Lekce angličtiny - výslovnost neznělého “th“

Thumbnail play icon
87 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:449
Počet zobrazení:10 081
Dnes tu pro vás máme další malý experiment. Napadlo nás začít překládat videa s výukou angličtiny - jak pro pokročilé, tak pro začátečníky. Mohli byste si tak sledováním videí z tepla domova zlepšit své jazykové schopnosti. Proto jsme si pro vás dnes připravili na zkoušku tuto stručnou a přitom velmi přehlednou a kompletní lekci angličtiny, která je zaměřena na výuku výslovnosti neznělého “th“. Dozvíte se v ní, jak "th" vyslovovat a jak jej následně správně použít ve slovech i větách. V anketě pod videem hlasujte, jestli máte zájem o další výuková videa angličtiny. Pokud máte navíc tip na nějaký YouTube kanál, který dělá užitečné tutoriály, napište nám odkaz do komentářů.

Přepis titulků

Ahoj, jsem Jennifer a tuto lekci angličtiny vám přináším z Bostonu v Massachusetts. Chtěla bych pomoci studentům angličtiny procvičit souhlásku "th". Pro ty, kteří znají fonetický přepis, je to tato souhláska. Začněme krátkým příběhem. Představte si mladou ženu Kathy, která se stěhuje do nového bytu.

Potřebuje pomoc, tak požádá své přátele Thea a Thelmu. Stěhování jde dobře, co se stane na konci? Ukážu vám větu, která na to odpoví. Kathy za všechno Theovi a Thelmě poděkovala. Zkuste to říci se mnou. Kathy za všechno Theovi a Thelmě poděkovala. Je tu hodně souhlásek "th". Kathy, poděkovala, oběma, Theovi, Thelmě, všechno.

Je těžké tu větu říci? Tím se netrapte. Tato souhláska je náročná pro mnoho lidí z různých zemí. A jako se vším, co je složité, čím více cvičíte, tím je to snazší.

Takže, jak tu souhlásku vyslovím? Musíte použít horní i dolní zuby a jazyk. Zkusím to vysvětlit takhle. Nejsem zrovna umělkyně, takže... Představte si, že je to lepší obrázek. Tohle jsou horní zuby, tohle dolní, a chcete, aby se špička jazyka objevila mezi zuby.

Zuby se zlehka dotýkají jazyka. Když vydechnete vzduch, uděláte to tak, aby vzduch proudil přes jazyk a pod ním. Pokud to potřebujete udělat pomaleji, přehánět to a procvičovat, je to v pořádku.

A pokud potřebujete běžet k zrcadlu, abyste měli jistotu, že bude vidět jen špička jazyka, jen do toho. Při procvičování je důležité ujistit se, že má jazyk správnou pozici. Jasné? Dobrá, ukažme si souhlásku "th" ve slovech. Napíšu na tabuli krátký seznam slov, v nichž uvidíte "th" na začátku. Až je napíšu, přečtu je a můžete opakovat po mně.

Myslet, děkovat, štíhlý, tlustý myšlenka, téma, čtvrtek. Souhlásku "th" také můžeme najít uprostřed slova.

Tento seznam bude kratší. Zase ta slova napíšu, přečtu, a vy můžete opakovat. Autor, všechno, něco, nic. Jak jste asi uhádli, napíšu ještě jeden seznam, kde bude souhláska "th" na konci slova.

Oba, zuby, cesta, matematika, jih, a poslední... ústa. Dobře? Výborně, a teď, když jsme si procvičili souhlásku "th" na začátku, uprostřed a na konci slov, podíváme se na "th", když se objeví spolu s dalšími souhláskami.

Například: na konci slova měsíc. Nebo u číslovek, desátý. Nebo třeba... A tady bude th jak na začátku, tak na konci, a navíc na konci, ve slově třináctý, máme na konci souhlásky "nth".

Měsíc, desátý, třináctý. "Th" můžete také slyšet v kombinaci s "l". Jako například ve dvou moc hezkých slovech, bohatství a zdraví. Dvě věci, které všichni chceme, že? Bohatství a pevné zdraví. Co už je trochu náročnější, je spojení souhlásek "r" a "th".

Například na začátku slova tři, hodit, hrdlo. Pokud je to pro vás příliš složité, musíte zpomalit, dokonce si slovo i rozdělit. Například můžete říci: A pak postupně zrychlovat.

Stále to však musí být plynulé. Jasné? "R" a "th" se také mohou objevit na konci slova. Jako ve slově země. Nebo protiklad jihu, sever. A příklad užití uprostřed slova, narozeniny, což musíte umět správně říci, chcete-li někomu popřát všechno nejlepší k narozeninám.

A nyní: To bylo "th" v kombinaci s pouze jednou další souhláskou. S čím se však můžete setkat, je "th" spolu s kombinací dalších souhlásek. Například hloubka, délka, šířka.

Znáte tahle slova? Mám tu synovu krabici na svačinu, a ta vám pomůže zapamatovat si, co ta slova znamenají, pokud je neznáte. Vysvětlím to: Legth znamená, jak je něco dlouhé. Width značí, jak je něco široké. A pokud měříte depth, zjistíte, jak je to hluboké. Řekněme si to znovu. Length - délka, width - šířka, depth - hloubka.

Dobře? Řekli jsme si tedy některá slova. Další důvod, proč se musíte dobře naučit říkat souhlásku "th", je ten, že budete potkávat lidi, kteří budou mít souhlásku "th" ve svém jméně. Mohou být v jejich křestním jméně nebo v příjmení. Proto tu mám seznam anglických jmen, která obsahují souhlásku "th". Tady jsou mužská jména. Můžete potkat chlapce jménem Theo, což je zkráceně Theodor.

Keith, Garth, Arthur. To jsou další mužská jména. A co se týče ženských jmen, je tu Thelma, Kathy, Catherine, Dorothy, Cynthia a Ethel.

Také mám seznam příjmení, většinou ze Zlatých stránek. A tak se můžete setkat s rodinami, jejichž příjmení zní Thayer, Thacker, Thorton, Smith, Horvath, Roth, a tady se "th" objevuje uprostřed, Hathaway.

Také bych ráda poukázala na to, že se vždycky najde nějaká výjimka. V křestním jméně Thomas se píše "th", ale h se nevyslovuje.

Říká se Tomas. A to samé s příjmením Thompson. Píšeme "th", ale vyslovíme "t". Thomas a Thompson, dobře? Řekli jsme si slova, křestní jména a příjmení. Teď přejdeme na další stupeň a řekneme si krátké fráze. Řekněme si společně tyhle, všechny obsahují souhlásku "th". Throw things - házet věci, both teeth - oboje zuby, Thursday's theme - čtvrteční téma, author's health - autorovo zdraví, birthday theme - narozeninové téma, wealth on earth - bohatství na Zemi, thin and thick - štíhlý a tlustý, north and south - sever a jih, a to nejlepší nakonec, both things - obě věci.

Všimněte si, že "th" je tu na konci a na začátku, takže... když budete mluvit pomalu, řeknete to dvakrát Ve skutečné konverzaci to však takhle pomalu neřeknete, řeknete to rychleji. Takže budete říkat pouze jedno "th", jen ho trochu déle podržíte. Zní to takhle: Jasné?

Výborně. Fajn, myslím, že jste připraveni dát to všechno dohromady. Chci, abyste si představili tohle imaginární město, kde mají všechny ulice, místa a lidé v sobě souhlásku "th". Něco takového můžete udělat s kamarádem, pokud si oba chcete procvičit "th". Vyrobte si jednoduchou mapu, pojmenujte na ní ulice, třeba tak jako já a pak si pokládejte otázky, kde žijí lidé, nebo jak se dostat na určitá místa.

Podívejme se například na tohle: Tady je Kathy. Kde žije Kathy? Žije na North (Severní) Avenue. Na rohu North a Third (Třetí). Kdo žije poblíž Kathy? Theo.

A můžete mi říct, kde je Hathawayovo divadlo? Hathawayovo divadlo je na North Avenue. Je to naproti Smithovu pekařství. A když jsem u Smithova pekařství, jak se dostanu do Thackeryova parku? Jděte dolů po Sixth (Šesté) Avenue. Tam je Thackeryův park.

A když jste v Thackeryově parku a chcete někoho navštívit, proč nezajít za kamarádkou Cynthií? Cynthia žije na Thorton Way. Na rohu Thorton a Fifth (Páté). Jasné? Výborně. Skvělá věc na videu je ta, že ho můžete pozastavit a zase pustit, přejít na kteroukoli část a poslechnout si ji znovu.

Poslechněte si to, co je pro vás nejužitečnější. Doufám, že užitečné je celé video, ale vy si vyberte část, která vám nejvíce pomohla. Pamatujete si větu, se kterou jsme začínali? Nejdřív se zdála celkem obtížná. Doufám, že teď už bude snazší ji vyslovit. Než skončíme, zkusme si ji ještě jednou říci.

Kathy za všechno poděkovala Theovi a Thelmě. Zkusme si ji říct ještě trochu... přirozeněji. Rychleji. Zkusili jste to? Bylo to snazší? Doufám, že ano. Dobrá, tady skončíme. Doufám, že pro vás byla tato lekce užitečná. Pokud máte návrh na další lekci, pošlete mi e-mail. Můj email je englishwithjennifer@gmail.com.

englishwithjennifer@gmail.com Děkuji, opatrujte se.

Komentáře (69)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Dobrý den, příštím jak správně přečíst Injas Mighty Magic. Děkuji

00

Odpovědět

Konečně dokážu správně vyslovit "Think"...děkuji moc za překlad =)

180

Odpovědět

Super serial !! Prosím pokračujte v tomto dál, dost se toho lze naučit děkuji !!!

180

Odpovědět

naprosto super..prosím o víc...:)..

180

Odpovědět

Nejlepší je slovanská angličtina :-)

191

Odpovědět

bj: a nedej bože "sin", což ploutev už vůbec není :-)

180

Odpovědět

Proboha kupte jí někdo stativ, ta kamera je vážně příšerná.

189

Odpovědět

Skvěle podané, pro začátečníky jistě parádní věc, určitě uvítám víc takových videí. Jsem ráda, že se jste začali s užitečnými videi.. :) Děkuji

180

Odpovědět

Zbytečně zdlouhavé..

1822

Odpovědět

To bylo skvělé video, pro mě jako začátečníka, je to dobré rozšíření lekcí...

180

Odpovědět

vy si děláte srandu ale když sem to "th" zkoušela poprvý (jako malá), tak sem poprskala učitelku :D takže si myslim že tohle překládání je velmi dobrej nápad ;)

190

Odpovědět

to Painkille: Jsem zvědav, jak by nějaký čech naučil angličana souhlásku “ř”. To by byl challange!

několik videí cizinců, kteří se učí češtinu lze najít na youtube.com

180

Odpovědět

Jsem zvědav, jak by nějaký čech naučil angličana souhlásku "ř". To by byl challange!

182

Odpovědět

Tu bych chtěl na Anglickou konverzaci :D

180

Odpovědět

"Pokud máte navíc tip na nějaký YouTube kanál, který dělá užitečné tutoriály, napište nám odkaz do komentářů."

No třeba ten můj :) Zajímalo by mě, jestli tohle v Česku ještě někdo další dělá: http://www.youtube.com/user/EnglishBrno/videos

180

Další