely svet o tom, ze stoprocentni zabezpeceni dat umi zajistit jenom a pouze Apple (a proto by nemel chybet v zakladni vybave kazdeho spravneho teroristy,smiraka,dealera,pedofila,atd...atd....:))
Myslim ze lepsi dukaz kvalitniho zabezpeceni dat nez je celosvetovymi medii propirany "soudni spor s FBI a NSA" o jejich zpristupneni asi nevymyslite:)
Jednoduse genialni marketing :)

102

Odpovědět

Bohužel se stalo to co vždy, vše je jen otázkou času a nyní už tam přístup mají, takže po x-té se dokázalo, jak nedostatečné zabezpečení vlastně má. U nás ve firmě jsou produkty tohoto typu právě kvůli bezpečnosti zakázány.

10

Odpovědět

Bohužel Oliver občas i když ne moc často se zamotá a nepochopí přesně co vláda chce.

Dříve všichni výrobci měli podobný systém, měli jste heslo, v případě že jste ho zadali několikrát špatně, buď jste tam měli záložní heslo (tuším že maximálně patnáctimístné), nebo heslo (maximálně 6 nebo 7mi místné), nebo jste to mohli odblokovat přes svůj účet na google. U čísla to znamenalo 999 999 999 999 999 kombinací u hesla pak přibličně 10 na 17ou kombinací, u hesla musel být vydán soudní příkaz správci webového účtu, to znamenalo, že se tajná služba mohla dostat do něčího mobilu ale trvalo jí to velmi dlouho a bylo to velmi náročné, ale v případě teroristického útoku to za to stálo.

Apple byl v této oblasti dlouhodobě pozadu a vyřešil to přidání možnosti zcela vymazat data po určitém množství pokusů, avšak z logiky věci neznám nikoho kdo by si chtěl vymazat všechny data jen kvůli tomu aby někdo neviděl fotky jeho penisu (takže se nabízí otázka jaký nekriminálník by tohle dělal), ještě k tomu v případě že máte nastavené druhé heslo je bez velice špičkového vybavení zcela nemožné ho prolomit.

Pochopitelně, že se toho nyní stát snaží chytit a zajistit si klíč ke všemu, ale mnohem jednoduší by bylo, kdyby Apple se začal chovat jako všichni ostatní a měl stejná bezpečnostní opatření.

Ještě k těm šifrovacím programům je to to samé jako jsem psal před tím šifrování se dá prolomit, v šifrovacím programu si nemůžete nastavit vymazání celého telefonu a i kdyby tam takováto možnost byla dá se to zastavit, třeba zkopírováním dat.

39

Odpovědět

Kdo by si chtěl nechat vymazat všechna data z mobilu?

Třeba těch 175+1 uživatelů, jejichž telefony je usvědčují z vražd, nebo přípravy terorismu.

41

Odpovědět

+orcinusorca2014Hmm, kazdy komu byl mobil ukraden? Nestojim aby moje soukrome fotky nahych milenek zverejnil nejaky uchylak na internetu. Nebo fotky mych deti prodaval nejaky pedofil. To vymazani tam neni z duvodu, ze vy zapomenete heslo, ale kvuli tomu, ze vam nekdo ukradne mobil.

01

Odpovědět

Jenomže tohle je zas aplikace koumoušského kréda: "Kdo nedělá nic nezákonného, nemusí se ničeho bát." Podle stejné logiky můžete říct, že každý by si měl povinně namontovat kameru do ložnice - když přece jenom souloží s manželkou nebo spí, proč by mu to mělo vadit, ne? Vláda ani nikdo jiný není od toho, aby posuzovala, jaká data jsou pro uživatele tak cenná, aby je chtěl chránit až do té míry, že je radši vymaže, než by je ukázal. O tom má rozhodnout JEDINĚ majitel těch dat. I já si dovedu představit, že bych měl v telefonu věci, o kterých prostě NECHCI, aby je někdo viděl, a nejsem pedofil, zločinec ani terorista.

Plus, to o soudním příkazu platilo možná před 9/11, ale ne už dnes. Ano, pokud by existovala JASNÁ pravidla, co vlastně tajné služby nebo agentury můžou a za jakých podmínek, problémů by bylo méně. Jenomže dnes už "rychlost reakce" dostala přednost před zákonem - opět, podívejte se na Snowdena. Víceméně třetiřadá kancelářská krysa (a nic jiného v NSA nebyl) se bez problémů dostala k věcem, ke kterým nejen neměla mít přístup, ale která ani neměla být sbírána. A... byl za to někdo potrestán? Šel před soud? Řeči o soudních příkazech jsou po tomhle už jenom směšné vtipy, to hlavní - DŮVĚRA - je prostě dávno pryč. Apple si to uvědomuje a většina soudně uvažujících lidí také.

120

Odpovědět

Error loading Youtube. The video could not be played.

15

Odpovědět

Těžké se rozhodnout pro nějakou stranu. Spíš mi vrtá hlavou proč si pořád fotí svůj dick.

91

Odpovědět

Možná proto, že nebude tak hnusný, jako ten tvůj, který evidentně fotit nechceš :D

10

Odpovědět

Já osobně bych se na toto téma mohl bavit hodiny a hodiny. Ať jsem jakkoliv proti zásahům do soukromí od vlády a jejich orgánů, tak v tomto případě, zjednodušeně řečeno, budu radši,že existuje malá pravděpodobnost že si bude někdo prohlížet fotky mojí přítelkyně, než abych se já mohl dívat na fotky moje zastřelené přítelkyně a být si jistý, že nikdo jiný je neuvidí.

420

Odpovědět

John Mohamed Oliver nám zase raz povie ako je to správne.
Meanwhile v ten istý deň t.j. 13.03.2016 zomrie vďaka jeho bratom v Turecku 37 ľudí.
Vitajte v EÚ, prosím nastavte si hodiny o 2000 rokov dopredu.
https://en.wikipedia.org/wiki/March_2016_Ankara_bombing

445

Odpovědět

Jeho bratři? Mohamed tedy nezní moc typicky kurdsky, je to arabské jméno.
Ne, vážně. Obtěžujete se číst ty linky, které sem hážete? Přečetl jste si, kdo se k těm útokům přihlásil? TAK. Jejich ideologii neznám, ale jestli jsou opravdu napojení na PKK, nebo od ní odpadli, tak budou pravděpodobně sekulárnější než turecká vláda.

193

Odpovědět

Vážně, co kdybyste už odsud táhnul někam, kde záda ztrácí slušnou pověst? To vaše blití pod každým videem hlavně u Olivera už ani není směšné, jenom trapné. Na iDnes nebo IvČRN webu budete za hrdinu, tam jedou podle zásady "ona to sice není pravda, ale mohla by být", tady ještě lidi přemýšlí nad tím, co čtou nebo na co koukají - fakt vypadněte!

232

Odpovědět

Tiez si myslim, ze tu neustale vytahujem hluposti. P.s. mate uz kupene filtre pre Belgicko na fb?http://www.topky.sk/cl/11/1535889/MIMORIADNA-SPRAVA-Teroristicke-peklo-v-Bruseli--Po-masakre-na-letisku-vybuch-aj-v-metre-?clsc=1

118

Odpovědět

Prosím tě, máš ke svým podjatým příspěvkům nějaký RSS feed? Vždycky se na ně tolik těším a tak mě mrzí, když jsou tak zahrabané v komentářích, že je přehlédnu.

50

Odpovědět

Lidé měli vše ve svých rukou a mohli si udělat svět opravdu krásný, ale pořádně to zmrvili, těžce si zkomlikovali životy a musí řešit tyhle kraviny....

420

Odpovědět

VÍCE videa od OLIVERA !!! :-)

408

Odpovědět

muj nazor:
urcite v telefonu muzou bejt dulezita data, napriklad kontakty na dalsi teroristy a zabranit by se tim dalo dost cinum, stejne tak pomoct vysetrovani by bylo fajn.

Samozrejme by to mohl nekdo ukrast - a i kdyby ne, za tyden by to chtelo Rusko, protoze tam sou taky teroristi a taky tam maj Iphony.. a nakonec by Putin honil nad fotkama z Obamovo telefonu a to je ten pravej duvod :D ten precedens.

A co se tyce 3rd party aplikaci - i do tech se da dostat, i ty maj databaze..

Podle me by na to mela v kazdy firme vzniknout urcita divize ktera by na dotaz davala treba kontakty, smsky a tak. a samozrejme by ten soft strezil. Nikomu by ho nedali, jen by resili jednotlive pozadavky.

To by slo. Spousta veci na svete se strezi a nikdo to neukradne, takze rikat ze neni 100% zabezpeceni je lez. Ukradl nekdo nekdy financni rezervu USA? Dostal se nekdy nekdo na Area 51? Hackovani jde pres Internet. Staci bejt v betonovym bungru v podzemi na neznamem miste zcela offline a je to. Udelat prepis na offline medium a to pote dorucit vysetrlovateli.

019

Odpovědět

Jenže šifrování znamená, že ze zpráva A s významem A uděláš zprávu B s významem B. Tedy i po prolomení zprávy je to pouze indicie, nikoli zásadní důkaz. ( Šlo by o otázku interpretace daného důkazu-podobně jako zpráva od Agathy z Minority Reportu.)

00

Odpovědět

Kdybych dělal v takový divizi tak bych to prodal a v klidu dožil na vlastním ostrově :D Až divize = jeden supercomputer s AI, tak to bude možný :D

30

Odpovědět

Zkuste si nejdrive neco precist o sifrovani, zpusob jakym se ukladaji sifrovana data a pak zkuste neco komentovat.
Myslim si, ze vubec netusite o cem je rec - tim Vas nechci urazet, ale Vas komentar lze pripodobnit tomtu: na slunci prece muzeme pristat -> pristaneme v noci!

120

Odpovědět

na konci byli ukazky na 2 dily ktere tu snad ani nejsou..

22

Odpovědět

nepřekládají všechno

32

Odpovědět

Tohle je principiálně "věc důvěry a principu." Souhlasím, že i pokud se FBI do toho iPhonu nakonec proláme, nejspíš tam nebude nic, co by představovalo zásadní pokrok ve vyšetřování, ale jde o něco jiného. Dokud vláda chtěla po společnostech např. data na cloudech, logy - v pořádku. V licenčních smlouvách je, že to mají právo poskytnout, kdo je nečte, jeho problém. Navíc, když si uživatel data předem zašifruje, má vláda stejně smůlu. Jenomže tenhle případ je něco nového, posunuje hranici od "dejte nám data" k "vyrobte nástroj." Protože Apple vyvinul plno úsilí na systém zabezpečení, který ho teď FBI nutí de facto hacknout, s potenciálně obrovskými následky, znehodnocuje vlastně svou práci. Navíc, pokud to projde, půjde to vztáhnout na všechno. Každý výrobce hardwaru, ale třeba i vývojáři kryptografických programů můžou být donuceni vkládat do vlastních produktů backdoory a v podstatě je znehodnocovat jenom kvůli TEORETICKÉ možnosti, že to někdy může pomoci ve vyšetřování něčeho.

Nejspíše by to v jednotlivém případě snad šlo, pokud by byla OPRAVDU důvěra, že se to nezneužije, že ten nástroj se po vytvoření a hacknutí konkrétního mobilu zničí a už to nikdy nebude požadováno. Jenomže tahle důvěra je dávno pryč - pokud kdy existovala, vláda ji ztratila s PRISM a Snowdenovým odhalením. Teď už je prostě "a priori" braná jako lhář nebo rovnou nepřítel. Nemůže čekat důvěru od někoho, ke komu ji sama nemá, když špehuje všechno a všechny.

160

Odpovědět

Například šifra DES byla postavena tak aby ji normální uživatel rozšifroval možná za pár životů, ale vláda za den.... Stačil by jim zpřístupnit bruteforce na nějakou náhodně vygenerovanou hash funkci, která by obsahovala to heslo, aby se na to dostala jen vláda kvůli dostatečné složitosti. Nedá to přístup ke všem telefonům, protože se na každé odemčení musí velmi snažit. Pravděpodobně proto skončil projekt Truecrypt, který používal "příliš silnou" verzi AES

22

Odpovědět

Mate prosim nejaky odkaz jak vlada neco desifruje za den a jak uzivatel za nekolik zivotu
? Rad by mne zajimalo jak to ma fungovat. dekuji

20

Odpovědět

+RypalNikdo přesně neví, jak daleko je výzkum hlavně u NSA. Ví se, že ta organizace má jedno z největších paměťových úložišť na světě vůbec a superpočítače s obrovským výkonem "hrubé síly". Spekuluje se, že už má i první použitelné kvantové počítače, ale to se ve světle posledních objevů jeví spíš jako konspirační teorie, protože s těmi to bude mnohem složitější, než se zatím předpokládalo - možná nakonec nebudou prakticky využitelné vůbec. Rozdíl mezi výkonem "domácího PC" a tímto bude obrovský, přesto s pojmy jako "několik životů" bych byl opatrnější.

21

Odpovědět

+Rypaljo tak jestli se hraje na brute-force tak opet nechapu v cem ma mi vlada naskok o proti siti pc - naopak co se tyka vykonu troufnu si tvrdit ze sikovny hacker (pripadne hackerska organizace) jej ma vice nez vlada - vykon se totiz bezne prodava - je to jeden s artiklu hackru...
Nicmene rad bych videl nejakou definici jak "DES sifra je postavena tak aby..."
Jiste existuji konspiraky jak vlada umi desifrovat DES nicmene jsem nikde nenasel jediny dukaz..

20

Odpovědět

+Rypalre: Rad by mne zajimalo jak to ma fungovat.

treba takto:
http://www.soom.cz/aktuality/1433--NSA-zaplatila-10-milionu-dolaru-za-oslabeni-sifrovaciho-algoritmu-RSA

a

https://en.wikipedia.org/wiki/Dual_EC_DRBG

00

Odpovědět

Toto je iba vykonštruovaný proces aby mohla vláda sledovať všetkých ľudí.A k tomu im má napomocť Apple ktorý vytvorí software na otvorenie jedného telefonu.Takže tým može potom vláda bez dozoru a beztrestne sledovať hockoho z vás čo majú iphone.A Apple je posledná firma ktoru ešte nemôžu sledovať ,napr. Android už je sledovaný bez problémov.Idú rušiť hotovosť, tento zákon je už prakticky schválený a hovorím vám že príde aj na to že nás budú čipovať.

1015

Odpovědět

"Android už je sledovaný bez problémov" A to už ako? Uvedieš mi ako si na niečo také prišiel? Android je open-source, má verejný zdrojový kód. Ak by tam bol backdoor alebo nejaký spôsob ako sledovať používateľov, už dávno by sa na to bez pochybností prišlo. To sa nedá povedať o iOS, ktorého zdrojový kód nikto mimo Apple nikdy nevidel.

122

Odpovědět

+JerrekJen poznámka Open source neznamená bezpečný. V OS Linux, případně jeho klíčových programech bylo nalezeno několik bezpečnostních chyb, které v nich byly okolo desíti let. Někdy trvá skutečně dlouho, než se taková chyba objeví.

U OS Android je situace komplikovaná tím, že některé telefony využívají zastaralou neaktualizovanou verzi, přičemž jsou konkrétní bezpečnostní chyby pro onu verzi systému známé.

60

Odpovědět

+JerrekNikde som nepísal, že open-source znamená bezpečný. Aj keď je zo svojej podstaty oveľa bezpečnejší než proprietárny softvér. Rozdiel je bezpečnostná chyba a rozdiel je backdoor. Samozrejme, existujú bezpečnostné chyby a niektoré sú roky staré, niektoré iste zatiaľ neobjavené. Ale objaviť chybu je ťažké, objaviť backdoor v open-source ja veľmi ľahké. To z toho dôvodu, že chyba je neúmyselná a tak ju treba hľadať, backdoor je úmyselne vložená časť kódu, u ktorej je jasné na čo slúži.

31

Odpovědět

Nedělej ze sebe debila. Chápu, že jsi Slovák, ale i tak bys nemusel psát naprosté hovadiny. A navíc ten nick... Od takových lidí dál.

Pro ostatní (= snad inteligentní). Jakkoliv to kritizuji, tak to nepovede ke sledování, ale ke zjednodušení procesu pro policii (pokud se bavíme o právní a ne technické stránce věci). A to je problém. Precedent, který nikdo kromě úřadů nechce. Doufejme (jakkoliv tu firmu nenávidíte), že se Applu podaří odolat.

714

Odpovědět

+radostoTy vôbec ani len netušíš ako svet funguje.Si hlúpo naivný ked napíšeš ,, nepovede ke sledování, ale ke zjednodušení procesu pro policii,, ja snád zle čítam.Ty si ale naivný.Apple je mocná firma ktorá ctí svoje hodnoty,ale garantujem ti že sa to schváli,už zato lobuje aj Obama. A zobud sa zo sna a pozeraj sa na svet taký aký je a nie tak ako ťa ním oblbli.Ovca.

106

Odpovědět

+radostoNebojím se tvrdit, že jsem jeden z nejvzdělanějších lidí v této diskusi. (Neberte to jako vychloubání, ale jako fakt). Opravdu nejsem naivní, jsem právník, tak vím jak věci fungují. Ty nevíš nic, jsi nula, co se zmůže jenom na to blbě kydat hnůj.

013

Odpovědět

+radostoTo už je hodně smutný příběh, když člověk musí pro podporu svého názoru argumentovat vzděláním. Skoro jako kdyby validní argumenty došly.
Není to jen snaha o vychloubání (právník, vážně?), je to především naprosto irelevantní.

91

Odpovědět

+radostoTy musíš být taky neskutečně tupý, když chceš po někom, aby plýtval časem a psal argumenty na takový příspěvek.

05

Odpovědět

Gratuluji všem z videacesky.cz, kteří to dnešním videem dovedli k 1000. stránce...

500

Odpovědět

9 videí na stránku, to vychází malinko přes 4 videa denně za celé ty roky existence.
Jo, to byly časy...

70
Další