Lekce angličtiny – jak začít dopis

Thumbnail play icon
91 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:90
Počet zobrazení:4 355
Učitelka Rebecca nám tentokrát poradí, jak správně začít psát dopis či e-mail v angličtině.

Přepis titulků

Ahoj, jsem Rebecca a v této lekci vám ukážu, jak v angličtině začít dopis snadno a rychle. Učím angličtinu spoustu let po celém světě a vím, že lidé na všech úrovních angličtiny mají problém se psaním dopisů jak osobních, tak zvláště těch obchodních. Výrazy, které mám na tabuli, vám pomohou začít, protože někdy bývá nejtěžší právě začátek.

Tyto výrazy můžete použít téměř v každé situaci, aby vám psaní úvodu dopisu šlo mnohem rychleji. Celé vám to půjde rychleji. Podíváme se na to. Jeden z výrazů, který je podle mě nejpoužívanější a který sama používám v obchodní angličtině nejčastěji, zní: "Píšu v souvislosti s..."

Ano? Později vám dám příklady, ale nejprve si projdeme výrazy. "Píšu v souvislosti s..." něčím. Nebo: "Píšu Vám, abych se informoval o..." něčem. Můžete si všimnout, že "inquire" se píše i-n-q-u-i-r-e. Tento způsob je nejpoužívanější v Severní Americe i v dalších částech světa, ale v Británii často píšou "enquire".

Tedy: e-n-q-u-i-r-e, takže můžete narazit i na tuto verzi. "I am writing to inquire about..." nebo "I am writing to enquire about..." v podstatě znamená, že píšu, abych se na něco zeptala. Je to jen více formální slovo, více obchodní styl otázky. Další výraz, který můžete použít v úvodu dopisu je: "Zajímám se o..."

něco "a rád bych věděla..." něco. Dobře? Nyní vám ukážu jak přesně tyto výrazy použít na několika příkladech a pak se vrátíme k této části. Kterýkoli z těchto výrazů můžete použít, pokud zahajujete či začínáte vaši korespondenci. Tento, který vám za chvíli vysvětlím, použijete, pokud někomu poprvé odpovídáte.

Takže začněme s těmito nahoře. Například: "Píšu v souvislosti s..." cenami Vašich telefonů. Dobře? Řekněme, že chcete nějaké informace. Nebo: "Píšu v souvislosti s..." s Vaším inzerátem na hotelového manažera. Dobře? Na hotelového manažera.

Můžete použít jeden z těchto dvou. "Píšu Vám, abych se informoval o..." emigraci do Austrálie. Například. Nebo: "Píšu Vám, abych se informoval o..." nadcházejících termínech zkoušek TOEFL. "Upcoming" znamená ty, které budou brzy následovat. Které se budou konat v brzké době. "Píšu Vám, abych se informoval o..." nadcházejícíh termínech zkoušek TOEFL.

Jasné? Další: "Zajímám se o..." zápis do vašeho MBA programu a rád bych znal poslední možný termín odevzdání přihlášek. Takže toto jsou dvě části věty, takže musíte dát jednu informaci sem i sem. Tak jako zde - zajímám se o zápis. Co je důležité, pokud zde použijete sloveso, musí být v gerundiu, tedy s koncovkou -ing.

Dobře? Zajímám se o učení. Zajímám se o zápis. V těchto případech použijeme -ing. Takže těmito způsoby můžete začít dopis, pokud jste to vy, kdo zahajuje korespondenci. Pokud píšete jako první. Pokud na dopis odpovídáte, například pokud pracujete v kanceláři a někdo vám pošle dopis s některou z těchto otázek, jak odpovíte?

Je to jednoduché. Vaši odpověď můžete začít slovy: "Děkuji za Váš dopis nebo e-mail z určitého dne, v němž jste se ptal..." Musí tam být čárka. Například: "Děkuji za Váš e-mail z 2. ledna, v němž jste se ptal, zda poskytujeme emigrační služby do Austrálie."

Nebo: "Děkuji za Váš e-mail ze 7. června, v němž jste se ptal, nebo se zajímal o ceny našich telefonů." Dobře? Nebo: "Děkuji za Váš e-mail ze dne... ohledně emigrace do Austrálie." Ohledně našeho MBA programu. Ohledně nadcházejících termínů zkoušek TOEFL.

Vidíte, že můžete odpovědět na jakoukoli otázku, která je vám položena. A důvod, proč děláme toto, namísto jen: Díky za váš e-mail, je ten, že ta osoba možná poslala více dopisů nebo e-mailů na více míst. Takže tím, že doplníme druhou část informace, připomenete té osobě, o čem vám psala, což je užitečné. Zvláště v téhle době, kdy otevřeme e-mail a vidíme někdy i stovky e-mailů.

Zvláště to platí pro podnikání. Doufám, že jsem vám trochu pomohla s tím, jak začínat dopisy v angličtině a odteď budete psát už jen krásné dopisy. Pokud se chcete trochu procvičit, navštivte naše stránky www.engvid.com, kde najdete test k této problematice a také spoustu dalších lekcí a testů z angličtiny.

Děkuji vám a přeji hodně štěstí se psaním dopisů. Překlad: Magenta www.videacesky.cz

Komentáře (8)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Ahoj, díky za zajímavý člávek, který určitě obohatí moji angličtinu. Zítra totiž jedu na intenzivní jazykový kurz od https://www.englishstay.cz/ , takže se snažím pochytit co nejvíce slov, abych si s ostatními měl o čem vykládat.

00

Odpovědět

Super. Hlavně je dobré slyšet učitelku vyslovovat "something" a "with" správně. Na gymplu jsme měli jednu, co to vyslovovala [somsin] a [vis] a to byl fakt děs :D.

181

Odpovědět

who cares?

1815

Odpovědět

+ZlopánCBS

181

Odpovědět

Jen taková malá chybka 04:41 říká...of January second...a vy tam máte 2. prosince. Jinak fajn video :)

180

Odpovědět

Díky, opraveno. :-)

181

Odpovědět

Díky autorce za video tohoto typu, jel jsem vždycky s němčinou a najednou přede mě hodili zkoušku z angličtiny a tohle dost pomáhá :)

181

Odpovědět

A nešel jsi náhodou na jinou zkoušku? To se párkrát stalo třeba Arnoldu J. Rimmerovi, co tak vím - šel třeba na plavání :D

181