Proč lítá hmyz za světlemSmarter Every Day

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 76
70 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:86
Počet zobrazení:14 023

Destin se v Amazonském pralese zabýval další hmyzí zvláštností. V dnešním díle se bude zabývat otázkou, proč hmyz přitahuje světlo.

Přepis titulků

Ahoj, vítejte u Smarter Every Day. Určitě jste si všimli, že hmyz přitahuje světlo. Přemýšleli jste proč? Jsme uprostřed Amazonského pralesa. Máme tu obrovskou rtuťovou výbojku, kterou nám připravil Gerson. Sledujeme všechny druhy, které sem přiletí. Tohle je Phil Torres.

- Je to... Jak se tomu říká? - Entomolog. - Endomolog nebo entomolog? - Entomolog. Dnes sledujeme, jak světlo přitahuje hmyz. Odborně se tomuto jevu říká fototaxa. Organismus je fototaktický, pokud na světlo reaguje pohybem. Zvíře fototaktické pozitivně se pohybuje směrem ke světlu, zatímco negativně... Ani to nemusí být zvíře, třeba i listy jsou fototaktické.

Uděláme tohle. Prohlížíme si... Fotíš všechny druhy? Máš jednoho na uchu. Je pryč. Na celé plachtě jsem neviděl stejný druh dvakrát. Ten je hezký. - To vypadá šíleně.

Je to můra? - Jo. Takhle entomologové hledají nové druhy? Jo, je to dobrý způsob, protože k tobě přijdou samy. Jen sedíš a koukáš? Jo, jen si sedíš. Postupem noci létají různé druhy. Za tři hodiny už tu nejspíš budou úplně jiné druhy. To je super. - Jak se jmenují tihle velcí? - Lišajovití. - To je lišaj?

- Jo. A co tenhle s ušima jako princezna Leia? To bude nějaký bourec. Dokázali jsme si, že rtuťová výbojka dokáže nalákat spoustu druhů. Ale pořád je tu ta otázka, proč je vůbec světlo přitahuje? Překvapilo mě, že většina výzkumu na toto téma pochází z 50., 60. a 70. let. Jsou dost staré.

Našel jsem dvě hlavní teorie. Obě si je přiblížíme. Tohle je lišaj, kterého jsem si koupil před 2 roky. Koukněte. Když tohle zkombinujeme s fotkou měsíce od mého kamaráda Jacka, můžeme si ukázat první teorii. Můry používají nebeská tělesa, třeba Měsíc, aby se v letu lépe orientovaly.

Teorie je taková, že vidí Měsíc a snaží se s ním držet stejný úhel. Protože je Měsíc tak daleko, úhel zůstává pořád skoro stejný. Ale představte si, že by Měsíc byl na Zemi. Když by pod ním můra prolétala, úhel by se měnil rychleji, takže musí mířit výš, aby ho udržela stejný. Díky tomu míří těsně vedle zdroje světla. Dostane se do logaritmické spirály, kterou lze lehko spočítat. Mělo by být jednoduché natočit můru létat kolem lampy a zjistit, jestli létá po spirále.

Vysokorychlostní kamerou jsem můry natočil. Doufal jsem, že uvidím spirálu. Protože jsme ale svítili na střídavý proud, světlo blikalo. Nemělo to pak cenu analyzovat. Místo toho jsem našel pár fotek, které nafotil Steven pro National Geographic. Jeho dlouhá doba expozice byla účinnější.

Vidíte ty křivky? Je tam logaritmická spirála? Možná je. Ale také je tam několik můr, které letí přímo do světla. To vyvrací naší teorii. Zbývá nám druhá teorie. Když jste můrou v lese a vidíte světlo, předpokládáte, že tam je otevřený prostor.

Tím pádem tam můžete letět, aniž byste naráželi do větví. Podle této teorie můry letí přímo za zdrojem světla. Po přečtení těchto teorii a vlastním pozorování jsem natáčel cikády, jak létají kolem lampy. A něco jsem si uvědomil. Věda nám neobjasňuje, proč světlo přitahuje hmyz. Myslíme si, že ano, ale neobjasňuje. Nerozumíme příčinám.

Zní to tak jednoduše, ale stejně to nevíme. Přitom to pozorujeme stovky let. Od té doby, co člověk objevil oheň, víme, že světlo přitahuje hmyz. Byla jen otázka času, kdy vynalezneme lapače hmyzu. Počkat. Koupil jsem lapač, který nefunguje. Sviť!

Už funguje. Lapače ale nefungují tak, jak výrobci tvrdí. Vysvětlím to. Jestli jsem to četl správně, víc hmyzu jde za UV světlem, protože víc hmyzu vidí jeho vlnovou délku. Je to zajímavé, problém je ale v tom, že tam neumírají jen komáři. Víc škody pravděpodobně dělají můrám než komárům. Komáři jsou přitahováni oxidem uhličitým, proto mají vespodu nádrž oktanolu.

Ještě jedna věc. Vidíte u lapače tu mřížku? Je tam z velmi specifického důvodu. Pamatujete si, jak jsme říkali, že hmyz jde ke světlu ze strany, ne přímo? Ta mřížka vytvoří iluzi několika zdrojů světla. Když ta světla vidí hmyz, jde k jednomu z nich ze strany, ale narazí na elektrickou síť. A shoří. Je to celkem zajímavé.

Můry a jiný hmyz ale nelétají jen podle světla. Orientují se například i feromony. Jak vím, že se orientují pomocí feromonů? Četl jsem to v knize při letu. Možná už víte, že Audible sponzoruje Smarter Every Day. Doporučím vám audioknihu, můžete si ji stáhnout. Pomůže to Smarter Every Day. Právě čtu knihu od E.

O. Wilsona, Edwarda Wilsona. Chodil stejně jako já na University of Alabama. Získal Pulitzerovu cenu, je zajímavé, že je to expert na hmyz. Z mého státu. To je úžasné. Zrovna čtu knihu Letters to a Young Scientist, jsem v části o feromonech můr. Je celkem dobrá.

Ukážu vám výhled z okna. Ať víte, kde jsem. Letters to a Young Scientist je o Wilsonově dlouhé kariéře, o tom, co zjistil a nezjistil, když studoval hmyz. Koukněte se na ni. Můžete se ponaučit z jeho chyb i z věcí, které mu vyšly. Stáhnout ji můžete na audible.com/smarter, odkaz je pod videem. Moc by mi to pomohlo. Děkuju.

Mějte se. Podle té teorie se při letu úhel mezi můrou a umělým měsícem mění. Ta se ho ale snaží mít nad hlavou. Jak tedy letí... Děkuju. Jak letí, snaží se mít "Měsíc" nad hlavou. Takže nakonec krouží kolem světla.

Komentáře (21)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Toto video:
"Proč lítá hmyz za světlem"
ponuka otazok urcite viac a jedna z nich je aj:
Preco potrebuje mat Destin ciapku na hlave aj v lietadle? :D

31

Odpovědět

Třeba má čepici kvůli klimatizaci, aby mu nefoukala do obličeje.

00

Odpovědět

Slabé video, nedokoukal jsem jej, tak snad můj komentář nebude mimo. Dost silná teorie spočívá v orientaci ve tmě. Hmyz se za jasné noci řídí podle měsíce, aby letěl rovně, udržuje měsíc vůči sobě v určité fixní poloze. ALE pokud je zdroj světla blízko, hmyz začne létat po spirále kolem zdroje světla, až na něj nakonec narazí.

04

Odpovědět

7 min video jen abych zjistil že on to neví stejně jako já a nikdo. Je to prostě fakt tak ani vysvětlení nepotřebuju.

50

Odpovědět

Tak dneska mě pěkně zklamal.... Tak on letí někam do pralesa studovat hmyz, nadrtí si v letadle knížku o hmyzu, machruje na nás, že ví, co je to fototaxa a pak se zeptá jestli se říká ento nebo endomolog ???

81

Odpovědět

To si fakt myslíš že třeba Vsauce všechno ví a zná a nemusí si o daném tématu nic zjišťovat? Tyhle videa spočívají v tom, aby nám zjednodušili výklad nějakého tématu. Člověk si o tom něco zjistí a až pak natočí video, kde téma vyloží zjednodušeně, s důkazy, vizualizací a podobně.

22

Odpovědět

+PaeturChlapečku prvně si to přečti, pak popřemýšlej a pak zuřivě mačkej klávesu. Nikdo tady neútočí na to, že si to od někud přečetl, nebo zjistil zeptáním. Ale že si jak pán vykračuje, používá slova jako Ferrari, ale potom se zeptá jestli je správně "auto" nebo "audo".

31

Odpovědět

+PaeturJá netvrdím, že musí vše znát, ale když už si vybere určité téma, které chce vysvětlovat, tak by měl vědět ty nejzákladnější pojmy, třeba to, jak se nazývá ona nauka o hmyzu. Je to stejné, jako by někdo vysvětloval Pythagorovu větu a pak to zabil tím, že by se zeptal, zda se říká Matematika nebo Matika.

11

Odpovědět

A proč Destin lítá za Audible?

30

Odpovědět

nelétá hmyz ke světlu kvůli tomu že pro ně může představovat zdroj energie?

12

Odpovědět

Jen drobnost, je to fototaxe, nikoliv fototaxa.

20

Odpovědět

tak teda nevieme prečo ? alebo mi niečo ušlo ?

160

Odpovědět

je to úplně normální, ty kdybys byl v temném lese tak taky půjdeš logicky za světlem

36

Odpovědět

Kamarád fyzik mi zrovna předevčírem objasnil, že nevíme vůbec nic, a jen si myslíme, že to víme. Jinak řečeno, vše jsou jen teorie, které se zatím nepodařilo vyvrátit. Justin ti tu navrhl dvě fungující teorie, které se zatím nepodařilo vyvrátit, jen jsou v jejich pozorování odchylky. Takže si asi můžeš vybrat, která ti přijde třeba romantičtější.

80

Odpovědět

+Tacu1+1=2
To predsa nie je teoria, ale fakt nie ?

24

Odpovědět

+....Ani teorie, ani fakt. Je to axiom. :) Tedy není to nic, co jsi odpozoroval a myslíš si že víš nebo máš dokázané že víš jak to funguje,a el je to zkrátka něco, na čem se lidstvo shodlo. Něco jako abeceda. Není to ani fakt, ani teorie, ale axiom...

70

Odpovědět

+MikeTo záleží co sčítáš

00

Odpovědět

Tak já nevím, ale vždycky jsem měl za to, že letí za světlem, protože tam je teplo. Nebo se něco změnilo za tu dobu?

00

Odpovědět

+MaybeA nelétá hmyz i za zdrojem světla který nevydává teplo?

00

Odpovědět

+SteamkinokoTeď když už jsou ledy, tak je to možný. Ale to neznamená, že původně vláknovky (nebo ještě dřív oheň) vydávaly teplo jak blázen. A tak se naučil lítat za světlem. Stejně tak slunce atd.

00

Odpovědět

+MaybeSpíše jsem myslel Měsíc o němž mluví video. Pokud vím, tak ten tolik tepla nevydává. Jinak v přírodě existuje dost (relativně) zdrojů světla které nevydávají moc tepla. Pár tvorů tak hmyz loví.

00