Jaké to je být křesťanem v Indii?Asian Boss

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 5
76 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:44
Počet zobrazení:4 429

S kanálem Šéf Asie (Asian Boss) se tentokrát vydáme do Indie, kde se reportérka Sheetal zeptá křesťanů i nekřesťanů na jejich názor na incidenty odehrávající se po celé Indii a také na samotné křesťanství a problematiku konverze

Poznámky:
V určitých státech Indie fungují takzvané antikonverzní zákony, které zakazují násilnou konverzní činnost.

Přepis titulků

Zdravím všechny, tady Steve z Šéfa Asie. Přeji vám šťastný nový rok. Jsme nadšení, že vám můžeme přinést názory z různých států Asie. Což znamená, že dostanete nářez informací z Šéfa Asie. Dnes pro vás máme něco z Indie. Věděli jste, že v Indii bylo více jak 400 případů násilí, výhrůžek a útoků na indické křesťany, a to jen v první polovině roku 2017?

Indičtí křesťané jsou indickou menšinou. To nás vedlo k otázce: "Jaké to je být křesťanem v Indii?" Naše reportérka Sheetal se vydala do ulic Indie, aby nám ukázala názory křesťanů i nekřesťanů. Uvidíme, co mají na srdci. Nedávno v Uttarpradéši byla skupina vánočních koledníků napadena a pak zatčena za konverzní činnost. V jiných případech jsou křesťané běžně zatýkáni, protože učí studenty o tomto náboženství a slaví s nimi Vánoce.

Co si o tom myslíte? Je velice smutné, že lidé berou Vánoce a tradici Vánoc, jako učení Bible nebo víru v našeho Boha tímto způsobem. Slyšel jste o tom a co si o tom myslíte? Slyšel jsem o tom. Je deprimující, že lidé jsou zatýkáni za konverzní činnost.

Je to opravdu šokující. Každý má právo vědět o ostatních náboženstvích. Jestli se mě někdo zeptá, jestli chci konvertovat, tak řeknu určitě ne, protože miluji své náboženství. Podobně jako když se zeptáte lidí, co konvertují a jsou přesvědčeni konvertovat, tak jaký je problém? Proč to vadí? Nedávno jsem četla v novinách, že zaútočili na pákistánský kostel, protože se blížily Vánoce a lidé chodili do kostela, který byl plný dekorací, zpívaly se koledy a lidé byli nadšení.

Nevzdají se takovéto příležitosti. Útočí na lidi jako teroristi. Jak tohle vypadá v Indii? V Indii se to také stává. Lidé totiž nemají stejnou rovnoprávnost. Často máte několik křesťanů, co za vámi přijdou a chtějí si s vámi povídat o Bibli.

Víte, že se vás snaží konvertovat. Vždycky jim ale můžete slušně říct, že mě to nezajímá, že jsem spokojená se svým náboženstvím. Slyšel jsem o útocích na křesťany, ale to na nás nemá vliv, protože Ježíš jasně říkal, že budeme napadáni. Co je špatného na tom říkat ostatním, že takhle naše náboženství smýšlí?

Nevěřím v násilnou konverzi. Vůbec tomu nevěřím. Tohle se lživě šíří po Indii, že konvertují lidi. Násilná konverze není vůbec možná. Proces konverze je velice dlouhý. Pro vaši informaci, máme na to roční trénink. Až potom, co chtějí sami konvertovat, tak poté konvertují. Není to vůbec násilný proces.

V Indii z toho dělají velký problém, že násilně konvertujeme lidi. Je to už více politickou odpovědí, protože dnes vláda tíhne k pravici. Neměli bychom na to koukat jako útok na menšinu. Měli bychom šířit lásku a štěstí. Myslím si, že to způsobuje vzdělání. Konverze je asi největším obviněním nás křesťanů.

Kdykoliv se snažíme šířit štěstí a křesťanskou víru. Ale stejně tak... Část křesťanství podporuje konverzi. Myslím si, že za to máme zodpovědnost, ale jiná část společnosti ji má také. Stávají se takové případy v Indii často? Není to tak časté, ale kvůli některým politickým stranám se tyto problémy dějí.

Snaží se z toho udělat problém a mají výhodu toho, že mohou o problému mluvit jako: "Skončete s křesťany, pryč s hinduisty, konec muslimům." To může platit pro malá města. Pocházím z Dillí a byla jsem v Bombaji. Neslyšela jsem žádné předsudky vůči křesťanům, jak říkáte. V různých částech států se tyto věci dějí. Menšiny, nejen křesťanské, negativně ovlivňuje většinová společnost, která na ně působí.

Není to dobré. Tohle by se nemělo dít v demokratické zemi. Cítí se ve vašem okolí křesťané bezpečně? Kvůli těmto incidentům, co se dějí v ostatních státech Indie. Jakmile se kdekoliv zaútočí na určité etnikum, tak určitě tam ten pocit nejistoty je. Ale nesmíme zapomenout, že lidé této země spolu žijí v harmonii už léta a budeme tak žít i nadále.

Nebude to mít dlouhodobý dopad. Určitě ne. Naše kultura už je taková. Po tomto incidentu křesťanská komunita požadovala větší ochranu v daném regionu. Dokud jde o bezpečnost a hrozby, tak by vláda měla zasáhnout a poskytnout jim ochranu. To je to první, co by měli dělat.

Důležité je, aby se lidé cítili bezpečně. Ať už jsou to muslimové, hinduisté, křesťané či jiné menšiny. Jakmile je tu hrozba, tak by vláda měla zasáhnout, aby byly menšiny v bezpečí. Co by se s tím mělo dělat? Člověk, který tohle dělá, musí pochopit, že když má právo uctívat své náboženství, tak i ostatní lidé mají právo uctívat to své.

To je jediná možnost. Lidé musí pochopit, že si mají hledět svého. Povědomí podané skrze správná média, aby dosáhla k co nejvíce lidem. V tomhle hraje velkou roli vzdělávání. Myslím si, že mezi lidmi v Indii je inkluze. I přesto jsou určitá politická hlediska působící problémy. Neměli bychom se soustředit na problémy, ale spíše se soustředit na to být pospolu a podporovat inkluzi.

Děkuji Sheetal. Dělat tyto pouliční rozhovory není lehké. Naplánovat, sladit a natočit tyto rozhovory vezme spoustu času. Sheetal udělala skvělou práci při získávání odpovědí od tázaných. Děláme to, abychom vám přinesli autentický pohled na nejnovější zprávy a kulturní trendy z celé Asie. Stane se to, takže doufám, že se přidáte k naší vizi a uděláte všechno pro šíření našich zpráv.

Děkujeme za zhlédnutí a uvidíme se příště. Překlad: Haffy www.videacesky.cz

Komentáře (18)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Ahoj, :) vidím tu v diskuzi, že lidé se dost obávají náboženství nebo jej považují dokonce za mafii. Přijde mi to trochu úsměvné. Religionistiku jsem měl na univerzitě tři roky a když vlastně pak posloucháte a čtete o historii jednotlivých náboženství tak vidíte vývoj. Někdy jde ten vývoj nahoru a někdy zase dolu. Většinou to záleží na tom jak jsou interpretovány svaté texty. Náboženství jako takové není špatné. Vždy záleží na komunitě, která nějak interpretuje texty a která pak přebírá chování a prosazuje ve svém okolí. Bohužel vyřčená myšlenka je někdy mnohem nebezpečnější než jedna pistole a může zavinit smrt mnoha jedinců. To ale není jen případ náboženství. Týká se to i politických ideologií nebo dokonce vědeckých tezí. Pointa - pokud se nejedná vysloveně o extremismus, nemůžeme obviňovat obecně náboženství ani ideologie. Můžeme obviňovat lidi, kteří stojí v čele komunity a ohýbají myšlenky ke svému prospěchu. Vždy se najde někdo kdo bude chtít využít politickou nebo náboženskou myšlenku ke svému prospěchu. Samozřejmě jako všude jsou tu vyjímky jako třeba nacionalismus a fašismus - byly vytvořeny extremisty podněcující extremismus. Ostatní ideologie nebo náboženství lze nasilí zbavit tzv. obrazotvornou interpretací. Ano ironicky se opět jedná o ohybání myšlenek, ale jsou ohnuty tak abychom si sobě neškodili. Pokud bychom se řídili doslovnou interpretací, tak se křesťanství vrátí do středověku do dob temna.

42

Odpovědět

Jen dobře, že si tam křesťany nenechají moc líbit. Už tak ovládají dost populace na zami. Víte, jaký je rozdíl mezi mafii a křesťanstvím? V podstatě žádný, jenom křesťanstvi dokázalo získat takovou moc, aby se stalo legálním.

28

Odpovědět

Chápu ty údaje že máte pravděpodobnost 0,00003% že potkáte nenávistného inda?
Úžasně mírumilovný národ. Však je mám taky moc rád.

22

Odpovědět

Náboženství je stějně jen hromada lží a pro spoustu lidí důvod pro nenávist .... zlatý ateisti :)

57

Odpovědět

Ateismus je také náboženství. Pokud už chceš mluvit o racionalismu a touze po pravdě, pak jsou nejblíže agnostici.
Navíc, o kterém náboženství mluvíš, že je hromada lží? A k tomu ještě, tady se nemluvilo vůbec o náboženství (ať už je tu psané cokoliv), ale o vyznání/víře... Nikoliv o organizovaném náboženství.

47

Odpovědět

+MikeAteismus je náboženství jen pro křesťany a ostatní věřící, protože nedokážou pochopit že je možné nevěřit v nadpřirozené bláboly. Jakožto ateista se považuji prost jakéhokoliv náboženství!

25

Odpovědět

+jagusaTakže věříš, že nic nadpřirozeného neni

10

Odpovědět

+jagusaAgnosticismus je jediné nenáboženství. Ateismus je prostě vyznání něčeho, co nemůžeš vědět. Být racionalistou znamená být otevřený něčemu, co nebylo poznáno. Agnostik, jako každý uznávaný vědec na celém světě. Je jen velmi málo vědců, kteří jsou opravdu ateisty.
Být ateistou znamená vyznávat, že vím něco, co jsem nikdy nevbiděl. Stejně jako ty vnímáš křesťanství.

Mimochodem, v Čechách máme udajně 30% ateistů, ale 29,9% z těch 30% věří v karty, osud a další hovadinky, které rozhodně ateistické nejsou.
Opravdových ateistů je na světě velmi málo. Většina lidí, kteří se nazývají ateisti jsou pouze antiteisti. Což je taky druh vyznání.

00

Odpovědět

vzdy sa rehocem na tom prizvuku

25

Odpovědět


Odpovědět

Tak to vyzerá, ked pošlete do indie ženskú...
Vyzerá to tak, že bola pozrieť len vo veľkých mestách a pýtala sa hlavne kresťanov... navyše anglicky hovoriacich... to nieje práve reprezentatívna vzorka...Samozrejme, keby vyšla niekde mimo mesta, tak by ju tam hneď obtiahli ako stádo byvolov, takže chápem... ale aj tak... škoda...AB má väčšinou dobré veci

1010

Odpovědět

okrem ostatných nezmyslov je najlepší "navyše anglicky hovoriacich" - vygoogli si oficiálny jazyk Indie, prosím ťa.

124

Odpovědět

+Bokto je síce pekné, ale stále to nemení nič na tom, že majorita 70%+ anglicky nehovorí vôbec.

23

Odpovědět

To není pravda. Drtivá většina Indie mluví anglicky, dokonce i v Hindi běžně používají slova z angličtiny. Hlavně ta nová, která vznikla v posledním století...

Pokud se budeš zabývat religionistikou v Indii, tak zjistíš, že tam sice jsou mezináboženské problémy, ale ta tolerance tam vesměs je. To třeba u nás, v národě, který zastává svobodu vyznání, aby člověk, co vyznává nějakou víru lozil kanálama. Vážně jsme tolik lepší? Spíš horší. Pokud v Indii řekneš "křesťan", tak i hinduista či muslim ví, o co se jedná. Pokud to řekneš tady, dtivá většina (více jak 70% a to všichni mluví stejným jazykem) ti řekne, nějaké dogmatické klišé z toho, jak si představuje katolickou církev. Vůbec ho nezajímá, jací vlastně katolíci jsou, nehledě na 30% protestantů atd...
A zkus se zmínit o islámu nebo judaismu a pošlou tě do řitě rovnou. ;) Tvůj koment je toho důkazem...

34

Odpovědět

+Mikeu nas krestania niekoho zabijaju? lebo tam sa maoslimi s hindi miluju, stacisi pozriet nejake videa na theYNC

11

Odpovědět

+v m vargaU nás třeba ne, ale třeba v USA ano. Za Evropu třeba Breyvik.
Není to o náboženství, je to o jedincích a dogmatech. Islám, stejně jako křestanství a hinduismus jsou náboženství míru. Bohužel lidi jsou kreténi.
A třeba takové ISIS není ani tak o náboženství, jako spíš o politice...

11

Odpovědět

+Mikeach bože, zase si múdrejší ako oficialne čísla... že ty niesi ešte riaditel zemegule je mi záhadou...
Nepáči sa ti česko? šup smer india, pozdravuj a uži si slobodu...

13

Odpovědět

+ehmNeříkej dvakrát. :) Indie je pro mě taková země snů. Možná jednou se tam odstěhuju.

Ale zpátky k těm tvým "číslům". Ta tvá čísla je třeba vydělit poměrově k zemi, kterou zmiňuješ. Nebo to srovnávat s větším celkem. Nelze srovnávat například sekulární střední Evropu s Indií. Pokud to srovnáš s USA, tak těch útoků od jakéhokoliv náboženství bude dost. Ale to je tím, že prostě hned jakýkoliv zločin připíšeme víře zločince.
Pokud bychom to už srovnávali i s ateismem (jako vyznáním) nebo přímo s antiteismem, který je čímdál rozšířenější, možná bychom zjistili, že v té Evropě máme těch útoků od "nevěřících" fanatiků více, než v Indii od věřících.
Tolik útoků na mešity/synagogy/kostely, muslimy, ženy v šátcích (nehledě na víru, jen proto že maj šátek). V Evropě bychom jich napočítali více jak v Indii a to nás není ani polovina. A to všechno z xenofobie a odporu k náboženství. Činy nevěřících, těch podle tebe "racionálních".

Jak říkám, je to o lidech, nikoliv o vyznání, případně absenci vyznání nebo vyznání, že jsem proti vyznání. ;)

12