Lekce angličtiny – jak mluvit o vztazích

Thumbnail play icon
89 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:217
Počet zobrazení:4 653
V dnešní trochu odlehčené, avšak velmi užitečné lekci nám James vysvětlí, jak se v angličtině mluví o vztazích a rozchodech. Protože jsou fráze a slovíčka napsaná na tabuli, v titulcích už je jen jejich překlad. Pozn.: Omluvte, prosím, místy příliš doslovný nebo naopak příliš volný překlad některých výrazů, snažila jsem se především zachovat význam toho, o čem James mluví.

Přepis titulků

Překlad: Magenta www.videacesky.cz Ahoj Ezechieli, co to děláš, kámo? Ahoj, jsem James z EngVid.com, jen se dívám, že tady Ezechiel hraje šipky. Vezmete šipku, hodíte na terč a získáváte body. A Ezechielův terč tvoří všechny tyhle výrazy. Zdá se mi, že se Eezechiel zajímá o... vztahy.

V angličtině je mnoho výrazů, kterými můžete popsat vztah. Některé jsou dobré, některé špatné. Dnes se podíváme na to, jak můžete mluvit o vztahu, aby lidé pochopili, oč jde. Dobře? Tak se mrkneme na tabuli. Myslete na to, že tyhle výrazy jsou nebezpečné, a měli byste je používat s opatrností. Například: Začněme s těmi dobrými.

Pro všechny dámy, Ezechiel je zadaný. Když o někom řeknete, že je zadaný, znamená to, že je ve vztahu a je šťastný. Kdo je ve vztahu, je zadaný, protože už není mezi volnými, kde jsou lidé k mání a skoro hladově po sobě skáčou. Jakmile už dál nejste mezi nezadanými, jste zadaní, v pohodě a šťastní.

Když ne, použijete některý jiný výraz. Takže zadaný je ve vztahu. Chodíme spolu. Chodíme spolu. Ve vztahu je vždycky období, kdy s tou osobou nejdřív chodíte ven, poznáváte se, řeknete "Ahoj, jsem James," "Ahoj, já jsem Ezechiel," ale koukám, že je to kluk, takže k tomu by nedošlo. Takže třeba "Ahoj, já jsem Janice," "Ahoj, já jsem James," a jdete párkrát na rande.

To není chození. Lidi tomu říkají chození, ale není to tak, teprve se poznáváte. Ale po čase, když si řeknete "fakt se mi líbíš," řeknete si budeme přítel a přítelkyně, ostatní budou vědět, že spolu chodíme. Tohle je před zasnoubením, není to tak vážné, ale už jsme za seznamovací fází, za těmi začátky, je nám spolu dobře, a budeme o sobě mluvit jako o mé přítelkyni/mém příteli.

Chodíme spolu. Jasné? Vídáme se. Někdo to zaměňuje s chozením. Myslí si, že vídat se a chodit spolu je totéž. Není. Když někoho vídáte, nemusíte být jeho přítel/přítelkyně. Můžete mít ale intimní, sexuální vztah. Jo, řekl jsem sexuální. Protože někdy se lidi vídají, ale odmítají být přítel a přítelkyně. Ale chápete...

Jsou spolu v trochu jiném smyslu. ale řeknou "Máme vztah, je to víc než přátelství, vídáme se." Někdo ale může říct "vídáme se" a myslí tím chození, takže pozor na kontext. Když chlap řekne "Jo, vídám se s ní," tak spolu určitě nechodí. Zatímco "Vídám ji, je to moje přítelkyně," chodí spolu. Takže pozor na kontext, někdy to znamená jen sex, jindy chození. Jsme spolu.

Když jsme u toho sexu, Když řeknete, že jste spolu, může jít o dlouhodobý vztah, že jste někoho potkali, jste od té doby spolu a jde o chození, nebo že jste šli do hospody, opili se, potkali druhou opilou osobu, a měli sex. Byli jsme spolu včera v noci, Jsme spolu od loňského roku, to je dlouhodobý vztah. Asi jste si všimli, že když jsem řekl dlouhodobý vztah, měl jsem bolestný výraz.

Je to jako být ve vězení. A na to se podíváme teď. Jsme v dlouhodobém vztahu. Znamená to, že nejsme svoji, protože jsem moc velký skrblík na to, abych koupil prsten, ale jsme dlouho spolu. Dělám si legraci. Ale dámy, když to řeknete, znamená to, že vám opravdu záleží na vašem příteli. A když to uslyšíte říct muže, nejspíš má problém a snaží se vypadat dobře. Muži většinou říkají "Chodíme spolu."

Říct "Jsme v dlouhodobém vztahu" vyžaduje moc přemýšlení na obyčejného chlapa. Takže většinou řekne, že spolu chodí nebo že se vídají. Tohle je blízko manželství, a uspává mě to. Další! Můj nejoblíbenější výraz. Ezechieli, plácnem si! Jeho taky. Jsme v otevřeném vztahu znamená, ano, mám přítelkyni/přítele, ale nevadí jim, když mám sex s jinými lidmi.

Vlastně sami mají s někým sex zrovna teď. Takže když vám někdo řekne, že je v otevřeném vztahu, říká tím, že když budete chtít, bude mít sex i s vámi. Jo, vážně. A nebude mít potíže, protože jeho přítelkyni/příteli to nevadí. Takže když vám to někdo řekne a není to nic pro vás, utečte. Jasné? Ale jestli se vám líbí a chce otevřený vztah, říká tím tohle: Chci mít sex s tebou a s kolika dalšími lidmi to jen půjde.

Tak to je. Dost se nalítá. A teď, když se podíváte sem, tohle byly ty dobré věci ohledně vztahů. I otevřený vztah je vztah, takže to byly dobré věci. Tenhle vztah je vážný, tenhle znamená, že jsme spolu, ale pozor na kontext. Byli jsme spolu včera v noci - sex. Jsme spolu už dva roky - možná sex, ale pořád spolu chodíme. Takže dlouhotrvající vztah.

Chodíme spolu, je zadaná, to znamená, že jsme ve vztahu, a jsme šťastní. Jasné? Věrně, to znamená, že bude věrná. Další: Už jich máme šest: Ezechiel si hodí šipkou, a uvidí, v jakém je vztahu. Jestli je ve věrném vztahu... Ukončila to.

Znamená to, že je po všem. Když to ukončila, už spolu nechodíte, jsi volný. Nemusíš říkat, že jsi v otevřeném vztahu. Vlastně jsi v... To je jedno. On nebo ona ukončil/a vztah. Skončilo to. A co tohle: Je po všem. To řeknete, pokud vztah ještě neskončil, ale stalo se něco, co vás zrovna netěší a rozhodli jste se, že už to dál nebude fungovat.

Je po všem. Už s ní nemůžu být. Ukončím to. Může to být těsně před ukončením vztahu, nebo je zkrátka po všem. Váš vztah je pryč, je po všem, skončilo to. Nebo to může znamenat, že ten vztah teprve ukončíte, protože jste zjistili něco příliš zlého nebo bolestivého, aby to mohlo pokračovat. Načapal jsem ji s mým nejlepším kamarádem a jeho psem. Je po všem. Budu to muset ukončit.

Jasné? A co tohle: Máme pauzu. Tak jo. Budu upřímný. Ženy ani muži tohle nemají rádi, být v otevřeném vztahu. Někdo řekne máme pauzu a myslí tím, že mají otevřený vztah. Co tím chci říct. Máme pauzu znamená, že jsem své přítelkyni/příteli oficiálně řekl, teď spolu nechodíme, ale později se zase vrátím a mezitím si můžu dělat co chci a nevadí to.

Takže když někdo řekne, že mají pauzu, že to mají složité, znamená to, že může mít sex s kýmkoli se mu zachce, ale potom se zase vrátí ke svému partnerovi/partnerce. Takže buďte opatrní, když chcete s tím člověkem mít dlouhodobý vztah, k tomu nedojde, protože se vrátí ke své polovičce. Ale zrovna teď můžeme mít tolik sexu, kolik chceme. Co tohle: Podvedla mě.

Podvést znamená porušit pravidla. Když píšete test, nemůžete se dívat do práce někoho jiného. To je podvádění, porušení pravidel. Když se běží závod a ozve se startovní výstřel, nemůžete vyběhnout před výstřelem, to je podvádění. Musíte počkat na výstřel. Ve vztahu jsou jen dva lidé. Když je tu někdo třetí, jako tady Ezechiel, nemůžete s ním být.

To je podvádění. Máte být tady. Podvádění znamená, že tahle osoba měla sex s někým jiným. Podvedla mě. Takže když vás někdo podvedl, porušil pravidla a měl sex s někým jiným. Proto je to napsané červeně. Nedělejte to. Když jsme u toho podvádění. Můžete někoho podvést jednou. Můžete podvést dvakrát.

Ale když s někým spíte, znamená to, to děláte často s jednou osobou nebo všude možně. Spát s někým znamená tohle: Všude možně. Znamená to, že mají sex pořád a neustále vás podvádí. Když váš partner s někým spí, má víc sexuálních partnerů. Kdo ví, možná dvacetkrát, desetkrát, ale určitě víc než jednou. Podvedla mě - znamená jednou.

Když s někým spí, měli byste ji nechat. Nechat ji být, zbavit se jí. Odkopl mě. No... jako odpadky. Když máte doma odpadky, vezmete je a vyhodíte. Zkrátka je odkopnete, zbavíte se jich. Když se chcete něčeho zbavit, vyhodíte to, odkopnete, zahodíte.

Když vás někdo odkopne, znamená to, že se vás zbavil jako odpadků. Co tím chceš říct, že už mě nemiluješ? Co tím chceš říct, že se mě zbavuješ? Zahodila mě. Jasné? Rozešli jsme se. Rozejít se. Když něco rozdělíte, rozbijete, už to není spojené. Rozbijete třeba stůl. Rozdělíte ho. Rozešli jsme se, už nejsme spolu. Bohužel nevím, jak se cítí Ezechiel, zrovna teď, musím mu říct, že je po všem, ukončím to, odejdu, nedávám ti kopačky, mimochodem, musím opustit tuhle lekci a udělat zase jinou, budu muset jít, ale hej!

Už jsme spolu byli dřív a zase spolu budeme. A jsme v otevřeném vztahu, nejsem jediný učitel, kterého máte, vím to. Vy to víte taky.

Ale máme dlouhodobý vztah, a upevníme ho tím, že budeme pokračovat na místě, které už znáte. Ale nepodvádějte mě, protože jsou tam další učitelé. Musíte se vrátit zpátky ke mně, protože jste zadaní. Jděte na www.Eng - jako anglická Vid - jako videa, .com, kde najdete mě a ostatní učitele. Ale ne, že s nimi budete spát. nebo v tomhle případě studovat.

To byl vtip. Budu rád, když uvidíte i ostatní, však jsme v otevřeném vztahu. Naučíte se něco skvělého ode mě i od dalších učitelů. Tak jděte na EngVid.com. Brzy nashle. Jak to myslíš, že ses s ní rozešel? No, nakonec to nebyla tak skvělá učitelka.

Komentáře (4)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Pokiaľ existuje video o say/speak/tell/talk tak sme s ním!

181

Odpovědět

Say something, tell somebody - say it, tell me.
Speak a talk je mluvit (nedokonavý), say a tell je říct (dokonavý).
Tak to vidím já, samozřejmě že video bych ocenil taky :-)

180

Odpovědět

takový video už tu je ;)

00

Odpovědět

Ty vztahy jsou složitější než samotná angličtina :D

181