Pol PotMini BIO

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 15
89 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:84
Počet zobrazení:8 626

Pol Pot byl kambodžský diktátor, který má za dobu své krátké krutovlády na svědomí životy více než 2 milionů Kambodžanů.

Poznámky:
Phnom Penh - hlavní město Kambodže.
Rudí Khmerové - kambodžská komunistická organizace.

Přepis titulků

V dubnu roku 1975 stáhlo USA po šestileté válce své jednotky z Kambodži, čímž umožnilo Pol Potovi zahájit svůj plán pro rok jedna, který měl odstranit všechny stopy moderního světa v Kambodži. Pol Pot se narodil okolo roku 1925 v malé vesnici ve středu Kambodži. Své komunistické přesvědčení získal doma a při studiu v zahraničí a vedlo k založení povstalecké skupiny ve městě Phnom Penh. Roku 1975 byla jeho organizace natolik silná, že ovládla hlavní město. Rudí Khmerové poté vystěhovali obyvatele Phnom Penh a nutili je žít na venkově.

Pol Pot věřil, že města jsou špatná a chtěl vytvořit agrární společnost. Všechno moderní bylo považováno za nečisté. Moderní myšlenky byly nebezpečné. Intelektuálové, umělci a mniši byli shromažďováni, zabíjeni a pohřbíváni v masových hrobech, známých jako Smrtící pláně. Obyčejní Kambodžané žili v obrovských pracovních táborech, kde jich další tisíce umírali hladem a vyčerpáním. V předměstské škole, předělané na mučírnu, byly tisíce údajných Pol Potových nepřátel systematicky zabíjeny.

Roku 1977 Pol Pot mylně věřil, že Vietnamci plánují napadnout Kambodžu. Aby tomuto smyšlenému útoku zabránil, poslal vojsko Rudých Khmerů do Vietnamu, kde popravili stovky vesničanů. Hanoj to oplatila plnohodnotnou invazí do Kambodže, a tím vyhnala Pol Pota a zbytek rebelů do krytu džungle. Kdyby Vietnamcům nedal důvod k útoku, mohl být Pol Pot vůdcem dodnes. Vietnamci zrušili pracovní tábory a postupně začal celý rozsah Pol Potova teroru vycházet najevo.

Během 80. let 20. století jeho jednotky útočily na civilní vlaky a bezúčelně nastražily nášlapné miny po celé krajině. Pol Pot zemřel 15. dubna 1998. Nikdy nebyl potrestán za své činy. Překlad: muezli www.videacesky.cz

Komentáře (20)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Mno a pořád se najdou lidi co by raději diktaturu.
Jaká zvěrstva se musí odehrávat v Severní Korei.

204

Odpovědět


Odpovědět

komunista... ako inak

225

Odpovědět

je hrozné že se lidi nedokáží poučit z vlastních chyb a je ještě děsivější, že se najdou lidi kteří to schvalují a snaží se tomu pomáhat. Co člověka nutí zabít druhého člověka? Zotročovat ho, šikanovat a tupit? Chovat se mezi sebou hůř než zvířata? Občas chodím na hokej. Nejsem bůh ví jakej fanoušek týmu. Soutěživost mezi kluby chápu, ale proč lidi na sebe nadávají jenom proto že fandí druhému klubu tak tomu nerozumím vůbec. A to hokej není tak z daleka vyhrocenej jako fotbal. Když už rádoby fanoušci po sobě hází židle slzáky mlátí se bejzbolkama a tátové musí své děti chránit vlastním tělem tak kde to sakra jsme? Někdy mám pocit že evoluce zaspala a pořád se houpeme na větvi :/

74

Odpovědět

+hosttady ten 5. dilny serial ti celkem hezky odpovi.. David Eagleman o násilí a dehumanizaci #1

20

Odpovědět

Nikoli "komunista, jak jinak", ale šílený diktátor, který byl náhodou komunista.

Šílená zvěrstva páchala spousta jiných s jiným politickým přesvědčením (nebo vírou, z určitého pohledu to vyjde nastejno). Je zajímavé porozumět tomu, proč daná osoba (a jeho stoupenci) dokázali páchat to, co páchali - to chce ale podstatně hlubší pohled, než primitivní "komunista, jak jinak".

1012

Odpovědět

+Blabula2:D Hlbší pohľad... Komunizmus s ľudskou tvárou... Nepochopenie myšlienky :D
Chcípni na ploché nohy, komanč zasraný.

56

Odpovědět

Pol Pot nebyl komunista, byl to diktátor s politikou ne příliš odlišnou od dnešního Boko Haram. Pol Pot byl hlavně pologramota, který svoje zvěrstva plynoucí ze své pologramotnosti komunismem zaštiťoval. Komunismus byl tehdy v sousedním Vietnamu (a trvá dodnes) a nebo Československu mezi lety 1938 až 1989 (v letech 1939-45 se to jmenovalo národní socialismus).

Pro zájemce doporučuji film (není pro slabé žaludky): http://www.imdb.com/title/tt0087553/

00

Odpovědět

Jean-Paul Sartre jej obdivoval. Spousta zdejších neomarxistů obdivuje Sartera. Jednou budou ,,pracovat,, pro EU. Kruh se uzavřel...

611

Odpovědět

Mohu se zeptat, kdo obdivuje Sartra?

17

Odpovědět

+Cojávimneomarxisti

52

Odpovědět

+AlennZ mé zkušenosti pojem ''neomarxisti'' používá spousta lidí a každý tím označuje někoho jiného. Zajímal mě příklad na konkrétním jménu...

75

Odpovědět

+CojávimCojávim xD jsem myslel jen že to co napsal je jednoznačný a ty si se ozval ...

32

Odpovědět

Můžu obdivovat Sartrea (pro jeho přínos ve filosofii) a přitom nemít rád Pol Pota, stejně jako se mi mohou líbit Hitlerovi kresby a nemít rád Hitlera. Předvádíš ukázkovej argumentační faul.

234

Odpovědět

Ok, trochu jsem se přivzdělal o životě Sartera a vcelku souhlasím s tím, co napsal Queller. A jen vysvětlení, původně jsem začal reagovat, protože nevidím důvod, proč u tématu Pol Pota zmiňovat EU, která s jeho činy nemá nic společného.

21

Odpovědět

S prepáčením....ale riadny sku*vysyn..

372