Edgar Allan PoeMini BIO

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 15
84 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:116
Počet zobrazení:8 638

Edgar Allan Poe byl známý americký spisovatel a jeden z průkopníků hororových příběhů, které jsou v kurzu ještě dlouho po jeho smrti. Celou spisovatelovou biografii se zabývá následující video.

Přepis titulků

Edgar Allan Poe byl mistrem hrůzných příběhů. Psal horory, poezii, kritiku, fikci, záhadné povídky... Byl přeborníkem v napínavých historkách. Edgar Allan Poe je mnohými považován za zakladatele detektivek. Narodil se 19. ledna 1809 v Bostonu, Massachusetts. Když mu byly dva roky, zemřela mu matka a ještě předtím je opustil otec.

Byl přijat do péče pěstounské rodiny Allenových. Psal poezii už v době svých třinácti let. Neustále psal a velice se snažil. V roce 1826 se přihlásil na Virginskou univerzitu, zadlužil se, hrál hazard, aby dluhy splatil, ale tím se ještě více zadlužil. A okamžitě musel opustit univerzitu. V roce 1830 se Poe zapsal na akademii ve West Point.

Po West Pointu začal psát na plný úvazek. Přitom žil v mnoha městech na východním pobřeží. Až potom se usadil v Richmondu, ve Virginii. Poe se tajně oženil se svou třináctiletou sestřenicí. Až roku 1836 se oddali veřejně. Moc ji miloval. Žili spolu, dokud nezemřela na tuberkulózu, když jí bylo kolem dvaceti let.

Živil se hlavně jako literární kritik. Psal pro několikery noviny a časopisy. Byl přísným kritikem. Jeden z jeho vydavatelů mu dal přezdívku Muž s tomahawkem. Za jeho života si psaním stěží vydělal na živobytí. Poe vydal některé ze svých nejslavnějších povídek roku 1840 ve své kolekci Grotesky a arabesky.

Některé příběhy psal v ich-formě a mluvil přitom o užívání opia. Kvůli tomu si lidé mysleli, že užívá drogy. Ty příběhy byly strašidelné. Zahnané do takových extrémů, že si o něm lidé mysleli, že musí být podivín. Poe vytvořil žánr detektivní fikce, když roku 1841 napsal Vraždy v ulici Morgue. Kniha Vraždy v ulici Morgue si opravdu zaslouží označení první detektivka.

Odstartovala tradici detektivek. Havran, který byl vydán 1845, byl velkým průlomem. Stal se z něj bestseller. Jeho kariéra často šla nahoru a dolů, ale vydáním Havrana se vše změnilo. Snad celý svět znal báseň Havran.

Vydali jej v obrovském nákladu. 7. října 1849 zemřel E. A. Poe ve svých 40 letech za záhadných okolností. Jeho úmrtí patří k nejpodivnějším událostem v jeho životě. Opustil Virginii a po cestě do New Yorku zmizel. O týden později ho našli na ulici v Baltimoru. Nemáme žádnou informaci o tom, co celou dobu dělal.

Ke konci týdne byl nalezen v hospodě. Nemocný a opilý byl vzat do nemocnice. Měl na sobě oblečení, které patřilo někomu jinému. A o pár dní později umřel v deliriu. Nikdo přesně neví, co ho zabilo. Jeho odkaz je v americké literatuře jasně znát, zejména v záhadných příbězích, dramatech, hororech, knihách o upírech... v těchto dílech je patrná stopa, kterou po sobě Poe zanechal.

Poe je americkou ikonou. Myslím, že je víc než spisovatel. Dokonce i 150 let po jeho smrti ho každý miluje. Překlad: muezli www.videacesky.cz

Komentáře (12)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Edgara mám veľmi rada. Až tak, že o ňom píšem diplomovú prácu :D Dáva to zabrať. Aj ja by som uvítala ďalšie takéto videá o spisovateľoch.

70

Odpovědět

Havrana poslouchám jako audioknihu před spaním. Dokonalá ukolébavka ....
Jednou o půlnoci,.... maje horečku a rozjímaje
nad divnými svazky vědy prastaré a záslužné -
když jsem klímal v polospaní,.... ozvalo se znenadání
velmi jemné zaťukání na dveře ...... a pak už ne.
"Je to návštěva, či zdání, bylo to tak nezvučné -
jednou jen...... a pak už ne."
Ach, již při vzpomínce blednu....myslím, že to bylo v lednu,
každý uhlík vrhal stín jen přede mne...... a dál už ne.
Toužil jsem po kuropění; - marně hledaje v svém čtení
ulehčení od hoře nad Lenorou - již poslušné
světice zvou Lenora - nad jménem dívky nadvzdušné,
jež byla mou..... a teď už ne.

102

Odpovědět

(1:51) Jen taková drobnost, o "ich-formě" jsem naposled (možná) slyšel někdy kdysi ve škole a kdybych neuměl anglicky, tak bych tápal, o čem ve videu mluví. Opravdu se to v běžné řeči používá? Třeba "z pohledu vypravěče" by podle mě bylo mnohem přirozenější.

126

Odpovědět

Jistěže používá. "Z pohledu vypravěče" mi naopak přijde nepřirozenější. A né že bych se v tom zrovna orientoval, ale tipnul bych, že s termínem ich-forma ti pomůže spíš němčina, než angličtina.

180

Odpovědět

+waitwhatAle s termínem "first person", který se objevuje ve videu, mi pomůže spíš angličtina.

10

Odpovědět

ich forma - z pohledu postavy
er forma - z pohledu vypravěče

Jinak, jak už napsal waitwhat, se to používá zcela běžně.

140

Odpovědět

+LadyJTady bych byl trošku opatrnější...vždyť i postava je mnohdy právě vypravěč, čili z Tvého popisu by se ich forma rovnala er formě. Lepší definice je podle mě "psáno v první osobě" vs "psáno ve třetí osobě"

30

Odpovědět

+LadyJTak to jsem asi omezenec, protože jsem to v běžné hovorové řeči neslyšel u nikoho ani jednou.

22

Odpovědět

Super, budou další? Emil Zola by byl super. Pak třeba Aligieri a Bokacio (nemam tušení, jak se ty jména píšou... prostě Božská komedie a Dekameron). A ofc, pokud maj i nějakýho českýho...

160

Odpovědět

Osobností je tam probráno spousta. Budu se snažit přeložit nějaké zajímavé, ale klidně můžete posílat nějaké konkrétní návrhy :).

130

Odpovědět

+muezliPřelož video o Halině Pawlovské

00

Odpovědět

Myslím, že podobné medailonky zajímavých osobností z nejrůznějších oborů by se tu mohly uchytit

300