Jak fungují letadlové lodě?Wendover Productions
32
Letadlová loď je významnou strategickou zbraní, která je však velmi náročná na provoz. Jak to na takovéto obří lodi vypadá a má i na moderním bojišti stále své místo?
Přepis titulků
Toto video sponzoruje Brilliant. Učte se s 20% slevou, pokud budete mezi
prvními 200 lidmi na brillient.org/wendover. Jediná letadlová loď může
značně změnit vojenskou sílu národa. Tyto lodě jsou jednou
z nejsilnějších vojenských zbraní. Podle mezinárodních zákonů
mohou letadlové lodě zakotvit 22 kilometrů od pobřeží
jakéhokoliv státu. Strategická výhoda umístění
letecké základny jen kilometry od pobřeží je obrovská.
Hlavně když 80 % světové populace žije do 100 km od pobřeží. Mnoho vojenských plavidel umožňuje přistání helikoptér, ale na světě existuje jen 19 letadlových lodí, ze kterých dokáží odstartovat letadla. Čína, Thajsko, Indie, Rusko a Francie mají po jedné, Itálie má dvě a USA mají 11 těch největších na světě. Tyto největší letadlové lodě vyžadují posádku o 6 000 lidech, která často slouží až rok v kuse.
Jsou to úplná města na moři. Nejpokročilejší letadlové lodě jako francouzský Charles de Gaulle jsou schopny vypustit letadlo každých 30 vteřin. To znamená, že na malý okamžik je v případě nutnosti letadlová loď Charles de Gaulla rušnější než letiště Charles de Gaulla v Paříži. Zajistit chod takovéto lodi není snadný. Tyto lodě poskytují ohromnou strategickou výhodu, ale také představují jednu z největších výzev.
Útočnou silou letadlové lodě jsou právě letadla. Na palubě se jinak nachází pouze několik obraných zbraňových systémů, jako jsou protiletadlové střely a kulomety. Jako všechny silné vojenské jednotky jsou letadlové lodě lákavým cílem. Z tohoto důvodu letadlové lodě v akci nikdy neplují samy. Přesné složení se může lišit podle mise, ale útočná skupina, se kterou americké letadlové lodě cestují, se skládá z křižníku s naváděnými střelami Tomahawk, dvou torpédoborců s naváděnými střelami, útočné ponorka a zásobovací lodě.
Letadlová loď je vlajkovou lodí skupiny, což znamená, že v jejím velitelství se nenachází jen můstek a řízení letového provozu, ale také je zde vlajkový můstek, na kterém se nachází admiralita. Každá z lodí má svou útočnou nebo obrannou roli. Výjimkou je zásobovací loď.
Většina letadlových lodí nevyžaduje pravidelné tankování. Všechny americké letadlové lodě a ta francouzská mají jaderný reaktor, takže mohou bez tankování plout 25 let v kuse. I ropou poháněné letadlové lodě jako britská HMS Queen Elisabeth mohou plout 18 000 km bez tankování, což snižuje množství zastávek. Americké letadlové lodě nebo ta francouzská by mohly plout bez přestávky desítky let, ale nemohou nést dostatek jídla, které je třeba pořád, a letecké palivo, které je třeba pro letecké operace, což znamená, že musí zastavovat každých pár týdnů.
Bylo by nevýhodné vystavovat letadlové lodě nebezpečí tím, že by každých pár týdnů někde musely zakotvit, proto v přístavech nekotví, zásoby doplňují na moři. Zásobovací loď v nedalekém přístavu natankuje palivo, nabere munici, jídlo a poštu, vrátí se k letadlové lodi a pak se k ní těsně přiblíží.
Poté obě lodě vystřelí lana k té druhé. Tyto lana jsou použita k přetažení hadic, kterými se doplní letecké palivo. K přeložení pevných zásob se používají dvě metody. Buď se palety připevní k jakési lanovce, která je převeze. Druhou metodou, která je snazší, ale nebezpečnější, je připojení palet k helikoptérám, které s nimi přeletí k letadlové lodi. Během toho se přesunou důležité zásoby jako palivo i méně důležité jako pošta. Ale tohle není jediný způsob, jak se pošta na letadlové lodě dostává.
Každá letadlová loď má poštovní adresu jako jakákoliv jiná budova v USA. Tohle je poštovní adresa lodi USS Gerald R. Ford. Rodiny námořníků mohou posílat dopisy na tuto adresu a cena je stejná, jako kamkoliv jinam do USA, i kdyby se loď nacházela na druhé straně světa. Námořníci si mohou dokonce objednat na svou loď balíčky. Doprava z USA na letadlovou loď kdekoliv na světě většinou trvá jen 10 dní. Aby bylo možná taková rychlá doprava, je nutné poštu přivážet častěji, ale výhodou je, že letadlové lodě jsou letiště na moři.
Americké letadlové lodě používají C-2 Greyhound jako nákladní letadla, která téměř denně létají mezi letadlovou lodí a pobřežím. Když se na USS Ronald Reagan v listopadu 2018 plavíte Jihočínským mořem, pošta dorazí běžnými prostředky do Singapuru, kam C-2 Greyhound doletí, vyzvedne poštu a vrátí se zpět na loď. Jak letadlová loď pluje dál, cílové destinace Greyhoundů se mění podle toho, který spřátelený národ je nejblíže.
Pošta má zvýšit morálku posádky, ale je to náklad s nejnižší prioritou. Letadla mají také za cíl dopravovat náhradní součástky na letadlovou loď, stejně tak VIP, novináře a další osoby. C-2 Greyhound je velký asi jako Embraer 145, civilní letadlo, které unese 50 lidí, takže není nijak malý. Nejdelší letadlová loď na světě, která je i tou nejnovější, je USS Gerald R.
Ford, ale i ta měří asi 337 metrů. U komerčních letišť je přistávací dráha s délkou 1 500 metrů, jako je ta u London City Airport, považována za krátkou. Velká letiště jako Heathrow mají přistávací dráhu přes 3 kilometry dlouhou. Jak se tedy C-2 Greayhound a další letadla vyrovnávají s tím, že ranvej má jen 330 metrů? Nepoužívají ji, startují z pouze 99 metrů dlouhé dráhy. Všechny americké a francouzské letadlové lodě používají katapulty, které letadla urychlí na vzletovou rychlost za 3 až 4 vteřiny.
To umožňuje vzlet i větším letadlům jako C-2 Greyhound na relativně krátké dráze. Jiné letadlové lodě jako ty čínské a indické nemají katapulty, takže z nich startují jen lehčí letadla, která jsou schopna vzlétnout z krátké ranveje. Oba typy letadlových lodí mají záchytná lana, která zachytí přistávající letadla, aby je rychle zpomalila. Jiné letadlové lodě mohou obsluhovat jen letadla s vertikálním přistáním.
To, co se děje na palubě, je dobře sehraný chaos. Na amerických letadlových lodích lze podle triček rozlišit, kdo má jaký úkol. Žlutá trička navigují letadla na palubě, modrá trička pomáhají žlutým, řídí posouvání letadel, výtahy, předávají vzkazy a tak dále. Červená trička mají na starosti munici. Fialová trička mají na starosti tankování, zelená trička nosí například obsluha katapultů, údržbáři nebo správci nákladu.
Bílá trička nosí ti, kteří pomáhají letadlům přistát, zdravotníci a další. Hnědá trička nosí kapitáni letadel, kteří letadly nelétají, ale dohlíží na připravenost letadel ke startu. Kvůli malé ploše je paluba nebezpečným místem. Je tak malá, že se tam všechna letadla nevejdou, takže se pod ní nachází hangár. Větší letadlové lodě mohou nést až 100 letadel.
Obří výtahy nepoužívaná letadla uklízí do rozsáhlých hangárů. Na amerických letadlových lodích žije a pracuje asi 6 000 lidí. 3 200 z nich má za úkol udržovat v chodu samotnou loď. To zahrnuje práci ve strojovně, údržbu reaktoru, úklid palub nebo i práci na můstku. Mnoho těchto prací probíhá v podpalubí, protože paluba je určena pro letecké operace. Někteří z nich týdny nevidí sluneční světlo.
2 500 patří pod letectvo. Kdyby to byla běžná letecká základna, byli by to všichni pracovníci. Jsou to letečtí dispečeři, mechanici, technici, piloti a další. Pár stovek dalších lidí tvoří směsice povolání. Pokud jde o osobní prostor, většina posádky má k dispozici jedinou postel v místnosti se stovkou dalších lidí.
Ti nejvýše postavení mají samozřejmě luxusnější prostory. Protože je to domov pro tisíce lidí, najdete zde i takové věci, jako jsou obchody, posilovny, holičství, bary a podobně. Když je 6 000 lidí namačkáno na jednu loď, je prostor luxusem a mise má vždy přednost. Zlatý věk zažily v 2. světové válce, takže někteří začali zpochybňovat jejich důležitost v moderních bojích.
Každá země se snaží mít v každém okamžiku své loďstvo v boji, v tréninku, nebo doma. Ale USA používají letadlové lodě i k něčemu jinému. Jako ukázku síly. Téměř každý den najdete americkou letadlovou loď plout někde po světě. Leden 2017 byl prvním měsícem od 2. světové války, kdy se neplavila žádná americká letadlová loď. I když nejsou nikde nasazené, jsou rychlé.
Dosahují nejvyšší rychlosti 56 km/h, takže se z Norfolku na Blízký východ dostanou za pouhý týden. V Pacifiku mají USA ještě větší výhodu, protože USS Ronald Reagan má domovský přístav v Jokusuce v Japonsku. Odtud se například k břehům Severní Korey dostane za 29 hodin. Americké letadlové lodě většinu času jen křižují oceány a připomínají jiným zemím vojenskou sílu USA. Například USS Ronald Reagan se vrátil ze čtyřměsíčního nasazení, během něhož se nezúčastnil žádného boje.
Většinu času jen křižoval Jihočínské moře. Je to oblast, kde se vojenskou nadvládu snaží získat Čína, což se USA nelíbí. Dále v Asii americké letadlové lodě běžně navštěvují Korejský poloostrov, aby Severní Koreji připomněly svou přítomnost. Vrcholem byl listopad 2017, kdy eskalovala severokorejská krize a kdy poblíž jejích břehů kotvily tři letadlové lodě. Ačkoliv jsou velice mocné, letadlové lodě představují snadný cíl, hlavně v době autonomních dronů a přesných raket.
Potopením jediné americké letadlové lodě by mohlo zemřít víc lidí, než kolik jich zemřelo ve válce v Iráku. A to nemluvím o ztrátě plavidla v hodnotě desítek miliard dolarů. Žádná letadlová loď od druhé světové války nebyla potopena, ale je to pravděpodobnější, než se může zdát. Americké letadlové lodě se účastní vojenských her, kdy spojenci simulují bojové podmínky.
V roce 2005 a 2015 se stalo, že švédská a francouzská ponorka vyhrála bitvu proti americké letadlové lodi. To znamená, že se dvě ponorky různých států dostaly tak blízko, kde by mohly, kdyby byly skutečným nepřítelem, odpálit torpéda a dost možná loď potopit. To v podstatě dokazuje, že letadlová loď není tak nepotopitelná, jak se může zdát.
USA už dostaly první z deseti nových letadlových lodí a Čína, Indie a UK mají letadlovou loď ve výstavbě, takže i přes jejich možnou zastaralost určitě v dohledné době ze světových oceánů nezmizí. Překlad: Mithril www.videacesky.cz
Hlavně když 80 % světové populace žije do 100 km od pobřeží. Mnoho vojenských plavidel umožňuje přistání helikoptér, ale na světě existuje jen 19 letadlových lodí, ze kterých dokáží odstartovat letadla. Čína, Thajsko, Indie, Rusko a Francie mají po jedné, Itálie má dvě a USA mají 11 těch největších na světě. Tyto největší letadlové lodě vyžadují posádku o 6 000 lidech, která často slouží až rok v kuse.
Jsou to úplná města na moři. Nejpokročilejší letadlové lodě jako francouzský Charles de Gaulle jsou schopny vypustit letadlo každých 30 vteřin. To znamená, že na malý okamžik je v případě nutnosti letadlová loď Charles de Gaulla rušnější než letiště Charles de Gaulla v Paříži. Zajistit chod takovéto lodi není snadný. Tyto lodě poskytují ohromnou strategickou výhodu, ale také představují jednu z největších výzev.
Útočnou silou letadlové lodě jsou právě letadla. Na palubě se jinak nachází pouze několik obraných zbraňových systémů, jako jsou protiletadlové střely a kulomety. Jako všechny silné vojenské jednotky jsou letadlové lodě lákavým cílem. Z tohoto důvodu letadlové lodě v akci nikdy neplují samy. Přesné složení se může lišit podle mise, ale útočná skupina, se kterou americké letadlové lodě cestují, se skládá z křižníku s naváděnými střelami Tomahawk, dvou torpédoborců s naváděnými střelami, útočné ponorka a zásobovací lodě.
Letadlová loď je vlajkovou lodí skupiny, což znamená, že v jejím velitelství se nenachází jen můstek a řízení letového provozu, ale také je zde vlajkový můstek, na kterém se nachází admiralita. Každá z lodí má svou útočnou nebo obrannou roli. Výjimkou je zásobovací loď.
Většina letadlových lodí nevyžaduje pravidelné tankování. Všechny americké letadlové lodě a ta francouzská mají jaderný reaktor, takže mohou bez tankování plout 25 let v kuse. I ropou poháněné letadlové lodě jako britská HMS Queen Elisabeth mohou plout 18 000 km bez tankování, což snižuje množství zastávek. Americké letadlové lodě nebo ta francouzská by mohly plout bez přestávky desítky let, ale nemohou nést dostatek jídla, které je třeba pořád, a letecké palivo, které je třeba pro letecké operace, což znamená, že musí zastavovat každých pár týdnů.
Bylo by nevýhodné vystavovat letadlové lodě nebezpečí tím, že by každých pár týdnů někde musely zakotvit, proto v přístavech nekotví, zásoby doplňují na moři. Zásobovací loď v nedalekém přístavu natankuje palivo, nabere munici, jídlo a poštu, vrátí se k letadlové lodi a pak se k ní těsně přiblíží.
Poté obě lodě vystřelí lana k té druhé. Tyto lana jsou použita k přetažení hadic, kterými se doplní letecké palivo. K přeložení pevných zásob se používají dvě metody. Buď se palety připevní k jakési lanovce, která je převeze. Druhou metodou, která je snazší, ale nebezpečnější, je připojení palet k helikoptérám, které s nimi přeletí k letadlové lodi. Během toho se přesunou důležité zásoby jako palivo i méně důležité jako pošta. Ale tohle není jediný způsob, jak se pošta na letadlové lodě dostává.
Každá letadlová loď má poštovní adresu jako jakákoliv jiná budova v USA. Tohle je poštovní adresa lodi USS Gerald R. Ford. Rodiny námořníků mohou posílat dopisy na tuto adresu a cena je stejná, jako kamkoliv jinam do USA, i kdyby se loď nacházela na druhé straně světa. Námořníci si mohou dokonce objednat na svou loď balíčky. Doprava z USA na letadlovou loď kdekoliv na světě většinou trvá jen 10 dní. Aby bylo možná taková rychlá doprava, je nutné poštu přivážet častěji, ale výhodou je, že letadlové lodě jsou letiště na moři.
Americké letadlové lodě používají C-2 Greyhound jako nákladní letadla, která téměř denně létají mezi letadlovou lodí a pobřežím. Když se na USS Ronald Reagan v listopadu 2018 plavíte Jihočínským mořem, pošta dorazí běžnými prostředky do Singapuru, kam C-2 Greyhound doletí, vyzvedne poštu a vrátí se zpět na loď. Jak letadlová loď pluje dál, cílové destinace Greyhoundů se mění podle toho, který spřátelený národ je nejblíže.
Pošta má zvýšit morálku posádky, ale je to náklad s nejnižší prioritou. Letadla mají také za cíl dopravovat náhradní součástky na letadlovou loď, stejně tak VIP, novináře a další osoby. C-2 Greyhound je velký asi jako Embraer 145, civilní letadlo, které unese 50 lidí, takže není nijak malý. Nejdelší letadlová loď na světě, která je i tou nejnovější, je USS Gerald R.
Ford, ale i ta měří asi 337 metrů. U komerčních letišť je přistávací dráha s délkou 1 500 metrů, jako je ta u London City Airport, považována za krátkou. Velká letiště jako Heathrow mají přistávací dráhu přes 3 kilometry dlouhou. Jak se tedy C-2 Greayhound a další letadla vyrovnávají s tím, že ranvej má jen 330 metrů? Nepoužívají ji, startují z pouze 99 metrů dlouhé dráhy. Všechny americké a francouzské letadlové lodě používají katapulty, které letadla urychlí na vzletovou rychlost za 3 až 4 vteřiny.
To umožňuje vzlet i větším letadlům jako C-2 Greyhound na relativně krátké dráze. Jiné letadlové lodě jako ty čínské a indické nemají katapulty, takže z nich startují jen lehčí letadla, která jsou schopna vzlétnout z krátké ranveje. Oba typy letadlových lodí mají záchytná lana, která zachytí přistávající letadla, aby je rychle zpomalila. Jiné letadlové lodě mohou obsluhovat jen letadla s vertikálním přistáním.
To, co se děje na palubě, je dobře sehraný chaos. Na amerických letadlových lodích lze podle triček rozlišit, kdo má jaký úkol. Žlutá trička navigují letadla na palubě, modrá trička pomáhají žlutým, řídí posouvání letadel, výtahy, předávají vzkazy a tak dále. Červená trička mají na starosti munici. Fialová trička mají na starosti tankování, zelená trička nosí například obsluha katapultů, údržbáři nebo správci nákladu.
Bílá trička nosí ti, kteří pomáhají letadlům přistát, zdravotníci a další. Hnědá trička nosí kapitáni letadel, kteří letadly nelétají, ale dohlíží na připravenost letadel ke startu. Kvůli malé ploše je paluba nebezpečným místem. Je tak malá, že se tam všechna letadla nevejdou, takže se pod ní nachází hangár. Větší letadlové lodě mohou nést až 100 letadel.
Obří výtahy nepoužívaná letadla uklízí do rozsáhlých hangárů. Na amerických letadlových lodích žije a pracuje asi 6 000 lidí. 3 200 z nich má za úkol udržovat v chodu samotnou loď. To zahrnuje práci ve strojovně, údržbu reaktoru, úklid palub nebo i práci na můstku. Mnoho těchto prací probíhá v podpalubí, protože paluba je určena pro letecké operace. Někteří z nich týdny nevidí sluneční světlo.
2 500 patří pod letectvo. Kdyby to byla běžná letecká základna, byli by to všichni pracovníci. Jsou to letečtí dispečeři, mechanici, technici, piloti a další. Pár stovek dalších lidí tvoří směsice povolání. Pokud jde o osobní prostor, většina posádky má k dispozici jedinou postel v místnosti se stovkou dalších lidí.
Ti nejvýše postavení mají samozřejmě luxusnější prostory. Protože je to domov pro tisíce lidí, najdete zde i takové věci, jako jsou obchody, posilovny, holičství, bary a podobně. Když je 6 000 lidí namačkáno na jednu loď, je prostor luxusem a mise má vždy přednost. Zlatý věk zažily v 2. světové válce, takže někteří začali zpochybňovat jejich důležitost v moderních bojích.
Každá země se snaží mít v každém okamžiku své loďstvo v boji, v tréninku, nebo doma. Ale USA používají letadlové lodě i k něčemu jinému. Jako ukázku síly. Téměř každý den najdete americkou letadlovou loď plout někde po světě. Leden 2017 byl prvním měsícem od 2. světové války, kdy se neplavila žádná americká letadlová loď. I když nejsou nikde nasazené, jsou rychlé.
Dosahují nejvyšší rychlosti 56 km/h, takže se z Norfolku na Blízký východ dostanou za pouhý týden. V Pacifiku mají USA ještě větší výhodu, protože USS Ronald Reagan má domovský přístav v Jokusuce v Japonsku. Odtud se například k břehům Severní Korey dostane za 29 hodin. Americké letadlové lodě většinu času jen křižují oceány a připomínají jiným zemím vojenskou sílu USA. Například USS Ronald Reagan se vrátil ze čtyřměsíčního nasazení, během něhož se nezúčastnil žádného boje.
Většinu času jen křižoval Jihočínské moře. Je to oblast, kde se vojenskou nadvládu snaží získat Čína, což se USA nelíbí. Dále v Asii americké letadlové lodě běžně navštěvují Korejský poloostrov, aby Severní Koreji připomněly svou přítomnost. Vrcholem byl listopad 2017, kdy eskalovala severokorejská krize a kdy poblíž jejích břehů kotvily tři letadlové lodě. Ačkoliv jsou velice mocné, letadlové lodě představují snadný cíl, hlavně v době autonomních dronů a přesných raket.
Potopením jediné americké letadlové lodě by mohlo zemřít víc lidí, než kolik jich zemřelo ve válce v Iráku. A to nemluvím o ztrátě plavidla v hodnotě desítek miliard dolarů. Žádná letadlová loď od druhé světové války nebyla potopena, ale je to pravděpodobnější, než se může zdát. Americké letadlové lodě se účastní vojenských her, kdy spojenci simulují bojové podmínky.
V roce 2005 a 2015 se stalo, že švédská a francouzská ponorka vyhrála bitvu proti americké letadlové lodi. To znamená, že se dvě ponorky různých států dostaly tak blízko, kde by mohly, kdyby byly skutečným nepřítelem, odpálit torpéda a dost možná loď potopit. To v podstatě dokazuje, že letadlová loď není tak nepotopitelná, jak se může zdát.
USA už dostaly první z deseti nových letadlových lodí a Čína, Indie a UK mají letadlovou loď ve výstavbě, takže i přes jejich možnou zastaralost určitě v dohledné době ze světových oceánů nezmizí. Překlad: Mithril www.videacesky.cz
Komentáře (12)
sick news (anonym)Odpovědět
05.02.2019 19:53:11
Válka, kterou nevidíte CZ titulky
RAMPA MC KVAK (anonym)Odpovědět
25.01.2019 20:05:09
Jasný důkaz jak ta Amerika zbytečně pořád všechny provokuje,ještě že ten Putin je v klidu chvála bohu.
CeckoOdpovědět
25.01.2019 23:57:10
Ten Putin, co s tankama vjel na Ukrajinu a kus jí ukradl a nedávno jeho lodě vyvolaly konflikt s Ukrajincema a po vzoru Hitlera to chtěl svést na Ukrajince a Porošenka, což by mu možná prošlo, kdyby to celý nebylo zaznamenaný na video.
RAMPA MC KVAK (anonym)Odpovědět
26.01.2019 08:39:19
+CeckoŠokující odpověď Putina na otázku reportéra BBC Tady máš odpověď přímo od Putina .
L (anonym)Odpovědět
26.01.2019 22:45:57
+RAMPA MC KVAKKdyby měl Putin skutečně koule, tak prokope Írán a vytvoří si vlastní přístup k oceánu (a vyřeší tak základní nevýhodu Ruska v mezinárodním obchodu).
Jenže Putin není ani dostatečně sebevědomý, ani dostatečně vizionářský vůdce.
Jasně může hrozit Polsku a Bulharsku, že utáhne plynové kohouty, ale obě země až tuto hrozbu odvrátily. Takže mu zbývá vlastně už jen sibiřský letecký koridor, aby si někdo vůbec všimnul, že potřebuje Rusko jako funkční stát.
RAMPA MC KVAK (anonym)Odpovědět
27.01.2019 00:54:47
+L100 lidí 100 názorů a jsem rad že se projevujete,ale bohužel jste bezvýznamný jako já,a můžete říkat jak všemu rozumíte jak jste důležitý.Ale až to začne budete ten první co zradí svoje přátelé aby si zachránil svůj vlastní krk.víte co udělám já? Pokud rozumem obdařený člověk vzdělaný a civilizovaný homo sapiens zvolí že se budeme být mezi sebou .Rád se toho čestného titulu v zdám a raději se stanu zvířetem,a jako zvíře se upnu k životu!A všem půjdu po krku jen proto abych přežil,žijte si v tom světě a ukazujte si dál kdo za to může.Ukazujte prstem!běžte na Václavák s tabulemi mávejte oni vás určitě poslechnou!Každý máme plnou hubu keců a hovno z toho,samí intelektuálové!Už se už konečně proberte!Babiše si zvolíme už ho nechceme!Prezidenta si z volíme a už ho nechceme!tak když věříte každým kecům a pak to volíte se nedivte že to tak tady vypadá.A ještě máte tu drzost poukazovat na chyby jiný země.Já byl před měsícem na Ukrajině ale co vám budu povídat když si raději pustíte čt24 a budete podle toho tady šířit moudra.Vy znáte pravdu!Sundejte si ty špejle nad ušima a běžte tam a pak mi tady říkejte jak to je.
RAMPA MC KVAK (anonym)Odpovědět
27.01.2019 01:17:13
+RAMPA MC KVAKRád si pohovořím z někým kdo tam byl a má tu zkušenost jako já,Než se tu bavit s kupou zelí která si čte každý den blesk a kouká na tv zprávy.
L (anonym)Odpovědět
27.01.2019 16:21:04
+RAMPA MC KVAKNeukazuju _na chyby jiný země_, ale na neschopnost jednoho politika a jeho strany vůči Rusku a jeho geografické poloze, výhodám a nevýhodám, které poskytuje.
A že je nyní Rusko jako stát silné? Vždyť ti ruští mužici dělají gardu socialistickému prezidentovi Venezuely za pár barelů ropy. Takhle si představujete silný národ? Nebyl by náhodou silný národ ten, který je nezávislý na ostatních (Austrálie, Kanada)....
jawohl mein Oberführ (anonym)Odpovědět
05.02.2019 20:18:10
+CeckoKorsuňský pogrom - Ukrajina - 20.02.2014 Titulky CZ
sick news (anonym)Odpovědět
05.02.2019 19:50:47
Nová Chatyň - masakr v Oděse CZ titulky
RandomGeneral0001 (anonym)Odpovědět
25.01.2019 19:43:27
Poradna davka demokracie
L (anonym)Odpovědět
27.01.2019 16:51:09
„Demokracie je, když dva vlci a jedno jehně hlasují, co bude k večeři. Svoboda je, když dobře ozbrojené jehně odmítá hlasovat.“