Amelia EarhartMini BIO

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 15
80 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:54
Počet zobrazení:4 638

Nebojácná americká průkopnice létání zasvětila svým cestám celý život. Bohužel tento život předčasně ukončila záhadná tragická nehoda.

Přepis titulků

Překlad: muezli www.videacesky.cz Americká letkyně Amelia Earhart se narodila 24. července 1897 v Atchisonu v Kansasu. Amelia byla bouřlivé dítě, ale její matka chtěla, aby se z ní stala dáma a ne uličnice. Dokážu si představit mladou Amelii, jak viděla matku kličkovat mezi manželem alkoholikem a nedostatkem peněz. Myslím, že kvůli tomu se Amelia snažila vyhnout jakémukoliv druhu konvenčního ženského života.

Po letu na letecké přehlídce se rozhodla, že se naučí létat. Roku 1928 byla pozvána, jako první žena, na let přes Atlantik. Ale jenom jako pasažér. Spolu s pilotem Wilem Stultzem a mechanikem Louisem E. Gordonem Earhart přistála ve Velké Británii 17. června 1928. Amelia se okamžitě stala senzací.

Podle mě se trochu styděla za tu pozornost, které se jí dostalo, protože věděla, že během letu nic neudělala. Byla jenom pasažér a psala letový záznam, ale jinak sama o sobě řekla, že byla jako pytel brambor. Po letu začal promotér George P. Putnam řídit kariéru Amelie. Je velmi těžké popsal G. P. Putnama. Byl okázalý, hezký, dokázal být okouzlující, ale když ztratil dobrou náladu, dokázal být velmi zlý. Putnam začal podporovat kariéru Earhart pomocí přednášek a propagace zboží.

Lidé kritizovali G. P. za to, že na Amelii moc tlačil. Ale myslím, že to podstoupila dobrovolně a také to byl způsob, jak získat peníze na své lety. I když jejich vztah začal jako profesionální, nakonec se vzali v roce 1931. Po několika dalších úspěšných letech, včetně samostatného letu přes Atlantik, se Earhart rozhodla pro let okolo světa.

Amelia a navigátor Fred Noonan vzlétli z Oaklandu v Kalifornii 1. června 1937 a překonali 22 000 mil až do Lae v Papuy-Nové Guineji. Poslední let Earhart započala s podlomeným zdravím a k tomu průměrně letěla deset až dvanáct hodin denně. Když se dostala do Lae, byla vyřízená. Další část cesty, vedoucí na Howlandův ostrov, byla problematická. Zatažená obloha bránila navigovat pomocí hvězd a navíc se zjistilo, že používali nepřesné mapy.

V 8:43 ráno 3. července plavidlo Americké pobřežní stráže Itasca zachytilo poslední kontakt s Earhart a zahájilo okamžité pátrání. Letadlo se ale nikdy nenašlo. Její záhadné zmizení není to, co chceme zdůraznit. Pro ni bylo létání úžasným zážitkem. Ale chtěla přitom být v bezpečí.

Chtěla, aby si to lidé užili stejně jako ona.

Komentáře (6)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

a teď otázka - byla by slavnější, kdyby nezemřela takto slavně a záhadně? Bylo by pro její odkaz z historického pohledu lepší ten let dokončit, nebo ne?

24

Odpovědět

Určitě ji unesli mimozemšťani tu du dudu du du

13

Odpovědět

Super video díky za překlad ! hned po hAnko is můj nej překladatel :)

22

Odpovědět

tvl uz sa zabi konecne klaro

70

Odpovědět

+....drž hubu

02