Lekce angličtiny: Jak napsat esej

Thumbnail play icon
90 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:345
Počet zobrazení:9 965

V této lekci angličtiny nám oblíbený učitel James vysvětlí, jak správně napsat esej, což samozřejmě funguje stejně dobře pro psaní jak v angličtině, tak i v češtině.

Přepis titulků

Ahoj, jsem James. Právě jsem četl článek, ale moc se mi nelíbil. Napsané to bylo dobře, ale myslím, že to nebylo efektivní. To pro mě znamená, že se nedostali k myšlence, ke které chtěli. Docela jsem tomu rozuměl, ale nebylo to nijak skvělé. Dnes vám ukážu, jak psát efektivně. Abyste si byli jisti, že lidé chápou, co jste napsali.

Dobře? Mimochodem tento typ psaní je skvělý pro vysoké školy, pro střední školy, dokonce i pro knihy. Pojďme k tabuli. Fajn. Pěkně popořádku. Pokud chcete psát o něčem konkrétním, nejlepší věc, kterou můžete udělat, je: Co? Cože jsi říkal?

To je otazník. Správně. Musíte si položit otázku. Položením otázky získáte jasnou představu, co chcete vědět. Takže... Co je lepší? Blondýnky, nebo brunetky? Pardon. A co tohle: Láska, nebo peníze? Položte si otázku. Když máme otázku, musíme mít i odpověď. Ta odpověď je náš počáteční bod.

Efektivní psaní začneme položením otázky, na kterou chceme získat odpověď. Mysleme na to, že čtenář chce odpověď na tu otázku. Myslíte na to, co čtěnář chce. Položím si otázku a až si na ni odpovím, mohu o ní napsat čtenáři. Pomůže nám to mít velmi konkrétní cíl. Je to jako...

Mířit na cíl. Takže podívejme se na odpověď. Co uděláte nejdřív: Zaprvé: Položte si otázku. Napíšu to radši znovu a větší, abyste to přečetli. Zaprvé: Položte si otázku. To uděláme jako první.

Jako tuhle: Co je lepší? Láska, nebo peníze? Podívejme se na odpověď. Pro odpověď existuje velmi specifické slovo. Když si myslíme, že jsme přišli na odpověď na otázku, řeknu to znovu a pomaleji: Když si myslíme, že známe odpověď, zapíšeme si ji. Ale není to jen odpověď, je to naše teze.

Na tezi se zaměříme jakožto na náš cíl. Právě proto si pokládáme otázku. Druhým krokem je tedy naše teze. Je to odpověď na naši otázku. Na tezi je zvláštní to, že musí být přesvědčivá. Nemůžete říct možná. Možná ano, možná ne. To není teze, to je nepřesvědčivé. Teze musí být přesvědčivá, takže čtenář má jasno tak jako vy, a to pomáhá účinnému psaní, protože přesně víte, o čem budete mluvit.

A i váš čtenář ví, o čem mluvíte. Dejme to na tabuli. Teze musí být... Přesvědčivě... položena. Jinak řečeno konstatována.

Dobře? Mrkněte na to. Fajn, to jsou zatím jen dvě věci. Otázka a teze. Teď si řeknete, co s tím budeme dělat. Teď teprve začneme s naší esejí, tohle byla jen první část. Není to samotná esej, ale připraví vás to na psaní. Teď pojďme napsat tu esej. Jako každá dobrá kniha nebo dobrý příběh i my potřebujeme úvod.

Můžete použít vaši tezi, ale já vám dám trochu víc akce, takovou malou hru. Sledujte a pochopíte, proč je potřeba úvod. Třetí krok je úvod. A co my uděláme v našem úvodu? Přidáme naši tezi a hezky ji představíme.

Takže plus teze. Lidé by měli být schopni identifikovat vaši tezi. Dám vám příklad, proč je důležité mít úvod, a ne jen použít tezi. Připraveni? Chystám se jít do baru. A potkám tam dívku. Dobře? Pojďme na to. A jsem tam. Ahoj, jsem James.

Můžu tě políbit? To je špatný úvod. Je to jako použít pouhou tezi k tomu, aby si lidé přečetli vaši práci. Moc to nefunguje. Dobře? Tak pojďme na další. Zkusme tenhle úvod: Ahoj, jsem James. Jak se jmenuješ? To je moc krásné jméno. Jsem z Kanady a učím angličtinu.

Chceš o angličtině vědět víc? A o tom, jak učím? Tak pojď se mnou, koupím ti drink. Vidíte, že to fungovalo? Tohle je dobrý úvod. Fajn? Takže: Potřebujeme úvod, abychom se dostali k tezi. A tezi umístíme do úvodu, aby si lidé chtěli přečíst víc.

Uděláte to zajímavé. Dobře? Tohle jsou první tři části, dvě zbývají. A to budou... Číslo čtyři... Stať. Stať je velmi důležitá. Předložil jsem vám svou tezi, ale to ještě neznamená, že je pravdivá. Znamená to, že já věřím, že je pravdivá. Je to, jako bych vám řekl, že jsem milionář.

První, co řeknete, je: Dokaž to. Ukaž mi peníze. Hádejte, jaký to je film. Tedy ta věta je z jednoho filmu. Ukaž mi peníze. To znamená, že chcete důkaz. Tohle je nejlepší způsob, jak podat důkaz. Když se podíváme na svou tezi, a to mluvíme o základní eseji, ne nějaké velké, máme tři důvody, které tu tezi udělají pravdivou.

A těm třem důvodům říkáme... Hlavní důvody. Takže když podáváme důkaz, dáme ho do části, které se říká stať... ...eseje. A jedna z věcí, které chceme mít ve stati, je hlavní důvod. Máte hlavní důvod, ale to pořád ještě neznamená, že je to pravda. My potřebujeme najít další věci, které podpoří hlavní důvod.

A těm říkáme... Podpůrné myšlenky. Když jsem mluvil o stati, říkal jsem, že musíme mít tři důvody, je také dobré mít alespoň tři podpůrné myšlenky, aby byl hlavní důvod pravdivý. Číslo tři je pro nás tedy hodně důležité. Máme tři hlavní důvody a tři podpůrné myšlenky.

Když si to spočítáte, Tři krát tři, to už je devět různých vět nebo myšlenek, které dáme na papír. A konečně se dostáváme ke shrnutí. A jak uděláme shrnutí? Podívejme se na to. Máme tezi a myšlenku, ale začali jsme otázkou. Řekli jsme: Tohle je správná odpověď na otázku.

Že? Pak jsme si řekli, že ta správná odpověď bude naší tezí, naši tezi jsme pak schovali do úvodu. Vzpomínáte? Získal jsem tu holku, pamatujete? Pak to musíme dokázat, protože nikdo tomu neuvěří jen proto, že jste to řekli. Přišli jsme se třemi hlavními myšlenkami, každou hlavní myšlenku jsme podpořili třemi podpůrnými, a teď se dostáváme ke shrnutí. U shrnutí se otočíme a řekneme si: Se všemi těmi důkazy, které máme, můžu říct, že je to pravda.

Vrátíme se ke třem hlavním myšlenkám a řekneme: Protože tahle, tahle i tahle myšlenka jsou pravdivé, mé shrnutí musí být pravda. A je z vás právník. Nebo lhář. Ale to je úplně jiná lekce. Ale dokázali jsme to.

Takže napíšeme shrnutí. A naše shrnutí je založeno na tomto důkaze. Dobře? To je z dnešní hodiny vše. Doufám, že jsem měl dobrou tezi a tohle bude vaše efektivní esej, doufám, že jsem dokázal své argumenty, a abych to shrnul, když budete následovat tyto kroky, budete dobře psát.

Než odejdu, bude to chvilka, podívejte se na modrou obrazovku, kde bude znovu všech pět bodů, pamatujete? Otázka, teze, stať s hlavními a podpůrnými myšlenkami, a shrnutí. Bylo to rychlé, já vím. Mrkněte na obrazovku. Ta se objeví až na konci, ale předtím jděte na: www...

EngVid - jako English... Vid jako Video... nezapomeňte na tečku - www., .com, kde najdete další lekce o efektivním čtení, výslovnosti, poslechu, cokoli potřebujete, jsme tam pro vás. Navštivte naše fórum. Zdarma.

Mrkněte na nás. Opatrujte se. Nashle. Překlad: Magenta www.videacesky.cz

Komentáře (9)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Obávám se, že popis videa není úplně přesný. Esej v češtině je považována za velice náročný slohový útvar, který se od onoho anglického strašlivě liší. To, že si středoškolák hraje na psaní eseje i v ČR, je bohužel jen následek toho velikého nedorozumění. Čímž se dostáváme k jádru pudla, rozhodně se neřiďte tímto videem, když máte napsat opravdovou esej :P Ta naše by měla být mnohem delší, na pomezí uměleckého a odborného funkčního stylu. Absurdní je, že i na maturitních slohových pracích se esej objevuje jako zadávaný slohový útvar. Přitom je zcela nereálné uspět ve vymezeném časovém okně (hodina tuším).

200

Odpovědět

Souhlasím, před několika jsme to brali na češtině. Ale poslední obou, jak nám to i řekl profesor, se do českých škol dostává tzv. anglosaská esej. Je poměrně jednodušší. Ale je pravda, že česká esej je náročnější, a přiznám se, že budu ráda, když u maturity budu psát tu esej anglosaskou :)

181

Odpovědět

Je to sice věc, která se učí na střední, ale neškodí si to připomenout. Mám pocit, jako bychom jako lidé přestávali umět komunikovat a psát. Především díky dnešní přetechnizované době. Tím spíš vítám takové opáčko, navíc se skvělým učitelem. Palec nahoru.

182

Odpovědět

to je pro prvňáky, ne? :D

1821

Odpovědět

Správně, začínáš otázkou. Napíšeš i nejaký úvod s tezí?

212

Odpovědět

James je nejlepší ! :D

190

Odpovědět

Vy, co dáváte automaticky 1/10 - buďte rádi, že tu něco podobnýho je, nebo sem vůbec nelezte! Fakt nechápu tohle hodnocení...
Btw: Díky za překlad! :)

197

Odpovědět

:-) Klid, naštěstí sem nechodí jen školáci naprdnutí, že jim skončily prázdniny. Celkové hodnocení tohoto prima videa bude slušné uvidíš.

180

Odpovědět

Super! :) Díky moc za skvělou radu! ;) Třeba se mi to někdy hodí! :P

181