Keira KnightleyBiografie hvězd

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 4
87 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:268
Počet zobrazení:5 065

Keira Knightley je jednou z nejpopulárnějších zástupkyň mladší generace hereček, které ovládly Hollywood. V dnešním dokumentu dostala sama dost velký prostor, a dost možná vás překvapí, jak milá a bezprostřední osoba to je. Tahle britská rodačka, kterou znáte asi hlavně z dobových filmů, má na svém kontě celou řadu snímků: Blafuj jako Beckham, trilogie Pirátů z Karibiku, Láska nebeská, Svěrací kazajka, Pýcha a předsudek, Domino, Pokání, Vévodkyně... Letos ji uvidíme ve filmech Jack Ryan s Chrisem Pinem a Kevinem Costnerem a v Can a Song Save Your Life? po boku Marka Ruffala. Můžete Keiru? A máte radši její dobovky, romantiku, nebo něco úplně jiného?

Přepis titulků

Křehká krása, běloskvoucí pleť a výrazné lícní kosti Keiry Knightley jí zajistili místo mezi dámami vyhledávanými pro dobová dramata. Ale díky její touze po hereckých výzvách jsme ji viděli i v moderních dramatech, akčních filmech a dokonce i komedii. Jako dcera herce a autorky divadelních her Keira od malička věděla, co chce. Ve třech letech požádala rodiče o agenta a v šesti jí to dovolili. Prvním zlomem v její kariéře bylo obsazení do role královniny dvojnice ve filmu Star Wars: Epizoda I - Skrytá hrozba, díky její podobě s Natalie Portman.

Poprvé na sebe ale víc upozornila až díky svým klukovským způsobům v malém nezávislém britském filmu, ze kterého se vyklubal celosvětový hit, Blafuj jako Beckham. Milovala jsem to! Bylo to hodně o "dívčí síle". Co mi tom připadalo skvělé je... v Anglii se hodně nadělá a s tím, že holky neumějí hrát fotbal. A tenhle scénář přímo říkal, že to zvládáme levou zadní.

Je na tom vidět, že je to hra pro každého, a že je to... něco, co může zkusit každý a bavit se při tom. Skvělé je i to, že celý film je o dívce, která se vymaňuje ze svojí komunity a zkouší něco nového. A to podle mě blízké všem. Na mezinárodním úspěchu filmu Blafuj jako Beckham měla jistě podíl i obnovená distribuce filmu v USA poté, co se Piráti z Karibiku stali obrovským hitem. Keira si v nich s úspěchem zahrála přímou a ráznou Elizabeth Swann.

Nečekala ale, jak moc se při natáčení nadře. Když jsem poprvé četla scénář, říkala jsem si, že to bude pohoda, Budu jezdit v kočáře, nosit krásné šaty, občas se projdu... bude to zábava. Ve skutečnosti mě ale čekalo i dost fyzicky náročných scén, což je pro někoho tak líného, jako jsem já, docela problém. Ale asi se jí to zalíbilo, protože sama zvládla většinu kaskadérských kousků coby Guinevere ve filmu Král Artuš. Kvůli roli podstoupila trénink v jízdě na koni, boji s mečem, lukostřelbě a boxu.

Měla jsem to štěstí, že jsem měla dva nebo tři týdny volna před natáčením velkých bojových scén. Mohla jsem si vybrat, jestli se budu poflakovat doma, nebo se učit bojovat. Takže jsem do toho šla a tři týdny každodenně trénovala. A vážně mi to šlo! Musím se pochlubit. A navíc mě to vážně bavilo. Ano, bylo pro mě důležité to zvládnout. Myslím, že takovou roli nemá cenu hrát, pokud nezvládnete akci.

V roce 2005 si Keira zahrála v adaptaci knihy Jane Austen Pýcha a předsudek a za svůj výkon si vysloužila oscarovou nominaci za ženský výkon v hlavní roli. Dozvěděla se to při natáčení filmu Piráti z Karibiku: Truhla mrtvého muže. A co si o nominaci mysleli její hvězdní kolegové Johnny Depp a Orlando Bloom? Ne, jen se mi smál. Oba si ze mě od toho dne nemilosrdně utahovali. Po každém záběru říkají: "Byl to záběr hodný oscarové nominace?" Ale humor stranou, na řadu přišel snímek Na hraně lásky, film o dvou divokých a odvážných ženách, které spojuje láska k brilantnímu charismatickému básníkovi Dylanu Thomasovi.

Autorkou scénáři i původní hry je Keiřina matka, Sharman MacDonald, která si při psaní hry svou dceru pro žádnou z rolí nepředstavovala. Když se Keira rozhodla, že se jí scénář líbí a že si chce zahrát ve filmu, Když jsem začala psát, bylo jí teprve 17. let... 16... ne, 17, takže jsem si ji v žádné z rolí nepředstavovala. I když, možná mě napadlo, že k filmu to bude hodně dlouhá cesta...

takže možná, že až se to bude natáčet, jestli k tomu vůbec někdy dojde, možná bude dost stará na to, aby hrála Caitlin. To jsem si myslela. Když mi řekla, že se jí ten scénář moc líbí... Rozhodně jsem jí ho nevnucovala. a že si v tom chce zahrát, řekla jsem: "Měla bys hrát Caitlin." a ona na to, že ta ji vůbec neoslovila. Myslím si, že herectví je strašně moc o instinktu.

My herci si musíme na rovinu... musíme se držet instinktu. A když jsem poprvé četla scénář, nevím proč jsem si zamilovala postavu Very, to, jak je jemná a jak je tichá. Nemyslím si, že by měla sklony dramatizovat a stejně na mě emocionálně hodně působila. Tenhle dramatický příběh poezie a zlomených srdcí zkoumá nekonvenční uspořádání lásky a sexu. Měla s tím Keira, coby dcera autorky, nějaké problémy?

Odvážila se tam dát milostnou scénu?! Vážně šokující! Vážně nevím, jak odpovědět. Je to příběh o vztazích, příběh o tom, jak přátelství... může zničit akt zrady ve formě sexu. Takže se těžko vykroutíte z faktu, že to bude zahrnovat sex. Vážně mi nedělalo hlavu, že má matka ví, co je to sex. Svatá pravda. Očekává se, že se herci při natáčení budou chovat jako profesionálové, a přesto během natáčení milostné scény u dobového dramatu Vévodkyně měla Keira co dělat, aby se na práci soustředila.

Milostné scény nejsou nikdy procházkou růžovým sadem, a Dominic Cooper... na sobě celou dobu měl plenu tělové barvy a já se nemohla přestat smát. Dokonce jsem začala smíchy brečet a musel přijít režisér s proslovem: "Vzpamatuj se, musíme jet dál." Nejspíš jsem ho poznamenala na zbytek života.

Pýchou a předsudkem, Pokáním a Vévodkyní Keira dokázala, že co se dobových filmů týče, není lepší herečky. Ne, to je přesně to, co mám na dobových filmech ráda. Můžete vzít lidi, kteří žili třeba před třemi sty lety a kteří nosili směšné oblečení a žili dost odlišné společnosti, a stejně je dneska skvěle chápeme. Díváme se na ně a naprosto chápeme, co prožívají. To je skvělé, dodává to filmům zvláštní fantazijní aspekt.

Ponoříme se do filmu který o něčem, co není naší každodenní zkušeností, ale na emocionální úrovni těm lidem skvěle rozumíme. Keira se, dokazujíc, že jí emoce nejsou cizí, vrátila do současnosti romantickým dramatem Last Night. Tam si spolu se Samem Worthingtonem zahrála manželský pár, jehož nesnadný vztah a vyrovnávání se s pokušením kolem film sleduje. Připadalo mi zajímavé, že film nezaujímá žádné morální stanovisko. Často máte jasně rozlišené klaďase a záporáky a víte, co si máte myslet, tenhle film nechává diváky, aby si sami vytvořili názor a promítli něj svoje vlastní zkušenosti.

To se mi líbí. S lehkostí zvládajíc snímky postavené na dialozích, Keira zvolila další výzvu a pustila se do Nebezpečné metody. Tenhle poutavý hlubokomyslný film zkoumá počátky psychoanalýzy a její zakladatele Sigmunda Freuda a Carla Junga. Keira hraje hysterickou a psychicky nevyrovnanou Sabinu, první pacientku, na níž je Freudova metoda uplatňována.

Role vyžadovala značnou dávku šílenství. Takže se určitě hodilo, že ji na každém kroku provázel excentrický režisér David Cronenberg. Jak zajistit správnou míru šílenství? Pracujete s Davidem Cronenbergem a říkáte si: "Jestli zajdu moc daleko, dá mi vědět." Je tak trochu... byl skvělý od samého začátku, protože mě v podstatě nechal dělat, co jsem chtěla.

Dal mi prostor ujasnit si, co chci dělat, ale přitom tam pro mě po celou tu dobu byl. Bylo to spíš otázkou toho, jak najít... Na začátku filmu je šílená, ať to znamená cokoliv, ale z jejího pohledu má její chování a prožívání logiku, takže to bylo klíčové, snažit se to vidět jejím úhlem pohledu. Z nápravy šílenství k bláznivosti apokalypsy. Od zániku lidské existence byste asi moc humoru nečekali, že?

Seeking a Friend for the End of the World se vtipy o soudném dni jen hemží. A Keiřiny komediální schopnosti se naštěstí ukázaly právě včas před koncem světa. To, co se mi na scénáři líbilo, a co se doufejme povedlo ve filmu, je, že naprosto jasně ukazuje, co je v životě důležité. Když vám zbývá 20 dní, to opravdu důležité, to jsou lidé kolem vás. Přátelé, milovaní lidé, pěkné vzpomínky... Divné, ale jak jsem dočítala scénář, říkala jsem si, že na to, že je to film o zániku světa, je to neuvěřitelně povznášející.

Keiřiným dalším projektem, jako správné milovnice klasiky, byla filmová adaptace Tolstého legendární novely, Anny Kareniny. Co po všech těch letech dělá z příběhu takový klenot? Je to příběh tragické lásky. Lásky, která není pojímána jen romantická. Není to jen "a žili šťastně až do smrti", je viděna jako něco, co může být neuvěřitelně osamělé, neuvěřitelně... Co může vyvolat žárlivost, bolest, šílenství...

Je to pojímání lásky jako celku, neomezuje ji to jen na romantický aspekt. Je stejně doma s přáteli v hospodě, jako na obálce časopisu Vanity Fair. Keira Knightley zažila meteorický vzestup ke slávě. Její schopnost přijmout výzvu a zcela se ponořit do každičké z rolí, kterou hraje, jí vysloužili záviděníhodnou pozici, kdy ji zbožňují diváci a vyhledávají režiséři. Představujeme vaše oblíbené filmy a herce, které milujete.

Překlad: SolamBee www.videacesky.cz

Komentáře (31)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Keiru mám ráda, jak v civilu tak i herecky. Až se bude dělat další biografie HEREČKY, tak velmi prosím o NICOLE KIDMAN (hlavně kvůli hereckým výkonům které předvedla ve snímcích jako je Moulin Rouge, Ti druzí, Cold Mountain a Hodiny).

190

Odpovědět

Jsem jediný, komu přijde nenormální slovní spojení "meteorický vzestup" a to nemám na mysli překlad, protože je to přeložený tak, jak to ta moderátorka říká, ale to spojení samo o sobě. Nehledě na to, že meteor =/= meteorit.

200

Odpovědět

Vidíš, to je zajímavá poznámka. Hned jsem zagoogloval a našel tohle obšírné vysvětlení:
http://www.worldwidewords.org/qa/qa-met1.htm

Ve zkratce jde o to, že kdysi ta fráza měla trochu odlišný význam. Chtělo se tím poukázat na to, že někdo měl rychlý, ale krátký vzestup - že rychle zmizel, podobně jako meteor.

Každopádně by se to mělo spíš přeložit jako "raketový vzestup".

180

Odpovědět

Jako nechapu jak mohli nezmínit Goyovy přízraky...
Pro mě tam podala výkon hodný ocenění.

1810

Odpovědět

Tam hrála Natalie Portman.

221

Odpovědět

najrajsia zena...a hlavne charizmaticka

192

Odpovědět

Nezapomenutelná byla ve Star Wars :)

1810

Odpovědět

Je tam i díl s Alanem Aldou? Ten by mě potěšil nejvíce. :-)

180

Odpovědět

Trilogie pána prstenů, když jsou čtyři díly. Není lepší napsat "Hrála ve 3 dílech Pirátů z Karibiku"? :)

1933

Odpovědět

:D si to po sebe prečítaj čo si napísal :D

201

Odpovědět

+JankaNapsal jsem to co je pravda. Věta "Hrála ve 3 dílech ze 4 Pirátů z Karibiku" by časově mohla zastarat. Tudíž z hlediska věrohodnosti je vlastně lepší, protože odkazuje na pátý díl Pirátů ;)

188

Odpovědět

+JankaBylo by podle tebe říct "Hrála v trilogii z tetralogie"? :D To byla kravina, ale když napíšeš "Hrála ve 3 dílech", tak to neznamená kolik dílů to je. Zkus si nastudovat co trilogie znamená.

http://cs.wikipedia.org/wiki/Trilogie

184

Odpovědět

+Jankaáno viem čo znamená trilógia na to som nenarážala :) ...skús si to ešte raz prečítať a hľadaj chybu inde :D

191

Odpovědět

+JankaJasně tam jsem napsal chybu s tím pánem Prstenů, ale oba se shodnem, že ten popisek je špatně. Nehrála v trilogii Piráti z Karibiku.

186

Odpovědět

+JankaStane sa :D...no jasné proti tomu nič nenamietam :)

181

Odpovědět

:D facepalm

181

Odpovědět

Odpovědět

Kiera je dokonalá, teda téměř dokonalá... kdyby ji pánbů šikovně plácnul přes záda, aby se jí dostalo hmoty do hrudníku, byla by skvělá. Nicméně má charisma, chová se přirozeně a je krásná. Možná je to ale právě ten hrudník, co ji drží při zemi, aby neměla nosánek nahoru a zůstala takhle milá.

194

Odpovědět

pochybujem že ju drží pri zemi :) ..resp. žeby sa zaň hanbila...veď na plastiku má a pamätám si ešte ako som kdesi už dávno čítala že ju odmieta a je so sebou spokojná :)..je nádherná a k tomu nepotrebuje ani veľké prsia :)

200

Odpovědět

+Jankajanka: máš pravdu, kdyby chtěla, tak klidně může, ale ona to bere, jak to je - dokonce tuším, že se zlobila když jí na plakátu Artuše pár kilo přidali :D

190

Odpovědět

+JankaTak tobě to asi neřekla, že má komplex, ale neznám jedinou ženskou, která by byla pyšná na svá malá prsa :-) Hlavně ne plastiku, zlatá malá než vycpaná...

1913

Odpovědět

+Jankagezi: To mi opravdu neřekla a zajímalo by mne, komu ano. Že neznáš jedinou ženskou je možné, ale věz, že mnohé si na tom, že nejsou nijak vylepšeny zakládají (i když nejsou dokonalé) a pod kudlu by nešly ani zadarmo.

Neodsuzuju nikoho s plastikou, ale to, co píšeš ty je zkrátka blbost - pyšná na ně být opravdu nemusí, ale to neznamená, že se za ně musí stydět.

200

Odpovědět

+Jankaoh prečo by mala mať z toho komplex :) ..každý má svoje priority a nie všetky ženy dokáže zdeptať to, že majú malé prsia..a aj keď ty také ženy nepoznáš, ja áno... a stačí pozrieť prvých pár fotiek cez google a hneď uvidíš, že sa naozaj nehanbí...aspoň podľa mňa takto nepózuje/neoblieka sa žena, ktorá by sa hanbila za svoj hrudník :)

200

Odpovědět

Takhle se mi to líbí víc, když herec dostane určitý prostor, kde se může vyjádřit a vy si na něj můžete udělat názor sami. Nepůsobí to tak uměle, jako když vám 10 minut někdo podsouvá jak je ten a ten herec skvělej, slavnej, celosvětově uznávanej.... Takže děkuju za překlad a za mě 10*

180

Odpovědět

Krásna to žena..ale predtym ako som ju mohol vidiet treba vytrpiet-fuj ta agresivna dotierava reklama na kfc..este tie pobokoch chapem sak aj stranka musi z niecoho zit nemusite ma kamenovat,a nemusime sa na ne pozerat ale k***a toto hnusne a nechutne rovno pred oci a nezavres ju,aj ked vypnes zvuk ono ti to zacne hrat ked potom prejdes,rovno pred oci sa to j**e no nechutne dotierave.

187

Odpovědět

AdBlock

201

Odpovědět

:D

180

Odpovědět

Krásna

190

Odpovědět

dejte se, prosimvas uz Sean Beana http://www.youtube.com/watch?v=zJODirze5EM

182

Odpovědět

Přiznávám se, že ji moc nemusím, na mě je naopak taková křečovitá... ale tak zase špatná herečka to zase není :)

187

Odpovědět

Hrozně nádherná herečka :) líbí se mi taková ta její přirozenost... no a ten přízvuk je taky skvělej :D

210