Mechanismus rybího kousnutíSmarter Every Day

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 76
83 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:66
Počet zobrazení:9 940

Některé ryby jsou zvláštní tím, že nemají zuby, přesto ale dokáží dostat kořist do pusy, aniž by byla schopná uniknout. Destin ve videu vysvětlí, jak funguje mechanismus jejich lovu.

Přepis titulků

Ahoj, vítejte u Smarter Every Day. Jako táta při rybaření myslím hlavně na to, jak rybu přimět, aby se zakousla do háčku. Ale už ne na to, jak funguje mechanika rybího kousnutí. Dává to smysl? Dnes se podíváme do Univerzity Jamese Cooka v Austrálii, kde si natočíme rybí kousnutí ve zpomaleném záběru. Den ode dne chytřejší.

Takže jak ryby žerou? Potravu vcucnou dovnitř, ale musí vytvořit podtlak, že? - Ty mluvíš na mě? - Ano, mluvím, doktore. Dělám dvě věci najednou. Máme tu velkou nádrž s latesy stříbřitými. Říkám to správně? Na co je tahle tyč? Tohle je tyčka smrti.

Krmíme s ní ryby. Když ji podržíme nad hladinou, můžeš se zaměřit na kořist. - Uvidíš latese vtáhnout rybku. - Dobře. Už se blíží. Jak vytvoří podtlak? Zvětší objem v hrudníku? Zvětší ústní dutinu. - Co zvětší? - Ústní dutinu, tlamu, Otevřou skřelové víčko, kterým zavírají žábry, a otevřou tlamu, čímž nasají vodu.

Vlastně tam vytvoří vakuum. - Ústní otvor? - Jo. Když otevřou tlamu, proč voda nevteče žábrami? Vepředu je otevřou nejdřív. Uvidíš to na kameře, nejdřív otevřou tady a pak i vzadu. Tím zároveňvytlačí vodu pryč žábrami. - Uvidíš to.

- Takže takhle... - Nekecej. - Nekecám. Zrovna se mi rozsvítilo. Když tak mě oprav. Ryba otevře tlamu a voda začne vtékat dovnitř. Takže hybnost vody směřuje dovnitř. - Té hybnosti se pak musí zbavit, jinak ho bude tlačit dozadu. - Jo. Když tedy voda vteče dovnitř, otevře žábry a voda pokračuje dál. Nekecej!

Rybařím celý život, a nevěděl jsem to. - Na záběru to bude vidět. - Vážně? - Jo. - To je úžasné! - Udělej to na světle. Ryba míří k potravě, ale místo zrychlení celého těla, aby uchopila potravu, má mechanismus, který vymrští jen čelisti. Místo pohybu celého těla je tu složitý mechanismus složený z kostí, které se otevřou. Uzavře to vzdálenost od kořisti mnohem rychleji.

Nemusí tedy zrychlit celé tělo, stačí vymrštit čelisti. Když tedy vymrští čelisti, vytoří velký objem a vodu to vtáhne dovnitř. Ta pak unikne skrz žábry. Loví vlastně podtlakem. To je úžasné. Říká se jim nabírající lovci. Bylo to úžasné! Dělají to všechny ryby? Ne, jen několik druhů ryb saje potravu dovnitř.

A to proto, že nemají zuby. Teď něco k terminologii. - Máme tam ústní dutinu. - Což je tlama. Otevřou ústní dutinu a žábry. Otevřou skřelová víčka, za nimi jsou žábry. Když jsou zavřené, jediným otvorem je tlama. Když je voda vevnitř, otevře se skřelové víčko. - Protože se musíš zbavit vody.

- Jo. Univerzita Jamese Cooka mě poučila o tom, jak ryby žerou. - Funguje to i u zlatých rybek? - Jo, je to to samé. Když jim dáte krmení, otevřou nejdřív tlamu a pak skřelové víčko. A voda vyteče ven žábrami u prsní ploutve. Den ode dne chytřejší. Já jsem Destin, mějte se. - Už jsi něco chytil? - Ne, pane. - A baví tě to i tak?

- Ano, pane. Chtěl bys tu mít puštěnou audioknihu? Ano, pane. Kterou? Kapitán Nemo. Tahej! Tahej! Tahej, synu! Tahej! - Mám rybu! - No vidíš! Navíjej dál!

- Ještě má v puse žížalu. - Tak ji necháme jíst. Děje se to takhle. Otevře tlamu a vtáhne vodu dovnitř. Pak otevře žábry a voda vystřelí ven. - Dává to smysl? - Ano. Drž pevně, neboj se. Připraven? Pomalu ji hoď zpátky do vody.

A je to! Tak takhle žerou ryby. Pokud chcete podpořit rybaření a víc dílů Smarter Every Day, můžete nás podpořit na audible.com/smarter, kde dostanete audioknihu. Zní to dobře? Ano. Jakou audioknihu bys doporučil?

Deset... Dvacet tisíc mil pod mořem. - A kde ji posloucháme? - V autě. - Správně. Jestli chcete pomoct Smarter Every Day, jděte na audible.com/smarter a stáhněte si audioknihu zdarma. Moc nám tím pomůžete. Díky moc.

Chceš poděkovat? - Díky! - Já jsem Destin, A nashle! A nashle. Já jsem Destin, vy jste den ode dne chytřejší. Mějte se.

Komentáře (6)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

"Yes, sir"....Asi krutá výchova

100

Odpovědět

jako rozhodne vypada jako nejaky zvrhly pedofil, ale i presto je mi sympatickej.. Mozna to bude proto, ze me znasilnoval strejda.. 8-) go Destin go!

172

Odpovědět

Booooring af! aneb jak z 15 sekund udelat 6 minutovy video.....

56

Odpovědět

Ta ryba je jak já u grilovaného kuřete   :-)

101