Lekce angličtiny – předložky „at“, „on“ a „in“

Thumbnail play icon
89 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:439
Počet zobrazení:6 874

Díky vašemu zájmu o první výukové video angličtiny tu dnes máme nové, zase z trochu jiného soudku. Učitelka angličtiny nás tentokrát naučí správně používat tři nejčastěji používané předložky ve spojení s časovými údaji.

Přepis titulků

Ahoj, jmenuji se Rebecca a dnes vám povím něco o gramatice, konkrétně o tom, co činí mnoha studentům problémy, a to jsou předložky. Tato slovíčka mohou být někdy velmi matoucí a to proto, že v různých jazycích se předložky používají rozdílně. Takže pokud s nimi máte potíže, nemusíte se cítit špatně, protože mnoho studentů má s předložkami velké problémy.

Neznamená to, že se je nemůžete naučit. Můžete. Jsou některé, které se řídí pravidly, i takové, u kterých se musíte naučit výrazy zpaměti. Ale když je budete procvičovat, rozhodně se předložky můžete naučit. Dnes budu mluvit o třech slovíčkách, předložkách, které se v angličtině objevují velmi často.

Jsou to "at", "on" a "in". Všechny tři se vážou jak k času, tak i k místu. V tomto videu si povíme, jak se tato slovíčka používají ve vztahu k času. Dobře? Takže začněme s prvním slovíčkem - "at". "At" je velmi konkrétní. Mluvíme-li o konkrétním časovém údaji. Například: "ve 12:30", "v 5 hodin", "ve 3:45".

Je to naprosto konkrétní časový údaj. Tuto předložku také můžete použít ve výrazu "o půlnoci". Nebo "v poledne". Protože znovu připomínám, jsou to konkrétní časové údaje. Dobře? Druhé slovo se vztahuje k trochu širšímu úseku než "at", Není tak konkrétní, ale ani příliš obecné.

Takže "on" užíváme pro vyjádření jednoho dne nebo jednoho data. například můžeme říci "v sobotu", "v pondělí". Můžete říci "v pondělí" jako například: "Moje hodiny jógy se konají v pondělí." Takové je použití, ale ve větě stále reprezentuje jedno slovo. Pardon, jeden den.

Dobře. Také můžete "on" použít pro určitý svátek. "Sejdeme se na Nový rok." Nebo v... ...určité datum. Můžete říct: "Sejdeme se 5. prosince." Takže si to zopakujeme: "At" je pro konkrétní časový údaj, "ve 12:30".

"On" je trochu obecnější, pro jeden den, jedno datum, "v pondělí". "25. ledna." Dobře? Fajn, a teď přejdeme k poslednímu slovíčku, což je "in". "In" pokrývá nejširší časový úsek. Takže pokud si nejste jistí, měli byste použít tohle.

Pokryje totiž nejširší pole možností. Já bych ale raději, abyste se je naučili a uměli tak použít naprosto správnou předložku. Tak se podívejme na "in". "In" můžeme použít před měsíci, ročními dobami, roky, desetiletími, nebo časovými erámi. Například můžete říci: "Narodila jsem se v září."

"Narodila jsem se v létě." "Narodila jsem se v roce 1995." No, já ne, ale vy možná ano. "Narodil se v 60. letech." Nebo "Stalo se to ve středověku." Toto jsou všechny příklady, jak můžete použít předložku "in" v různých časových úsecích.

Dobře? Doufám, že jsem vám objasnila, jak používat tyto tři krátké, ale velmi důležité předložky v angličtině. Hodně zdaru s angličtinou. Na shledanou. Překlad: Magenta www.videacesky.cz

Komentáře (51)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

A co třeba, in the evening?

180

Odpovědět

Jak říkala slečna na začátku videa... většina se řídí pravidly, ale jsou výjimky, které si musíš zapamatovat, v tomhle případě tvoje IN the evening.. :)

180

Odpovědět

in a prý . ,, during the middle ages" :D

180

Odpovědět

Trochu mi chýbalo, že nevysvetlila predložky viazané na miesto. Pekne pripravené, ale moc dlhé video. Guide k “th“ bol zatiaľ najlepší.

191

Odpovědět

Šlo by ještě přeložit a dát sem předložky, které se vážou k místu?? Docela bych to ocenila, díky!! :-)

190

Odpovědět

jinými slovy: předložky v angličtině jsou pěkně na pi*u :o)

181

Odpovědět

Studuji na údajně jedné z nejlepších středních škol v kraji (podle statistik 2.) a tato lektorka to vysvětlila mnohem lépe, než kterýkoliv učitel na našem "výběrovém ústavu". Více takovýchto videí :)

190

Odpovědět

Super! Takhle kdyby uměla vysvětlovat každá učitelka, to by byla jiná...

190

Odpovědět

Nikdo není dokonalý a pořád je co se učit a zlepšovat. Určitě dávejte další taková videa ;)

180

Odpovědět

Výborné video!!
Jeste obdobné používání at a in u budov třeba :-)) Fandím Vám!

180

Odpovědět

dobrý dobrý :) taky v tom mám trochu bordel :D

180

Odpovědět

@Franx: ona tam možno taká nejaká aj bola, ale vtedy ťa to možno nezaujímalo alebo ťa zaujal spolužiačkin zadok :P :)
Inak video výborné, pomohlo aj mne.

180

Odpovědět

prosím víc takových videí, hodí se to :)

180

Odpovědět

Nikdy jsem neviděl výstižnější vysvětlení... Kde byla tato paní když jsem se učil AJ na základní škole?

180

Odpovědět

A jo, super video :) Urco bych sem dal dalsi v tomto stylu...

Akorat holka, kdyz vysvetluje predlozku in, tak u posledni prikladu misto ,,in the Middle Ages'' rekne ,,during the Middle Ages''..A do jejiho systemu uplne nezapadaji spojeni typu ,,in the morning, in the afternoon'', ale to uz jsou detaily..jinak vazne fajn, no :)

180

Odpovědět

Proč nám to nikdy nikdo neřekl takhle jednoduše ve škole? 10 hvězdiček a prosím vííc videí! :)

180

Další