MelancholieŠkola života

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 20
85 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:310
Počet zobrazení:8 170

Každý se občas cítí melancholicky. Je ale smutek negativní emocí, které je potřeba se vyhýbat? Na to se dnes podíváme s kanálem School of Life.

Přepis titulků

Slovo melancholie neslyšíte zrovna často. Měli bychom jí ale věnovat více pozornosti. Občas ji i vyhledávat. Melancholie je druhem smutku, který přichází, když si uvědomujeme, že život je ze své podstaty složitý. A že utrpení a zklamání jsou zásadní součástí lidské zkušenosti. Není to porucha, kterou by bylo potřeba léčit. Moderní společnost často vyzdvihuje radost a veselí, ale musíme připustit, že realita je z velké části o zármutku a ztrátě.

Kvalitní život není ten, který by byl vůči smutku imunní, ale ten, ve kterém utrpení přispívá k našemu rozvoji. Slovo melancholie se moc nepoužívá. Ale neznamená chmury a bezútěšnost. Znamená, že beze vzteku chápeme, že svět je plný hlouposti a chamtivosti. Že je vzácné nalézt vnitřní klid. Že je těžké žít pohodlně s těmi, které milujeme.

Že je velmi neobvyklé mít kariéru, která je dobře finančně ohodnocena a zároveň morálně povznášející. Že spousta slušných lidí to má v životě těžké. Často dává smutek prostě smysl. Spoustu věcí zjistíme hrozně pozdě. Promarnili jste celá léta, každý to tak má. Lítosti se můžete vyhnout pouze tak, že vypnete představivost.

Moudrost přístupu melancholie, narozdíl od hněvu či hořkosti, je v tom, že smutek není jen o vás. Že v tom nejste sami. Že vaše utrpení je součástí lidství. Když si to vezmete k srdci, stanete se milosrdnějšími a méně pomstychtivými. Melancholie by nás neměla přivádět k zoufalství, ale k odpuštění, laskavosti a schopnosti soustředit se na to, na čem opravdu záleží, dokud je ještě čas.

Překlad: Xardass www.videacesky.cz

Komentáře (32)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

hmmm, meloun kolie
https://i1.sndcdn.com/avatars-000112703558-8yocl2-t500x500.jpg

190

Odpovědět

sám jsem melancholik a tomu hipísákovi co stvořil tohle video bych nafackal... poselství videa je vyjádřeno tady http://www.videacesky.cz/skece/smutny-larry

517

Odpovědět

To mi připomnělo věty typu: "Já nejsem rasista, ale nesnáším cegány."

104

Odpovědět

+devTo mi připomnělo věty typ: "C****i jsou rasa"

125

Odpovědět

+devhps: Rasista není člověk dělící lidi na rasy, je to člověk který diskriminuje určitou část lidí na základě jejich rasy/etnika/náboženského přesvědčení/původu ... stejně jako zoofil není člověk který by trpěl sexuální přitažlivostí k zoo ...

202

Odpovědět

+devA co když cikány odsuzuje kvůli chování naprosté většiny z nich? Podle svých špatných zkušeností?
...dnes už je takový člověk také rasista ;)

71

Odpovědět

+devJá uplně miluji tuhle komunitu. Ať se téma začne čím chce vždycky to nějak skončí u cigánů.

70

Odpovědět

+TrickyTheClowncig.áne!

00

Odpovědět

Poslední dobou jsem až příliš melancholický :)

60

Odpovědět

Mimochodem......Lars von Trier natočil skvělý psychologicko/apokalyptický film se stejným názvem, doporučuji zkusit :)

73

Odpovědět

Viděl sjem dost psychologických filmů, ale tenhle byl jak natažená vařená nudle. Nic moc. :)

40

Odpovědět

Mno, to teda nevím. To, co tam ta paní povídá je možná pravda, ale nevěřím tomu, že tohle prožívá každý člověk na této planetě. Protože to by měl být zavřenej na psychiatrii každej člověk, kterýho znám. Nechce se mi věřit, že většina lidí takhle trpí celej život a nic s tím nedělá. To by bylo mnohem více sebevražd.

219

Odpovědět

No, tak v ryze teoretické rovině by to prožívat každý mohl, ovšem drtivá většina tak z podvědomých důvodů nečiní-přirozený výběr je jednoduše nevede k tak z hlediska přežití riskantnímu uvažování (ačkoli nelze nikdy vyloučit (vlastně je to dost možné), že ten samý mechanismus naopak kapitolu lidstva jako takového časem ukončí-tj. "bezpečný" optimismus dřív nebo později selže na svých rozporech s realitou).

21

Odpovědět

Každej je melancholickej, někdo míň, někdo víc. Nikdo není melancholickej 100% svýho času, to by v tý léčebně skončil hnedka.

31

Odpovědět

Podívej se na statistiky, když už mluvíš o sebevraždách. Na svtě se zabije každých 40 sekund člověk, dobrovolně. To je asi každý 40tý člověk. Sebevražda je u nás v ČR nejčastějším nepřirozeným úmrtím. Dokonce více než autonehody. V ČR se zabijí dobrovolně více jak tři lidi denně.
Vážně je těch sebevražd tak málo?

00

Odpovědět

Po zhlédnutí tohohle videa mám tak trochu chuť se zabít.....

814

Odpovědět

Každého někdy popadne melancholie a nemyslím si, že je to porucha, kterou by bylo potřeba léčit, ale s melancholiky se pořádně nedá vycházet, to jsou lidé, kteří si jen stěžují na každou pitomost, kteří dělají z komára velblouda jen aby kvůli tomu mohli být smutní...tím neříkám, že bych je nechal postřílet, jen v tom nevidím žádný prospěch, prostě si ničí život a svým přístupem znepříjemňují život i ostatním.(Jen můj názor)

938

Odpovědět

To ale není melancholie můj milý Románku.

311

Odpovědět

+TukanTak mi tedy řekni, můj milý Tukánku, kdo je melancholik...pokud to nejsou ti lidé, kteří prožili to nejhorší dětství, a kteří na světě nevidí nic jiného než trápení a když se jim něco náhodou nepodaří, tak ihned propadají depresím, tak nevím.

223

Odpovědět

No nevím. To je asi jako kdybys řekl, že optimista je člověk, co nedokáže cítit jinou emoci než radost. Navíc, to, že je někdo melancholik nemusí znamenat, že si stěžuje. Třeba je hloubavej, rozesmutní ho hodně věcí, ale to neznamená, že to hned každýmu cpe :)

262

Odpovědět

+Sapinapi1. já jsem neřekl, že melancholik dokáže cítit jen jednu emoci 2. jasně že to necpe každýmu, ale stačí, když s takovým člověkem trávíš nějaký čas, ten jejich pohled na svět je moc pesimistický

318

Odpovědět

+SapinapiTo si neřekl, ale shrnul si melancholika jako někoho, kdo má jasně daný vlastnosti a to nejde. Nikdo neni čistej melancholik, sangvinik, cholerik nebo flegmatik, spoustu lidí může mít od všeho něco + je tam ještě spoustu dalších aspektů povahy, věcí zvenka co toho člověka ovlivní atd., takže na někom bys třeba ani nepoznal že je to či ono, hlavně když je tim jenom částečně, ale i přesto tim může bejt.
Částečně určitě melancholik jsem, ale podle tety wiki by na mě měla sedět vážnost a mlčenlivost, ale to na mě zrovna vůbec neplatí a melancholický nálady si nechávam, když jsem o samotě a mam klid. Jinak popisuješ spíš pesimistu a to neni to samý... No ale nechci tvrdit, že jsem vševědoucí a v ničem se nemýlim, jenom mě baví diskutovat :D

60

Odpovědět

"tím neříkám, že bych je nechal postřílet" - Dneska jsou v módě radikální řešení koukám :D

222

Odpovědět

+Autov dnešní době nikdy nevíš, jakým způsobem si to kdo vyloží...

13

Odpovědět

+AutoRomane, radšej mlč, je mi z teba trápne... :/

61

Odpovědět

Upřímně.......melancholici nechtějí být smutní :D Melancholie není (alespoň zatím) životní styl, nýbrž pouze psychický stav. S melancholikem je obtížné žít v jedné místnosti, aniž by si člověk sám uvědomil problémy lidstva všude kolem-rozbíjí to "pohodlnou bublinu", vlastně asi nic víc.

140

Odpovědět

+GandalfJá jsem nikde nenapsal a ani si nemyslím, že melancholici si to sami zvolili. A to není o tom, že by melancholici byli jediní, kdo si uvědomuje problémy lidstva, jen si myslím, že když z toho upadnou do depresí a z táhnou do nich každého kolem sebe, tak to není dobré pro nikoho.

26

Odpovědět

To není melancholik, to je cynik. Cynik si stěžuje že je všechno na hovno a svět stojí za starej pendrek, protože to tak je, svět je doopravdy na hovno. Cynik se v tom zkrátka vyžívá, a rád to podstrkuje jiným lidem pod nos. Ale prostě to tak je cynik to zkrátka prostě vidí tak jak to je a snaží se to lidem ukázat aby prozřeli.

92

Odpovědět

Melancholie je kombinace špatných životních zkušeností a sklonům k přemýšlení nad věcmi primárně je k melancholickému pohledu na svět potřeba nějaká inteligence. V opačném případě - člověk se špatnými životními zkušenostmi a nízkou inteligencí, se jednoduše stane zlým, bude agresivní a nenávistný. Takže ve výsledku, s melancholiky možná není jednoduché trávit dlouhý čas, ale můžeme to brát jako nutné zlo člověka který něco utrpěl a vyšel z toho silnější.

21

Odpovědět

Pekné video

124

Odpovědět

pekné video

324

Odpovědět

Milujem videa, ktore mi daju nieco do zivota...

204