Mělo by být v Indii zakázáno hovězí?

Thumbnail play icon
83 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:59
Počet zobrazení:5 469

Reportérka Sheetal z Indie se tentokrát vydá do ulic, aby se zeptala na názor ohledně nového zákona zakazujícího konzumaci hovězího. V Indii je kráva posvátné zvíře, a proto je to pro Indy velice kontroverzní téma. Co přesně se děje ve společnosti? Jaký je názor obyčejných občanů? Více ve videu.

Poznámka:
Jain vegetariánství - V Indii se jedná o druh vegeteriánství, kdy člověk nejí plodiny, které by kvůli tomu celé uhynuly (Tedy česnek, cibule apod.). Zároveň se tím snaží předejít smrti malých brouků či mikroorganismů, protože je to jejich prostředí. Je to úzce spojeno s džinismem.

Přepis titulků

Zdravím, tady Sheetal ze Šéfa Asie. Když se řekne "hovězí", co vám první přijde na mysl? Vidíte šťavnatý steak? Přísun proteinů? Nebo jeden z hlavních důvodu znečištění? Ale co třeba slovo: "ilegální"? Od doby kontroverzního zákazu hovězího, který byl přijat v Indii, protože krávy jsou v hinduismu považovány za svaté, se stalo několik šílených událostí.

Jak moc šílených? Tak na to se teď podíváme. Jíte hovězí? Zkusil jste ho někdy? Nikdy jsem ho neměl. Ne, nejím hovězí. Ne, jsme vegetariánky. Ne, jsem Jain vegetariánka, nejím ani cibuli. Takže to nepřichází v úvahu.

Vlastně jsem hinduistka a krávy jsou pro nás posvátné, takže je nemůžeme jíst. Dokážete si představit, jak asi chutná hovězí? Ne, nedovedu. Opravdu ne. Nemáme to dovolené. Nejen že je to zakázané, ale je to pro nás svaté, takže si takovou věc nedovedu ani představit.

Jak často jíte v McDonaldu? Asi dvakrát do měsíce. A co si většinou dáte? Většinou je to McVeggie. Je nějaký burger, který má v sobě hovězí? Tady v Indii nejsou v McDonaldu žádné burgery s hovězím. Máme McVeggie a McChicken. Mezi těmito si většinou vybírám.

Slyšel jste někdy o Big Macu nebo Quarter Pounderu? Ne. Slyšel jsem o Big Macu, ale ne o Quarter Pounderu. Co si tedy myslíte, že je Big Mac? Řekl bych, že Big Mac je větší burger s kuřecím masem. Různé druhy masa jako vepřové, hovězí a tak dále. Neznám to, ale slyšel jsem o tom. Jak moc jsou v hinduismu krávy svaté?

Matka kráva. Odkazujeme na ni jako na matku, svatou krávu. Vzhlížíme ke krávě jako k mateřské postavě. Slyšela jsem lidi tvrdit, že uvnitř krávy... Že uvnitř krávy je hodně bhagwanů – bohů. To je nejspíše důvod, proč nejedí krávy. Pro hinduisty jsou tři matky. První je naše vlastní matka, druhá je naše domovina a třetí je matka kráva.

Jaké by byly v hinduismu následky za zabití krávy? Tento člověk by měl velice špatnou reputaci v očích všech ostatních. Nezabili by ho, ale dostal by lehký trest. Pokud to udělají, tak budou vyděděni z komunity, protože ostatní lidé to nepovažují za správné.

Neřekl bych, že jsou jakékoliv psané následky, ale i kdyby ano, tak se to dá stále obejít. Dejme tomu, že se stala nehoda na silnici, kvůli které zemřela kráva. Co by se stalo člověku, který by krávu omylem zabil? Nehoda je nehoda. Lidé to ale nepřijmou. Lidé by byli rozzuření a snažili by se ho uhodit.

Snažili by se ho dostat z auta, natočit video, aby to bylo vidět. A kdyby to byl hinduista, označili by ho za člena jiného náboženství. Snažili by se, aby to vypadalo jako vražda od nevěřícího. Stalo by se něco takového. Víte o tom, že lidé v cizích zemích jedí hovězí, a dokonce i v některých oblastech Indie? Ano, mám hodně přátel ze zahraničí, co jí hovězí. Pro ně je to normální, ale když přijeli do Indie, tak to pro ně byl kulturní šok.

Jak vypadala jejich reakce? Bylo to jako... Nejdříve byli překvapení z krav na silnicích. Nakonec ale poznali, jak jsou pro nás krávy posvátné, takže to pro ně byla další novinka. Jíst hovězí je normální. Není to tak, že tím pácháte nějaký zločin.

Lidé jedí kuře, jedí i další zvířata. Mělo by se na to pohlížet stejně. Mám přátelé, kteří jsou čistě vegetariáni. Když by viděli někoho jíst hovězí, tak by se s ním nejspíše přestali přátelit. Když vidíte někoho jíst hovězí, jak se cítíte? Vlastně se mi to nestalo. Neviděla jsem to.

Ale asi bych řekla té osobě, že by se měla dát na veganství. Všichni by měli přejít na veganství, protože se ubližuje zvířatům. A také kvůli nám se populace stále zvyšuje a mnoho míst se změnilo v města. Zvířata už tak nemají místo k žití, a když je zabijeme, tak je to naše ztráta. Je to určitě naše ztráta.

Indie je jedna z největších vývozců hovězího. Nekonzumujeme hovězí, ale jsme největšími vývozci. Jak to vysvětlíte? Nevěděla jsem to. Zjistila jsem to až teď. Objevují se zprávy, že je stále více útoků na převozníky a strávníky hovězího ze strany hinduistických extrémistických skupin odsouzených vládou. Stali jste se, vy nebo vaši blízcí, obětí výhrůžek nebo násilí?

Ano, stalo se nám to. Kamarád jel z Kalkaty do Dillí vlakem. Měl hovězí ve svém obědě, a když ho lidé viděli jíst hovězí, tak ho strašně zbili. Je to můj blízký kamarád a úplně ho zmlátili. Bylo to hodně bolestivé. Neměli mu to dělat.

Proč vláda zakazuje jen hovězí? Nezakázali kuřecí nebo jehněčí. Řekněte mi proč. Dali nám jen jediný důvod, že uctíváme krávy a jsou to naše matky. Proto je nejíme, ale pořád jsou tu lidé, kteří vyvážejí hovězí ve velkém.

Co byste řekl na zprávu, že byl někdo zabit za konzumaci hovězího? Cítil bych se velice smutně a přál bych si, abych tomu mohl zabránit. Bylo by mi jich líto, ale to, co dělají, je proti zákonům. Útočit na ně... Myslím, že místo útočení na ně by měli být předáni policii a nechat rozhodnout zákon, co s nimi bude, než aby je zmlátil dav.

Citím se smutně, protože všichni našemu státu dávají nálepku sekularismu. Ale jestli je zabíjíte, ne protože nectí zákon, ale zabíjíte je, protože jedli hovězí a jde to proti náboženství, tak to je špatně. Podporujete zákaz hovězího? Rozhodně ne. Nepodporuji jakýkoliv zákaz. Měl by být zákaz znásilňovat, zabíjet a tolerovat korupci, ale...

Jinak by neměly být žádné zákazy. Podporujete zákaz hovězího? Ano, podporuji. Zabíjení zvířat nebo zabíjení čehokoliv nikdy ničemu nepomohlo. Je to stejné se zvířaty. Zabijeme zvířata, naše ztráta. Nepodporuji ten zákaz. Protože...

Třeba muslimové nemají dovoleno jíst vepřové a potom je jejich volbou nejíst vepřové. A hinduistické vyznání nedovoluje prodej nebo konzumaci krav. Nepodporuji zákaz hovězího, protože pro nás hinduisty je to posvátné stvoření, ale ne pro ostatní náboženství. Takže pokud někdo jí hovězí... Proč by jim měl někdo zakazovat jíst to, co mají rádi?

Je to zodpovědnost nás, mladých, abychom vytvořili prostředí i pro náboženské minority, aby se necítily naší společností odstrčeny. Měli bychom se všemi zacházet stejně. Překlad: Haffy www.videacesky.cz

Komentáře (31)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Neriešte kravy, započúvajte sa jak tam vytrubujú všetci na ceste ako blázni, to musí byť chaos riadny...

41

Odpovědět

Jain.. neboli džinistka. Víra, při které se, mimo praktikování vegetariánství, vyhýbá také cibuli.
..mlčeti zlato..

10

Odpovědět

Pro ty, kterym to prijde divne tak vzkazuju toto:
Zalozim si psi farmu a budu jist psy a budu je vyvazet do Vietnamu a Thajska.
Uz chapete ten dvoji metr? :)

1210

Odpovědět

Chceš říct, že jsi konvertoval k náboženstí, kde fena je tvoje druhá máma?
My ostatní psy nejíme, protože z nich máme domácí mazlíčky. Ohledně náboženství tu žádný dvojí metr není...

152

Odpovědět

+Na hrob mi napišteJá nemluvil o náboženství. Naopak jsem právě narážel na to, co jste psal. Vy z nich máte mazlíčky, a tak nechápete, jak je někdo druhý může jíst.
To je ten druhý metr. Určitá zvířata tak vnímají Evropané taky, ale jak to má Ind s krávou, tak je divnej. ;)

04

Odpovědět

Já taky nechápu ty otazníky "To jsou blbci,že nejedí hovězí" .. pak jim ale zabiješ, stáhneš a ugrilluješ jejich Rexíčka a hned je oheň na střeše!

52

Odpovědět

+BeeJo, jsou to "blbci", protože nejedí hovězí z náboženských důvodů. Kdyby nejedli hovězí, protože jim to nevyhovuje, aniž by do toho pletli náboženství nebo prastaré tradice, tak je to naprosto v pořádku.
Pletete dohromady jablka s hruškami a divíte se, že někdo mezi tím ovocem rozpozná rozdíl...

71

Odpovědět

+Na hrob mi napišteNikdo nic neplete, jen se snažíte urážet určitou skupinu, protože vám nevoní důvod jejich činění. A to je náboženská víra. Přitom náboženská víra je mnohem logičtějšídůvod někoho nejíst než to, že zbožšťujete určité druhy jen proto, že jsou to "mazlíčci". To je ještě více iracionální než víra.
Někdo má králíka mazlíčka, ale jinak králíky jí. Proč tedy pejskař nechápe, že někdo jí psy? To je nepochopitelné, nikdo nechce jíst JEHO psa. U náboženství se to naopak pochopit dá, jelikož se jedná o něco posvátného, o celý druh.
A o posvátnu máme tisíce filosofických pojednání a rozhodně to není něco, za co by měl člověk být nazýván blbcem. I vy určitě máte nějaké posvátno a víru či náboženství. Už i to, že obhajujete jeden druh jen proto, že jej NĚKTEŘÍ mají za mazlíčky, značí něco iracionálního, nějakou víru a nevyřené "posvátno".

12

Odpovědět

Holy cow!

91

Odpovědět

Něco mi říká, možná se pletu tak mě kdyžtak prosím opravte, ale něco mi říká, že kráva je a byla posvátná kvůli tomu, že lidem dávala nejen maso, ale i mléko, pomáhala s prací a trus byl používán jako hnojivo, takže to byl takovej all-in-one farmer's dream animal. Z toho bych vyvodil, že tedy kráva byla určena k jídlu, ale muselo se s ní zacházet hezky, jenže pak se to celé zvrtlo a teď vás za hovězi burger ubijí k smrti.

183

Odpovědět

Mother cow :D "facepalm"
Kretenom politikom sa nechce menit zakony vymyslene este pred dinosaurami a potom Indovia tak isto ako moslimovia vyzeraju pred zbytkom sveta ako banda primitivov. Nechcel by som tam zit

65

Odpovědět

Nevidím nic primitivního na tom že ctí své tradice a náboženství, drží to jejich společnost pohromadě

712

Odpovědět

+Michaela8... a brzdi zaroven.

73

Odpovědět

+Michaela8Takze ti neprijde ta tradice zastarala a primitivna? mozno by krestenia mali stale upalovat carodejnice...

124

Odpovědět

Jain vegetariánství - tak to jo, u některých lidí, už si říkám, že pomalu nemají co jíst. Teta je veganka a ještě nejí lepek. Než se vegetariánství a veganství začalo u nás hodně prosazovat, byl jsem se svou vybíravostí, asi nejomezenější strávník v mém okolí. Já nejím papriku, cibuli, pórek, mleté maso, játra a vepřové ani hovězí moc nemusím. Navíc nesnáším vybírání kostí z ryb. Jenže takového vegana prostě netrumfnu.

80

Odpovědět

Vegan nevegan je stejne fuk, kdyz jsi samovař. Ja tocim tak 5-7 stejnych jidel a znamej co je vegan je na tom podobne jen tam ma vic lustenin.

40

Odpovědět

+ZafodProč já si nevařím skoro vůbec, oběd v práci a odpoledne si obvykle teplé jídlo koupím. Mám v průměru téměř dvě teplé jídla denně a i když nestřídám nijak bohatý sortiment, tak bych mohl mít poměrně bohatý jídelníček. Ale je pravda, že nejsem student a nemám velký důvod šetřit na jídle. Luštěniny mám rád, občas si kupuji veganské burgry jen pro to, že mi příjde zajímavé čím vším nahrazují maso, ale hodně dlouho by mi trvalo si na takové jídla zvykat, protože mám hlad sotva to dojím.

40

Odpovědět

+HMTDNo ja narazel na to jak tvrdite, ze jsou vegani vybiravy, ale pokud jste dostatecne linej a bez napadu, tak ani tak nehraje roli jestli jste vsezravec nebo drzite nejakou dietu ve vysledku stejne opakujete jen tech par jidel porad dokola. Hlavni je ze chutna.

20

Odpovědět

Na světe existuje 300 000 druhů jedlých rostlin, jak uvádí jeden ze zdrojů, je to zelenina, ovoce, luštěniny, obiloviny, ořechy, semena, kořeny atd. Pokud vám to připadá málo, pak je asi problém ve vaší představivosti, já na veg stravě objevila spoustu nových potravin, které jsem do té doby ani neznala, nebo by mě nenapadlo je zařadit do jídelníčku. Doporučuji vyzkoušet, objevíte nové chutě a zpestří se vám váš jídelníček :)

610

Odpovědět

+Michaela8"Na světe existuje 300 000 druhů jedlých rostlin"
Hm a kolik z nich prodávají v Kauflandu?

142

Odpovědět

+jjkUrčitě víc než kolik mají v nabídce druhů masa

53

Odpovědět

+Michaela8Jak píše jjk, stejně se tvůj jídelníček omezí jen na to co tady koupíš, já bydlím kousek od obchodu který se na podobné potraviny specializuje a stejně si tam nic moc nevyberu. Jako vegetariánství je v pohodě, když pominu ty kvanta kuřecího co sním, jsem skoro vegetarián, ale bez mléčných produktů se ten jídelníček také dost omezí.

30

Odpovědět

+Michaela8A existuje tu 7,8 milionu živočichů do kterých se můžeš zakousnout. Pořád mi to přijde docela nepoměr...

111

Odpovědět

aj dont ít onions, aj em vedžeterien

31

Odpovědět

Indov mám moc rád, ale toto je absurdné :D

25

Odpovědět

Nevím proč, ale když se zeptala na McDonald, tak jsem čekal: ,,Co si tam dáváte?´´ ,,Big Mac´´ ,,A jste si vědom, že je v něm hovězí?´´

151

Odpovědět

Pokud se nepletu, tak dřív se v Indii dělal Big Mac, ale místo hovězího v něm bylo jiné maso.

Teď už tam mají své specifické produkty.

Každopádně jsem čekal podobnou otázku :D

40

Odpovědět

Ja som vegegetariánka, nejem hovädzie, dokonca ani cibulu. LOL

114

Odpovědět

Jestli nás Šrek něco naučil, tak to, že cibule stejně jako zlobři má vrstvy. A zlobra bys přeci jako vegetarián taktéž nekousl, ne?? Velmi moudrá paní.

160

Odpovědět

Vypadá to, že cibuli, česnek apod. opravdu někteří vegetariáni (z náboženských důvodů) nejedí:
https://www.quora.com/Why-do-some-vegetarian-diets-forbid-onion-and-garlic

60