MaďarskoGeography Now!

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 57
90 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:78
Počet zobrazení:7 284

Víte, proč je v Budapešti tolik termálních lázní nebo proč žije tolik Maďarů na jihu Slovenska? I o tom se Barby zmíní v epizodě věnované Maďarsku.

Poznámky:
Anglický název pro Maďarsko je Hungary, což se podobá slovu hungry, které znamená hladový
Pangermanismus je idea jednoty národů mluvících germánskými jazyky, obdobně panslavismus je idea jednoty slovanských národů

Přepis titulků

Měli jste někdy nového divného souseda, který neměl poblíž žádné příbuzné, zato měl zvláštní přízvuk a divné dekorace na dvorku? Tak to je v podstatě Maďarsko. Je čas učit se zeměpis... ...teď! Pozdravte Nicka. Možná ho znáte jako okouzlujícího vědce z Amerika má talent. - Řekni ahoj, Nicku. - Jak se máte? Nicka jsem znal už před tím a udělal jsem s ním video na jeho kanále Nickipedia. Mrkněte na něj a klikněte na odběr.

Co jsme udělali, bylo super, jako mikro k makru. Pojali jsme to opravdu vědecky a myslím, že se to vyvedlo. Nick je přitom zčásti Maďar. Je na to opravdu pyšný. V Maďarsku byl, takže mi dnes pomůže. Je něco, co bych měl vědět, než začneme? Jo, prostě jen nebuď sympatičtější než já a neměj lepší svaly a budeš v pohodě. POLITICKÁ GEOGRAFIE - Ty, Nicku...

- Ano? - Maďarsko je ve východní Evropě, že? Jo, fakt nesnášejí, když to říkáte. Maďarsko je vnitrozemská země ve střední Evropě obklopená 7 zeměmi. Dělí se na 19 žup, zatímco hlavní město Budapešť se chová jako samostatná správní jednotka. Největší města jsou samozřejmě Budapešť, Debrecín a Segedín. Nejrušnější letiště jsou v Budapešti, Debrecínu a Győr-Pér International. - Úplně jsi převzal komentář k animacím. - Jo, jo. - Ten kluk se mi líbí. Znáte mě, zbožňuju spory o hranice, anomálie a územní zmatky, a ačkoliv dnešní Maďarsko nic z toho nemá, zajímavé je, že Maďaři rádi tvrdí, že obklopují sami sebe kvůli tomu, že v okolních státech jsou území s vysokým výskytem Maďarů, kteří zde žijí.

Je to proto, že před 1. světovou válkou bylo Maďarsko mnohem větší a bylo královstvím rozkládajícím se od chorvatského pobřeží až po velký kus dnešního západního Rumunska. Po 1. světové válce Trianonskou smlouvou Maďarsko ztratilo více než 70 % území, které připadlo sousedním státům, a to včetně třetiny maďarských obyvatel, kteří v těchto místech dosud žijí.

Mezi největší takové oblasti patří jih dnešního Slovenska a Sikulové žijící v oblastech střední Transylvánie v Rumunsku. Mimochodem komik Louis C.K. je rovněž zčásti Maďar, ale C.K. nejsou jeho iniciály, ale výslovnost odvozená od Sikulů. Jasně, chápu. Jinak je země plná pozoruhodných pamětihodností jako Bazilika sv. Štěpána. Dalšími jsou Budínský hrad, Visegrád, hrad Diósgyőr a Eger, hrobka Güla Baby, Memento park, jeskynní kostel v Gellértově vrchu, Citadela, přesýpací hodiny Időkerék, plovoucí vesnice Bokod, starověké ruiny Gorsia a nejvěhlasnější budova v zemi, maďarský parlament.

- Nicku, tys tam byl. Co doporučuješ? - Určitě zajděte do termálních lázní. - Termální lázně? - Fakt super. Když už mluvíme o geotermální aktivitě... FYZICKÁ GEOGRAFIE Čím dále v tomto videu pokročíme, tím více uvidíte, jak neuvěřitelné odlišné je Maďarsko od zbytku Evropy.

Většina země leží v Panonské pánvi, občas nazývané také Velká dunajská kotlina, která leží mezi Karpaty, Dinarskými horami a Velkým Balkánem. Takže Maďarsko je v podstatě miska. Jo, já vím, Maďarsko, miska, - ale na slovní hříčky nemáme čas. - Guláš v misce z Maďarska. Jenom 2 % země, především na severu, jsou 300 či více metrů nad mořem a zbytek je převážně rovina v největší stepi v Evropě, Národním parku Hortobágy.

Dvě největší řeky Dunaj a Tisa jsou jako záchranná lana Maďarska, jelikož tečou od severu k jihu. Leží zde i největší jezero ve střední Evropě Balaton, kterému se občas přezdívá Maďarské moře. Zvláštním úkazem jsou termální prameny, které lze najít prakticky všude. Budapešť má více termálních pramenů než jakékoliv jiné hlavní město na světě. Ty jsi vědec, vysvětli jim, proč jsou v Maďarsku horké prameny. Jasně, je to zvláštní, protože Maďarskem neprochází žádné zlomy ani brázdy.

Nicméně Maďarsko leží na termální kotlině nepříliš vzdálené od Euroasijské desky, která ukrývá termální aktivitu podobnou Yellowstonskému národnímu parku v USA. - Takže říkáš, že k termální aktivitě není nutné být na zlomu? - Ano. Ale většina míst s touto aktivitou se nachází nedaleko zlomu. V podstatě se jedná o jakýsi vulkanický puchýř na Zemi. Něco jsem se naučil! V Bukových horách, největším národním parku, vyerodovaly vápencové krasové jevy a kousek na západ najdeme nejvyšší horu Kékes, vysokou jen zhruba 1000 m.

Maďarsko má jednu z nejkvalitnějších půd v Evropě s více než 51 % orné půdy. To jim umožňuje pěstovat větší množství plodin, přičemž nejoblíbenější je paprika. Paprika! I přes popularitu po celém Balkáně je paprika vždy spojována s Maďarskem a maďarskou kuchyní. Dávají jí prakticky do všeho: kuřete, ryb, polévky, párku, dokonce i dortu. Nejznámějšími maďarskými jídly jsou makový závin, plněné zelí a papriky, langoš, perkelt, trdelník, višňová polévka a národní jídlo, které zná každý, guláš, který jsem jedl každé Vánoce.

A nezapomeňte, že většina zmiňovaných jídel obsahuje papriku. Taky jsem slyšel, že nejsi Maďar, pokud nemiluješ tyčinky Túró Rudi. - Túró Rudi. - Máš je rád? - Hodně. - Dobře. - Hodně! - Potvrzeno. To je vše ke geografii. Teď přejdeme k nejzvláštnější a nejzajímavější části – obyvatelstvu. DEMOGRAFIE - Hej, Nicku!

- Ano? Maďaři jsou hrozně zajímaví Slovani, že? To je první věc, kterou nechcete říct Maďarovi. Mají asi 10 milionů obyvatel a jazykově nejizolovanější skupinu lidí v Evropě. - Dobrý, kámo? - Nikdy mi nebylo líp. Podobně jako v případě České republiky neboli Česka není v Maďarsku při sčítání lidu povinné uvádění národnosti, takže statistika se může od skutečných čísel trochu lišit. Co však říká, je, že zde žije 86 % Maďarů a zhruba 5 % Romů či cikánů a zbytek jsou nespecifikovaní.

Odhaduje se, že nespecifikované tvoří především Slováci, Rumuni, Němci, Srbové, Poláci a taky pár Řeků, Turků, Arménů a dalších Romů. Platí maďarským forintem, ne eurem, přestože jsou v eurozóně. Používají zásuvky typu C a řídí na pravé straně silnice. Teď něco k tomu, co jsou vlastně zač. Maďaři mají v podstatě neevropské kořeny. Podle legendy žili byli dva bratři, Magor a Hunor.

Hunor byl otcem Hunů, Magor byl otcem Maďarů a oba možná byli syny biblického týpka od babylonské věže. To aspoň říká legenda. Hunové sem přišli a ovládli území v 5. století, ale nakonec byli vyhnáni. Po Římské říši a germánských kmenech bla bla přišly v 9. století maďarské kmeny patrně z oblasti středoasijských stepí daleko na východ za Uralem v Rusku. Tvrdí se, že přišli získat zpět ztracenou zemi svých bratranců. Tento týpek kmeny sjednotil a první stát na území Maďarska tak byl vytvořen cizáky z Asie.

Takže v sobě Nicku možná máš středoasijskou krev. Znamená to, že můžu beztresně dělat vtipy o Asiatech? Můžeš dělat jemné asijské vtipy na úkor svého maďarského dědictví. - Jak se říká Asiatovi z 5. století pojmenovanému Gary? - Jak? - Hun-gary! Po vytvoření prvního státu se historie vyvíjela zhruba takto: králové, Křesťanství, dvojí vpád Mongolů, Turci, Habsburkové, revoluce 1848, Rakousko-Uhersko, 1. světová válka, Trianonská smlouva, 2.

světová válka, připojení k Ose, špatný nápad, příchod Sovětů a bum Východní blok, revoluce 1956, pomsta Sovětů, komunismus, konec komunismu 1989 a konečně EU. - Hotovo. Maďarština je zvláštní. Jediné dva příbuzné jazyky jsou chantyjština a mansijština nacházející se v chantymansijském autonomním okruhu daleko na východ v Rusku za Uralem. Vzhledem k tomu, že tohle místo je rodištěm všech uralských jazyků, je možné, že Finové a Estonci jsou hodně vzdálení bratranci Maďarů.

Ale je to asi jako, když se na vašem rodinném setkání ukáže jeden černoch, o kterém netušíte, jak jste příbuzní. Sám mám dva. Zdravím Charlie a Andrei. V 19. a 20. stolení se zformoval maďarský turanismus jako protiváha k dominujícímu pangermanismu a panslavismu či jako reakce na všechny Evropany okolo. Souvisí to s přijetím jejich středoasijské identity. Berou to docela vážně. Někde dokonce na billboardech používají staromaďarský runas čili runové písmo. V roce 2007 založili Kurultaj, událost, na kterou první týden v srpnu zvou nomády ze středoasijských stepí s cílem přiblížit se svým vzdáleným kulturním příbuzným.

Lidé od Mongolska po Uzbekistán, dokonce i Jižní Korejci se každý rok účastní. Dnešní maďarská kultura hýří unikátními zvyky a tradicemi sama o sobě. Je jich příliš mnoho, ale známé jsou polévání žen vodou na velikonoční pondělí nebo to, jak děti dávají na den svatého Mikuláše své boty ven kvůli dárkům nebo jak po sobě házejí čočku na Nový rok. - Nezapomeň na slavnost busó s maskami. nebo jak je nevěsta unesena po svatbě a ženich ji musí získat zpět. - Únosy, jak jsou krásné.

- Jen počkej, až se dostaneme ke Kyrgyzstánu. Sport, který Maďaři milují, je vodní pólo. Mají nejlepší výkony na mistrovství světa. - I když jsou ve vnitrozemí, tak ve vodě jsou skvělí. - To jsme. Jsme jako kachny. Hudba byla v Maďarsku důležitá od dob klasiků až po moderní Sziget festival, jeden z největších a nejpopulárnějších v Evropě. Mezi významné lidi maďarského původu se řadí Ernő Rubik, Viktor Orbán, László Bíró, Robert Capa, Harry Houdini, John von Neumann, Mária Telkes, Zsa Zsa Gabor, Béla Lugosi, i když toho si mohou přivlastňovat i Rumuni, jakož i množství vědců, umělců, muzikantů i atletů.

Vědec, přímo tady. Dobře Nicku, přichází na řadu poslední část. Pojďme na Friendzone! FRIENDZONE Maďarsko má možná izolovanou kulturu, ale rozhodně ne sociální status. Rozhodně jsou oblíbení. Rádi nazývají Rakousko svým švagrem. Přestože se to mezi nimi párkrát zvrtlo a Hasburkové se je snažili poněmčit, spojuje je přespříliš dřívější spolupráce.

Dokonce společně otevřeli hranice východnímu Německu, aby pomohli během studené války lidem utéct na západ. Navzdory osmanským časům je Turecko překvapivě přítelem Maďarů. Nejen proto, že mají vzdálené sdílené rodové linie, ale Turecko zde rovněž zanechalo svou stopu díky různým historickým památkám a budovám v Maďarsku. Účastní se i Kurultaje a obchody se též nesou v přátelském duchu. Finsko a Estonsko jsou jako noví zvědaví, možná jsme příbuzní bratranci. Nikdy o sobě nepřemýšleli, až do doby před pár stoletími.

Potkají se možná jednou za rok a jen na sebe kývnou a trochu se uculí. Co se týče jejich nejlepšího přítele, slyšel jsem toho dost od jiných Maďarů. - Kdo je podle tebe nejlepší přítel Maďarska? - Paprika. - Ze zemí? - Polsko! - Ano. - Dokonce mají polsko-maďarský den přátelství 23. března. Spojují je vazby již od středověku. Jejich vládci často uzavírali sňatky a vyměňovali si velitele, bojovali společně bok po boku v mnoha bitvách, podporovali své revoluce, společně strádali za Sovětů a nyní jsou jsi blíž než kdy jindy.

Dá se říci, že v podstatě celá Evropa je konzistentní, pokud jde o půdu a lidi, ale pak je tu tahle termální step s divně mluvícími lidmi středoasijského původu, kteří se tu náhle zjevili a vytvořili svou identitu a příběh, který přetrvá věky. Pozor, další v pořadí je Island. - Hotovo, pojďme na oběd. - Dobře. Máš hlad? Překlad: marysol www.videacesky.cz

Komentáře (41)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Na konci bych místo "Máš hlad?" přeložil volněji "Uherák"?

00

Odpovědět

maa-goor

10

Odpovědět

Když je Maďarsko tak velký kamarát s Polskem, proč se Maďaři neserou k nim. Namísto toho se serou na Slovensko, kde je nikdo nechce.

33

Odpovědět

Protože v Polsku není rozšířena tzv pomlázka. Ta je rozšířena jen v českomoravském kulturním prostoru a v blízkých příhraničních regionech.

22

Odpovědět

madarsky cobolove

13

Odpovědět

Je jasne ze madari sem dosli na ponikoch a vyhnat ich je snad lahke staci na to len placka na mouchy.

06

Odpovědět

Ale pak by byla ve střední Evropě strašná nuda.

11

Odpovědět

Ostatně podívej se na Němce. Vyhnali a eliminovali své Židy . O dvacet let později tam museli pozvat Turky, se kterými teď mají problémy.

71

Odpovědět

Nedávno bola prevedená štúdia, že z genetického hľadisku majú gény veľa spoločného so slovanmi. Prišli síce z ázie, ale nakoľko väčšinu ich územia tvorili slovania, tak párovaním sa z nich stali slovania. Preto majú aj podobné rysi ako slováci, česi, rusi či chorváti. A hlavne pekné ženy. :) a sám som toho príkladom, keďže mám maďarské a aj slovenské korene. A naozaj som prekvapený, prečo nespomenuli V4 ale za to sa venovali estóncom či turecku. No už sa neviem dočkať čo zapotia o slovensku :) ak sa k nemu raz dostanú

183

Odpovědět

A nechceš nám poslat svou fotku? Ať tady oceníme pěknou Maďarskou ženu...

52

Odpovědět

+blablablablajistě, Peter34 bude pěkně sexy kočička...

10

Odpovědět

Se divim, ze nezminil Visegrádskou čtyřku :-O

290

Odpovědět

Maďarsko nepatrí do eurozóny 06:00

30

Odpovědět

Díky za upozornění, nicméně v originále je to uvedeno tak, jak je to přeložené. Zřejmě se jedná o chybičku. Řekla bych, že to bylo myšleno tak, že si Maďarsko při vstupu do EU nevyjednalo výjimku ze vstupu do eurozóny, a proto má podobně jako ČR povinnost euro přijmout.

00

Odpovědět

+marysolTo bych neřekl protože tohle video není první, kde si Barbie plete Evropskou unii a Eurozónu..

00

Odpovědět

+Denis58V tom případě doufejme, že si to Barby dopříště dostuduje :-) Koukala jsem, že už to někdo zmiňoval přímo v komentářích na YT

00

Odpovědět

Jupí! Někdo se dobrovolně přihlásil k trdelníkům!

92

Odpovědět

k skalickemu?

62

Odpovědět

+v m vargato slovo ktore maju pre trdelnik až podozrivo pripomina pomadarcene "kruteny kolac" :-)

31

Odpovědět

+ja kubA není trdelník pojmenování podle trdla. Tedy válce, na kterém se trdelník otáčí?

A trdlo je pak obecné pojmenování dřevěného válce. Dokonce i té "paličky" na drcení v hmoždíři.

00