Jak zemřel Harry HoudiniSmarter Every Day

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 76
62 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:124
Počet zobrazení:9 567

V tomto díle Smarter Every Day se dozvíme o schopnosti lidského těla absorbovat náraz a s tím související smrtí Harry Houdiniho.

Přepis titulků

Ahoj, tady Destin, vítejte zpět u Smarter Eevery Day. Věděli jste, že Harry Houdini byl první letec v Austrálii? Já taky ne, je to překvapující. Jeho celý život byl zajímavý, protože se dennodenně živil přechytračením smrti před tisícovkami lidí. Nakonec ho to doh... Co to máte v uchu? Je tam nějaký kámen.

Kouzlo. Je to příhodné, protože Houdini byl žid a židovským zvykem při uctívání mrtvých je položit jim kámen na hrob. Pojďme na to. Jdeme do Queensu v New Yorku, kde má Houdini hrob. Položím tam tento kámen a vysvětlím vám, jak Houdini zemřel. Houdini byl génius. Proslavil se ocitnutím ve zdánlivě smrtelných situacích a vyproštěním se z nich, jako kdyby přelstil smrt.

Tak co ho nakonec dostalo do hrobu? Protože mnoho lidí má strach z utonutí, Houdini často dělal triky, ve kterých byl spoutaný pod vodou. Jeho nejznámější byla takzvaná čínská vodní mučírna. Z nějakého důvodu jsem si myslel, že se utopil při nepovedeném pokusu, ale ve skutečnosti ho zabila pouhá rána pěstí do břicha. Houdini byl slavný i díky odolnosti vůči úderům, ale 22.

října 1926, ldyž ležel v zákulisí v Montréalu, mu jeden muž dal několikrát pěstí do břicha, než se stihl připravit. Podle jeho úmrtního listu umřel na Haloween na zánět pobřišnice. Ale jak ho mohla rána pěstí zabít, když jich dřív snesl stovky? Jsme zpátky v Alabamě, Abychom zjistili víc, jdeme do nemocnice, abychom se potkali s mým přítelem chirurgem.

Je známý pro svou pevnou ruku a dobrý přístup k pacientům. Jdeme se setkat s Dr. Gilbertem. Dlouho jsme se neviděli, jak je? Vypadáš dobře, trochu jsi přibral. - Děkuju. - V tom má prsty ona, co? Zjevně se s Dr. Gilbertem dlouho znám, pustil mě i do své ordinace. Chtěl jsem se tě zeptat na Houdiniho smrt.

- Víme, že šlo o zánět pobřišnice. - Peritonitis. Dobře, peritonitis. Řekněme, že Houdini leží po ráně do břicha tady na stole, co uděláš? No, když je tady na stole, tak už souhlasil s operací. Ale první se na něj musíme podívat, říct mu, že má peritonitis neboli zánět pobřišnice a že potřebuje operaci.

Mohl to být zánět slepého střeva, ale ten většinou nevzniká úrazem. Byla by to velká náhoda, kdyby byl způsoben úrazem. Také mohl mít potrhaná střeva. Takže když dostaneš pěstí do břicha, co se tam děje? Má to něco společného se svaly. Když se na něj připravíš, tak napneš svaly, ty vstřebají většinu energie a k tvým orgánům už se jí moc nedostane.

Takže to rozloží energii kolem tvého břicha. Správně. Ale když není připravený a udeří ho někdo, kdo ví jak a připraví se na to, mohl by ho zranit. Dal jsem jednomu chlapovi pěstí a natočil to vysokorychlostní kamerou, a přemýšlel jsem, jak se k tomu dostat, ale tys rovnou naznačil, že nemám ránu. To jsem neřekl.

Tohle je Mike ze SixPackShortcuts - Takže ty mi dáš pěstí do břicha? - Dám. Mike je ten vypracovanej kluk, kterýho vždycky vidíte v doporučených videích. Tak jdeme na to? - Dáš to? - Jo. - Jdem na to. Koukněte se, jak Mikovy svaly pohltí náraz při 3 200 snímcích za sekundu. Právě mě fláknul do žaludku, koukli jsme se na to ve zpomaleném záběru a bylo to skvělé.

- A teď se koukneme, jak ti skáčou prsa. - Jo. Takže mužská prsa skáčou ve zpomaleném záběru. Než se podíváte, jak Mikeovi poskakují prsa, což je něco, co doufám říkám naposled, a než se dozvíte od Dr. Gilberta, jak dát někomu správně pěstí, chtěl bych zmínit tuhle knihu, která je základem dnešního videa. Běžte na audible.com/smarter a můžete si stáhnout Tajný život Harryho Houdiniho, dost zajímavou knihu a jednu z dražších audioknih, takže na její stažení můžete využít svoji zkušební verzi zdarma.

Stojí to za to. Každopádně mi ukázala, jak jeho osobnost hrála roli v jeho smrti, protože ze začátku odmítal operaci. Měl velice silnou osobnost a také samozřejmě riskující. Odmítl se léčit a to bylo součástí problému, že?

To byl ten problém. Ale potřeboval by to vysvětlit správným způsobem. Takže říkáš, že přístup doktora k pacientům je velmi důležitý? - Tak to myslíš? - Ano. Vzhledem k osobnosti jak doktora, tak pacienta, jako byl Houdini, chápu, že pro doktora muselo být těžké ho přesvědčit. To je zvláštní, ne? Vyzkoušejte tuto knihu na audible.com/smarter, tak jako tak byste měli poslouchat audioknihy, můžete tedy ještě k tomu podpořit Smarter Every Day.

Jdeme zpátky k té divné věci, kterou chcete vidět. Tohle je poprvé, co se soustředím na mužskou bradavku. Teď. Tohle je nechutné, nandej už si to tričko. Tohle je mistr Burwell, je mistrem v Taekwondu. To je pěkný.

Co si myslíte? Žádná reakce. Zalomilo se ti zápěstí. Udělal jsi tohle. Neuzamkl jsi zápěstí, takže se poddalo. Musíš ho mít rovně. - Takže tvoje zápěstí se neohnulo. - Ani trochu. Tady to máte. Houdini zemřel ranou pěstí. A možná trochu i jeho vlastní pýchou.

Komentáře (8)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Tak nějak jsem čekal ránu i na nepřipravené břicho, třeba slabší...

00

Odpovědět

Pro zlepšení nálady ze špatného videa mohu doporučit dvoudílný "mini-seriál" o Houdinim s Adrienem Brodym jménem "Houdini". :)

71

Odpovědět

Hneď na začiatku som to vypol. Ten chlap vyzerá ako Robert Fico.

84

Odpovědět

Hodně slabý - jako ten úder. Kdyby nestrávil půlku videa reklamou na audioknihu a věnoval se odkazu Harry Houdiniho, možná by to i někomu prodal a bylo by to zábavnější a víc k věci.

240

Odpovědět

Tak tady by si to zrovna zasloužilo ukázat přes celou obrazovku odpočítávání minuty....

30

Odpovědět

heh... tablety

03

Odpovědět

Video o ničem.

102

Odpovědět

Taky mi tenhle díl přišel slabší. Měl trošku bulvárnější titulek, ale Destin chtěl spíš zamachrovat s kamerou a udělat reklamu Audible.com, jen přitom nějak zapomněl na šokující nebo přínosný informace. :-D

162