Albert EinsteinMini BIO

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 15
94 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:168
Počet zobrazení:10 016

Kdo by neznal legendárního fyzika Alberta Einsteina. Dnes se na něj zaměří video z kanálu Mini BIO v jejich další krátké biografií.

Přepis titulků

Překlad: muezli www.videacesky.cz Albert Einstein je nejenom jedním z nejdůležitějších fyziků v historii, ale jeho osobnost a sláva z něj udělala i kulturní ikonu. Časopis Time jej dokonce označil za osobnost století. Vynálezy, se kterými přišel a všechny podstatné fyzikální zákony, jsou oporou celého moderního způsobu života. Vedly k vynálezu laserů, telekomunikačních satelitů, mobilních telefonů. Jsou všude.

Albert Einstein se narodil v Ulmu v Německu 14. března 1879, ale většinu dětství strávil v Mnichově, než se jeho rodina přestěhovala do Milánu v Itálii. Po absolvování vysoké technické školy ve Švýcarsku ve věku 21 let sháněl Einstein práci těžko. Einstein se ucházel o několik akademických pozic, ale byl odmítnut kvůli doporučujícímu dopisu, který napsal jeden z jeho učitelů. Jeho trvalou prací se nakonec stala pozice patentového úředníka v Bernu ve Švýcarsku v roce 1902.

Zanedlouho poté se oženil s Milevou Marić. Spolu měli dva syny. Roku 1905, známým jako Einsteinův zázračný rok, publikoval své čtyři důležité teorie, včetně Speciální teorie relativity, kterou většina lidí zná jako: E = mc^2. Einstein čelil mnoha překážkám na cestě ke své akademické a vědecké kariéře.

Na akademii bylo na počátku 20. století velmi málo židů, když se Einstein stal profesorem nejdříve v Praze, poté ve Švýcarsku a v Berlíně. Einstein dokončil formulaci svého nejvýznamnějšího díla Obecné teorie relativity v roce 1915. Obecná teorie relativity nebyla ověřena až do roku 1919, kdy ji sir Arthur Eddington dokázal zpozorovat při zatmění Slunce.

Albert Einstein se okamžitě stal celosvětově známým. Taktéž v roce 1919 se rozvedl se svou první manželkou a oženil se se svou sestřenicí Elsou Lowenthal. Další slávu ke svému jménu přidal při obdržení Nobelovy ceny za fyziku v roce 1921 za jeho teorii fotoelektrického jevu. Einstein se vydal do USA roku 1933 poté, co byl vyhnán z Německa nacisty.

Stal se členem Institutu pro vyšší studia v Princetonu. Albert Einstein pracoval na svých teoriích i při pobytu v Princetonu a v roce 1940 se stal americkým občanem. Mimo své výzkumy je Einstein známý i svým příspěvkem v mnoha humanitárních kampaních a sarkastickým smyslem pro humor. Říká se, že když byl Einstein požádán o vysvětlení teorie relativity, odpověděl: "Dej na minutu ruku na horký sporák a bude ti to připadat jako hodina, ale hodina strávená s krásnou ženou ti bude připadat jako minuta.

To je relativita." Albert Einstein zemřel 18. dubna 1955 ve svých 76 letech. Pokaždé, když zvednete mobilní telefon, je to díky zákonům kvantové mechaniky. Když se díváte na satelitní televizi, je to zčásti kvůli teorii relativity. Einsteinova práce je vidět do dnes a bude důležitá i pro budoucí generace. Já na Einsteina vzpomínám spíše kvůli jeho osobnosti. Muž, který varoval Roosevelta před nebezpečím nukleárních zbraní.

Muž, kterému Izrael nabídl místo prezidenta a on odmítl. A postarší profesor s rozcuchanými vlasy, který na novináře vyplázl jazyk, čímž vznikla asi nejikoničtější fotka této úžasné osobnosti.

Komentáře (18)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

díky za video

50

Odpovědět

Ach ano, Pan Albert Einstein. Skvělý vědec jehož jméno používají ateističtí vědci jako razítko že evoluce je 100% a pravdivá věda. Problém ovšem je že většina vědců (spolu s Teslou) byla pro nějakou víru v Boha. Už jen proto že to byli fakt perfektní a chytří vědci a tak věděli že evoluce jako taková je obyčejný nesmysl oživovaný uměle.

Sám Einstein obdivoval to co Bůh vytvořil a spíš se ptal "Jak to udělal" a že "Vesmír dokazuje že stvořitel existuje".

Sice nikdo z nich nebyl křesťan nebo muslim, ale každý z nich věděl že svět je dílo někoho kdo věděl co dělá. Škoda že je jejich jméno teď používáno stylem "Hele Einstein a spol. Skvělý vědci který souhlasili s evoluční teorií". No jo.. :( Mrtví se nemohou bránit. Jaká neúcta.

121

Odpovědět

A jak bys tedy vysvětlil, že neštovice byly jedním ze zásadních činitelů v kolonizace amerického kontinentu?

10

Odpovědět

Mě je fakt jedno jestli někdo v boha věří nebo ne ale nesnáším ?****y jako ty který jen tak bez důvodu začnou ostatním vnucovat svůj názor ja vim je to jenom komentář pod videem ale ty si jeden z debilních kreténu který by to udělali i v normálním rozhovoru. Hele věřit v boha na tom neni nic špatnýho ale bejt debilní kretén na tom je špatný už jenom to že si debilní kretén. #jakáneúcta

112

Odpovědět

Einstein nevěřil v žádného Boha, to je běžný omyl a mýtus. Věřil v nějakého svého vlastního, fyzikálního "boha" - prostě věřil, že věci ve vesmíru spolu dohromady fungují úžasně logickým a jednoduchým způsobem. Viz jeho slavná věta na adresu kvantové teorie "Bůh nehraje v kostky.".
S Bohem jakého zná například křesťanství jeho víra neměla NIC společného.

30

Odpovědět

Našel jsem nástupce Einsteina, http://hosting.imgway.cz/3wx.

21

Odpovědět

Dobrá práce. Ale mohlo to být delší. V podstatě jsem se tam vlastně ani nic nového nedozvěděl a to o tom člověku zase tolik nevím.
Co takhle příště něco o Nikola Teslovi?

160

Odpovědět

Já vím, necelé 4 minuty, ale opakovat "mobil, kvantová mechanika, satelit, teorie relativity", trošku to přiblížit fakt mohli.

170

Odpovědět

Štve mě, jak vyslovují v angličtině místo Ajnštajn nějaký teplý Ajnstajn. To říkají také Ramstajn místo Ramštajn? Nechápu důvod, v angličtině hláska š je a spellingem to být nemůže, když v angličtině vlastně žádný neexistuje.

75

Odpovědět

Zajimavej postreh. Potom se ale nabizi otazka, zda to nevyslovujeme spatne my?

01

Odpovědět

+SirAjnštajn je německá výslovnost. A vzhledem k tomu, že to je rodilý Němec...

20

Odpovědět

Zmínka o Praze potěšila.

201

Odpovědět

2:17 má tam být 1933, v roce 1923 ještě nacisti nebyli u moci

30

Odpovědět

Jasně, děkuju :)

40

Odpovědět

Odpovědět

Taky se mi to vybavilo :D

20

Odpovědět

No jasně, přijde angličan do Švýcarska nechat si patentovat svoji teorii.

Family Guy je jen propagandistickou nudou.

04

Odpovědět

+orcinusorca2017S tebou musí být strašná nuda..

50