Kouzlo motýlích křídelSmarter Every Day

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 76
82 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:75
Počet zobrazení:10 972

Přemýšleli jste někdy nad tím, co vám zůstane na prstech, když se dotknete motýlího křídla? Destin pro vás má odpověď a několik dalších motýlích zajímavostí.

Odkazy:
Motýlí abeceda
Fotky motýlích křídel z Destinova mikroskopu

Přepis titulků

Ahoj, vítejte u Smarter Every Day. Už jste někdy v životě viděli něco tak překrásného, že jste nemohli pochopit, že to doopravdy existuje? A čím jste blíž, čím to znáte líp, tím víc se vám zdá, že vrstvy té krásy nikdy nekončí? Je tam vždy další a další vrstva krásy. Chápu, že to nemusíte pochopit, protože mou ženu neznáte. Ale ukážu vám něco, co mi přivodilo podobný pocit.

V Amazonském pralese jsem viděl motýly jinak než kdy předtím. Doma jsem si pak našel, že se jim říká lepidoptera, což řecky znamená "šupinaté křídlo". Ale co mají motýli společného se šupinami? Jsou snad jako ryby? Jestli jste někdy chytili motýla do rukou, možná jste si všimli, že z jeho křídel jde prášek. To jsou šupiny a jsou malinkaté.

Vím, že mnoho z vás je chytřejší než já a věděli jste to, ale já to nevěděl, tak jsem si o tom začal číst. A našel jsem tohle. Nejkrásnější obrázek, jaký jsem kdy na internetu viděl. Tohle je mikroskopická fotka motýla jménem kometa zářivá. Je naprosto úžasná. Tyhle šupiny jsou organická struktura, vznikly z housenky, která se stala kuklou.

Zamyslete se nad tím. Dalším krokem bylo zavolat doktoru Gledhillovi a poprosit ho, jestli by mě naučil fotit motýly mikroskopem. Koupili jsme mikroskop a Linden pomocí internetu naučil moji ženu, která má titul z biologie, jak mikroskop použít. Potom jsem k němu připojil kameru a koupil si motýly přes internet. Odkaz nechám pod videem.

Šupiny komety zářivé mají barvy duhy, ale já jsem chtěl ty, kde se modré a fialové prolínají se žlutými a zelenými. Ty chci najít. Tady najdeme ty fialové, ale je tu problém. Ne všechny šupiny jsou zaostřené najednou. Musíme pořídit několik fotek a spojit je dohromady, aby byla celá fotka zaostřená.

Ukážu vám, jak to funguje. Mám šátek přes obličej, abych na křídla nefoukal, na mikroskop mám dálkové ovládání, Na objektivu mám difuzér a skrz něj jsou namířená dvě světla. Na hodinách vidíte, že je 10:06. Uvidíme, jak dlouho to zabere. Jdeme na to.

Teď už máme 10:16, takže to zabralo asi 10 minut. Všechny ty fotky teď ve Photoshopu spojím, abych dosáhl zaostření ve více hloubkách. Teď to bude zajímavé, uvidíme, čeho jsme za ten čas dosáhli. Bude to krásné. Začali jsme poznáváním vrstev krásy. Zamyslete se. To, že jsou na motýlech šupiny, které jsou samy o sobě krásné, je úžasné.

Ale o to mi teď nejde. Je to o vrstvách té krásy. Zamyslete se nad tím. Než se housenka změnila na kuklu, rozložila své tělo, aby mohla hmotu využít a přeměnila se pomocí softwaru, který si vzala s sebou, aby vytvořila krásné křídlo s barevnou strukturou. Jak ten software věděl, že jedna šupina má být taková, a druhá zase jinak barevná?

Je to jedna z nejhezčích věcí, které jsem kdy viděl. Vlastně spíš druhá nejhezčí věc. Co je tak krásné na motýlích šupinách? To, že mění barvu a že nejsou všechny stejné. Nejsou? Co to tady máš? - Ceduli s mým jménem. - Je to pěkné, že? V 60.

letech žil muž jménem Kjell Sandved, byl to norský fotograf a hledal dokonalá motýlí křídla, ze kterých by postavil abecedu a čísla. Vytvořil knihovnu jeho fotek. Vidíte, že má každé písmeno v několika verzích. Jeho knihovnu můžete navštívit a napsat v ní své jméno. Odkaz bude pod videem. Narazil jsem na něco zajímavého, ukážu vám to. Tady jsou mí motyli, vzal jsem křídlo motýla troides goliath a dal jsem ho pod mikroskop.

Když ho dám pod mikroskop, teď je ve tmě, a zapnu světlo, koukejte, co se stane. Je oranžové. To je zajímavé, protože křídlo samo o sobě je zelené. Co s ním je? Ale je to ještě divnější, koukejte. Když rozsvítím světlo shora, ještě vypnu to zezdola, je tam zelená.

Když světlo svítí zespoda, je křídlo oranžové, zatímco když se odráží shora, je tam úplně jiná barva. Proč se to děje? Jestli jsem si zasloužil váš odběr, koukněte se na další video z laboratoře v Georgia State University. Dali mi brýle, které vypadají takhle, takže to musí být kvalitní věda.

Snad se vám to líbílo. Když jsem dělal tohle video, četl jsem Hvězdy nám nepřály od Johna Greena. Když jsem byl v letadle, používal jsem motýly jako záložku, což nakonec byla metafora k ději knihy. Jsou tam Augustus a Hazel Grace, dva citliví lidé bojující s nemocí, kteří žijí v pokřiveném světě. Přežívají to spolu tím, že odkrývají vrstvy krásy kolem sebe.

Každopádně by se vám líbíla a zdarma si ji můžete stáhnout na audible.com/smarter. Hvězdy nám nepřály od Johna Greena. Bude se vám líbit. Já jsem Destin, vy jste den ode dne chytřejší, mějte se. Ukážu vám šupiny, které mám na prstech. Pořídil jsem hodně fotek.

Kdybyste si je chtěli stáhnout, dám je na Facebook Smarter Every Day. Díky. - Děláte věci do školy? - Ano. Kde máš ty náušnice? Ve skříni. Dnes vypadám strašně. Nandáš si je na chvíli? Víš, co to je?

Kometa zářivá. - Víš, proč jsem ti je koupil? - Děláš o nich video. Ne, ještě uvidíš.

Komentáře (3)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Jako reklama na mikroskop dobrý.

10

Odpovědět

Radsi kokota kojota nez pedofila destina... uz se na nej vyserte nebo vam to tu cajti zavrou za podporu a riseni pedofilu.

325

Odpovědět

jaktože mu ten rozmazlený fracek neříká "yes sir"?

1213