Lekce angličtiny – jak vyjádřit nesouhlas

Thumbnail play icon
86 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:107
Počet zobrazení:5 631
V této lekci odbočíme od gramatiky a necháme učitelku Rebeccu, aby nám vysvětlila, jak můžeme někomu co nejzdvořileji sdělit svůj nesouhlas.

Přepis titulků

Ahoj, jmenuji se Rebecca a v dnešní lekci si povíme, jak mluvit anglicky efektivně. Konkrétně budeme mluvit o tom, jak varovat posluchače, že se mu chystáte sdělit špatnou zprávu poté, co se vás na něco zeptal. Tato situace se může odehrát na osobní i formální úrovni. Dám vám tedy příklady pro oba případy.

Dobře? Podívejme se na ten první. Řekněme, že se vás někdo zeptá: "Líbí se ti moje šaty?" A ony se vám nelíbí. Takže použijeme určité výrazy předtím, než vyjádříme svůj názor, abychom varovali posluchače, že se chystáme říci něco, co neuslyší příliš rád. A tyto výrazy využijeme, abychom trochu zmírnili naše sdělení. Protože naše sdělení nepředáváme pouze slovy, ale i tónem, jakým je říkáme.

Takže pokud se vás někdo zeptá: "Líbí se ti moje šaty?" Můžete říci: "Vlastně se mi na tobě víc líbí ty druhé." Nebo můžete říci: "No, myslím, že v těch druhých vypadáš vyšší." Nebo: "Upřímně řečeno, líbí se mi na tobě ty druhé."

V těchto případech jsem ani jednou neřekla, že se mi ty šaty na tobě nelíbí. Ale sdělila jsem stejnou myšlenku, pouze vyjádřenou jiným způsobem. Varovala jsem posluchače, že se mu chystám říci názor, který asi není takový, jaký chtěl slyšet. Dobře? Podívejme se na to, jak by to vypadalo ve formální komunikaci.

Řekněme, že se vás někdo zeptá: "Co si myslíte o mém návrhu?" A vám se ten návrh nelíbí, nesouhlasíte s ním. Takže můžete říci: "Se vší úctou, myslím si, že tento návrh není tak účinný, aby nám pomohl dosáhnout našich cílů." Vidíte to použití ve formální komunikaci? Jazyk je o něco formálnější. Takže tyto výrazy lépe fungují ve formální komunikaci.

Také byste mohli použít "actually", "well" nebo "to be honest", ale tyto jsou více formální. Dobře? Také můžete říci: "Myslíte si, že je tento návrh efektivní?" "Ve skutečnosti se domnívám, že nám nepomůže dosáhnout našich cílů." Nebo byste mohli říci: "Abych řekl pravdu, nemyslím si, že nám tento návrh pomůže dosáhnout našich cílů."

Dobře? Používáním takovýchto výrazů na začátku věty varujete posluchače a připravujete ho, že to, co uslyší, nebude moc příjemné. To je způsob, jak můžete být zdvořilí. Doufám, že vám tato lekce pomohla, a přeji vám hodně štěstí při sdělování vašich zpráv jakémukoli posluchači, ať už v osobní či formální komunikaci. Pokud si chcete o této tématice udělat malý test, navštivte prosím naše stránky www.engvid.com.

Díky moc a zatím nashledanou. Překlad: Magenta www.videacesky.cz

Komentáře (3)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Mít takovou učitelku .. :(

190

Odpovědět

Nein, nein, nein! :-)

181

Odpovědět

Řval Hitler, když mu ukázali fotky rozbombardovaných Drážďan :D

181